YMM aranıyor!

merhaba arkadaşlar
mali müşavir olarak çalışmaktayım. kendi bürom var. 10 yıllık sürem dolmak üzere ve ben yeminli olmak istiyorum. sınav süreleri,şartlar ,ücretler, kurslar, sınav yerleri vs. konularında bilgisi olan yeminli olmuş bir arkadaş varsa bilgi almak istiyorum
şimdiden teşekkürler....

Ynt: YMM aranıyor!

Aramızda Ymm olduğunu sanmıyorum.! Ymm değilim ama bildiğim kadarı ile bilgi vereyim.
Sınava müracat edebilmek için dosya hazırlıyorsunuz, bağlı olduğunuz odaya veriyrsunuz, onlar ön araştırmayı yaptıktan sonra türmob/ankaraya gönderiyorlar, onlarda dosyanızı inceliyorlar, bir mani yok ise, sürelerde de sıkıntı yok ise, sınava girebilecekler listesinde ilan ediliyorsunuz.
Sınav şartlarından en çok karşılaşılan konu ise, büro varken başka yerde ssklı gözükülmesi, yani bağkurlu olunmaması, türmob büro varken ssklı olunmasını bağımsız çalışmaya gölge düşürdüğü gerekçesi ile saymıyor.
İlk sınava başvurduktan sonra, 2 yıl içinde bütün dersleri vermelisiniz yoksa, geçtiğiniz derslerde yanıyor ve yeni dosya açtırabilmek için yanılmıyorsam 4 yıl (2 yılda olabilir) beklemek zorunda kalıyorsunuz.
Çok fazla bir ücret masrafı yok sanırım.Kurs olarak istanbul için sadece ismmmonun düzenlediği bir kurs var, başkada özel bir kurs yok diye biliyorum.Sınav yeri ise sadece Ankara.

ilginize çok teşekkür ediyorum....
kendi büromda bağ-kur lu olarak çalışıyorum. şartlarda ve sürede sıkıntı olmaz da sınav konularına falan baktım oldukça zor görünüyor. sınav ücretleri ,kayıt,ruhsat ücreti vs. ne kadar onu da bilmiyorum. çok büyük paralardan bahsediliyor ama bu yollardan geçmiş biri ücretler hakkında sağlıklı bilgi verir diye düşünüyorum...

Evet, sınavların çok zor olduğunu söylüyor, giren üstadlar, smmmliklten gelerek bu belgeyi almak gerçekten çok zor, hatta imkansız gibi birşey, işten güçten elinizi çekip, sınav, kurs, kitaba gömülmeniz gerekli, ve sınava başvuru tarihinden önceki en az 2-3 yıl öncesinden ufaktan ufaktan çalışmaya başlamak gerekli.
Sınav ücretleri, ruhsat ücreti vs. http://www.istanbulymmo.org.tr/iymmo/default.asp adresinden öğrenilebilir.
Kolay gelsin.

YMM sayısının artması değilde YMM ruhsatını yeni nesil SMMM lerin almasını pek istemiyorlar desek daha doğru olur.
Adamlar kafaya takmış illaki devletten gelmiş olacaksın sanki devlet memurları bu piyasayı ve mesleği SMMM lerden daha iyi biliyorlar.
Geçen eskilerden bir üstatla görüştüm adam YMM sınavlarına girmiş her şeyi yapıyorum ama belgeyi vermiyorlar bende en son başedemedim verdim mahkemeye dedi.

ee kardeşler adamlar haklı!! bu işin en büyük dilim pastayı onlar götürüyor neden yeni smmm ler gelsinde pastadaki dilimlerini neden inceltisinler, bence zorluk cıkarmalarının tek sebebi duygusallık :) !! nasıl olsa inceleme tutanaklarında işin hammalığınıda smmmlere yaptırıyorlar. işin kaymağını onlar yiyor bizler kazanın dibini kazıyoruz.