Yurtdışına komisyon faturası düzenlenmesi

ugur6666

Katkı Sunan Üye
şahıs yurtdışındaki bir firmadan yurtiçindeki bir firmaya malzeme bağlantısı yapıyor bundanda %3 komisyon alıyor
yani yurt dışındaki firma bize komisyon ödüyor.. komisyon aldığımı yurt dışındaki firmaya nasıl fatura keseriz kdv istisnası varmıdır..

Ynt: Yurtdışına komisyon faturası düzenlenmesi

Yurtdışındaki firma size komisyonu Türkiyede verdiğiniz hizmet için ödediğinden kdv li olarak fatura kesmelisiniz.

ama yurt dışındaki firmadan alıyoruz ücreti yinede kdv hesaplamamız gerekirmi

Hizmet Tükiyede yapıldığı ve hizmetten Türkiyede faydalanıldığı için KDV Kanunu md.6'ya göre KDV hesaplamanız gerekir.

koraykarakaya ' Alıntı:
Hizmet Tükiyede yapıldığı ve hizmetten Türkiyede faydalanıldığı için KDV Kanunu md.6'ya göre KDV hesaplamanız gerekir.

Bence hizmetten faydalanma yurt içinde değil. Çünkü faydalanan yabancı bir şirket, yurt dışında mukim ve yaptığı ihracatı arttırmak için komisyon ödüyor.

Ancak ben de bu olayda KDV olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü asıl işlem ülkemiz açıısından bir ithalat aracılığıdır.

Türkiyedeki ithalatçı firma da bir hizmet almış olmuyor mu, hizmetten nerede faydalanıldığında bir de bu açıdan bakalım. Ama hizmetten yurtdışında yararlanılmıştır desek bile zaten hizmet Türkiyede verildiği için KDV yönünden sonuç değişmeyecek.

KDV olduğu konusunda mutabıkız.
:)

Ancak hizmetten faydalanan hizmeti satın alandır. İthalatçı firma " sen bana yurt dışından falan malı bul , ben de ithal edeyim, sana da komisyon veririm " deseydi. Siz haklı olurdunuz. Sn Karakaya

Nizam Bey bence şu noktayı gözden kaçırıyorsunuz, hizmeti satın alan firma yurtdşında kain ama hizmetten Türkiyedeki bir firmaya mal satmak için, diğer bir deyişle Türkiye piyasasından bir gelir elde etmek için faydalanıyor.

Diğer yandan bu konu zaten teori ve pratikte tartışmalı ve sabaha kadar tartışsak bile kesin bir sonuca varmamız mümkün değil. :)

Kesin olan bir şey var ki yapılan işlem KDV'nin konusuna giriyor.

Hizmeti satın alan firma kim? nerde mukim? Bu sorunun cevabına bakarsanız işi basitçe çözersiniz.

Hizmeti satın alan firmanın yurtdışında mukim olması, her zaman ve değişmez bir kural olarak hizmetten yurtdışında faydalanıldığını da göstermez. Aynen yurtiçinde mukim firmanın hizmet satın aldığında hizmetten Türkiyede faydalanılmıştır diyemeyeceğimiz gibi.

Zaten 60 Nolu KDV Sirkülerindeki şu ifadelere bakalım;

Yurt dışındaki firmalara ait ürünlerin Türkiye'de satışı için bu firmalara verdiği pazarlama, aracılık, danışmanlık vb. hizmetleri

genel esaslar çerçevesinde KDV'ye tabi bulunmaktadır. Bu işlemlerin, KDV Kanununun 11/1-a ve 12/2 nci maddelerine göre ihracat istisnası kapsamında değerlendirilmesi de söz konusu değildir.

KDV ye tabi olduğunda hemfikiriz zaten demiştik.
Burda siz hizmettten yararlanma konusunda itiraz etmiştiniz.
Bende hizmeti kim satın alıyorsa fatura ona kesilir ve ödeyemi o taraf yapar diyorum.
Siz faturayı A kişisine kesip , aslında bu senin değil B nin işine yaradı diyebilrimisiniz.

Tamam fatura yurtdışındaki firmaya kesiliyor ve bu hizmet yurtdışındaki firmanın işine yarıyor zaten. Önemli olannokta hizmetten sağlanan faydanın Türkiyede vuku bulması. Bu durumu sirkülerdeki örnekte de açıkça belirtmişler. Şu andaki tartışmada KDV açısından bir önemi yok belki bunun, ama bazı durumlarda KDV olup olmayacağına karar verirken çok önemli oluyor.

tartışma için teşekkürler.. şimdi faturayı yurt dışındaki ithalatçı firmaya kesiyorum ve kdv hesaplıyorum doğrumudur

aynen katılıyorum. kdv hesaplamalısınız...
geçen katıldığımız bir seminerde bahsetmişlerdi. kdv kanunu belçikadan harfiyen alınmış. yanlız bizde hizmet ihracında istisnadan yararlanabilmemiz için gereken 4 şart vardır. belçikada bu madde sayısı üç. bize sonradan ilave edilen madde ise sizin sorunuzun konusunu oluşturuyor.
İstisnadan yararlanmak için hizmetten yurtdışında faydalanılması.
kanun koyucu bu maddeyi koymasına koymuş fakat çoğu kişininde kafasını karıştırıyor. en çok hata yapılan konulardan biri. bir kaç kez bu madde ile ilgili tebliğler yayınlanmış. yinede kafa karıştırmaya devam ediyor.

Benim de benzer bir sorum olacak.
Alıcının da satıcının da yurtdışında olduğu bir işleme aracılık yapacağım.
A ülkesindeki üretici B ülkesindeki alıcıya satis yapacak ve bana da satıcı banka aracılığıyla komisyon ödeyecek.
Nasıl bir faturalandırma yapmalıyım?Öreğin 1000 usd hesabima geldiğinde ne şekilde bir hizmet faturası kesmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

Bu durumda zaten KDV yoktur. Aracılık hizmeti transit ticaret gibi düşünün. Aldığınız tutar kadar kdvsiz fatura keseceksiniz.

Peki bunun ispatını nasıl yapacağım? Yani maliye yukarıdaki diğer örnekteki gibi, yurtdışındaki satıcının yurtiçindeki bir firmaya satış yatığını düşünebilir mi?

Satılan malların hangi ülkeden çıktığı, hangi ülkeye gönderildiğini ispat eden nakliye ve gümrük belgeleri ile satıcının düzenlediği faturanın bir örneği ile ispat edebilirsiniz.