Aynı işyerinde yıllık izin hakedişi

Değerli Arkadaşlar;

Bir konuda değerli görüşlerinize ihtiyacım bulunuyor.

X işyerinde
10.10.1997 tarihinde işe girmiş
17.8.2007 tarihinde işten ayrılmış

Ayrılırken birikmiş izin parasını almış.

Aynı kişi
28.09.2010 tarihinde tekrar işe girmiş ve şuan çalışmaya devam ediyor. 28.09.2011 tarihinde kaç gün izin hakedişi yapılması gerekiyor? Önceki çalışmışlığı dahil etmeli miyiz?

Konuyla ilgili uygun bulursanız şöyle bir yorum buldum

http://www.muhasebeciyizbiz.com/ayni-isyerinde-calisilan-sureler-yillik-izni-etkiler-mi.html

Ynt: Aynı işyerinde yıllık izin hakedişi

Bu arkadaş için İşveren feshi
Bunun gibi istifa olan bir başka örneğim de var.
Askere gitmiş geri döndüğünde aldığım bir arkadaşta var. Askere gidene giderken izin, kıdem ödedim.

Daha önce çalıştığı süreyi de dikkate almanız gerekir diye düşünüyorum.

1475 Sayılı İş kanunun 50. Maddesinde; ?? ?? yıllık ücretli izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli iş yerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz öünü alınır?.?? İbaresi işçinin her ne sebeple olursa olsun iş akdinin sonlandırılması sonunda tekrar aynı işveren ve işyeri çatısı altında çalışmaya başlaması senelik izinlerinin geriye dönük olarak hesaplanması gerektiğini öngörmektedir. Yargıtayın bu yönde Y.9.H.D.9.E. 2003/23749 K. 2004/12114 T. 17.05.2004 kararı bulunmakta.

Birleştirilmesi doğru ama burada daha önceki izin haklarını kullanmıştır.
Eskiye yönelik hiç bir hakkı kalmamıştır.

Onun için sadece son girdiği tarihden itibaren yıllık izin hakkı verilebilir.
Diye düşünüyorum :-\

lrtysh ' Alıntı:
Birleştirilmesi doğru ama burada daha önceki izin haklarını kullanmıştır.
Eskiye yönelik hiç bir hakkı kalmamıştır.

Onun için sadece son girdiği tarihden itibaren yıllık izin hakkı verilebilir.
Diye düşünüyorum :-\
Burada bahsedilen kullanılıp kullanılmayan izin hakları değilde aynı işyerinde yada işverenin bir diğer işyerinde yeniden çalışmaya başladığında hak edeceği "yıllık izin süresi"dir

Gösterdiğiniz makalede yargıtayın iki yönde de kararı var. Bana göre ayrılırken kıdem tazminatını hakettiyse ve aldıysa kıdemi sıfırlanmıştır. İzin ve kıdem sürelerinin tekrar işe başladığı tarihten hesaplanması gerekir. Askerlik ayrı bir durumdur. Kıdem tazminatı ödense bile hiç ayrılmamış gibi tekrar kaldığı yerden çalışmaya devam edebilir.

İşten ayrılırken bütün haklarını izin ücretlerini aldıp çıktıysa tekrar işe girdiğinde bir yılı doldurması durumunda 14 günlük izin hakkı olur. Fazlası olmaz :D

Şimdi kişinin daha önceki işyerinden haklarını alıp almaması kıdem ve tazminatlar yönünde yıllık izin uygulaması ise aynı işyeri ve işveren yanında çalışmalar olarak hesaplanmakta.Aradaki fark karıştırılmasın kişi daha öncede aynı işveren yanında çalıştığı için haklarını almış olsa bile senelik izin ilk işe girdiği tarihten hesaplanır.

On sene çalış bir yerde çıkarken bütün haklarını al beş sene farklı bi yerde çalış ordan da çık sonra eskı calıstıgın yere gır bır sene daha calıs 26 gun ızın kullan mümkünmü bence değil ???. Bence bu dedıgınız askerlık dolayısı ıle ısten ayrılma durumunda gecerlı olur benım dusuncem birde bilirkişilerin fikrini almak gerekir tabi.

Böyle olduğunu sanmıyorum o zaman kimse eski personelini işe almaz..

lrtysh ' Alıntı:

Alan alırda personeli işe bu şekilde olması mantıksız. Sen adam işten ayrılırken bütün haklarını ver ıkı sene sonra tekrar gelıp senın yanında çalışsın bir sene daha 26 gün izin kullansın adalet ve iş kanunu bunun neresinde :p

lrtysh ' Alıntı:
10 gün fazla izin vermemek için mi?

Sayın gcatar,
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 2007/38515 Esas, 2009/10133 Karar ve 9.4.2009/5.11.2009 tarihli kararlarında; 4857 sayılı İş Kanunu'nun 54'üncü maddesinde, yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumda işçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetlerinin yıllık izne hak kazanma ve izin süreleri hesabı yönlerinden dikkate alınması gerekir.
Yargıtayın kararı bu şekilde isterseniz adalet ve iş kanunu bunun neresinde bi davada siz açabilirsiniz ben sadece kanun ve yargıtayın kararı doğrultusunda bilgi paylaşımı yaptım. Adaleti, iş kanunu bizi aşar sonuçda kanun koyucular bu şekilde öngörmüş yargılamak bizim haddimize düşmez.

mrc ' Alıntı:
lrtysh ' Alıntı:
10 gün fazla izin vermemek için mi?

10 günü vermeyenler bile var..Hatta hiç kullandırmayanlar.. Zaten böyle birşey olsa Kıdem İhbar haklarıda eski tarihden başlangıç olarak kabul olur.

ADEM01 ' Alıntı:
aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumda işçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetlerinin yıllık izne hak kazanma ve izin süreleri hesabı yönlerinden dikkate alınması gerekir.

Kanunun bu maddesindeki süre birleştirmeleri ara vermeksizin çalışılan işyerlerini kasdediyor olarak düşünürdüm hep. Yani 2 yıl biryerde çalış sonrada hiç ara olmadan ve hizmet akdi bozulmadan başka şubede yapılan çalışma gibi. Çünkü tüm haklarını alsın 10 yıl sonra geri gelsin, izin hakkı devam etsin bana da çok hakkaniyetli gibi gelmedi açıkçası.
Sayın ADEM01 bu yargı kararının tamamını okudunuz mu? Bu dava konusu, tartışılan konu gibi ara verilmiş sonra tekrar çalışmaya mı başlamış?

hlydent ' Alıntı:
ADEM01 ' Alıntı:
aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumda işçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetlerinin yıllık izne hak kazanma ve izin süreleri hesabı yönlerinden dikkate alınması gerekir.

Kanunun bu maddesindeki süre birleştirmeleri ara vermeksizin çalışılan işyerlerini kasdediyor olarak düşünürdüm hep. Yani 2 yıl biryerde çalış sonrada hiç ara olmadan ve hizmet akdi bozulmadan başka şubede yapılan çalışma gibi. Çünkü tüm haklarını alsın 10 yıl sonra geri gelsin, izin hakkı devam etsin bana da çok hakkaniyetli gibi gelmedi açıkçası.
Sayın ADEM01 bu yargı kararının tamamını okudunuz mu? Bu dava konusu, tartışılan konu gibi ara verilmiş sonra tekrar çalışmaya mı başlamış?

Bu konuya bir açıklık getirilirse çok memnun olurum çünkü bu durumda olan personellerimiz var.

Bu konu daha önceleri de çok tartışıldı.

Gerçekten Yargıtay kendi içinde çelişerek kafaları karıştırıyor.

Daha önce de birkaç defa yazdım.İki farklı durum söz konusu;
1-Emekli veya askerlik nedeniyle olarak kıdem ve diğer tüm tazminatlarını ayrılan personele izin haklarını sıfırladığı yorumunu yaparak, yeni işe girişte izin hesabının baştan başlamasını gerektiğini söylüyor. (Katılmıyorum)
2-Kıdem almadan ayrılırsa, tekrar aynı yerde çalışmaya başlarsa, izin hesabı ilk girişten yapılıyor.

YAşlılık aylığı almaya hak kazanmak (emeklilik) nedeniyle fesihte , izin süreleri hesabı bakımından da kıdemin sıfırlanacağı ( yasal çalışma süresinin sona erdiği kabul edildiğinden) belirtilmiştir bahsedilen yargıtay kararında.
Bunun dışında , iş kanunun ilgili maddesinde belirtildiği üzere, kıdem tazminatı ödenerek veya ödenmeyerek yapılan fesihlerde, izin süresi hesabında o işyerinde geçen sürelerin tamamı dikkate alınarak yapılmalıdır.
Örneğin,
işe başlanır,16yıl çalışılır ve 26 gün izne hak kazanılır, izin kullanılır.
Emeklilik harici bir sebeple sözleşme feshedilir,
işçi gider 7 yıl başka bir yerde çalışır, sonra ilk işyerine geri döner ve çalışmaya başlar.
ilk izne hak kazandığı tarihte hak kazandığı izin süresi 26gündür :) eski çalışma süresi de dahil edilir hesaplamada.

diğer örnek;
İşçi başlar,26 yıl aynı işyerinde çalışır. emekli olur. emekli olduktan 1 ay sonra aynı işyerinde tekrar başlar, izne hak kazandığı tarihte , hak kazandığı izin süresi 14gün olur.( yaşı 50 nin üzerinde ise en az 20 gün olmak zorundadır)

Aynı işçi 5 yıl çalışır, askere gider, gelir çalışmaya başlar ilk hak kazandığı tarihte hak kazandığı izin süresi 20gün olur ( daha önceki süre dikkate alınır)
;)