Yıllık İzini İşveren mi Belirler ?

Arkadaşlar Merhaba,

İşçinin yıllık izine çıkacağı tarihi iş veren mi belirler yoksa işçi kendisi mi belirler ?

İzin İsteğinin Zamanı

Madde 7 — İşçi yukarıdaki maddelere göre hak ettiği yıllık ücretli iznini, kullanmak istediği zamandan en az bir ay önce işverene yazılı olarak bildirir.

İşveren veya işveren vekilleri, bu istekleri Yönetmeliğin 15 inci maddesinde sözü geçen izin kuruluna veya 18 inci maddesinde belirtilen kişilere bildirir.

İzin İsteği ve Verilmesi

Madde 8 — İşçi yıllık izin isteminde, adını soyadını, varsa sicil numarasını, iznini hangi tarihler arasında kullanmak istediğini ve ücretsiz yol izni isteyip istemediğini yazar.

İzin kurulu veya işveren, işçinin istediği izin kullanma tarihi ile bağlı değildir. Ancak, izin sıra ve nöbetleşmesini göstermek üzere söz konusu kurulca düzenlenecek çizelgeler işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınarak hazırlanır.

Aynı tarihe rastlayan izin isteklerinde; işyerindeki kıdem ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarih dikkate alınarak öncelikler belirlenir.

Yol izni alanlar bu süreyi kullanmadan işe dönerlerse, işveren bunları anılan sürenin bitiminden önce işe başlatmayabilir.

Yönetim hakkının işverende olması nedeniyle kimin hangi tarihlerde izne çıkacağına işveren karar verecektir.

Elbette takdir işverenin ama yinede her iki taraf adına makul yarar gözetilmeli
(yani işcinin talep ettiği tarih ve izinli olacağı dönemdeki işin durumu
dikkate alınarak hareket edilmesinde yarar var)

Başıma gelen olay iş yerinde arkadaşım tatile çıkmak için sözlü olarak 2 ay öncesinde şefinden izin istedi. Şefi de tabi çıkabilirsin diye cevap verdi. Çalışan arkadaşımızda o söz itibariyle tatil yöresinden otelin rezervasyonunu yaptırdı uçağınında biletini önceden aldı. Şimdi şirketin başına başka bir müdür geldi ve o arkadaşa izine çıkamazsın diyor bu kişi şimdi ne yapmalı sizce?

Başıma gelen olay iş yerinde arkadaşım tatile çıkmak için sözlü olarak 2 ay öncesinde şefinden izin istedi. Şefi de tabi çıkabilirsin diye cevap verdi. Çalışan arkadaşımızda o söz itibariyle tatil yöresinden otelin rezervasyonunu yaptırdı uçağınında biletini önceden aldı. Şimdi şirketin başına başka bir müdür geldi ve o arkadaşa izine çıkamazsın diyor bu kişi şimdi ne yapmalı sizce?

Teferruata girmeyeceğim kısaca düşüncem;
Yeni müdür arakadaşın, haliylle bu yeniliğin vermiş olduğu bir takım (yerli/yersiz) düşünceleri olabilir! makul bir süre anlayış göstemek saygı duymak gerekir,tabi bu sürecte arkadaşınızın tatil meselesi de sıkıntıya girebilir,zaten girmiş ama tekrar görüşmek hatta şirket müdürünün rahatlamasını sağlamak için arkadaşınzın bağlı olduğu yetkili kimse veya iletebilecek başka bir kimse var ise bu kimsenin,arkadaşın izine çıkması konusunda "sakınca yoktur,sorun olmaz"demesinde fayda var,(gerçekten sorun olmayacaksa)anlaşarak çözülebilir,aksi takdirde müdür istemedikce yapacak fazla bir şey yok,(konuyla ilgili maduriyet,zarara uğrama,talep etme,olayı yargıya taşıma vs.bu noktalara girmiyorum)şirket müdürü ben olsam en azından arkadaşınızı çağırır,oturur konuşur çok madur olmayacağı,sonrasında telafi de edilebilecek şekilde,çalışanı ve şirketi düşünerek taraflar adına makul yarar ölçüsünce hareket ederdim.

Merhaba yerimi bilmiyorum ama sormam gereken 2 soru var.

1.Özel bir okulda çalışıyorum. 10 yıl oldu ve okul işletmesi başka bir şirkete devredildi. Kıdem tazminatlarımız ödendi. Ancak devirden sonra kullanmadığım 20 gün izin ve bu yıl için yaptığım izin talepleri reddedildi. izinlerimi kullanabilir miyim? İş yeri devrinde izin hakları kayıp mı oluyor? yada izin hakkım var mı?

2. 31 Ağustos 2014'de biten ve her yıl yenilediğimiz bir sözleşmem var. 13 Ağustos itibari ile halen sözleşme yapılıp yapılmayacağını bilmiyorum. İhbar süresini hesaplarken 1 yıl olarak mı düşüneceğim? yeni sözleşme yapmayı ben reddedersem tazminat ödermiyim.
teşekkür ederim.

Merhaba yerimi bilmiyorum ama sormam gereken 2 soru var.

1.Özel bir okulda çalışıyorum. 10 yıl oldu ve okul işletmesi başka bir şirkete devredildi. Kıdem tazminatlarımız ödendi. Ancak devirden sonra kullanmadığım 20 gün izin ve bu yıl için yaptığım izin talepleri reddedildi. izinlerimi kullanabilir miyim? İş yeri devrinde izin hakları kayıp mı oluyor? yada izin hakkım var mı?

2. 31 Ağustos 2014'de biten ve her yıl yenilediğimiz bir sözleşmem var. 13 Ağustos itibari ile halen sözleşme yapılıp yapılmayacağını bilmiyorum. İhbar süresini hesaplarken 1 yıl olarak mı düşüneceğim? yeni sözleşme yapmayı ben reddedersem tazminat ödermiyim.
teşekkür ederim.

Bitiş tarihi belli ise beirli süreli iş sözleşmesi şeklindedir. İhbar öneli yoktur.
Yeni sözleşme yapmayı kabul etmezseniz ne siz ned e işveren birşey ödemez.

Eğer iş yeri sendikalı ise yıllık izin belirlenmesinde, işçi sayısı yüzden fazla olan işyerlerinde işveren veya işveren vekilini temsilen bir, işçileri temsilen iki kişi olmak üzere toplam üç kişiden oluşan izin kurulu kurulur. Kurula işveren temsilcisi başkanlık eder. Kurulun başkanı dışında kalan işçi üyeleri ve yedekleri işyerinde varsa, işyeri sendika temsilcileri tarafından seçilir.
Sendika temsilcileri seçilmemiş işyerinde izin kurulunun işçi üyeleri ve yedekleri, o işyerindeki işçilerin yarıdan bir fazlasının katılacağı bir toplantıda açık oyla seçilir. İzin kurulu başkanı ile üye ve yedekleri işyerinde işveren tarafından ilan edilir. Asil üyelerin yokluğunda yedeklerin biri başkanın çağrısı üzerine toplantıya katılır.
Herhangi bir nedenle eksilen üye ve yedekler aynı şekilde tamamlanır. İzin kurulu üyelerinin seçimi iki yılda bir yapılır. Yeni izin kurulu üyeleri seçilinceye kadar eski kurul üyeleri görevine devam eder.
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra yeni açılacak işyerlerinde seçim, işyerlerinin faaliyete geçtiği tarihi takip eden bir yıl içerisinde yapılır.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5451&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

Özel eğitim kurumlarında görev yapan eğitim personeli ve diğer personel,kendi kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyle,sosyal güvenlik ve özlük hakları yönünden;
sgk mevzuatı(5510)ve iş kanununa(4857)tabidir.
Öğretmenler yaz ve dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar,eğitim-öğretim dönemi içinde ayrıca yıllık izin verilmez,sanırım sizin durumunuz yaz dönemi içinde talep ettiğiniz izin hali ve öncesinde de hep böyle kullanıyordunuz/izinli sayılıyordunuz,bu defa iş bu devir nedeniyle yeni yönetim kısıtlamaya gitmiş olmalı!...
Devir halinde sözleşme bakidir,değişen sadece işveren tarafıdır,değişiklik/devir oldu diye işveren bu izni vermemezlik yapamaz,izin hakkınız var ama ne zaman kullanacağınıza işveren karar verir,kullandırmazlar ise alacaklı olur,sonrasında ücretini talep edebilirsiniz.

Herkese iyi günler, konuyla alakalı bir sorunum var o nedenle yeni konu açmayıp buraya yazmak uygun olur diye düşündüm. Bir AVM'de güvenlik olarak çalışıyorum, sabit gececi olarak, zaten bizi çalıştıran şirketin birinci hatası burada başlıyor. Ama biz buna da mecburen tamam dediğimiz için bunu sorun etmiyoruz.

Yurtdışından misafirim geleceği için işverenden sözlü olarak izin istedim (1 ay sonraya) bana bahane olarak yetersiz sayıda çalışan olduğu için kimseyi izne yollayamıyoruz diye bahane gösterdiler.
İşyerinde bu nedenle de temizlik ve güvenlik görevlisi arkadaşlar da neredeyse en az 2 kişinin işini birden yapıyor, yani bize bu ''yetersiz sayıda çalışan'' konusunda her türlü sorun çıkarıyorlar, benim olamayan bir güvenlkik görevlisi işini daha ekstradan yapıyorum yani, mesela örnek vereyim, güvenlik kamerası odaları vardır, beni haftada bir gün oraya oturtuyorlar, normalde bu sabit bir görevdir hiç bir yere ayrılamazsınız, fakat adam eksik diye bana bir de devriye attırıyorlar, benim yerime başka bir görevli geliyor, onun devriye bölgesi farklı olduğu için, benim devriyemi de atmıyor. Zaten iş yerinde istirahat olayı hiç yok. Yıllık izinleri de kendi istekleri doğrultusunda ikiye bölüyorlar, çalışanın rızası olmadığı halde, oysaki ilgili kanunda çalışanın da rızası ve onayı halinde ikiye bölünür diyor, ama o halde bile bu iki parçadan biri en az 10 günlük olmak zorunda.

Bu şekilde bakınca, ben çalışan olarak sözleşme fesh hakkını kazanmış oluyorum, ama iş yeri evime 10 dakika uzaklıkta olduğu için yol parası verme, geç kalma vb problemleri olmadığından fesh edip işten de çıkmak istemiyorum.

Onayımız olmadığı halkde yıllık izin vermeyip, işten de çıkmadığımız için bunu para olarak yatırma yoluna gitmek istiyorlar.
Şimdi ben hem işten çıkmayıp, hem de haklarımı nasıl alabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdi ben hem işten çıkmayıp, hem de haklarımı nasıl alabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.
Haklarınızı almak için mutlaka işten çıkmanız gerekmiyor elbette teorik olarak. Talep edersiniz , vermezlerse, çalışmaya ve talep etmeye devam edersiniz,
taa ki iki taraftan biriniz sıkılıncaya kadar. Yapacak başka bir şey kalmıyor bu durumda.

Haklarınızı almak için mutlaka işten çıkmanız gerekmiyor elbette teorik olarak. Talep edersiniz , vermezlerse, çalışmaya ve talep etmeye devam edersiniz,
taa ki iki taraftan biriniz sıkılıncaya kadar. Yapacak başka bir şey kalmıyor bu durumda.

Haklı ve mağdur olarak çalışmış oluyoruz bu durumda, bu durumu düzeltebilecek bir yasa yok yani.
İlla işten çıkıp dava açmamız gerekiyor, fakat bu durumda da işten çıkınca taksitler vb giderler ne yazık ki 1 ay bekleme konumuna geçmiyor.
Bununla kalmayıp, dava için de bir sürü para harcamamız gerekiyor.
Asgari ücretle bunu yapabilir misin diye soran yok.

Ne güzel memleket, sanki tüm yasalar işverenler ve taşeronlar için çıkmış gibi.

Neyse cevabınız için teşekkür ederim.

Özel eğitim kurumlarında görev yapan eğitim personeli ve diğer personel,kendi kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyle,sosyal güvenlik ve özlük hakları yönünden;
sgk mevzuatı(5510)ve iş kanununa(4857)tabidir.
Öğretmenler yaz ve dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar,eğitim-öğretim dönemi içinde ayrıca yıllık izin verilmez,sanırım sizin durumunuz yaz dönemi içinde talep ettiğiniz izin hali ve öncesinde de hep böyle kullanıyordunuz/izinli sayılıyordunuz,bu defa iş bu devir nedeniyle yeni yönetim kısıtlamaya gitmiş olmalı!...
Devir halinde sözleşme bakidir,değişen sadece işveren tarafıdır,değişiklik/devir oldu diye işveren bu izni vermemezlik yapamaz,izin hakkınız var ama ne zaman kullanacağınıza işveren karar verir,kullandırmazlar ise alacaklı olur,sonrasında ücretini talep edebilirsiniz.

Ben yönetici olarak çalışıyorum. Okul iktisadi işletme olarak çalışırken başka bir şirkete devroldu. Devir işlemi sonrasında tazminat ödendi. 10 yılı aşkın bir süredir çalışmam nedeniyle hak ettiğim 20 iş günü olan iznimden 8 gün kullandım ve kalan 12 gün devir bahanesiyle kullandırılmadı ve ücreti de ödenmedi.

İşyerinde y.izinler kullanılılyor,sorun yok idi,bu sene işbu devir nedeniyle izninizi devreden işveren yanında çalışırken tam kullanamadınız,olabilir,buna göre devirden önce doğmuş olan(devirden sonrada doğmuş olsa idi bile devralan işveren ,işcinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda önceki hizmet sürelerini dikkate alması gerekir) ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlar(bu yıllık izne dair kalan süre)den devreden işveren de sorumlu ama devreden işverenin sorumluluğu 2 yıl ile sınırlı ise de devralan işveren iş kanunu 6 cı maddenin 1 ci fıkrasına göre işlem yapmakla(izin vermekle)mükelleftir.
Diğer tarafdan,yıllık iznin işciye verildiği/kullandırdığının ispatı işverene ait,dolayısıyle kullanılmayan y.iznin ücretinin ödendiğinin ispatıda işverene ait.