YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili İlginç Görüşler

Önder68

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar
13?17 Mayıs 2009 tarihleri arasında Antalya'da YMM sempozyumu yapıldı Bu sempozyumda bağımsız denetimle ilgili dile getirilen görüşlerden bazılarını aktarmak istiyorum:

Bağımsız Denetim yetkisi YMM?lere verilmelidir. Bu yetkide TÜRMOB?un yapacağı sertifika eğitim çalışması sonucu yapılmalıdır.
YMM?ler tekrar herhangi bir sınava girmesine gerek bulunmamaktadır.

Yukarıdaki bu ifadelerden ben denetim yetkisinin sanki sadece YMMlere verilmesi gerektiği gibi bir görüş çıkardım.( Yanlış anlamış olabilirim Eğer yanlış anlamışsam üstadlarımızdan yada genç arkadaşlardan görüş bekliyorum ve düzeltmeye hazırım) Halbuki gerek 3568 meslek yasasında gerekse Sermaye Piyasası mevzuatında denetim yetkisi hem ymmlere hemde smmlere verilmiştir Sermaye piyasasında YMMler tarafından kurulan bağımsız denetim şirketleri olduğu gibi SMMMler tarafından da kurulan bağımsız denetim şirketleri yetkilendirilmiştir. Değerli YMM üstadlarımızın bu durumu gözetmelerinin gerektiğini sürekli bilgi alışverişi içinde bulunan ve tek bir birliğe bağlı olan aynı meslek grubunda kabul edilen meslektaşlar arasında çatlaklar kopmalar ve kırgınlıklar meydana gelmemesi gerektiğini bağımsız denetimin sorunları ile fiilen karşılaşan bir meslektaş olarak düşünüyorum YMM üstadlarımızı halk deyimi ile mesleğimizin abisi üstadı olarak olduğunu ve bu nedenle bundan sonraki süreçte bu olgunlukla davranacaklarına inanıyorum ve inanmak istiyorum Paylaşım her zaman gereklidir. Saygılarımla

Ynt: YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili Görüşler

Yukarıdaki ifadeden ben de bağımsız denetimin sadece YMM lere verileceği sonucunu çıkardım. Bu mesleği yapmayı çok isteyen biri olarak bunun doğru olmamasını diliyorum. Eğer öyleyse SMMM olarak hakkımızı arayalım.

Diğer yandan yeni TTK'nun çıkması ile tüm SMMM'lere bağımsız denetçi olabilme yolu açılıyor. Pisadaki SMMM sayısının yetmişbin civarında olduğu ve tasarının yasalaşacağı güne kadar bu sayının daha da artacağı düşünülürse TURMOB denetim yapacak SMMM'ler için belli kriterler getirebilir. SMMM'lerde belli iş tecrübesi, sınav vs. gibi.

Ynt: YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili Görüşler

Merhaba Arkadaşlar Öncellikle Arzuk hanıma bir meslektaş olarak katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bağımsız denetimde yetkilendirme konusunu şöyle bir toparlayacak olursak ( Şimdiye kadar tecrübelerimize göre bir tahmin yaparsak )
1- Sermaye Piyasasında hem ymmlerin hem smmmlerin yetkisi var Ancak muafiyetler dışında lisanslama sınavı var Bu sahada hem ymmmler hem de smmmler bağımsız denetim şirketi kurabilir Yakın bir gelecekte bu yapı böyle sürecek görünüyor
2-Fakat TTK'ya gelince tasarıda denetim maddesi daha yasalaşmadığı için bu konuda son aşamaya kadar değişiklikler olabilir Tasarıda belli bir büyüklüğe kadar 2 smmm belli bir büyüklüğe kadar ymm belli bir büyüklükten sonra bağımsız denetim şirketi denetler denmekteydi yanlış hatırlamıyorsam Fakat yukarıda belirtilen sempozyumda ymm üstadlarımızca denetimin ymmlerce yapılması belirtilmiş ayrıca ymmlerin bağımsız denetim yetkilendirmesinde sınava girmemesi görüşü dile getirildiğini anlıyoruz Sonuç olarak ortya çıkan bu tabloda TTK denetiminde YMM'ler sınavdan muaf tutulacak SMMM'ler Turmob'un düzenleyeceği sınava girecek (meslek yasamızda YMMler ile SMMM'ler arasında denetim konusunda somut bir fark olmamasına rağmen) Aslında bu konunun net olarak takip edilmesi öncellikle SMMM oda başkanlarınca ve daha sonra tüm smmm meslektaşlarımızca smmmlerin 3568 meslek yasasında ve sermaye piyasasında varolan denetim yetkilerine eğer zarar görecekse sahip çıkmaları gerekiyor Bu konuda yanlış düşünüyorsam fikrimin yanlışlığının kanıtlanması halinde kabul etmeye hazırım fakat şuanda elimizdeki veriler bunlar Ellerinde farklı veri olan üstadlar ve arkadaşlar varsa bunları bizlerle lütfen paylaşsınlar Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Ynt: YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili İlginç Görüşler

Sınava girilecekse hep beraber girelim. Ak koyun kara koyun belli olsun. Kaliteyi artırmak istiyorsak, bağımsız denetim sektörünü ayağa düşürmek istemiyorsak, Turmob eli ile ya da Tudesk eli ile yeni sınav şart olmalıdır. Sınava girmenin ön şartı da SMMM ya da YMM ruhsatı olmalıdır.

maviefe ' Alıntı:
Sınava girilecekse hep beraber girelim. Ak koyun kara koyun belli olsun. Kaliteyi artırmak istiyorsak, bağımsız denetim sektörünü ayağa düşürmek istemiyorsak, Turmob eli ile ya da Tudesk eli ile yeni sınav şart olmalıdır. Sınava girmenin ön şartı da SMMM ya da YMM ruhsatı olmalıdır.
+1

Birde şu açıdan bakmak gereklidir.
Bende SMMM yim. Bu ünvan altında şu anki uygulamada denetim yapabilmek için SPK tebliğinde baş denetçi olabilme şartları ve lisans alma işlemlerini göz önünde bulundurursak YMM olmak kadar bir zaman ve emek harcanıyordur. YMM üstadlarda bunu düşünerek madem bu kadar emek harcanıyor hem YMM yetkisi alınsın aynı zamanda bu yetkiyle denetimide YMM ler yapsın diyodur.

Acizane görüşüm bu şekilde ve mantıklı gibime geliyor.

maviefe ' Alıntı:

Bir eleme mutlaka olmalıdır size katılyorum sayın maviefe. TURMOB'un bu yetkiyi sadece YMM' lere vermesine de kesinlikle müsade etmemeliyiz.

Gerçi suya yazı yazmak gibi hepsi taslak halinde ama yinede niyeti belli etmesi açısından;

Kurulun görev ve yetkileri MADDE 9- (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır:
...
d) Bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarına yönelik olarak TÜRMOB tarafından yapılan sınav, yetkilendirme, tescil, sürekli eğitim faaliyetleri, mesleki etik kurallarının belirlenmesi, inceleme ve denetimler sonucunda aykırılıkları saptanan bağımsız denetçilerin faaliyet izinlerinin askıya alınması veya iptali, disiplin ve soruşturma işlemleri ile bunlara yönelik olarak oluşturulacak kalite güvence sistemini gözetlemek ve bu alanlardaki eksiklik ve aksamaların düzeltilmesi için TÜRMOB tarafından gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.
...

Değerli Meslektaşlar
Öncellikle Mavi efe, Arzuk, M.Gür,Atakan 05 ve Ogün Güneş'e görüş bildirdikleri için şahsım adına teşekkür ederim Yanlız arkadaşlar burada bence halk deyimle söylersek elmalarla armutlar karıştıtrılıyor gibime geliyor
M.Gür ' Alıntı:
Birde şu açıdan bakmak gereklidir.
Bende SMMM yim. Bu ünvan altında şu anki uygulamada denetim yapabilmek için SPK tebliğinde baş denetçi olabilme şartları ve lisans alma işlemlerini göz önünde bulundurursak YMM olmak kadar bir zaman ve emek harcanıyordur. YMM üstadlarda bunu düşünerek madem bu kadar emek harcanıyor hem YMM yetkisi alınsın aynı zamanda bu yetkiyle denetimide YMM ler yapsın diyodur.
Acizane görüşüm bu şekilde ve mantıklı gibime geliyor.
M.Gür arkadaşın görüşlerini saygıyla karşılıyorum fakat arkadaşlar denetim yetkisi hem 3568'de hemde spk mevzuatında hem ymmlere hem smmmlere verilmiş Sadece smlere verilmemiş onlar denetim alanı dışında tutulmuşlar Bu yüzden şu şöyle düşünür bu böyle düşünür şu yüzden böyle olur gibi görüşlere kapılmamız gerekir Kanun bize bu yetkiyi vermiş
Öte yandan bundan sonraki lobi çalışmaları olur kim gayret gösterirse yasayı kendi istediği ve ianandığı şekilde değişmesi için çalışır bence o konu da ayrı . Fakat şuanki mevcut durum bu
Bence kamuoyu oluşturmak daha sonraki yasaların çıkışında önemli bu yüzden haklarımızı hem bugün hem yarın korumak bakımından mümkün olduğunca sesimizi duyurmaya çalışmalıyız diye düşünüyorum Tabi bunu yaparken kanunların dışına çıkmadan ve hakaret etmeden yapmalıyız Bağımsız denetimle ilgilenen diğer arkadaşlardan da görüş bekliyoruz Özellikle zindan kaan atalay sementay ikafali füsun hamdilevent osman evren bağımsızdenetçi prestij31 özkan.ank e.smmm misas serpil yavuz çiğdem yalçınkaya ebrulim arkadaşlar görüşlerinizi burada ifade etmeniz önemli bence Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

konya mali müşavirler odasının söylemi vardı yeni ttk için bu söyleme dikkat çekmek istiyorum ne diyor orada yabancı denetim şirketleri tasarıya müdahale etme durumu olduğu yani yine kendilerine yontma durumu var :mad:
evet bizim yapabileceğimiz hasılatımız bu dört büyüklerin milyar dolarlık cirolarının içinde yer almakta ve bize de ne yazıkki kırıntıları düşüyor ancak küçük esnafın defterini tutmak o da paranı alabilirsen hatta o kırınıyı da esnaf odalarına beyanname başına 10 lira 15 lira diye kaptırıyoruz
bence özellikle türmobun pazarı iyi analiz edip pazardaki büyük oyuncuların biz meslek mensupları ile olan haksız rekebetinin tespit edilmesi ve kamuoyuna ilan etmesi ve bu duruma sebep olan kanun tebliğ veyahut genelgeler belirlenmeli çözüm önerileri sunulmalı diye düşünüyorum :mad:

Arkadaşlar kısaca toparlarsak kamuoyunda
"1-Bağımsız denetim yetkisi sadece ymmlere mi verilmeli
2-TTK denetimi için sınava sadece smmmler girmeli
3-Bu sınavla ilgili Turmob sertifika verilmeli" gibi görüşler var
Bunlar hakkında düşüncelerinizi bekliyoruz
Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Bağımsız denetim için malimüşavirlerin hepsinin bilgilerinin yeterli olmadığını düşünüyorum. Türmob gerekli eğitimi vermeli ve sertifika vermeli. Böylelikle yeterli görülen malimüşavirlerde denetim yetkisine haiz olmuş olur. Tüm mali müşavirler denetim yapacak diye birşey yok. Yeminli üstadlarımızda hiç kuşku yokki denetim yetkisine sahip olma konusunda sınırlandırmaya yada sınava tabi tutulmaya gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Arkadaşlar Ankara Çağdaş Demokrat Muhasebecilerden oluşan Denge Çalışma Platforumu konu ile ilgili bir duyuru yayınladı Duyurunun o kısmını kendilerinden izin alarak aktarıyorum

13?17 Mayıs 2009 tarihleri arasında Antalya'da YMM sempozyumu yapıldı Bu sempozyumda dile getirilen bazı görüşler şunlardır:

Bağımsız Denetim yetkisi YMM?lere verilmelidir. Bu yetkide TÜRMOB?un yapacağı sertifika eğitim çalışması sonucu yapılmalıdır.
YMM?ler tekrar herhangi bir sınava girmesine gerek bulunmamaktadır
YMM?lerin mutlaka uluslar arası denetim standartları ve muhasebe standartları konusunda sertifika alması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
TTK. Yürürlüğe girmektedir. 400. maddeye göre YMM?ler bağımsız denetim şirketi kurmalılar ve bağımsız denetçi yetkisi almalılar.
AB sürecinde uluslar arası sertifikaların ve denetim yetkilerinin alınması gerekmekte olup, bu konuda tüm eğitim çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
Bağımsız denetim konusunda gerek MHD?nin ve gerekse TÜRMOB?un tüm eğitim çalışmalarına katılıp , gerekli sertifikaların alınması zorunluluk haline gelmiştir.
Önümüzdeki yıllarda vergi denetimi ve tasdik önem kazanmakla buna paralel olarak uluslar arası denetim yetkisini almış bağımsız denetim şirketlerinin önemi artacak. Bu nedenle SMMM ve YMM?lerin bu konulara yönlenmesi gerekmektedir.
UFRS-UFDS eğitiminin alınması zorunlu hale gelmektedir.

Platformumuzun bu konudaki görüşü: ?Bağımsız Denetim yetkisi YMM?lere verilmelidir? denmektedir. Halbuki 3568 sayılı meslek yasamızda ve Sermaye Piyasası mevzuatında bağımsız denetim yetkisi hem YMM?lere hem de SMMM?lere verilmiştir. Sermaye Piyasası mevzuatına göre YMM?lerin kurduğu bağımsız denetim şirketleri olduğu gibi SMMM?lerin de kurduğu bağımsız denetim şirketleri mevcuttur. İleriki süreçte böyle bir ayırımın yapılması halinde aynı birlik çatısı altında bulunan meslektaşlar arasında sorunlar kırgınlıklar ve huzursuzluklar çıkmasının kaçınılmaz olduğu görüşündeyiz.
DENGE ÇALIŞMA PLATFORMU

Önder68 ' Alıntı:
Arkadaşlar kısaca toparlarsak kamuoyunda
"1-Bağımsız denetim yetkisi sadece ymmlere mi verilmeli
2-TTK denetimi için sınava sadece smmmler girmeli
3-Bu sınavla ilgili Turmob sertifika verilmeli" gibi görüşler var
Bunlar hakkında düşüncelerinizi bekliyoruz
Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

3568 sayılı meslek yasasında ve Sermaye Piyasası mevzuatında denetim yetkisi hem YMMM'lere hem de SMMM'lere verilmiştir. Yani bizim kanunen denetim yapma hakkımız zaten var. Turmob yetkililerinin aksi yönde çalışmalar yada söylemler başlatması çok düşündürücüdür.

Eğer bir sınav yapılacaksa hem SMMM'lerin hemde YMM'lerin eşit şartlarda sınava girmesi gerektiğine inanıyorum. TEk taraflı muafiyet tanınması bence haksızlık olur. Belki yapılacak sınavı geçemeyen YMMM'ler de olabilir.

AB ülkerinde bu konuda ki durum ne şekilde? Bu gelişmeler genelde AB ülkelerine paralel ilerlediğine göre oradaki yapı karar almada bir gösterge olabilir. Bildiğim kadarıyla AB ülkelerinde YMM nin karşılığı yok.

Bu meslekte genel gözlemlerin sonucunda Smmm' lerin Sm' ler den, Ymm' lerinde Smmm' lerden hoşlanmadığını, Üniversite mezunlarının, Açıköğretim mezunlarından; Devletten gelen Ymm' lerin, Smmm' likten gelen Ymm' lera karşı hep bir çekememezlik duygusu olmuştur.Haklı yada haksız sebeplerle.

Burada da öyle olacaktır.Ymm' lerde bağımsız denetim işini tamamen kendilerinin alması gerektiğini düşüneceklerdir.Kanun bu yetkiyi bizlere ve Ymm' lere vermiş olmasına rağmen.

Denetim işi ben ne Türmoba güveniyorum, ne de çıkacak, yeni TTK' una.Yine birileri araya girip, pastanın en büyük kısmı birilerine verilecektir.Yapılacak sınavların bile çok adilane olacağını da sanmıyorum.

Ama ne bu işin sadece Ymm' lere bırakılmasına nede sınavsız bütün Smmm' lere bırakılmasına gönlüm elvermiyor.Çünkü piyasada öyle Smmm' ler varki, bunların değil bağımsız denetimin, muhasebenin dahi yanına yaklaşmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bence tarafsız, güvenilir bir kurul yada birlik, bu işi ciddi bir sınav yaparak, Ymm ve Smmm' lerden başarılı olanlara verilecek bir Sertifika/Yetki Belgesi ile yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Böylece her Smmm' nin bu işi yapmasının da önüne geçilmiş olur, sadece Liyakatli Smmm' ler barajı geçer.

Yukardaki bi arkadaşın dediği gibi, Adil/Tarafsız/Ciddi bir sınava biz hazırız.
Belki Smmm/Ymm stajı yada süresi gibi bir staj süresi de olabilir.

Hatta benim fikrime göre birbirlerini denetlemeleri açısından Türmob ve Spk' nın bu sınavı birlikte yapmalarıdır.Belki birbirlerinin dayı/dost/eş/akraba kıyaklarının önüne geçilebilir.

Bu bağımsız denetim konusu hususunda bizi bilgilendirdiği/uyandırdığı ve yapmış olduğu katkılardan dolayı Önder Beye de tekrar teşekkür ederim.

Yeminli Mali Müşavirlerin kendi aralarında düzenledikleri ve bu foruma konu oluşturan sempozyumlarında dile getirdikleri düşünceler kendi fikirleridir. SPK Mevzuatında bağımsız denetim yetkisinin şuanda YMM ve SMMM lere verilmiş olmasını bilmelerine rağmen bu söylemleri dile getirmelerinin altında yatan psikolojik etkenler;

1- SMMM lere karşı küçümseyici yaklaşımlarından
2- SMMM lerin bu işi beceremeyeceklerınden
3- Kendilerini üstün ve değerli görme- güç istemi -

kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu tür söylemler belirli bir temelden yoksun olduğundan hayata geçmeleri de bana göre pek mümkün değildir. Dikkate almamak daha uygundur.

Diğer taraftan SPK için bağımsız denetim işi son derece önemli ve sıkı tutulması gereken bir iştir. Bağımsız denetci olabilmek için smmm ve ymm lerin tarafsız ve şeffaf bir sınava girmeleri ve başarılı olmak gerekir. Kurul Bağımsız denetim şirketlerini sürekli denetler ve ağır yaptırımlar uygular. Örneğin bu forumlara da aktarıldığını gördüğüm ve SPK nın kapatmaya varacak kadar ciddi bir uyarıda bulunduğu bağımsız denetim firmasının bir ortağı, yazmış olduğu muhasebe kitapları ve tek düzen hesap planı örnekleri ile bir çok muhasebe bürosunun kütüphanesinde başucu kaynağı olarak bulunan kitapların yazarıdır. Bağımsız denetim işi şeffaflığa dayandığından bağımsız denetim firmalarının ortaklık ve yönetim yapıları Kurul' un sitesinde yayınlanmaktadır. Bağımsız denetim işi yani payları menkul kıymet borsalarında işlem gören şirketlerin, borsa üyesi aracı kuruluşların ve finans sektörü şirketlerinin bilanço denetimleri, bu şirketlere yatırım yapan küçük yatırımcının korunması açısından hayati önemdedir. Bu yüzden borsada bir şirketin bilançosuna ve denetim görüşünün olumlu olmasına bakarak o şirkete yatırım yapan bir küçük yatırımcı, hisselerini aldığı şirketin ileriki dönemde sürekliliği, zararı gibi nedenlerle meydana gelen kayıplarını hisseyi almış olurken incelediği bilanço ve denetim raporlarını imzalayan bağımsız denetim kuruluşuna rücu etme hakkına sahiptir.

Peki Türkiye'de neler oluyor?

Biliyorsunuz 2000 li yıllarda ortaya çıkan ekonomik kriz öncelikle mali sektörü derinden etkilemiş ve yaklaşık 15-20 tane bankanın devletleştirilmesine ve yok olmasına neden olmuştu. Milyarlarca dolar zarara yol açan bankaların batıkları biliyorsunuz halkın cebinden ödendi. Peki bu batan bankaların mali durumu 3 ayda bir bağımsız denetimden geçmiyor muydu?

Cevap: Tabiki geçiyordu ve üstelik belkide bu sempozyumda bağımsız denetimin YMM lere verilmesini isteyenlerin de aralarında bulunduğu 4 büyükler tarafından bu bankalara genellikle sağlam raporu verilmişti.

Zamanında bu raporları veren büyük ve yabancı ortaklı Audit şirketleri halen Türkiye'deki bağımsız denetim pazarının büyük bölümünü elinde bulundurmakta. Belkide Vicdani olarak kendilerini rahatlatmak için bunları söylüyorlar...

Spk'nın bu işin nasıl yapılacağını en ince ayrıntılarına kadar tebliğ etmesine ve bu konuda keyfiyete izin vermeyeceğini açıklamasına rağmen tutupta bazı büyük denetim firmaları veya sempozyumlarında bağımsız denetim işi YMM lerin işidir diyen YMM lere ancak az gelişmiş bir ülkede rastlanır. Çünkü bu işi kafana göre değil tebliğlere ve standartlara göre yapıyorsunuz. Tıpkı vergi denetimini VUK a göre yaptığınız gibi.

Ogün Hocamın dediği gibi yurtdışında yeminli mali müşavir diye bir şey yok Herkes Cpa madem TTK Bizi Ab ye yaklaştırıyor bu konuda da benzer uygulama olması gerekli.

Ayrı mevzu 10 sene dolsun Ymm de olunur bu kadar bence gözümüzde büyütmeyelim Ymm leri

Saygılarımla

.... Üstad Merhaba,

Aşağıda sermaye piyasasının bağımsız denetim lisansı ile ilgili son kararını gönderiyorum.

Teşekkürler ve iyi çalışmalar,

.... ...
Denetçi / Auditor

(Sermaye Piyasası Kurulu 22.04.2009 tarih ve 12/292 sayılı Kararı)

12.06.2006 tarihli ve 26196 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Seri: X, No: 22 "Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ"in Geçici 3'üncü maddesi uyarınca, bu Tebliğ'in yayımı tarihi itibariyle sermaye piyasasında bağımsız denetim faaliyeti ile yetkili olan bağımsız denetim kuruluşları ile bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle Kurula başvurmuş olup yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşlarının yöneticileri ve bağımsız denetçilerinin, bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde Tebliğin 2 nci Kısmının (Bağımsız Denetim Faaliyetinde Bulunma Şartları) "Yönetici ve bağımsız denetçiler" başlıklı 4'üncü maddesinin (d) bendinde sayılan koşulu yerine getirmek zorunda oldukları hükme bağlanmıştır. Bu hüküm uyarınca, sermaye piyasasında bağımsız denetime yetkili bağımsız denetim kuruluşlarının yönetici ve bağımsız denetçilerinin, 12.06.2009 tarihine kadar "Sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgeleri" ni almaları gerekmektedir.

Söz konusu sürenin uzatılması yönündeki talepleri değerlendiren Kurulumuz; 2009 yılı finansal raporları için imzalanan bağımsız denetim sözleşmeleri ile ilgili olarak şirketler ve bağımsız denetim kuruluşları açısından bir sıkıntı oluşmaması ve kamunun aydınlatılmasında bir zafiyete neden olunmaması amacıyla,

1. Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetime Yetkili Kuruluşların yönetici ve bağımsız denetçilerinin, 31.12.2009 tarihli finansal raporların kamuya açıklanacağı son tarihe kadar bağımsız denetim lisans belgesi olmaksızın çalışmasına izin verilmesine,

2. Ancak 01.01.2010 tarihinden sonra sona erecek hesap dönemlerine ait finansal raporların bağımsız denetimine yönelik düzenlenecek sözleşmelerde, "Sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgesi" bulunmayan bağımsız denetçilerin görev alamayacaklarına; 01.01.2010 tarihinden sonra sona erecek hesap dönemlerini de kapsayacak şekilde düzenlenmiş bağımsız denetim sözleşmelerinde bağımsız denetim lisansı bulunmayan bağımsız denetçilerin görevlendirilmiş olması halinde, bu durumun ek sözleşme ile giderilmesi gerektiğine,

3. 12.06.2009 tarihinden sonra, "Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetime Yetkili Kuruluşlar Listesi"ne alınmak amacıyla Kurulumuza yapılacak başvurularda, yönetici ve bağımsız denetçilerin tamamından Seri:X, No: 22 Tebliği'nin 2 nci Kısmının (Bağımsız Denetim Faaliyetinde Bulunma Şartları) "Yönetici ve bağımsız denetçiler" başlıklı 4'üncü maddesinin (d) bendi uyarınca bağımsız denetim lisans belgesi talep edilmesine; 12.06.2009 tarihinden önce yapılmış başvurular ile ilgili olarak ise yukarıda yer alan (1) ve (2) nolu bent hükümlerinin uygulanmasına,

4. 4. Seri: X, No:22 Tebliği'nin Geçici 3 üncü maddesinin (1) ve (2) fıkraları uyarınca bağımsız denetim lisans sınavına girmekten muaf olanların en kısa sürede sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgelerini almak üzere Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği'ne başvuruda bulunmaları gerektiği, aksi halde belge almayanların 01.01.2010 tarihinden sonra sona erecek hesap dönemlerine ait finansal raporların bağımsız denetimine yönelik düzenlenecek sözleşmeler kapsamında görev alamayacakları hakkında bilgilendirilmelerine,

5. 5. 31.12.2009 tarihli finansal raporların kamuya açıklanacağı son tarihten itibaren sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgesi almamış olanların, hiçbir şekilde bağımsız denetim kuruluşlarında yönetici ve bağımsız denetçi olarak görev alamayacaklarına,

karar vermiştir.

Yukarıdaki mail, 1998 yılında sınavla YMM olmus Maliyede Denetmenlik yapmıs suanda yarı zamanlı Buyuk bir denetim firmasında Sorumlu Ortak Bas Denetci olan ustadıma geldi.. Bu firmada herkes SPK Sertifikasını almak için sınava girdi ( TURMOB da yoneticilik yapmıs YMM den tutun tüm denetçlerine kadar )

Bu arada SMMM ve SPK sertifikalı Denetçi olarak kendi görüşüm iudur ki ;

YMM'ler kesinlikle kendi pastalarından piyasaya pay verme niyetinde degiller. Bu başlıkta yazılanlar esasında TURMOB ve tabiki YMM lerin güç gösterisinden başka bişey değildir. Anlatmakla yazmakla bir yere kadar sektörün direk içinde olan arkadaşlar beni daha iyi anlayacaklardır. Bugün Istanbulda bile 30000 ruhsatlı yaklaşık 55000 üye var. Malumunuz bu sayının kabarık durmasına ragmen biraz forumu karıstıranlar genel itibari ile Meslek mensublarının genel durumlarını anlayacaklardır. Çok dikkatli ve birlik olması gereken zaman dilimindeyiz 2010-11 sektorel olarak dönüm noktası olacaktır.

Hali hazırda SMMM'lerin kurdugu denetim firmaları ( ısmını vermeyeyim 3-4 tanesi haric, bunların sırtı Diger YMM (büyükler haricinde kalan) lerden bile saglam ) durumu suan icin beklenilen seviyede degil, hala piyasamızın maalesef gecmisten gelen bazı hos karsılamadıgım alıskanlıklarını devam ettirmekteler. Bunun herkes tarafından bilinmesi gerekir, SMMM olup denetimi dusunen degerli meslektaslarım, ilk önce meslek icinde saygının ve sevginin olusması gerekir biz öncelikle kendimize hak ettigimiz degeri vermeliyiz dostumuzdan cok rakibimiz olucak SPK alamayanlar SPK nın diretmesiyle karşılasacaklardır. TURMOB da zaten 2.sınıf üyedir SMMM ler hele hele pazar paylasımı bakımından bircok engelle karsılasılacaktır.

Sartre ' Alıntı:
Yeminli Mali Müşavirlerin kendi aralarında düzenledikleri ve bu foruma konu oluşturan sempozyumlarında dile getirdikleri düşünceler kendi fikirleridir. SPK Mevzuatında bağımsız denetim yetkisinin şuanda YMM ve SMMM lere verilmiş olmasını bilmelerine rağmen bu söylemleri dile getirmelerinin altında yatan psikolojik etkenler;

1- SMMM lere karşı küçümseyici yaklaşımlarından
2- SMMM lerin bu işi beceremeyeceklerınden
3- Kendilerini üstün ve değerli görme- güç istemi -

kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu tür söylemler belirli bir temelden yoksun olduğundan hayata geçmeleri de bana göre pek mümkün değildir. Dikkate almamak daha uygundur.

Diğer taraftan SPK için bağımsız denetim işi son derece önemli ve sıkı tutulması gereken bir iştir. Bağımsız denetci olabilmek için smmm ve ymm lerin tarafsız ve şeffaf bir sınava girmeleri ve başarılı olmak gerekir. Kurul Bağımsız denetim şirketlerini sürekli denetler ve ağır yaptırımlar uygular. Örneğin bu forumlara da aktarıldığını gördüğüm ve SPK nın kapatmaya varacak kadar ciddi bir uyarıda bulunduğu bağımsız denetim firmasının bir ortağı, yazmış olduğu muhasebe kitapları ve tek düzen hesap planı örnekleri ile bir çok muhasebe bürosunun kütüphanesinde başucu kaynağı olarak bulunan kitapların yazarıdır. Bağımsız denetim işi şeffaflığa dayandığından bağımsız denetim firmalarının ortaklık ve yönetim yapıları Kurul' un sitesinde yayınlanmaktadır. Bağımsız denetim işi yani payları menkul kıymet borsalarında işlem gören şirketlerin, borsa üyesi aracı kuruluşların ve finans sektörü şirketlerinin bilanço denetimleri, bu şirketlere yatırım yapan küçük yatırımcının korunması açısından hayati önemdedir. Bu yüzden borsada bir şirketin bilançosuna ve denetim görüşünün olumlu olmasına bakarak o şirkete yatırım yapan bir küçük yatırımcı, hisselerini aldığı şirketin ileriki dönemde sürekliliği, zararı gibi nedenlerle meydana gelen kayıplarını hisseyi almış olurken incelediği bilanço ve denetim raporlarını imzalayan bağımsız denetim kuruluşuna rücu etme hakkına sahiptir.

Peki Türkiye'de neler oluyor?

Biliyorsunuz 2000 li yıllarda ortaya çıkan ekonomik kriz öncelikle mali sektörü derinden etkilemiş ve yaklaşık 15-20 tane bankanın devletleştirilmesine ve yok olmasına neden olmuştu. Milyarlarca dolar zarara yol açan bankaların batıkları biliyorsunuz halkın cebinden ödendi. Peki bu batan bankaların mali durumu 3 ayda bir bağımsız denetimden geçmiyor muydu?

Cevap: Tabiki geçiyordu ve üstelik belkide bu sempozyumda bağımsız denetimin YMM lere verilmesini isteyenlerin de aralarında bulunduğu 4 büyükler tarafından bu bankalara genellikle sağlam raporu verilmişti.

Zamanında bu raporları veren büyük ve yabancı ortaklı Audit şirketleri halen Türkiye'deki bağımsız denetim pazarının büyük bölümünü elinde bulundurmakta. Belkide Vicdani olarak kendilerini rahatlatmak için bunları söylüyorlar...

Spk'nın bu işin nasıl yapılacağını en ince ayrıntılarına kadar tebliğ etmesine ve bu konuda keyfiyete izin vermeyeceğini açıklamasına rağmen tutupta bazı büyük denetim firmaları veya sempozyumlarında bağımsız denetim işi YMM lerin işidir diyen YMM lere ancak az gelişmiş bir ülkede rastlanır. Çünkü bu işi kafana göre değil tebliğlere ve standartlara göre yapıyorsunuz. Tıpkı vergi denetimini VUK a göre yaptığınız gibi.
Merhaba Sn Sarte
Tecrübelerimden ve yaşadıklarımdan yola çıkarsak yapılan düzenlemeler için önce kamuoyu oluşturulur. Daha sonra konu ile ilgili çıkar grupları yani o yasadan faydalanacak gruplar harekete geçerler Eğer siyasi irade de kabul ederse o taslak yasalaşır Yani benim bildiğim çevremizden aldığımız izlenimler bu şekilde. Yani temelden yoksun dikkate almayalım demek kaanatimce işi hafife almaktır Tarihte Hafife alanlar çoğunlukla hak kaybına uğramışlardır
Ne yapalım derseniz? Asıl konu ile ilgilenmesi gereken konumları dolayısıyla smmmo oda başkanları ve yöneticilerin olduğunu düşünüyorum Fakat kaanatimce tabanın da etkisi vardır Burada forumda bile görüş bildirmenin bile bir toz zereceği kadar katkısı olsa da kamuoyu oluşturmada katkısı olduğu düşünüyorum Aslında bu tür konuları seminer sempozyum gibi arenelerde dile getirmek daha çok ses getirceği kaanatindeyim Tabi bir yol daha var Fakat kitlelere ulaşmanın siyasi iradeye ulaşmanın başka yolları da var Artık o yolları da izin verirseniz daha sonra yazarım Tabi bu yollar izlenirken kanuni yollardan sapmamak ve karşı görüşteki kişilere hakaret etmemek soğukkanlı bir şekilde haklılığınmızı dile getirmek gerekiyor Unutmamalıyız ki bu bir ekmek meselesi Biz ve bizden gelecek meslektaşlarımız için geçim kaynağı ve hayati bir meseledir diye düşünüyorum Katkılarınızı beklerken yazım hakkındaki eleştirileri şimdiden düzeltme hakkını saklı tutarak yanıtlayacağımı bildiriyor Tüm smmm ailesinin ileride hak kaybına uğramamasını diliyorum Tüm meslektaşlarımı gerçek abim kadar gerçek kardeşlerim kadar şucu bucu diye ayırmadan seviyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla
Not: Osman Evren Zindan Ebrulim Arzuk TToraman Maviefe Atakan005 Hamdilevent ve Bağımsız denetçi arkadaşlara teşekkürler Özellikle bağımsız denetçi arkadaş denetimin fotogarfını iyi yansıtmış kanımca Tespitlerimiz bizim için önemlidir Tespitlerinizi bekliyoruz paylaşımlarınız bizim gücümüzdür İyiçalışmalar