Yurtdışı Harcırahlar Hk.

Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
Hayırlı kandiller........

yurtdışı harcırahlarda harcırah verdiğimiz kişiye tediye mk keserek parayı teslim ediyoruz karşılığında yaptığı masraflara ait evrak getirmesi gerekir mi?

Teşekkürler
 
Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
yurt dışı harcırahlarda yeralan sınırı nerden bulabilirm?
Birde anladığım şu belgesi varsa gider belgesi yoksa sınırı aşan kısım ücret olarak vergilendirilecek

doğrumu anladım.

teşekkürler
 
Üyelik
18 Ağu 2005
Mesajlar
306
Sn. beyhanserin,

Bilindiğigibi GVK' nun 40. maddesinin 4. bendine göre ticari kazancın tespitinde seyehat ve ikamet giderleri de sayılmıştır. Gder kapsamında olup-olmaması için aşağıdaki kriterlerin gözetilmesi gerektiği belirtilmiştir.
a) Seyahat işle ilgili olmalı,
b) İşin ehemmiyeti ve genişliğine uygun olmalı,
c) Süre seyahat maksadının gerektirdiği süreyle orantılı olmalı.

Bunları belirttikten sonra Harcırah Uygulamasında iki yöntem vardır.
1) Gerçek Gider Yöntemi
2) Harcırah Yöntemi.

Gerçek Gider Yöntemi seçildiğinde tüm yol, yemek ve yatma giderleri (yukarıda sayılan sınırlar kapsamında) gider olarak yazılır.
Harcırah Yöntemi; İşletmeler gerçek yemek ve yatma giderlerine karşılık olmak üzere personeline harcırah ödeme yöntemini seçebilirler. Seyahat eden personele bu şekilde ödeme yapılması ve ödenen günlüğün aynı aylık seviyesindeki Devlet memurlarına verilen gündeliklerden fazla olması durumunda, aradaki fark ücret olarak gelir vergisine tabi tutulur.
Harcırah Kanunun 34.maddesinde, bu kanun uyarınca verilecek yurtdışı gündeliklerinin belirlenme yetkisi Bakanlar Kurulunundur. Bknz. 2004/8340 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı.
Ayrıca seyahat ve ikamet giderlerinin ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilmesi için VUK' a göre belgeyle tevsiki gerekir. (VUK.228' e göre sayılan giderler,- işin mahiyeti ve önemiyle orantılı olan giderler- istisnadır.)Bknz. Maliye Bakanlığı, 14.05.1986 tarih ve GVK/1-2126-35-111 sayılı özelgesi.
 
Üst