Yönetim Kurulu Üyesi

• Konbuyu başlatan YAVUZ MUHASEBE
  • Başlangıç tarihi
Y

YAVUZ MUHASEBE

Ziyaretçi
A.Ş.Yönetim kurulu üyesi (imza yetkisi yok),ortaklıktan ayrılmak istiyor.Yakındadada genel kurul var.henüz gündemi hazırlamadım.şunu sormak istiyorum.gündeme bir madde koyarak,
yönetim kurulu üyesi x in ortaklıktan ayrılması diyebilirmiyiz?yani bu ayrılma işlemi genel kurul sırasında olabilir mi?

Ynt: yönetim kurulu üyesi

Yapılabilir. Ancak Yönetim kurulunun şirketin temsili ile ilgili tescil ve ilan yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz..

Ynt: yönetim kurulu üyesi

Yönetim Kurulu üyesi Yönetim Kurulu başkanlığına hitaben ayrılma dilekçesi verecek. Eğer hemen genel kurul yapılıyorsa , Yönetim Kurulu toplanarak yedek üyeyi veya dışardan başka birini atayacak, ilk genel kurulun onayına sunacak.
Genel kurulda gündeme İstifa eden yönetim kurulu üyesi... yerine yeni üye seçimi veya atanan ... falancanın onaylanması. Diye madde konacak.
Tescil ve ilan tabii gerekli .

Ynt: Yönetim Kurulu Üyesi

Bir ortağın ortaklıktan ayrılmasının genel kurulla ilgisi yoktur. Genel kurul bu konuda söz sahibi değildir. Ana sözleşmede aksine bir hüküm yoksa hissesini dilediği bir kişiye noter aracılığıyla satar. Yönetim kurulu da karar alarak bu satışı pay defterine kaydeder. Yönetim kurulu üyeliğinden istifa durumunda ise yeni bir üye atanır ve yapılacak ilk genel kurulda yeni üyenin kabulu onaylanır.

bulent249 ' Alıntı:
Bir ortağın ortaklıktan ayrılmasının genel kurulla ilgisi yoktur. Genel kurul bu konuda söz sahibi değildir. Ana sözleşmede aksine bir hüküm yoksa hissesini dilediği bir kişiye noter aracılığıyla satar. Yönetim kurulu da karar alarak bu satışı pay defterine kaydeder. Yönetim kurulu üyeliğinden istifa durumunda ise yeni bir üye atanır ve yapılacak ilk genel kurulda yeni üyenin kabulu onaylanır.

demişsiniz ama,ayrılacak ortak yönetim kurulu üyesi.yönetim kurulu üyelerinide genel kurul seçer. ayrıca A.Ş. Hisse devirlerinde noter satışı olmasına gerek yoktur.üstelik tescil ve ilanada tabi değildir.Ortaklar Genel kurulda hazirun cetveli ile onanmış olur.
birde ayrılan yön.kurulu üyesinin yerine yedek yoksa, ortaklardan biri genel kurula kadar görev yapması diye belirtilerek getirilebilir mi?

Sn Bülent
sorunun başlığını okumak zahmetinde bulunursanız. Söz konusu olanın ORTAK değil YÖNETİM KURULU ÜYESİ olduğunu görürsünüz.
Ortaklar için elbette AŞ de hissedarlığın devri kolaydır.

TTK da rekabet yasağı kavramı vardır.Bir şirketin Yönetiminde iken veya ayrıldıktan sonra aynı konuda faaliyet gösteren başka bir şirket yönetiminde bulunmak rekabet yasağı ihlali olur.

sn yavuz muhasebe'nin soruş şekli hatalı olunca cevaplar da karışıyor.

ortak ortaklıktan, yönetim kurulu üyesi yönetim kurulu üyeliğinden ayrılabilir.

soru, yönetim kurulu üyesi ortaklıktan ayrılmak istiyor şeklinde olunca kafalar karışıyor.

saygılarımla

Yönetim Kurulu üyesi genel kuruldan önce ayrılacak ise Yönetim Kuruluna dilekçe ile istifasını verir ve yedek üye seçilir ve karar alınır Yönetim Kurulu yeniden oluşturulur ve oluşan yönetim kurulu ilk genel kurulda , genel kurula sunulur. Yönetim den ayrılan ortak ortaklıktanta hisse devrini yaparak ayrılır ve pay defterine kayıt edilir.

Merhaba

1996 senesinde kurucu ortak olarak annemle ltd.şti kurduk 2011 senesinde aynı faaliyet alanında üçüncü şahışlarla a.ş eortak oldum iki ortak olduğum şirketler arasındaki rekabet yasağını öğrenmek istiyorum.

Saygılarımla

Merhaba Nizam Bey ;

geri dönüşünüz için teşekkürler
2011 senesinde başlayan A.Ş deki ortaklığım 1996 senesinde ki ltd .şti ortaklığımı engelleyebilir mi genel kurul izin vermezse

Teşekkürler

saygılar

Aynı konuda ticaret yasağı var. Bu nedenle gerekli izinler alınmaz ise yasal sorunlar çıkabilir. Tabi bunlar şikayete bağlı suçtur. Her iki taraf da bildiği halde birşey demez ise bu zımmi kabul anlamına gelir.