YMM Süresi.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,283
Konum
İstanbul
Merhaba arkadaşlar soracağım konu hakkında daha öncelere birçok soruya cevap vermeme rağmen, yinede emin olmak istedim.

Bir Smmm, başka bir Smmm' nin yanında büroda Ssk' lı olarak çalışıyorsa, çalıştığı bu süreler; büro açmasına gerek kalmadan Ymm sınavına girebilmek için gerekli olan 10 yıllık süreden sayılıyormu.?

Sayıldığını biliyorum, ama bunun kanun, yönetmelik vs. dayanağını bilen varmı arkadaşlar.?




Teşekkürler.
Kolay gelsin.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: Ymm süresi.?

26/07/2008 tarihli resmi gazete 3568 değişiklik madde 5

MADDE 5 ? 3568 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "hizmet süreleri ile" ibaresi "hizmet süreleri ve bunların bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu olarak geçen hizmet süreleri, yeminli mali müşavirlik ve serbest muhasebeci mali müşavirlik şirketlerinde geçen hizmet süreleri; serbest muhasebeci mali müşavirlerden bir işyerine bağlı olarak çalışanların bu işyerlerinde geçen hizmet süreleri ile" şeklinde değiştirilmiş, aynı fıkranın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiş ve maddenin son fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.



"Ancak, kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış olanlardan yeterlilik sınavında başarılı olamayanların, sınav tarihinden sonra vergi inceleme yetkisini haiz olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri dikkate alınmaz."



"Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavını vermiş olanlar, yeterlilik sınavını kazandıkları tarihten itibaren açılacak yeminli mali müşavirlik sınavlarına genel hükümlere göre katılabilirler. Ancak, bunların yeminli mali müşavir ruhsatını alabilmeleri için birinci fıkranın (a) bendindeki süreyi tamamlamaları şarttır."
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,283
Konum
İstanbul
Ynt: Ymm süresi.?

turkasia ' Alıntı:
26/07/2008 tarihli resmi gazete 3568 değişiklik madde 5

MADDE 5 ? 3568 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "hizmet süreleri ile" ibaresi "hizmet süreleri ve bunların bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu olarak geçen hizmet süreleri, yeminli mali müşavirlik ve serbest muhasebeci mali müşavirlik şirketlerinde geçen hizmet süreleri; serbest muhasebeci mali müşavirlerden bir işyerine bağlı olarak çalışanların bu işyerlerinde geçen hizmet süreleri ile" şeklinde değiştirilmiş, aynı fıkranın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiş ve maddenin son fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.



"Ancak, kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış olanlardan yeterlilik sınavında başarılı olamayanların, sınav tarihinden sonra vergi inceleme yetkisini haiz olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri dikkate alınmaz."



"Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavını vermiş olanlar, yeterlilik sınavını kazandıkları tarihten itibaren açılacak yeminli mali müşavirlik sınavlarına genel hükümlere göre katılabilirler. Ancak, bunların yeminli mali müşavir ruhsatını alabilmeleri için birinci fıkranın (a) bendindeki süreyi tamamlamaları şarttır."

Bu durumda bir smmmnin başka bir smmm yanında çalışması bu süreyi başlatır.
Teşekkürler.
 

cetvel

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
1,362
Konum
İSTANBUL
Ynt: YMM Süresi.?

Ticari işletmelerde bağımlı çalışanların da önü açılmış oldu. Daha öncesinden bağımlı çalışılan şirketin karar alıp muhasebenin fiilen sevk ve idaresinden 1.dereceden............kişi sorumludur diye karar alıp ticaret siciline tescil etmesi gerekiyordu.şimdi onada gerek kalmadı
çok şükür
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: YMM Süresi.?

Sadece muhasebe departmanlarında mı çalışmak gerekiyor. Bilanço usulüne tabii şirketin başka birimlerinde (örneğin pazarlama veya üretim gibi) imza yetkilisi olamak süreyi başlatmaya yeterli mi?
 
Üst