Ynt:

Ynt: ödeme emri tebliğ edilmeden haciz

Burda bir yanlışlık var. Anonim şirket ortağı şirketin hiç bir borcundan sorumlu değildir. Tek borcu sermaye koyma borcudur.
Ya bu bir ltd şirket ya da bu şahıs aş Yönetim Kurulu üyesidir. Hiç bir mahkeme baştan yasaya aykırı bir işlem için zaman aşımı defi ileri sürmez.

Temsil ilzam önemli değildir. Önemli olan Yönetim Kurulu üyesi olmasıdır. Yasal bir hata yok.

Sayın Pearl,
Ödeme emri tebliğ edilmeden tapuya konulan haciz şerhi ihtiyati hacize ilişkin olabilir mi? İhtiyati haciz için ödeme emrinin tebliğine gerek yoktur . İhtiyati hacizden sonra ödeme emri mükellefinize tebliğ edilince ihtiyati haciz hacze dönüştürülmüş olabilir mi?

Bence o ihtiyati haciz. Daha sonra ödeme emri daha sonra haciz.
Ama o yazı bulunabilrse bunun ihtiyati haciz olup olmadığı kesinleşir. O yazıda ne olduğu belirtilmiştir.

İhtiyati haciz ödeme emriyle kesin hacze dönüşmüyor. Sadece sıralama olarak öyle dedim. Alacak kesinleşmeden önce ihtiyati haciz konur. Amme alacağı kesinleşir. Raporsa yazılır örneğin, ödeme emri çıkartılır, tebliğ edilir, buna da itiraz edilmez. Ondan sonra haciz işlemleri başlar.

Kurumun yetkilis ile görüşün ne olduğunu söyler. Belki ödeme emri şirket adresine yapılmıştır.

Ayrıca borç yönetim kurulu olduğu dönemi kapsar. Öncesi ve sonrası sorumluluk dışıdır.

Bu iş artıl tam anlamıyla avukatlık olmuş ciddi bir avukat bulun. Yoksa ben size tavsiye edeyim. Kesin likle zorunlu.

Ynt: Ödeme Emri Tebliğ Edilmeden Haciz

Merhaba,
İki gündür ben de bu konu üzerinde çalışıyorum.Ödeme emri olmadan haciz uygulandığında Yargtay bunu bozuyor. Konu ile ilgili olarak bazı yargıtay kararlarını yazabilirim.

Yargıtay 10.Hukuk Dairesi, E.2005/9685, K. 2006/1204, T.12.02.2006
E.2005/9678, K.2005/12425, T. 29.11.2005
E. 2005/2042, K 2005/4858, T. 02.05.2005
Yargıtay 21.Hukuk Dairesi E. 2005/1658, K 2005/7367, T. 12.07.2005 (üst üzey yöneticilerin sorumluluğu hk.)

Ynt: Ödeme Emri Tebliğ Edilmeden Haciz

Yalnız şunu unutmayın ilanen tebligat da yapılmış olabilir.