Yüklenim Listesi Oluşturma

aday

Katkı Sunan Üye
yüklenim listesi oluştuturken nelere dikkat etmemiz lazım tam olarak nasıl bir listedir bizim muhasebe bürosu olarak yapmamız gereken işlemler nelerdir?

Ynt: Yüklenim Listesi Oluşturma

Sayın aday,sanıyorum ihracat kdv iadesi var.Siz imalatçı mısınız,tedarikçi mi? İki duruma göre yüklenim listesinin içeriği değişir.Tedarikçi iseniz iş kolay,ihraç ettiğiniz malın size maliyeti nelerse (alışı,alış giderleri vb.) listenize onları yazıp kdv tutarını talep ediyorsunuz.İmalatçı iseniz biraz daha karışık.İşin içine kullandığınız elektrik,su,diğer tüketimler vb.giderlerde giriyor.Bunları üretim kısmında kullanılan oranlarına göre dağıtım yapmakta gerekiyor.Ayrıca yine imalatta kullanılan (örneğin testil ihracı için) iplik,kumaş,ambalaj malz. vb.giderleride belirlemelisiniz.Kdv yüklenim listesi olarak arama yaparsanız bir çok örneğe rastlayabilirsiniz.Genelde excel formatında yazılan listelerdir.Saygılar.

twolf ' Alıntı:
İmalatçı iseniz biraz daha karışık.İşin içine kullandığınız elektrik,su,diğer tüketimler vb.giderlerde giriyor.Bunları üretim kısmında kullanılan oranlarına göre dağıtım yapmakta gerekiyor.Ayrıca yine imalatta kullanılan (örneğin testil ihracı için) iplik,kumaş,ambalaj malz. vb.giderleride belirlemelisiniz.

Sn. Twolf imalatçılar için kdv yüklenim listesi örneği verebilir misiniz?

Sayın stajyer2007 elimde hazır bir liste örneği yok.Ama sanırım alomaliyenin yararlı dosyalar bölümünde bu tip tablolar bulabilirsiniz.Saygılar.