Yurt Dışından Alınan Mal Kaydı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan YAYBUSE
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Selam üstadlar...hayırlı işler..

Bir şirketim yurt dışından Bal aldı.Alış faturasında Kdv yok.Şirket sahibi gümrükte bu mala ait kdv ödedim demekte.Kdv ödemesi ile ilgili bana evrak getirmedi.Ben faturayı kdv'siz olarak işledim.Bu malı satışda %8 kdv hesaplayarak fatura ettim.tabi bu durumda kdv çıktı.Şimdi ben ne yapmam lazım.buradaki prosüdür nedir.Daha önce böyle bir konu ile karşılaşmadım.

Ynt: yurtdışından alınan mal kaydı

Gümrükte ödenen kdv nin makbuzu illaki vardır,tabi gerçekten ödenmişse..Gerekirse gümrükçünüzle irtibata geçerek makbuzu tedarik etmeye çalışın.Eğer makbuzu bulamazsanız kdv yi indirim konusu yapamazsınız,müşterinizede durumu izah edin.Satışlarınızda tahsil ettiğiniz kdvyi ödeyeceğinizden kdv den zarar edeceksiniz bu durumda.Saygılar..

Alış faturasında kdv olmaz zaten.Kdv gümrük beyannamesinde olur ve onunla ilgili maliye bakanlığı ithalde alınan kdv makbuzu olmalıdır.O belge yoksa ki olması gerek kdv yi indiremesiniz.

KDV Beyannamesi tanziminde gümrükte ödenen kdv için ne yapmalıyım.Çıkan kdv'yi gümrükte ödenen kdv belgesine istinaden mahsup talebinde mi bulunayım.

Gümrükte ödenen kdv belgeye dayalı (gümrük makbuzu) olmalı.Bu şekilde 191 hesabında indirim konusu yapılır.Beyan üzerinde de 191-391 kendi arasında mahsuplaşır zaten.Onun dışında mahsup söz konusu olamaz.Beyanı verdikten sonra makbuzu bulursanız o zaman düzeltme vermelisiniz ki bu da direkt inceleme sebebi olabilir.

Ynt: Yurt Dışından Alınan Mal Kaydı

twolf dediği gibi beyannaname üzerinde ayrıca gösterrilmez.makbuzu varsa 191 atıp kdv yi indirgemiş oluyorsunuz zaten.ama makbuz yoksa bu işlemi yapamazsınız.

Sn. Yaybuse,
Sanırım mükellefiniz sizi yanlış bilgilendiriyor. Balı gümrük beyannamesi ile ithal ettiğini sanmıyorum. Gümrük beyannamesini gördünüz mü? Beyanname varsa gümrük müşaviri ile görüşüp makbuzun bir suretini tedarik ediniz. Daha sonra indirim konusu yaparsınız.

benimde şöyle bir problemim var. Şirket ortağımız fişle şirkete yurtdışından notebook almış. Ben şimdi bu fişle notebook kaydını yaparken nasıl yapmalıyım. Gümrük vergisi yok. Bunun yerine KDV 2 Beyannamesi vermelimiyim yoksa direkt TL ye çevirip o şekilde mi kayıtlarıma almalıyım.

kamachi ' Alıntı:
benimde şöyle bir problemim var. Şirket ortağımız fişle şirkete yurtdışından notebook almış. Ben şimdi bu fişle notebook kaydını yaparken nasıl yapmalıyım. Gümrük vergisi yok. Bunun yerine KDV 2 Beyannamesi vermelimiyim yoksa direkt TL ye çevirip o şekilde mi kayıtlarıma almalıyım.

soruyu şöyle değiştirsem. yurtdışından alınmış gümrükten geçmiş iki notebook ve üç cep telefonunu fişiyle kayıtlara alırken KDV 2 Beyannamesi ile kdvsini ödeyip mi indirim konusu yapmam gerekir yoksa sadece TL ye çevirip mi kayıtlara almam gerekir

kamachi ' Alıntı:
kamachi ' Alıntı:

soruyu şöyle değiştirsem. yurtdışından alınmış gümrükten geçmiş iki notebook ve üç cep telefonunu fişiyle kayıtlara alırken KDV 2 Beyannamesi ile kdvsini ödeyip mi indirim konusu yapmam gerekir yoksa sadece TL ye çevirip mi kayıtlara almam gerekir

Selamlar
KDV2 yi ilgilendiren bir durum yoktur.Fakat kayıtlara almamanızı öneririm.gerekçe olarakta şunları gösterebilirm.

1- Fişlerde malın kime satıldığı belli değildir.Şahsınıza veya başka kişilerede almış olabilirsiniz.
2- 2 notebook+ 3 telefon = Birer tane sizin olsa tahmini en az 3 çalışan olduğu intibası uyandırır. Eğer şahıs firması iseniz ve bu kadar çalışanınız yoksa bunların işyerine alındığını kanıtlamak güçtür.
Şirket iseniz ortakların şahsına alınmışta olabilir.Yani işyerine alındığını ispatlamanız güçtür.

Ben ispatlarım,bunları kaydetmek istiyorum derseniz TL çevirip kdv olmaksızın kayıtlara alacaksınız. Demirbaş sınırında olanları demirbaş olarak kaydedeceksiniz.
Saygılar

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. cevabınız ile ilgili olarak

1- Elimdeki belge bizim kullandığımız yazarkasa fişi gibi olmasına rağmen şirketimizin ismi yer almaktadır. ancak herhangi bir yerinde invoice gibi bir yazı olmamasına rağmen fişin alt kısmında toplam vergi ve genel toplam gibi (sub-total ; Tax %8.1 ; Total ) ifadeleri yer almaktadır.

2- şu anda çalıştığım firma dijital danışmanlık hizmeti veren bir şirkettir bu nedenle bu cihazlar kullanılmak üzere alınmıştır. çalışan sayısı olarak da bu durumu karşılayabilecek durumdadır. ancak dediğim gibi KDV 2 ile mi yoksa sadece TL ye çevirip mi kayıtlara alma konusunda kararsız kaldım. bu bilgiler ışığında söyleyeceğiniz farklı bir durum var mıdır ?

Saygılar

İşyeri kapasiteniz ve ticaretiniz konuya uygundur.Belgede de şirket ismi belirtilmişse kayıtlara demirbaş sınırıını gözeterek ve kdv ayırmayarak alabilirsiniz.KDV2'nin konu ile ilgisi yoktur.
Saygılar

KDV 2 hizmet ithalinde kullanılır. Siz bu alımların ticari kazançla doğrudan ilgili olduğunu kanıtlıyorsanız. Alış tarihindeki kurla TL ye çevirip doğrudan gider veya demirbaşa yazabilirisiniz.