Yol Ayrımındayım, önerilerinizi bekliyorum

Selam arkadaşlar, foruma yeni üye oldum. Feci bir yol ayrımındayım, görüşlerinizi öğrenmek isterim, benim aklım karışık.
İstanbul Ün. ingilizce İşletme mezunuyum. Büroda staj yapıyorum fakat büro açma fikrinden gittikçe uzaklaşıyorum, malum zorlukları var.
Şirkette çalışmak daha iyi sanki, maaşın hazır, eğer bazı niteliklerin, farklılıkların varsa büyük avantajın var, benim de güvendiğim avantajlarım var, aslında birazda bundan dolayı büroyla uğraşmaktansa bir şirkette muhasebe müdürlüğünü değil, finans yada mali işler md. hedefliyorum.
Hayal kurmanın sakıncası yok tabi, şimdi sıra gerçeklerde...
saygılar
mustafa

Ynt: yol ayrımındayım, önerilerinizi bekliyorum

valla ben de öyle düşünüyorum finans ya da mali işler müdürlüğü...

Hangi işi yaparsanız daha mutlu olacaksanız tabiki onu yapın,her zaman finans yada mali işler md,büro da işler istediğimiz gibi yürümeyecek, malum kimisi için emekler ,çabalar kendi işinde büroda çalışırken zevkli hale gelir kimisi için bağımlı çalışırken maddi boyutu bir yana bırakılırsa bu yol ayrımı görecelidir.

sm³ ' Alıntı:

Büyük bir amacınızın olması güzel birşey.

Ancak unutmayın ki bu konumlara gelmek kolay değildir.
Ayrıca geldikten sonra da oraları koruyabilmek daha zordur. :)

nguroy ' Alıntı:
sm³ ' Alıntı:

Büyük bir amacınızın olması güzel birşey.

Ancak unutmayın ki bu konumlara gelmek kolay değildir.
Ayrıca geldikten sonra da oraları koruyabilmek daha zordur. :)

aynen öyle katılıyorum size, oralara gelene kadar neler görücez daha, ama bi işte emek varsa fedakarlık ve özveri varsa bunun karşılıksız kalmayacağına inananlardanım, bu dünyada geçici olduğumuz gibi şüphesiz o koltuklar da geçici, önemli olan hakkını vermek o koltuğun ve aldığın parayı hakederek çoluk çocuğumuza helal lokma yedirmek, yoksa dünya dediğiniz neki bugün varız yarın yokuz, arkamızdan iyi şeyler söyletebiliyorsak ne mutlu bizlere...

Ynt: Yol Ayrımındayım, önerilerinizi bekliyorum

ekmekci ' Alıntı:
Selam arkadaşlar, foruma yeni üye oldum. Feci bir yol ayrımındayım, görüşlerinizi öğrenmek isterim, benim aklım karışık.
İstanbul Ün. ingilizce İşletme mezunuyum. Büroda staj yapıyorum fakat büro açma fikrinden gittikçe uzaklaşıyorum, malum zorlukları var.
Şirkette çalışmak daha iyi sanki, maaşın hazır, eğer bazı niteliklerin, farklılıkların varsa büyük avantajın var, benim de güvendiğim avantajlarım var, aslında birazda bundan dolayı büroyla uğraşmaktansa bir şirkette muhasebe müdürlüğünü değil, finans yada mali işler md. hedefliyorum.
Hayal kurmanın sakıncası yok tabi, şimdi sıra gerçeklerde...
saygılar
mustafa

güvendiğin avantajların artık şu içinde bulunduğumuz ortam da dezavantaja dönüstü .4 büyük denetim şirketine girmeye calıs. Orada da basta sürüneceksin ama tecrübe kazanırsın.

piyasada yaptığın işleri düsük ücreteyapacak birçok insan var. hergün en basit muhasebe işine 100 lerce basvuru oluyor ticaret lisesi mezunlarını ve açıköğretim mezunlarını düsük ücretle çalıştırmak varken yüksek ücret isteyen birini işletmeler neden çalıştırsın ki..............

bilgi güçtür, eğer o işletme basit bi işletme değilse smmm ile açıköğretim mezunu veya ticaret lisesi mezunu arasındaki farkı ayırt edecektir (ayırt edemeyen bazı arkadaşlar için söylüyorum, smmm olmayan biri beyanname imzalayamaz :D), yok eğer ayırt edemiyorsa zaten orada çalışılmaz, zamanımızda bence bi insanın en büyük sermayesi dürüstlüğü ve güvenilirliğidir, piyasada ne yazıkki üçkağıtçı çok, bu forumda bile var ne yazıkki

kisi neyse karsısındakinin de öyle olduğunu sanırmıs
ayrıca doğru söyleyenlerin sevilmediği kesin

bu forumda hayal aleminde yaşayan çok fazla ..hayal aleminde yasamak güzelde biraz da ayaklar yere basmalı
denetim alanına yönelenler de de ,ruhsat alanlar da da hayal kırıklığına uğrayanların sayısı oldukça fazla
çünkü meslek özellikle yeni ruhsat alanların beklentilerini karşılamıyor.

bunu sadece ben söylemiyorum.istanbul odası yayınlarında çıkan bir makale de bir üstad da yazmıs. gençler smmm liğe yöneliyor da sonucun da mutlu oluyorlar mı diye yazmıs
onlara sınavlara girin demekle hata mı ediyoruz diye devam ediyor ..
iyice tart derim baska alternatifler varsa onları da göz ardı etme..

sözde trabzonlu arkadaşa katılıyorum ama gülmekten :D mali müşavirlik geleceğin meslekleri arasında gösterilen saygın bir meslek bence ,( kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş ), mutlaka zorlukları olacaktır ama her gecenin bir sabahı vardır, yok ben zorluklara katlanamam diyen varsa girsin kpss ye atansın bir yere memur olarak , oooohhhh salla başı al maaşı kebaaaap...

arkadaşlar, ben smmm ruhsatımı alacağım inş. ama sonrasında şirkette gelecek arıyorum. Bunun ayrımındayım, yani ruhsatı aldıktan sonra büro değil de şirket olsun diyorum. smmm yoluna emeğimi, çabamı koymuşum, pes etmek yok.
m.ekmekçi

herkesin görüşüne saygım sonsuz. şahsi fikrim;

1-sevdiğin işi yapacaksın.
2-bence bir yada bir kaç kişiye bağlıysan işin zor. yani yeri gelecek boyun eğmek zorunda kalacaksın. (mesela büro sahibi isen 3-5 mükellefin gitse kapatsa ne olur. ama bir işyerine bağlı isen öyle değil. artı kendi işinin patronusun. diğer türlü...)
3-ne iş yaparsan yap en iyi şekilde yapmaya çalışacaksın. diğerlerinden farklı olmaya çalışacaksın. sürekli kendini yenileyeceksin. aranan kişi olacaksın.
4-fiili görevini yapacaksın takdir allahın.
vs gibi. bunlar benim düşüncelerim ve yıllardır uyguluyorum. çok şükür bugün ki konumum yaşıma göre iyi.

Ben büroda fazla çalışmadım. Fazla bir bilgim yok. Şirkette alıcağınız para garantidir (büroya göre). Net maaştır yıllık zamlar dışında fazla artmaz. Büroda eğer işini tutturursan geliri daha yüksek olacağını düşünüyorum ve Osman-55 inde dediği gibi kendi işinin patronusun.

İşyeri için; "yani yeri gelecek boyun eğmek zorunda kalacaksın" denilmiş.
Bu konunun, serbest veya bağımlı çalışın, kişinin kendisinde bittiğine inanıyorum.
Farklı bürolarda çalıştım. Gözlemlediğim; Mükelleflerin birçoğu (hepsi değil), mali müşavirini kendi çalışanı gibi görüyor. Paranı ben veriyorum, istediğim muamalede bulunurum tarzında davrananlar var.
Mesele, hangi işi hangi ortamda yaparsanız yapın, hep o ince çizgiyi kaçırmayıp, doğru ayarı yapabilmenizde bitiyor.
Mutlaka ki, talihsizlikler olabiliyor. Aşırı kendini bilmez işveren veya mükellef gibi. Bu konuda da yapılacakları yapıpta yinede sonuç alamıyorsak en iyisi yolları ayırmak.

Sizde yol ayrımındayım diyorsunuz ama kafanız karışık, nasıl yolu ayıracaksınız. Bence kafanızda netleşene kadar, bulunduğunuz istikamette devam edin. (Devam edilebilecek, uygun bir ortam ve iş ise.)

Yeni veya yakın tarihte büro açmış olanlar ile iletişime geçin, memnuniyetlerini memnuniyetsizliklerini öğrenin. Hem sizin müşteri potansiyeliniz nedir, bu konuda ve diğer konularda büro açmak için kendinize güveniyor musunuz?

Kim ne derse, nasıl akıl verirse versin, uygulamalı olarak kendiniz yaşamadığınız sürece zaten kararlarınızdan da emin olamayabilirsiniz,bir acaba, kalabilir kafanızda.

Buradan bakınca, mali işler, finansta kararlı görünüyorsunuz. Deneyin. Zaten bu stajında bir anlamda karar verme süresi olduğunu düşünüyorum. Stajınız sırasında,şuan ki işinizi de bırakmayarak, şirketlerde iş aramaya başlayıp, bu amacınıza uygun bulduğunuz bir şirkette stajınızı devam ettirebilirsiniz. Herşey netleşir.

İyiymiş. İnşallah uygulamayada konulur...

mustafa bey öncelikle ne iş olursa olsun kendi işiniz olsun

kültürü elden bırakmayın,kültür arkadaşlar kültür.

,ufkunuzu geniş tutun,çevreniz neyse sizde o kadarsınız

kör atın bile alıcısı olduğu ortamda riske girmekten kaçınmayın

İşyeri için; "yani yeri gelecek boyun eğmek zorunda kalacaksın" denilmiş.
Bu konunun, serbest veya bağımlı çalışın, kişinin kendisinde bittiğine inanıyorum.
Farklı bürolarda çalıştım. Gözlemlediğim; Mükelleflerin birçoğu (hepsi değil), mali müşavirini kendi çalışanı gibi görüyor. Paranı ben veriyorum, istediğim muamalede bulunurum tarzında davrananlar var.
Mesele, hangi işi hangi ortamda yaparsanız yapın, hep o ince çizgiyi kaçırmayıp, doğru ayarı yapabilmenizde bitiyor.
Mutlaka ki, talihsizlikler olabiliyor. Aşırı kendini bilmez işveren veya mükellef gibi. Bu konuda da yapılacakları yapıpta yinede sonuç alamıyorsak en iyisi yolları ayırmak.

aynen öyle arkadaşım. kişinn kendindedir bir çok şey. hiç bir büro 3 5 deftere bağlı değildir. ali gider veli gelir. ne giden ağadır. ne de gelen paşadır.
o yüzden ben derim eğer seviyorsanız bu işi. kendi işiniz gibisi yoktur. birilerine iş vermek kadar güzel bir şey yoktur...

Soner KOCACI ' Alıntı:
Ben büroda fazla çalışmadım. Fazla bir bilgim yok. Şirkette alıcağınız para garantidir (büroya göre). Net maaştır yıllık zamlar dışında fazla artmaz. Büroda eğer işini tutturursan geliri daha yüksek olacağını düşünüyorum ve Osman-55 inde dediği gibi kendi işinin patronusun.

15 Senedir bu mesleğin içindeyim.Babamda muhasebeci..Daha iyi bir iş bulduğum yada yapacağım anda bu işi bırakırım.5 sene öncesine kadar böyle düşünmüyordum ama şu an böyle.Bu düzenle bu ekonomi ile bu iş yapılamaz hale gelecektir.Ya da cazip bir iş olmayacaktır.Mesleğimizin hiç bir zaman hakettiği konuma ulaşacağını sanmıyorum.Bunun nedeni olarak öncelikle kendimizi görüyorum.Prensipsiz çalışan,haksız rekabet yapan bir çok arkadaşın yüzünden mesleğin kalitesi çok düştü.

arkadaşlar, yorumlarınıza teşekkür ederim.

Staja başlayalı 1 yıl olmadı ama bakıyorum da mükellefin MM'ye bakışı söylendiği gibi, "benim elemanım" tarzında. Ayrıca tahsilat sorunları vs başka çileler de ayrı problem.
Kendi işinin patronu olmak niye bu kadar önemli ki? AÖF işletme mezunu stajyer bir MM arkadaşım için çok önemli çünkü daha önceden de muhasebe işiyle uğraşıyordu, MM olup hiç olmazsa işin en tepesine ulaşmak istiyor.

Şirkette staj için nasıl bir başvuru yöntemi var, yani CV mi göndereyim yoksa tanıdık mı ayarlayayım hiçbiri yoksa ne olacak?
Staj önemli, ne yapacağımıza dair kararlar önemli, yol yakınken vites değiştirmek gerek.

saygılar
mustafa ekmekçi

aman vitesi boşa alma,zaman paradan daha önemlidir