yıllık ücretli izin süreleri

Yıllık izinlerde sürelere pazar günleride eklenerekmi uygulama yapılacak.?
yani 1-5 yıl arası 14+2 gün 5-15 yıl arası 20+3 gün 15-üstü yıl arası 26+4 gün olarakmı izin süresi belirlenecek?
Kanunda sırayla 14,20,26 görünüyor.Konu ile ilgili açıklama yapılırsa çok sevinirim.

teşekkürler.

sayın emelhl
yıllık izine pazar günleri eklenmez

saygılarımla

taner ozturk

merhabalar

Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller

MADDE 55. - Aşağıdaki süreler yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılır:
a. İşçinin uğradığı kaza veya tutulduğu hastalıktan ötürü işine gidemediği günler (Ancak, 25 inci maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen süreden fazlası sayılmaz.).
b. Kadın işçilerin 74 üncü madde gereğince doğumdan önce ve sonra çalıştırılmadıkları günler.
c. İşçinin muvazzaf askerlik hizmeti dışında manevra veya herhangi bir kanundan dolayı ödevlendirilmesi sırasında işine gidemediği günler (Bu sürenin yılda 90 günden fazlası sayılmaz.).
d. Çalışmakta olduğu işyerinde zorlayıcı sebepler yüzünden işin aralıksız bir haftadan çok tatil edilmesi sonucu olarak işçinin çalışmadan geçirdiği zamanın onbeş günü (işçinin yeniden işe başlaması şartıyla).
e. 66 ncı maddede sözü geçen zamanlar.
f. Hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri. g. 3153 sayılı Kanuna dayanılarak çıkarılan tüzüğe göre röntgen muayenehanelerinde çalışanlara pazardan başka verilmesi gereken yarım günlük izinler.
h. İşçilerin arabuluculuk toplantılarına katılmaları, hakem kurullarında bulunmaları, bu kurullarda işçi temsilciliği görevlerini yapmaları, çalışma hayatı ile ilgili mevzuata göre kurulan meclis, kurul, komisyon ve toplantılara yahut işçilik konuları ile ilgili uluslararası kuruluşların konferans, kongre veya kurullarına işçi veya sendika temsilcisi olarak katılması sebebiyle işlerine devam edemedikleri günler.
i. İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.
j. İşveren tarafından verilen diğer izinler ile 65 inci maddedeki kısa çalışma süreleri.
k. Bu Kanunun uygulanması sonucu olarak işçiye verilmiş
bulunan yıllık ücretli izin süresi.

iyi çalışmalar...

Tam emin olamıyorum açıkçası.Çünkü çalışma sosyal güvenliğe sordum 8 yıldır çalışan birinin izin süresi nedir diye.20+3 gün olacakpazar genel tatil günüdür diye mail geldi bende tekrar diğerlerini de sordum ama cevap verilmiyor.o yüzden burada da sordum.
Tekrar teşekkürler.

yıllık izin süreleri

biraz önce çalışma sosyal güvenlik ile görüştüm.izin süreleri 14+2 gün ,20+3 gün,26+4 gün olarak uygulanıyormuş.

bilginize.

Re: yıllık izin süreleri

PEKİ HAFTALIK ÇALIŞMA GÜNÜ 5 OLANLARIN YILLIK İZİNLERİ NE OLACAK SİZİN HESABA GÖRE . BANKALAR MESELA

MURO' Alıntı:
PEKİ HAFTALIK ÇALIŞMA GÜNÜ 5 OLANLARIN YILLIK İZİNLERİ NE OLACAK SİZİN HESABA GÖRE . BANKALAR MESELA

merhaba,

eğer banka devlet bankasıysa, yada devlet memuru içinse yıllık izinleri gün olarak hesaplanıyor (gerçi burda konusu değil sanırım), eğer ssk açısındansa izin günleri kanunda işgünü diye geçer. Yine işkanunda tatil olarak Pazar alınmıştır fakat haftalık 45 saat mesai süresi belirtilmiştir. sayın emelhl bu doğrultuda işlem yapmanız gerekmektedir diye düşünüyorum.

saygılar,

Merhaba,

Hafta tatili ve Resmi tatiller yıllık izin süresinden sayılmaz.
1 ila 5 yıl arasında bir kıdemi bulunan çalışanın 14 işgünü izin hakkı vardır.
Cumartesi günleri yıllık izinden sayılır.

Örneğin bir çalışanın 14 günlük izin hakkı var.Bu kişi bütün hakkını kullanacak farzedelim.İster Haftada 5 gün çalışsın isterse 6 gün.Farketmez.

Bu kişi 01.08.2005 tarihinde izine çıkarsa, 17.08.2005 tarihinde işbaşı yaparak 14 günlük izin hakkını kullanmış olur.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Kolay gelsin.

PEKİ 14 İŞ GÜNÜ DİYORSUNUZ AMA HAFTADA 5 GÜN ÇALIŞANA 6 GÜN İZİN DÜŞÜYOR DİYORSUNUZ. EMİNMİSİNİZ. YILLIK İZNİDE 5 GÜN ÜZEREİNDEN HESAPLAMASI KANISINDAYIM.

MURO' Alıntı:
PEKİ 14 İŞ GÜNÜ DİYORSUNUZ AMA HAFTADA 5 GÜN ÇALIŞANA 6 GÜN İZİN DÜŞÜYOR DİYORSUNUZ. EMİNMİSİNİZ. YILLIK İZNİDE 5 GÜN ÜZEREİNDEN HESAPLAMASI KANISINDAYIM.

Merhaba,
Sayın "HResources" İş Kanununa ve çaşütlü yatgı kararlarına göre haklı. Pazartesi izne çıkıp diğer pazartesi işbaşı yapan "6" gün izin kullanmış olacaktır.

Bunun sebebide Hafta Tatili kanunumuzda sadece "Pazar" gününün tatil ilan edilmiş olmasıdır. Sizin veya bizim "5" gün çalışıyor olmanız/mız sonucu değiştirmemekte. 6. güne (Cumartesi) ait çalışma süreleri haftanın diğer günlerine bölüştürülmekte.

Merhaba,

Bunun sebebi ise, 4857 sayılı İş Kanunu'yla birlikte, artık Cumartesileride işgününden sayılmasıdır.

Hatta haftada 5 gün çalışan bir kişi eğer çarşambadan izine çıkarsa, yine cumartesiyi yıllık izin günü olarak değerlendiriyorsunuz.

Kolay gelsin.

MERHABA
Sayın HResources' e katılıyorum.Uygulamada böyle olduğuna dair onayı aldım zaten Çalışma Sosyal Güvenlikten.Ve hafta çalışma gününün 5 yada 6 olması izin süresini etkilemiyor dediğiniz gibi.Çalışma süreleri hafta içinede sarkıtılabilir.çıkan sonuç :'01.08 de izne çıkan bir çalışan 17.08 de işbaşı yapacaktır 'ifadesisir.Tekrar herkese teşekkürler.