Yıllık İzin Süreleri Hk.

Merhaba;

Yıllık izinler ile ilgili olarak aşağıda başlığını verdiğim iki konu hakkında farklı kaynaklardan farklı bilbiler edindim.Fakat hangisinin doğru olduğuna karar veremiyorum.Yardımcı olursanız sevineceğim.

1-50 yaşında ve kıdemi 1 yıl olan işçi yılda enaz kaç gün ücretli izin kullanabilir?

2-Genç işçiler kıdemi olsun yada olmasın yılda enaz kaç gün ücretli izin kullanabilir?

Saygılarımla,

YILLIK ÜCRETLİ İZİN HAKKI VE İZİN SÜRELERİ (3. Bölüm / Ücret)

MADDE 53. - İşyerinde işe başladığı günden itibaren deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden

Az olamaz.

Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.
Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

dolayısıyla 1.sorunuz = en az 20 işgünü
2.sorunuz= genç işçiler = ????????????
ama 18 yaşından küçükse en az 20 işgünü

kolay gelsin.

Sayın Zarha;

50 yaşındaki işçi 20 gün kullanıyor ok.
Fakat 18 yaşından gün almamış genç işçiler 12 günden az ücretli izin kullanamaz diye bir bilgiye rastladım.Acaba burda kavram kargaşasımı var yoksa,bilgilerden bir yanlış mı acaba.

İlginiz için teşeekür ederim.

sn katre

İŞ KANUNU MADDE: 53

onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

sayın katre

bilginizin yanlış olduğunu ya da eski bir bilgi olduğunu sanıyorum. yukarıda 4857 sayılı iş kanununun 53.maddesi açık.

kolay gelsin.

50 yaşın etkisi var mı?

merhaba benim sorudan ve verilen cevaplardan kafam karıştı:soru şu idi:50 yaşıında olup da kıdemi 1 yıl olan ların izinleri sorulmuş kanun 1-5 yıl dahil kıdemlilere 14 gün diyor ken sayın yanlış hatırlamıyorsam 20 gün diyor ve soruyu soran arkadaş da teyit ediyor.ya ben anlamıyorum ya da yanlışlık var.kanun 14 gün derken (en az) nasıl 20 gün oluyor.(yani kısaca 50 yaşında olması etkili mi izinlerde)buna bir açıklama getirirseniz sevinirim.....saygılar...

sayın zahiri ilgili maddenin tamanı okuyunuz.

maddenin sonunda 18 yaş ve 50 yaş ile ilgili özel durum var.

Sayın Zahiri,

kanunun tam metni aşağıdadır.

Kod:
Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri

MADDE 53. - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. 

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez. 

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz. 

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi; 

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden, 

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden, 

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden, 

Az olamaz. 

Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. 

Yıllık izin süreleri  iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

50 yaş ve üstü, 18 yaş ve altı, 20 günden az olamaz.

Umarım faydalı olur,