Yurt Dışı Komisyon Faturası

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Yurtdışında yapılan bi organizasyon için y.dışındaki acentadan alınan para karşılığında komisyon faturası kesilebilir mi ? Kesilebilirse KDVden muafmıdır ???

Ynt: Yurtdışı Komisyon faturası

Hizmetten Türkiye Dışında Faydalanılması

Fatura kesilmesi zaten gereklidir.
Yurt dışında, yabancı firma tarafından verilen hizmetten faydalanma Türkiye?de değil yurt dışında gerçekleşmiş olmaktadır. Hizmet hangi ülkede veriliyorsa yararlanma da orada gerçekleşir diyebiliriz. Pazarlama ve tanıtım nedeniyle yurt dışında satın alınan hizmetten yurt dışında yararlanılmıştır, yani hizmet orada tüketilmiştir. Özetle, hizmet nerede ifa ediliyorsa faydalanmada orada gerçekleşir

Yurt dışındaki tanıtım veya pazarlama hizmeti nedeniyle yabancı firmanın Türkiye?de işyeri veya daimi temsilcisi yoksa veya olmakla birlikte yurt dışındaki hizmet bu işyeri veya daimi temsilci tarafından verilmemiş ise, ne gelir veya kurumlar vergisi ne de katma değer vergisi yönünden vergilendirme yapılabilir.

Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

Sayın Nizam Bey ,

Türkiye'de yerleşik bir firma olarak , İtalya'daki üreticiye Portekizli bir müşteri buldum.İtalyan satacak Portekizli alacak.Bunun sonucunda ben İtalyan'dan komisyon alacağım.Bu komisyona binaen,İtalya'lı şirkete kestiğim faturadaki gelir de , KDV ve gelir vergisine tabi değil midir ? Buna hangi kanunla emin olabilirim ?

Cevaplayabilirseniz sevinirm , şimdiden teşekkür ederim .

Hayır değildir. KDV kanunu ilk madde Hizmet veya mal alış verişi T:C sınırları içersinde olmalıdır.

KDV kanunu madde 1 Kapsam Verginin konusunu teşkil eden işlemler.
KDV " madde 6 İşlemlerin Türkiyede yapılması

Selamlar ,

Ben Ispanyada yasiyorum ve bir Alman firmasi icin komisyon uzerine calisma yapiyorum. Alman urunlerini Ispanyada pazarlayarak Alman firmasindan komisyon aliyorum. Bu komisyonlarin Turkiyedeki banka hesabima yollanmasi mumkun mudur? Cunku Avrupada bu gelir uzerinden vergi aliniyor ve duydugum kadari ile Turkiyede bu tip bir vergi uygulamasi yok.

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Saygilar,

Umut Gurbuz

Sayın Gürbüz sizin sorunuza daha önce açmış olduğunuz konu üzerinden cevap verdim. Lütfen oraya bakınız.

Sayın soru sahibi,

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu?nun 1/1.maddesiyle; Türkiye?de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuş, 4. maddesinde; hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi şekillerde gerçekleşebileceği, 6/b maddesinde ise, işlemlerin Türkiye?de yapılmasının, hizmetin Türkiye?de yapılmasını veya hizmetten Türkiye?de faydalanılmasını ifa ettiği hüküm altına alınmıştır:

Aynı Kanunun 11/1-a maddesiyle ihracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler, yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmetler, serbest bölgelerdeki müşteriler için yapılan fason hizmetler ve karşılıklı olmak şartıyla uluslar arası roaming anlaşmaları çerçevesinde yurt dışındaki müşteriler için Türkiye?de verilen roaming hizmetleri vergiden istisna edilmiştir

Kanunun 12/2. maddesine göre; bir hizmetin yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmet sayılabilmesi için aşağıdaki şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Bunlar;

- Hizmetler yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.

- Hizmetten yurtdışında faydalanılmalıdır.

Diğer taraftan hizmet ihracı ile ilgili açıklamalar 17, 26 ve 30 Seri No.lu KDV Genel Tebliğlerinde yapılmıştır.

Hizmet ihracında katma değer vergisi istisnasının uygulanabilmesi için 26 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (K) bölümünde yer alan aşağıdaki dört şartın birlikte gerçekleşmiş olması zorunludur.

Bunlar;

1 ? Hizmet Türkiye?de yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.

2 ? Fatura veya benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.

3 ? Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye?ye getirilmelidir.

4 ? Hizmetten yurtdışında yararlanılmalıdır.

Ayrıca 30 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nin ?Hizmet İhracı? başlıklı (A) bölümünde; ?Yurt dışındaki firmaların Türkiye?den ithal edecekleri mal ve hizmetlerle ilgili olarak bu firmalara aracılık hizmeti verenlerin, söz konusu hizmetler karşılığında aldıkları komisyonlar, ihraç edilen mal ve hizmetler yurt dışında tüketildiğinden, hizmet ihracı istisnası kapsamında mütalaa edilecektir. Bu istisnanın uygulanmasında 26 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nin (K) bölümünde yer alan diğer şartların aranılacağı tabiidir.? denilmektedir.

Buna göre, Türkiye?de verilen hizmetin, hizmet ihracı olarak değerlendirilebilmesi için, 26 Seri No.lu Tebliğ?de belirtilen şartların tümünü birlikte taşıması gerekmektedir. Bu şartlardan birisi de ?hizmetten yurt dışında yararlanılması? diğer bir ifadeyle yurt dışındaki müşteri için verilen hizmetin, bu müşterilerin Türkiye?deki faaliyetleriyle bir ilgisinin bulunmaması gereğidir. ?Müşterinin Türkiye?deki faaliyetleriyle ilgisinin bulunmaması? ifadesi ise, yurt dışındaki firmaya verilen hizmetin, bu firmanın Türkiye?de KDV mükellefiyetini gerektiren bir faaliyetiyle ilgili olmaması şeklinde yorumlanması gerektiği açıktır.?denilmektedir.

Maliye idaresinden aldığım bir özelgeden sizin için gerekli kısımları buraya aktardım. Hizmet ihracı ile ilgili olarak sorulan soruların yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda uygulanması gerekmektedir.

Nizam Bey,

Yurtdışındaki bir firmanın Türkiye temsilcisiyiz.Malı ithal edip,yurtiçinde satıyoruz.Aylık sabit bir komisyonumuz var,her ay komisyona karşılık fatura kesiyoruz.Kdv den muaf mıdır değil midir acaba?

Saygılar,

Değildir. Hizmet ithalidir mal ithal ederken nasıl kdv ödeniyorsa sizin komisyonunuz da kdv li olmalıdır.

Merhaba,

benim sorum şöyle olacak:
İtalya'daki bir firmanın Türkiye Şubesi (yabancı ortaklı şirket), İtalyan firmanın Türkiye'deki müşterilerine sattığı makinelerde ücretsiz tamir ve bakım yapıyor. Karşılığında İtalya'daki firmaya bir komisyon faturası kesiyor. Faturayı KDV'li kesiyor, çünkü "hizmetten Türkiye'de yararlanılıyor" deniliyor.

Ancak, burada "hizmet" tam olarak nedir? ???
Hizmet makinelerin tamir edilmesi midir?
Yoksa hizmet, İtalya'daki firmanın müşterilerine hizmet etmesi için İtalya'daki firma adına işlem yapmak mıdır?

Bu durumda "hizmet verilen" yani "hizmeti alan", aslında Türk müşteriler değil, İtalya'daki firma değil midir?

Zaten İtalyan firma yurt dışında faaliyet göstermektedir ve komisyon faturasının karşılığı ödeme de Türkiye'ye yurt dışından döviz olarak gönderilmektedir.

Tam olarak KDV'de muaf gibi tınlıyor, sizce de öyle değil mi? Yorumlarınız için şimdiden çok çok teşekkürler.

dulce1 ' Alıntı:
Ancak, burada "hizmet" tam olarak nedir? ???
Yoksa hizmet, İtalya'daki firmanın müşterilerine hizmet etmesi için İtalya'daki firma adına işlem yapmak mıdır?

Bu durumda "hizmet verilen" yani "hizmeti alan", aslında Türk müşteriler değil, İtalya'daki firma değil midir?

.

Hizmet makinaların tamir edilmesidir. Yurt dışındaki firma başka nasıl bir hizmet alacak ki?
Yapılan işlem doğrudur.Kdv olacaktır.

dulce1 ' Alıntı:
Ancak, burada "hizmet" tam olarak nedir?

Burada hizmet makinelerin tamir edilmesi hizmetinin İtalya firma adına Türkiye'de yapılmasıdır. Hizmet İtalya'daki firma adına verilmiş olması hizmetten İtalya'da faydalanıldığı anlamına gelmez. Buradaki faydalanmayı sözlük anlamıyla değil, kanunun genelinde kendisine atfedilen anlamıyla kavramak lazımdır.

Sözlük anlamıyla baktığımızda evet hizmetten İtalya'daki firmada faydalanmıştır. Ancak kanunda kastedilen tam olarak tamir hizmetinden nerede faydalanıldığıdır. Tamir hizmeti nerede verilmişse o hizmetten orada faydalanılmıştır. Burada da tamir hizmeti Türkiye'de verildiği için hizmetten de Türkiye'de faydalanıldı şeklinde anlanması gerektiğini düşünüyorum.

Biz türkiyede yerleşik bir firma olarak yurtdışında iki ülke firmasının birbirleri ile yapacakları ith ve ihr işleminden komisyon almak için anlaştık. konuyu açacak olursam isviçrede yerleşik bir firmaya almanya da yerleşik bir firma ihracat yapacak, alıcı isviçre firması ithalat tutarını türkiyeye bizim banka hesaplarımıza aktaracak biz komisyonumuzu aldıktan sonra geriye kalan parayı almanyadaki ihracatcı firmaya göndereceğiz bizim sorumluluğumuz ithalat tutarını hesaplarımıza alıp komisyonumuzu aldıktan sonra almanyadaki ihracatcı firmaya göndermek olacak. burada yani türkiyede ne gibi işlemler yapmamız gerekir bu parayı bizim alıp komisyonumuzu aldıktan sonra geri göndermemiz de ne gibi bir sorumluluğumuz olur.

Sizin işleminiz "Transit Ticaret" kapsamında değerlendirilmelidir.
Size komisyonu ödeyecek olan firma saınıyorum İsviçre firması olacak. Ancak burda dikkat etmeniz gereken malı ihraç eden alman firmasını faturayı size kesmesi, sizin de ithalatı yapan İsviçre firmasıan kendi komisyon faturanızla birlikte satış faturası kesmenizdir.
Aksi halde hesabınızdan yapılan para hareketleri açıkta kalır.

Merhabalar, forumun yeni üyesi olarak araştırdığım konuda açık bir başlık olduğunu görünce ben de sorularımı bu başlığa eklemek istedim ki okuduğum açıklamalarda tam cevabını bulamadığım noktalar oldu.

Ben de yurtdışından bir firmanın Türkiye' de ürünlerinin satışına aracılık edip komisyon almak üzere bir şahıs şirketi kurmak üzereyim. Gördüğüm kadarıyla Türkiye'ye mal ithalatı sonucunda komisyon alınacağından, yani hizmet Türkiye' de gerçekleşmiş olacağından, faturada KDV göstermek durumunda kalacağım..Sorularım :

* KDV oranı ithalata konu olan ürüne göre değişir mi yoksa bu konuda sabit bir oran var mıdır ? (İthal edilecek ürün tekstil hammaddesi )
* Devlete ödenen KDV nin şahıs şirketine geri dönüşü, geri ödemesi sözkonusu oluyor mu ? (Sözgelimi üretici / ihracatçı firmalarda KDV' nin bir nevi firmaya geri dönüş mekanizması var (hesap üzeri) ama geliri sadece bu komisyon olan bir şahıs şirketinde böyle bir mekanizma var mıdır ?? )
* Kanuni olarak getirilen açıklama açısından KDV uygulaması gerekiyor gözükmekte ama yurtdışında bir firmanın Türkiye' deki mümessilinin faturasında gözükecek KDV yi ödemesi yani dolaylı olarak Türkiye' ye vergi ödüyor gibi olması kafamı karıştırıyor.. Kısacası kanun var ama uygulanabiliyor mu, kabul görüyor mu bu uygulama gerçekten ??
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle hayırlı olsun yeni girişiminiz. :)

Sorularınıza gelince Benim size naçizane tavsiyem. Mutlaka dış ticaret konularını bilen bir meslektaş ile profosyenel ilişki kurunuz.
Burdan uzaktan size bu kavramları anlatmak, anlatılsa bile verim alabilmek zor olur.