resim

Yolda Geçen Süreler

hrm

Üyelik
22 Şub 2006
Mesajlar
4
Değerli forum üyeleri yolda geçen sürelerle ilgili bir konuda yorumlarınıza ihtiyacım var:

Şirketimizde çalışma saatleri 08:15-17:15 olarak düzenlenmiştir.

4857 sayılı iş kanunu Madde 66 / b de " İşçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler çalışma süresinden sayılır” denmektedir. Buna göre biz şirketimizde aşağıdaki durumlarla karşılaşmaktayız. Bu durumlar ile ilgili yorumlarınızı bildirirseniz sevinirim:

Durumlar:
1- Tekirdağ'da ki bir müşteriye sabah saat 09:00-17:30 arasında verilecek bir hizmet için sabah 06:00 da şirket arabası ile evinden çıkan ve akşam 20:30 da evine varan bir çalışan için yolda geçen süre nedir?

2- İstanbul'dan Antalya'ya günlük bir iş için giden personel sabah 07:00 uçağı'na yetişmek için evden en geç 05:30 da çıkmaktadır. Akşam dönüşü ise genel olarak 20:00 uçağı ile olmakta ve eve varış süresi yaklaşık 22:30 olmaktadır. Bu durum için yolda geçen süre?

3- 2. örnekte verilen durumda 20:00 uçağı 2 saat rötar yaparsa veya kötü hava şartlarından dolayı 5-6 saat gecikmeli olarak kalkarsa yolda geçen süre ?

4- İstanbul içinde olup günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri 08:15-17:15 arası olan personelin sabah şirkete veya müşterinin şantiyesine geliş ve akşam işten eve gidiş saatlerini yolda geçen süreye dahil etmiyoruz. (Örnek olarak Maslak da bir projede 18:00 de şantiye'den ayrılan personel 20:30 gibi evinde olmaktadır. Bunu biz yolda geçen süre olarak hesaplamıyoruz, doğru mudur?)

Not 1: Şirketimizde idari ve operasyonel personel olmak üzere iki tip işgören vardır. Şirketimizin faaliyet alanı gereği işimizi müşterinin yerinde ifa etmekteyiz. Yani tüm operasyonel personel, gerek günübirlik gerek daha uzun süreli olsun işverenin ofisi dışında çalışmaktadır. Ofiste ekseriyetle sadece idari personel ve yöneticiler bulunmaktadır.
Not 2: 4857 sayılı iş kanunu Madde 66 / b de " İşçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler çalışma süresinden sayılır” denmektedir ancak işimizin türü gereği biz mutlaka müşterinin yerinde hizmet vermekteyiz. Keza, iş sözleşmemiz de de şu ibareler yer almaktadır:

1. Normal çalışma günleri Pazartesiden Cuma'ya kadar saat 08:15 ile 17:15 arasıdır.
2. İşçi, müşteriye hizmet vermesi için müşterinin işyerinde çalıştığı dönemde müşteri işyeri çalışma saatlerine uymakla yükümlüdür.
3. İşveren görülecek lüzum üzerine İşçi’ye fazla çalışma yaptırabilir. İşçi, İşveren’in talimatı uyarınca fazla çalışma yapmayı peşinen kabul eder ve ayrıca İşçi’nin onayı aranmaz. Fazla çalışmalar karşılığında ödenecek ücret yürürlükteki iş mevzuatına göre saptanır.
4. İşveren veya işveren vekili, işin gösterdiği ihtiyaç veya gerektirici bir nedenle İşçi’yi geçici veya sürekli olarak İşveren’e ait başka bir işyerinde (zaruri yol ve iaşe masrafları karşılanmak şartıyla) görevlendirebilir.
5. İşveren’in yaptığı işin gereği olarak İşçi gerek yurt içi ve gerekse yurt dışına seyahat etmeyi peşinen kabul eder. İşçi’nin bu şarta uymaması durumunda İşveren’in işbu Sözleşme’yi fesih hakkı saklıdır.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
630
kanımca süreler çalışma süresine dahil edilir. çünkü kişinin işyeri belli ve işe başlama saatide bellidir. kişi evden müşteriye ve ya başka bir yere gönderimi olursa yolda geçen süreler bu maddeye göre ücrete tabi olması gerektiğini ifade etmektedir.
 

Benzer konular

Üst