YMMler KGK'ya Karşı Saldırıya Geçti

sahincolak71

Katkı Sunan Üye
Değerli Arkadaşlar

Başka bir forumda bir meslektaşımızın haberini paylaşıyorum

Arkadaşlar YMM ler bağımsız denetimin kendilerine yine sınavsız olarak verilmesi için KGK ya mektup yollamaya başladılar.dilekçe ile beraber ruhsat fotokopilerini de ekliyorlar.Bilginize..

Allah kimseyi sınavsız hak talep etmeye alıştırmasın diyorum. Alışkanlıkların sonu böyle oluyor demekki...

Ynt: YMMler KGK'ya Karşı Saldırıya Geçti

hay aksi banka IBAN numaralarını eklemeyi unutmuşlar

Alışmış kudurmuştan beterdir. %75-80 i bedavadan belge alan , bırakın KDV iadesini yılda bir kez yazdıkları Tam Tasdik raporunu bile sadece vergi dairesine götürürken gören yanlarındaki Stajyerler ve SMMM ler olmasa çoğunun aç kalma ihtimali yüksek Üstadların bu sınav korkusu çok manidardır.

Değişiklik resmi gazetede yayınlandığı için hukuken kazanılmış hak olarak görenler var.

ZİNDAN ' Alıntı:
Değişiklik resmi gazetede yayınlandığı için hukuken kazanılmış hak olarak görenler var.

bende eski bir hakim tanıdık var ona sordum kazanılmış hak varmı bunlarda diye kanun uygulamaya girmediğinden dolayı hak yoktur mahkemeye bile gitse reddolunur dedi

Doğrudur.Ama Ymm' ler ona da karşı gelir... ???

kazanılmış hak olabilmesi için ymm lerin kgk dan eğitim almış olması gerekmektedir kanunda bu şartta var.

hangi ymm kgk dan eğitim aldıda, bağımsız denetime hak kazandı benim bilgim yok.yani iptal edilen kanunun istediği yeterli şartı tamamlamış ymm yok ortada.

o zaman kazanılmış hakta yok.
:)

c5d6d4nej87pqmsbj.gif

Buyrun orjinali beyler

KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VEDENETİM
STANDARTLARI KURUMU BAŞKANLIĞI?NA

ANKARA

30 Haziran 2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 6335 sayılı ?Türk Ticaret Kanunu ile Türk Ticaret Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun?un 37?inci maddesi ile değiştirilen 13.01.2011 tarih ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu?nun geçici 6?ıncı maddesinin dördüncü fıkrası hükmü gereğince; sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olabilmem için gerekli şartları taşıdığımdan, Kurumunuzca ön görülecek eğitimi tamamlayarak, bağımsız denetçi olarak yetkilendirilmem için gerekli işlemlerin yapılması hususunu saygılarımla arz ederim.

Tarih
?????..
Yeminli Mali Müşavir

1- Adres, Tel, Faks
2- Odası ve Sicil No
3- Varsa Çalışanlar Kütüğü No. ( mühür no )

Buda gönderdikleri dilekçe hemde YMM odası nın verdiği dilekçe örneği yani YMM ler kafalarına göre dilekçe göndermiyor YMM oda başkanı dilekçe gönderin diyor.

Bağımsız Denetim mesleği YMM lerin sandığı gibi ulusal bir meslek değil. zaten YMM'lik sadece Türkiye'de karşılık bulan Maliye'nin kendi burokratlarına emeklilik için hazırlamış olduğu bir düzen. devletin tüm imkanlarını kullanarak kendini yetiştirir sonrada özel sektör için hemen YMM sınavlarına girerler. 10 yıllık zorunlu devlet görevini şafak sayar gibi sayarak istifa edip özel sektöre geçen insanlar. (SMMM mesleğinden sınavla belge alan üstat YMM'ler hariç)

bağımsız denetim mesleğinin kaliteli saygın bir meslek olmasını istiyorsak bu meslekte aranan nitelikleri kısıtlamalı ve herkesin kolayca yapamayacağı bir meslek haline getirmeliyiz. nasıl ki 22 yıl önce smmm mesleği yasalaşırken herkese bedava belge dağıtıldıysa bugun aynı durum bağımsız denetim mesleği için de yapılmak istenmektedir. smmm mesleğinin ayaklar altında olmasının tek sebebi odalar ve turmobtur ve meslek mensublarının bağımsız denetim mesleğine bu kadar ilgi duymasının tek sebebi de smmm mesleğinin artık kimse tarafından kabul görmemesi, sanki mükellef ile maliye arasında tenis topu gibi kimseye yaranamamasıdır. bu mesleğin YMM'lere bedava peşkeş çekilmemesi, bağımsız denetim mesleğinin smmm de olduğu gibi itibarsızlaştırılmaması tek isteğimdir.

YMM sınavsız verebilmek için ne meclis sitesinde son kanun var nede c.başkanına gönderilmiş bir kanun var. 04/07/2012 meclisten geçen kanunlar saklanıyor. Kısaca mevcut YMM lisans vermek için dümen çeviriyorlar. Yeni YMM olacaklar sınava girsin istiyorlar.

Bu çevrilen dümenin ispatı;
Kanun Numarası 6353
Başlığı BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kabul Tarihi: 04/07/2012

Kabul Edildiği Birleşim 24.Dönem 2.Yasama Yılı 131.Birleşim

Cumhurbaşkanlığına Gidiş Tarihi 09/07/2012

emzik verelimde ağlamasınlar ;D

Bakanın hakkınız var saldırın iteklemesinden sonra, cumbabamız bile YMM lerin , Sanayi Bakanlığı Denetmenlerinin dilekçelerinin göndermesini ve eğitim alması için yeni kanunu onaylamıyorsa vay bizim halimize.
İlk kanun kaç günde onaylandı şimdi değişiklik yapılan kanun kaç gündür köşkte bekletiliyor bunu gördüğümüzde zaten herşey ortada alenen belli demektir ne yapalım bakan çıktı YMM lerin sınavsız kazanılmış hakkı var ancak biz SMMM lere baktık bunların içinde ilkokul mezunları var biz bunların sınavsız almasını istemiyoruz dedi 80.000 SMMM ye lafı soktu ne oda başkanlarından nede türmobdan bir Allah' ın kuluda bir şey demedi diyemedi ne diyeyim sağlık olsun.

stonhand ' Alıntı:
Bakanın hakkınız var saldırın iteklemesinden sonra, cumbabamız bile YMM lerin , Sanayi Bakanlığı Denetmenlerinin dilekçelerinin göndermesini ve eğitim alması için yeni kanunu onaylamıyorsa vay bizim halimize.
İlk kanun kaç günde onaylandı şimdi değişiklik yapılan kanun kaç gündür köşkte bekletiliyor bunu gördüğümüzde zaten herşey ortada alenen belli demektir ne yapalım bakan çıktı YMM lerin sınavsız kazanılmış hakkı var ancak biz SMMM lere baktık bunların içinde ilkokul mezunları var biz bunların sınavsız almasını istemiyoruz dedi 80.000 SMMM ye lafı soktu ne oda başkanlarından nede türmobdan bir Allah' ın kuluda bir şey demedi diyemedi ne diyeyim sağlık olsun.

Bakanın haklı olduğu noktalar var. Bunun böyle olmasının suçlusu bakan değil, özel smmm'lik türetenlerdir.

Üstat zaten bende bakan haksız demedim. Bizim üçkağıtçılar ikinci önergede 10 yıl dışında göstere göstere serbest muhasebecilikte geçen süreyi koymaya çalışmadılarmı akılları sıra 10 yıllık olupda özel smmm olanlara iltimas göstereceklerdi keser döndü sap döndü bakan geldi lafı gömdü şimdi kimseden ses soluk çıkmıyor.
Adam açık açık biz bunların sınavsız bu işi yapmasını istemiyoruz bunların arasında ilkokul mezunları varmış dedi yani rezilliğin ötesindeyiz bakalım daha neler göreceğiz.
Şimdi köşkte ilk yasa 1-2 günde onaylanırken ikinci yasa 6 gündür bekliyor neyi bekliyor tabiki hepimiz biliyoruz ne diyelim başımızda bu oda yöneticileri ve bu başkanlar varken bize müstahakmı az bile yapıyorlar. Bakan lafı koydu kaç gün geçti hala kimseden neden ses yok nerde birlik başkanı nerde oda başkanları hekes olmayan mali tatildemi :)

BAKEMR ' Alıntı:
...Bakanın haklı olduğu noktalar var. Bunun böyle olmasının suçlusu bakan değil, özel smmm'lik türetenlerdir.
Onu türetenlerde o bakanın içinde bulunduğu çoğunluk olduğuna göre yine bakan suçludur.

stonhand ' Alıntı:
...Şimdi köşkte ilk yasa 1-2 günde onaylanırken ikinci yasa 6 gündür bekliyor...
Köşke daha dün yollamışlar!