Yıllık İznimi Ücret Olarak Almak İstiyorum

arkadaslar konu acıldımı bılmıorum ama yenı konu olarak acdım ..yenı uyeyım o yuzden herkeze slmlar ..
sorum şu
bir magaza da satış danısmanı olarak calısıyorum .asgarı ucret..ssk..yemek(multınet) haftalık 54 saat molalarla bırlıkte
ön bılgılerı verdıkden sonra 2.yılımı doldurdum fakat 15 gunluk ucretlı yıllık ızın hakkım var mudurum bu ıznımı gec ve 2 ye bolmek ısdıo .ben ıse bu ayın ortasında işden ayrılmak ve bu kullanmadıgım yıllık ıznımı ucret olarak alabılırmıyım bunu ogrenmek ısdıom ..alabılırsem ne yapmam gerekıo yada ne demem gerekıo ..yok felan sen istifa verdın olmaz gıbı deme hakları varmıdır ..

İşten ayrılacağınızı yazılı olarak işverene bildirdiniz mi?
1,5 yıl (18 aydan) aydan fazla süren çalışma süreniz için uymanız gereken ihbar süresi 6 haftadır, bu süre içinde yeni iş arama izniniz vardır günlük 2 saat.
İhbar süresi ile yıllık izinler iç içe geçemez yasal olarak.

Sayın gastauskas87,

Sayın keremcemin söylediği gibi ihbar sürenize uygun olarak yazılı bildirimde bulunun. İşveren bunu kabul ederse 6 hafta daha çalışmak zorunda kalırsınız. Bu önele uymayan taraf karşı tarafa bedelini öder. Ancak her şart altında da işten ayrılırken hak ettiğiniz ancak kullanmadığınız ücretli izin sürelerine tekabül eden ücret tutarını size ödemek zorundalar. 4857 sayılı iş yasasının ilgili maddesi;

"Sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti

MADDE 59. - İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar.

İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde 17 nci maddede belirtilen bildirim süresiyle, 27 nci madde gereğince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez."

Saygılar,
Kevork

Isden cıkcagımı bıldırmedım sızden kesın bılgı alım ole cıkcam 2 yılı aştım.sımdı ıstıfa yazsam yıllık ızın olan 15gunluk hakkımı para olarak maaşıma yatarmı

6 Hafta ihbar süreniz var unutmayın. Bu süreyi işveren isterse çalışmak zorundasınız. Ayrıca izin 14 iş günü . Talep ederseniz nakten vermek zorunda.

6 Hafta ihbar süreniz var unutmayın. Bu süreyi işveren isterse çalışmak zorundasınız. Ayrıca izin 14 iş günü . Talep ederseniz nakten vermek zorunda.

bu 6 ay meselesını anlamadım kı ..bnm ısdedıgım sey bu ayın 14 de ıstafa vermek ve kalan gunlerımı de yıllık ızın sureme bırakmak ve bu yıllık ızın suresını ıse para olarak alabılırmıyım dıye soruom

Bakın anlamayacak birşey yok. İşten çıkmadan 6 HAFTA (ay değil) önce işverene yazılı olarak haber vermek zorundasınız. İstifa dilekçenizi verdikten sonra 6 hafta çalışmak zorunluğunuz var. Sizin hak etmiş olduğunuz ücretli izin ise 14 gün yani 2 hafta ona saydırayım diyorsanız işverenin de bunu kabul etmesi gerek. Yine de 4 hafta çalışmanız lazım.

Kısaca,
isten ayrılacağınızı 42gün onceden işvereninize bildirmek "zorundasınız". Daha erken ayrılacak olursanız,
42günlük ücretiniz kadar borçlu,
14günlük ücretiniz kadar alacaklı olursunuz.

Siz en iyisi bir şekilde yıllık izne çıkın. Bu sürenin parasını almış olacaksınız.
Gelince de ben 6 hafta sonra ayrılacağım diyen bir istifa mektubu yazın. Patronunuz kabul ederse günde 2 saat izin hakkınızla 6 hafta çalışırsınız, kabul etmezse 6 haftalık süreyi size öder.
Bir ihtimal kovar ise sizi 2 yıllık kıdem tazminatınızı da alırsınız.

Siz en iyisi bir şekilde yıllık izne çıkın. Bu sürenin parasını almış olacaksınız.
Gelince de ben 6 hafta sonra ayrılacağım diyen bir istifa mektubu yazın. Patronunuz kabul ederse günde 2 saat izin hakkınızla 6 hafta çalışırsınız, kabul etmezse 6 haftalık süreyi size öder.
Bir ihtimal kovar ise sizi 2 yıllık kıdem tazminatınızı da alırsınız.

suana kdr herseyı anladım okey..bıse sormak ısdıom.
kendı ısdegım ve ırademle cıkıom (şırketın ayın sonuna dogru prım sıstemını degısdırmesınden dolayı desem dogru olur) hıc bı sekılde 2 yıllık tazmınatımı alamam mı ?

Kendi isteğinizle çıksanız da bazı durumlarda kıdem tazminatınızı elbette alabilirsiniz, ama bu durum o parantez içinde belirteceğiniz sebebe bağlı olarak değişir.
Değişen sistemi açıklarsanız daha doğru yanıtlar alabilirsiniz.

Şu ana kadar herşeyi anladım teşekkür ederim..Bir şey sormak istiyorum.
Kendi isteğim ve irademle çıkıyorum (şirketin ayın sonuna doğru prim sistemini değiştirmesinden dolayı desem doğru olur) hbir şekilde 2 yıllık tazminatımı alamam mı ?

Dilimiz önemlidir Sayın gastauskas87. Lütfen mümkün olduğunca dikkat edelim.