fonradar

Yüzde 5 Hesaplanan Kurumlar Vergisi İndirimi

Merhaba
Alınan %5 lik indirim BÜYÜK İHTİMALLE dönem kâr'ını arttıracaktır.Şöyle bir örnek vereyim.
Yıl içinde ödenen geçici vergiler (371) 1.000,00
Yıl sonu hesaplanan kurumlar vergisi (370) 1.500,00
Normal şartlarda ödenecek kurumlar vergisi 500,00 çıkması gerekiyorken 300,00 indirim geldi ve 200,00 vergi tahakkuk etti.
Yine normal şartlarda tahakkuk kaydınız;
370 (B) 1.500,00
371 (A) 1.000,00
360 (A) 500,00
olması gerekirken;

370 (B) 1.500,00
371 (A) 1.000,00
360 (A) 200,00
590 (A) 300,00

olacaktır diye düşünüyorum.

Merhaba,

2015 yılında verilen 2014 yılı Kurumlar Vergisine ait beyannamenin damga vergisini geç ödemişiz, bu beyanname bu hesaplamaya dahil ediliyor mu? Dönemi 2014, beyan tarihi 2015.

Saygılarımla,

Merhaba,

2015 yılında verilen 2014 yılı Kurumlar Vergisine ait beyannamenin damga vergisini geç ödemişiz, bu beyanname bu hesaplamaya dahil ediliyor mu? Dönemi 2014, beyan tarihi 2015.

Saygılarımla,

2014 yılına ilişkin olduğunda dolayı vergi indiriminden yararlanmanıza engel teşkil etmez. Ancak, 2015,2016 ve 2017 yılının beyannamelerinin damga vergileri olsaydı yararlanamazdınız.

Peki arkadaşlar,
Örnek veriyorum muhtasar beyanname verme süresi her ayı takip eden 23 günün akşamı.
Maliye bakanlığı bu süreyi ayın 26 sına uzattı diyelim ve biz beyannameyi ayın 24 ünde onaylamış olalım.
Beyannameyi ayın 23 ünde vermediğimiz için de indirimden faydalanma şansımız ortadan kalkıyor mu?

Peki arkadaşlar,
Örnek veriyorum muhtasar beyanname verme süresi her ayı takip eden 23 günün akşamı.
Maliye bakanlığı bu süreyi ayın 26 sına uzattı diyelim ve biz beyannameyi ayın 24 ünde onaylamış olalım.
Beyannameyi ayın 23 ünde vermediğimiz için de indirimden faydalanma şansımız ortadan kalkıyor mu?

Siz bu durumda beyanı zamanında vermiş oluyorsunuz. Böyle bir sebepten sıkıntı yaşanmaz

Tebliğde şu ifade var : Bu maddede geçen vergi beyannamesi ve vergi ibareleri, Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine verilmesi gereken vergi beyannameleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergileri ifade eder.

2015 yılında bir aylık Ba ve Bs formları kanuni süresinden sonra verilmişti. (1 ay sonra) Özel usulsüzlük cezası tahakkuk etti ve ödendi. Tahakkuk eden bir vergi yok ama indirim hakkına engel olur mu Sizce bu durum?

BA BS beyanname olmadığı için indirimden yararlanmanız için engel değildir.

2017 YILI KURUMLAR VERGİSİ %5 İNDİRİMİ NEDENİYLE 50.000 TL İADE ALACAĞIMIZ ÇIKTI. BUNU 03/2018 KDV DEN MAHSUP ETMEK İSTEDİM. VERGİ DAİRESİNE GİTTİM. İNTERNET VERGİ DAİRESİNDEN YAPILDIĞINI SÖYLEDİLER, DİLEKÇEMİ ALMADILAR. İNTERNET VERGİ DAİRESİNDE BUNUN MAHSUBU YAPACAK YER BULAMADIM. AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE 3 SEKME VAR AMA %5 LİK ALACAĞIMIZ HİÇ BİRİNDE GÖZÜKMEMEKTEDİR.
1A - Gelir / Kurumlar Vergisi İ.T.D. (Kesinti Yoluyla Ödenen Vergilerden Doğan İadeler İçin)
1B - Gelir / Kurumlar Vergisi İ.T.D. (Geçici Vergiden Doğan İadeler İçin )
1C - Gelir / Kurumlar Vergisi İ.T.D. (Fazla veya Yersiz Olarak Ödenen Gelir / Kurumlar Vergisinin İade Talepleri İçin)

%5 LİK İNDİRİMİ MAHSUP YAPANINIZ OLDUMU ? NASIL YAPILIYOR ? YARDIMCI OLABİLECEKSE VARSA SEVİNİRİM . SAYGILAR.

Merhaba bende de uyarı veriyor ama ödenmeyen borcumu yok bildiğim kadarıyla her şey zamandında ödendi hatanın neden verdiğini nerden kontrol edebilirim

Son düzenleme:
Merhaba bende de uyarı veriyor ama ödenmeyen borcumu yok bildiğim kadarıyla her şey zamandında ödendi hatanın neden verdiğini nerden kontrol edebilirim

Merhaba
Tek kontrol şansı,hata içeriğinde yer alan ödenmeyen/veya geç ödenen verginin manuel kontrol edilmesidir.
Başka bir kontrol bölümü varsa,ben bilemiyorum.

2017 YILI KURUMLAR VERGİSİ %5 İNDİRİMİ NEDENİYLE 50.000 TL İADE ALACAĞIMIZ ÇIKTI. BUNU 03/2018 KDV DEN MAHSUP ETMEK İSTEDİM. VERGİ DAİRESİNE GİTTİM. İNTERNET VERGİ DAİRESİNDEN YAPILDIĞINI SÖYLEDİLER, DİLEKÇEMİ ALMADILAR. İNTERNET VERGİ DAİRESİNDE BUNUN MAHSUBU YAPACAK YER BULAMADIM. AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE 3 SEKME VAR AMA %5 LİK ALACAĞIMIZ HİÇ BİRİNDE GÖZÜKMEMEKTEDİR.
1A - Gelir / Kurumlar Vergisi İ.T.D. (Kesinti Yoluyla Ödenen Vergilerden Doğan İadeler İçin)
1C - Gelir / Kurumlar Vergisi İ.T.D. (Fazla veya Yersiz Olarak Ödenen Gelir / Kurumlar Vergisinin İade Talepleri İçin)

%5 LİK İNDİRİMİ MAHSUP YAPANINIZ OLDUMU ? NASIL YAPILIYOR ? YARDIMCI OLABİLECEKSE VARSA SEVİNİRİM . SAYGILAR.

Merhaba
1C daha mantıklı geliyor ancak bunu tekrar daireye danışarak yapmanızda fayda var.

Bu konu da bir gelişme var mı? Bizdede aynı durum var iade talebini nasıl yapacağız?

Bu konuda herhangi bir gelişme yok. 15 gün önce vergi dairesindeki memurlarla görüştüğümde Geksis üzerinden başvuracaksınız diyorlardı. Geksis üzerinden iade seçenekleri bu mahsup işlemine uymuyor. Son günlerde bir arkadaş paylaşmıştı. İşlemin nasıl yapılacağına karar verememişler demişti. yani kısacası bekliyoruz.

Merhaba
Uyumlu mükellef Kurumlar Vergisi %5 indiriminden faydalandık ve tamanını 2018 yılı
2.dönem geçici vergiden mahsup edeceğim.
İade talep dilekçesinde mahsup edilecek vergiyi eklerken sehven
Vergilendirme dönemini,
04.2018-06-2018 dönemi yazılacağına
01.2018-06.2018 şeklinde yazmışım.
Vergi dairesi bunu düzeltmemi istedi.
İade talep dilekçesi sorgulama işlemleri ekranına geliyorum.
Mahsup listesini seçtiğimde ve liste1 seçtiğimde
Listede düzeltme yapamıyorum.
Bu düzeltmeyi nasıl yapabilirim?
Teşekkürler.

merhaba
bir firmamız için %5'lik indirimden yararlanmak istiyoruz, interaktiften sorgulama yaptım, indirim için herşey uygun, bu firma geçici vergilerini ödeyen bir firma, bu durumda nasıl yapmamız gerekiyor ? 2021 nisanda kurumları verirken beyannamede nasıl göstereceğiz ve iade mi çıkması gerekiyor ? birde tutar nasıl hesaplanıyor ? iyi çalışmalar.