Aynı İşyerinde Hem Maaş Hem Huzur Hakkı

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Firmada çalışan personel hem maas 30.000 tl almakta hemde ayni zamanda yk üyesi oldugu icin 3.000 tl huzur hakki alıyor
Bu kisi
Iki odemeden de asgari ücret vergi istisnası uygulanır mi?
Bu kişi bu tutarlar la ayrıca yillik gelir vergi beyannamesi vermesi gerekir mi?
Teşekkürler

Firmada çalışan personel hem maas 30.000 tl almakta hemde ayni zamanda yk üyesi oldugu icin 3.000 tl huzur hakki alıyor
Bu kisi
Iki odemeden de asgari ücret vergi istisnası uygulanır mi?
Bu kişi bu tutarlar la ayrıca yillik gelir vergi beyannamesi vermesi gerekir mi?
Teşekkürler
1- Sadece 1 ödemeden asgari ücret vergi istisnası uygulanır.
2- Ücret tutarlarını hesaplarken Brüt tutarları baz alınız (SGK primini düşebilirsiniz) 2022 yılı için Tek işverenden ücret haddi 880.000 TL'yi aşıyorsa veya 1.işveren hariç diğer ücretlerin toplamı 70.000 TL'yi aşıyorsa ücret geliri beyana tabidir. Yıllar bazında gelir vergisi had değişiklerini takip ederek güncel tutarları öğrenebilirsiniz. Şu an için beyana tabi bir durumunuz yok.

Bir ara okumuştum ama şimdi vaktim yok kontrol edemiyorum.
Şunu araştırın.
Bir kişi, aynı işyerinden hem huzur hakkı,hemde sgk'lı olup ücret alıyorsa, huzur hakkıda ücret kabul edilip, normal ücretiyle toplanıp, prime tabi tutulmalıdır.
Bu konuyu bi araştırın derim.

Tahsin Kurt üstad haklıdır. Huzur hakkı ödenecek kişi, aynı yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/a kapsamında çalışıyorsa bu kişiye ödenecek huzur hakkı sigorta prime tabidir. Huzur hakkı ödenecek kişi, aynı yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/b kapsamında çalışıyorsa bu kişiye ödenecek huzur hakkı sigorta prime tabi değildir.