Yüklenilen ve İndirilecek Kdv Listesi

ihracat yaptı mükellef ukraynaya
nitekim gümrük beyanı geldi
yüklenilen ve ind kdv listesi yapacağım fakat
göndermiş olduğu ürünlere ilişkin aldığı faturalarda birden fazla kalem var.
Alınan Mal ve/veya Hizmetin Miktarı kısmına ne yazacağız mesela
faturada
kova tnk kg bidon adet ler var vs
ayrı ayrı mı yazılacak yoksa fatura tek görülüp miktar kısmına ne yazılacak bilgisi olan varmı

birde kdv yaparken tam istisna kapsamında değerlendirdim.
koda mal ihracatı dedim. 11/1-a geldi kanun teslim bedelini ve yüklenilen kdv yazdım
birde tablo 10 var ihraç kaydıyla teslimler burası da dolacak mı

1- Tek satırda ürünleri virgül kullanarak ayrı ayrı yazmak suretiyle, adetleri toplam olarak yazıyorsunuz.
2- Hayır.

Mal cinsi kısmına alınan malların adı ve miktarı tek tek yazılacak. Fatura tek satırda beyan edilecek. Zaten faturayı bölerek ayrı satırlarda yazamazsınız sistem kabul etmez. İhracatı siz yaptığınız için ihraç kayıtlı teslimler kısmına bir şey yazmayacaksınız.

adetleri nasıl toplam olarak yazacağım dediğim gibi kg kova bidon adet metre bi çok kalem var bi örnek verebilir misiniz ben anlamadım

mesela fatura bu nasıl yazacağım bu faturayı tek satırda
fn8g2t.jpg

Ölçü birim kodları var.
Kilo = KG
Metre= MTR

gibi. Metreleri, Kg leri toplayarak yazaksınız.

buyrun bu da gümrük beyannamesi sözde ortopedik yatak göndermiş beyannameye göre ama kestiği faturada bir çok kalem var yine

ticari tanımı full ortopedik yatak yazıyor gümrük beyannamesinde
tamamlayıcı ölçü 1 ad kalem fiyatı 170,00 yazıyor

ind. ve yüklenilen kdv listesine faturadaki kalemleri ayrı ayrı yazın, metreleri toplayın bir kalem, kgları toplayın bir kalem, adetleri toplayın bir kalem vs. bu şekilde yapmayıp birleştirerek yaparsanız, KDV iade servisinde sorun çıkacak ve sizden işleminizi pasife almanızı isteyip tekrardan tek tek girmenizi isteyeceklerdir. Başıma geldiği için söylüyorum. O vakit zaman kaybı ve işlem uzayacağı için şimdiden Açık açık ayrıntılı bir şekilde yazarsanız sorun olmaz..

Ancak fatura içeriğinden anlaşıldığı üzere; metre ve kglarda kalem çeşitliliği olduğu için bunları ayrı ayrı beyan etmenizde fayda var. Bunu da hatırlatayım.

Son düzenleme:
örnek
Al Mal veya Hizm Cin Al Mal veya Hizm Mik Alı Fat KDV Har Tut Alı Fat KDV'si
polivaks sv-6 4 kgm 94,92 17,09
ce-70 döküm tipi polyester 7 teneke 522,03 93,97

bu şekilde mi olacak
böyle de olursa kdv ler küsüratlı hep yukarı yuvarlasak hep fark çıkar.

Selamlar bir konuda bilgi almak istiyorum
yüklenilen kdv listesine ne yazılmalıdır.
cevaplar için teşekkürler.

mesela fatura bu nasıl yazacağım bu faturayı tek satırda
fn8g2t.jpg
Bu mesajı yeni gördüm ve dehşete düştüm. Sayın Pekkara bilmem farkında mısınız ama yaptığınız fiil, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 239'uncu maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 5.000 güne kadar adli para cezası gerektiren bir suç. İlgili mesajınızı hemen silin bence.

Şunu sormak istiyorum mal satın alıp hiç işlem yapmadan ihracatını yapıyoruz yüklenilen kdv listesine ihracatla ilgili alışlarımızı mı yazıcaz yoksa başka giderler eklenecek mi ilk kez yapıyorum sormak istedim.
cevabınız için teşekkürler saygılar...

Diğer giderlerden de pay verebilirsiniz, ancak bunun makul ve mantıklı bir dağıtım anahtarına dayanması gerekir, ancak bu anahtarı ancak iyi kurulmuş bir maliyet muhasebesi sisteminiz olması durumunda bulabilirsiniz.

anladığım kadarıyla sadece ihraç ettiğimiz mal alış faturası bilgilerini yazmak en doğrusu