Yıllık Ücretli İznin Kullanılmayıp Paraya Çevrilmesi hk?

Adem ÜNLÜ

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar herkese kolay gelsin,

Bir türlü çözemediğim konu olan, Yıllık İzin Ücretinin Ödenmesi konusunu sizlere sormak istedim. Sorum şu olacak ;

Bir işyerinde çalışan bir işçi (halen çalışıyor ise) yıllık ücretli iznini kullanmayıp parasını alabilirmi? Eğer alabilirse netten mi yoksa brüttenmi hesaplanıp verilecektir.

İkinciside işçinin yıllık iznini kullanmayıp işten ayrılması durumunda bu izin parasını alabilirmi?

Değerli görüşlerinizi ve bilgilerinizi merakla bekliyorum. Cevap verecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ynt: Yıllık Ücretli İznin Kullanılmayıp Paraya Çevrilmesi hk?

çalışan bir işçi çalışırken izin parası alamaz ama şöyle bir şey yapabilirsiniz
parası neyse hesaplar verirsiniz izin kullanmış gibi gösterirsiniz
resmiyette izin kullanmış olacak gayri resmide izin parası almış olacak

Salt teorik olarak bakılırsa çalışma halinin devam etmesi durumunda izin parasının ödenmesi söz konusu değildir. İşten ayrıldığı zaman brüt ücret olarak hak edip de kullanmadığı izin günlerinin brüt tutarını alır.

Çalışırken izin parası almak ise, arkadaşımın da belirttiği gibi,izin makbuzu çalışan tarafından imzalanır, bedeli de muhtelif ücret olarak çalışana ödenir. Bu yöntem yasal değildir. Fakat uygulanır.

Zaman ayırıp, cevap veren bütün herkese teşekkür ederim.

merhaba kolay gelsin

yıllık ücretli izinlerin kullandırılması gerekir.fakat benden işçi izne ayrılmayıp parasını talep etmekte ben işçiye ödeyiceğim ücret 14 iş günümü yoksa 14+2 16 gün mü saygılarımla

2 gün derken resmi tatilleri kast ediyorsunuz sanırım.Aylık veya gündelik ödeme sistemine göre değişir. Aylık alan resmi tatil ücretini ayrıca alamaz. Gündelik de ise evet eklenmelidir.

merhaba arkadaşlar ben 2 yıla yakın özel sektörde çalısıyorum işten ayrılmam gerektıgınde yıllık ızınımın parasını alabılıyormuyum
2-sorum : kıdem tazmınatı hakkım varmı kac gun önceden bıldırmem lazım işten ayrıllacağımı bilen varmı soruma cvp veren arkadaslardan allah razı olsun şimdiden

merhaba arkadaşlar ben 2 yıla yakın özel sektörde çalısıyorum işten ayrılmam gerektıgınde yıllık ızınımın parasını alabılıyormuyum
2-sorum : kıdem tazmınatı hakkım varmı kac gun önceden bıldırmem lazım işten ayrıllacağımı bilen varmı
3sorum işten ayrılırken yıllık izin ihbar süresi olarak kullanılabılınırmı
cvp veren arkadaslardan allah razı olsun şimdiden

suntear24 ' Alıntı:
2-sorum : kıdem tazmınatı hakkım varmı kac gun önceden bıldırmem lazım işten ayrıllacağımı bilen varmı
3sorum işten ayrılırken yıllık izin ihbar süresi olarak kullanılabılınırmı
cvp veren arkadaslardan allah razı olsun şimdiden
1 işten ayrılırsanız kullanmadığınız yıllık izin ücretini alabilirsiniz

2 işten kendi isteğinizle ayrılırsanız normal şartlarda kıdem tazminatı alamazsınız. bayansanız 1 yıl içinde evlilik nedeniyle, askerlikten dolayı, 15 yıl 3600 gün sigortalılkla vs. istisnaları da var

3 işverenle anlaşırsanız yıllık izin sürenizi ihbar süresine saydırabilirsiniz