Yurt Dışı İnşaat İşi.. 5520-md.5 h bendi...!

TALHAM

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba ;

X TÜRK Şirketi ile yaptığımız sözleşme mucibi TÜRKMENİSTAN 'da bir otel işinin MEKANİK TESİSAT işini ( taahhüt işi ) yapmaktayız.

KURUMLAR Vergisi md.5 mucibi [font=[color=yellow]Verdana]yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanarak Türkiye'de genel sonuç hesaplarına intikal ettirilen kazançların kurumlar vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.[/[/color]font]

Bizim elimizde yurt dışı işi ile ilgili sözleşme var.. Ve banka hesabımıza gelen usd. bedeller var..
Yurt dışındaki iş, ilgili ülke personelleri ile yapılmakta.. İşin başında ise şirket personellerinden bir mühendis bulunmakta..
Türkmenistan'daki harcamaları belgeleyemiyoruz..

Buradaki Türk firmasına ise 600.000 USD ( kdv.siz ) fatura keseceğiz..

YAPMAMIZ GEREKENLER nelerdir ? Yardım rica ediyorum...

- 600.000 USD faturayı hizmet ihracı şeklinde KDV beyanında beyan mı etmeliyiz ?
- 600.000 USD nin tamamı gelir olacak ( maliyet yazacağımız evrak yok ) ve bu geliri İSTİSNA mı göstereceğiz ?

Veya denetim vs. aşamasında sıkıntı yaşamamak için ne gibi tedbirler almalıyız ?

Saygılar...

Ynt: Yurt Dışı İnşaat İşi.. 5520-md.5 h bendi...!

Yorumda bulunabilecek bir arkadaş yok mu ?

TALHAM ' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba ;

X TÜRK Şirketi ile yaptığımız sözleşme mucibi TÜRKMENİSTAN 'da bir otel işinin MEKANİK TESİSAT işini ( taahhüt işi ) yapmaktayız.

KURUMLAR Vergisi md.5 mucibi [font=[color=yellow]Verdana]yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanarak Türkiye'de genel sonuç hesaplarına intikal ettirilen kazançların kurumlar vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.[/[/color]font]

Bizim elimizde yurt dışı işi ile ilgili sözleşme var.. Ve banka hesabımıza gelen usd. bedeller var..
Yurt dışındaki iş, ilgili ülke personelleri ile yapılmakta.. İşin başında ise şirket personellerinden bir mühendis bulunmakta..

- 600.000 USD faturayı hizmet ihracı şeklinde KDV beyanında beyan mı etmeliyiz ?
- 600.000 USD nin tamamı gelir olacak ( maliyet yazacağımız evrak yok ) ve bu geliri İSTİSNA mı göstereceğiz ?

Veya denetim vs. aşamasında sıkıntı yaşamamak için ne gibi tedbirler almalıyız ?

Saygılar...

Yazdıklarınız doğrudur. KDV yok. Kurumlar vergisi yoktur.Belgeleriniz düzenli ve net olsun yeterlidir.

Teşekkür ederim..

Forumda yazdığınız aşagıdaki soru hakkında kesin sonuca ulaşabildinizmi. bizde aynı durumdayız. Şimdiden Teşekürler

Arkadaşlar merhaba ;

KURUMLAR Vergisi md.5 mucibi yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanarak Türkiye'de genel sonuç hesaplarına intikal ettirilen kazançların kurumlar vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.

Saygılar...