Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda müdür olan bay ahmet'e maaş bağlıycaz

Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda müdür olan bay ahmet'e maaş bağlıycaz,

Prosedür nedir acaba yönetim kurulu kararı almamız gerekir mi? Gazetede yayınlatmaya gerek var mı? Bordrosu nasıl olur hangi vergiler ödenir?

Saygılar,

Ynt: Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda müdür olan bay ahmet'e maaş bağlıycaz

Yönetim Kurulu üyesi dediğiniz i.in şirketin ANONİM olduğunu varsayıyorum.
Bu durumda genel kurul kararı almanız gerekir. Yönetim kurulu kendi kendine ücret tahsisi yapamaz.

Limited şirket ortağı %62 hisseye sahip şirket müdürü aynı zamanda.

Sayın Redgreen,
Limited şirket ise karar almanız yeterli ayrıca gazeteden yayınlatmaya gerek yok.Maaş bağlayacağınız emekli mi? 4/b limi?veya başka yerde 4/a kapsamında sigortalı mı?

metyo ' Alıntı:
Sayın Redgreen,
Limited şirket ise karar almanız yeterli ayrıca gazeteden yayınlatmaya gerek yok.Maaş bağlayacağınız emekli mi? 4/b limi?veya başka yerde 4/a kapsamında sigortalı mı?

4-b bağkurlu

o zaman sadece Bordroda GV agi ve dv göstermeniz yeterli.Ayrıca 4/b primininde maaş üzerinden hesaplanması gerektiğini unutmamak lazım.

metyo ' Alıntı:
o zaman sadece Bordroda GV agi ve dv göstermeniz yeterli.Ayrıca 4/b primininde maaş üzerinden hesaplanması gerektiğini unutmamak lazım.

Hem bağkur, hemde gv. ve d.v ödeyecek çift değilmi bu. Ayrıca ayda 1.500 net ücret alırsa ödeyeceği bağkur primi kaç tl olur.

Birde bağkurlu değilde bir yerde sgk'lı olsa idi ne değişirdi?

Bilgileriniz için teşekürler,

Aylık en az 4/b primi %33,5 u baz alırsak,1500 net ücret aşağı yukarı 1900 brüte tekabül eder.Bu durumda ödeyeceği aylık prim 636,50-TL olacaktır.
Hem bağkur hem GV hemde DV ödeyecek doğrudur.Çift değilmi bu derken ne kastettiğinizi anlayamadım.

metyo ' Alıntı:
Aylık en az 4/b primi %33,5 u baz alırsak,1500 net ücret aşağı yukarı 1900 brüte tekabül eder.Bu durumda ödeyeceği aylık prim 636,50-TL olacaktır.
Hem bağkur hem GV hemde DV ödeyecek doğrudur.Çift değilmi bu derken ne kastettiğinizi anlayamadım.

Yani hocam sadece bir yerde kendi işi oda çalışıyor bağkur ödüyor aynı zamanda maaşından gv kesiliyor. Yada şöyle söyliyim şuan 300 tl bağkur ödüyor. 1500 maaş bağlarsak 1.764 brüt 264 tl gelir vergisi ödüyor. 600 tl bağkur ödüyor. 300 öderken ödemesi toplam 864 tl'ya çıkıyor.

Birde sgk'lı olsa idi ne değişirdi o konuda bilginiz varmı?

Şimdi kendi şirketinde 4/a kapsamında çalışamaz.Başka bir şirkete girip çalışırsa 4/b sigortalılığa ara verip 4/a ya geçiş yapabilir.O zaman hesaplamanızı personel bordrosu gibi yaparsınız.
Elbette hem bağ kur kesilecek hem GV bunlar ayrı şeyler.Ama ben bağkuru düşükten ödeyecem tespit etmeleri zor dersenizde sizin için bir seçenek birşey diyemem.O zaman dediğiniz gibi 300 bağkur 264 gv ödersiniz olur biter.Ama sonuçta bordro düzenleyecekseniz.Orda aldığı net ücret 1500 tl iken asgari ücret ten bağkur yatırmayı nasıl izah edeceksiniz.

metyo ' Alıntı:
Şimdi kendi şirketinde 4/a kapsamında çalışamaz.Başka bir şirkete girip çalışırsa 4/b sigortalılığa ara verip 4/a ya geçiş yapabilir.O zaman hesaplamanızı personel bordrosu gibi yaparsınız.
Elbette hem bağ kur kesilecek hem GV bunlar ayrı şeyler.Ama ben bağkuru düşükten ödeyecem tespit etmeleri zor dersenizde sizin için bir seçenek birşey diyemem.O zaman dediğiniz gibi 300 bağkur 264 gv ödersiniz olur biter.Ama sonuçta bordro düzenleyecekseniz.Orda aldığı net ücret 1500 tl iken asgari ücret ten bağkur yatırmayı nasıl izah edeceksiniz.

O zaman hesaplamanızı personel bordrosu gibi yaparsınız.

Yani sgk primine de tabi oluyor yanlış anlamadıysam doğrumudur.

Evet

Yönetim Kurulu kararını noterden onaylatmaya gerek varmıdır...

Hayır gerek yok