1 Eylül Bağımsız Denetçilik Sınavı/Muhasebe Standartları hk.

Borclanma Maliyetleri konusunda, son şık aktiflestirme nedeni degil, yani sorunun cevabi dogru. Standartta soyle yaziyor:
Aktifleştirmenin başlama tarihi, işletmenin aşağıdaki koşulların tümünü sağladığı tarihtir:
(a) İşletme, varlık için harcama yaptığında;
(b) Borçlanma maliyetleri oluştuğunda;
(c) İşletme, ilgili varlığın amaçlanan kullanıma veya satışa hazır duruma getirilmesi için gerekli işlemlere başladığında.
Ama Standart'in isminin yanlis yazilmis olmasinda birsey cikar mi, onu bilemem :)

Yazdiginizin aksine bu soru dogru cunku TMS-2'de soyle diyor:

Stokların maliyetine alınmayan ve oluştukları dönemin gideri olarak kabul edilen giderlere ilişkin örnekler şöyledir:

a. Normalin üstünde gerçekleşen, ilk madde ve malzeme (fire ve kayıplar), işçilik ve diğer üretim maliyetleri
b. Bir sonraki üretim aşaması için zorunlu olanlar dışındaki depolama giderleri
c. Stokların bulunduğu konum ve duruma gelmesinde katkısı olmayan genel yönetim giderleri ve
d. Satış giderleri.

Bulundugu konum ve duruma gelmesinde katkisi "olmayan"lar ancak gider olabilir. Oysa soruda d şıkkında "stoklarin mevcut durumuna ve konumuna getirilmesi icin katlanilan" diyor. Bu maliyetlerin satinalma ve donusturme maliyetleri disindaki maliyetler olmasinin bir onemi yok. Muhim olan mevcut duruma ve konuma getirilmesi icin katlanilmis olmasi.

D)........katlanılan satınalma ve dönüştürme maliyetleri dışındaki maliyetler
diyorrrr.

Sayin parachutist,
Satinalma ve donusturme maliyetleri disinda olmasinin bir onemi yok. Stoklarin bulundugu konuma ve duruma gelmesinde katkisi olup olmamasi onemli. Standart'ta soyle diyor:
"Diğer maliyetler, ancak stokları mevcut konum ve duruma getirdikleri ölçüde stok maliyetine dahil edilirler" Dolayisiyla mevcut konum ve duruma getirmek icin katlanilmissa, stok maliyetine dahil edilir. Istiyorsaniz itiraz edin ama bu soru dogru. Satinalma ve donusturme kismina niye takildiniz bilmiyorum, kriter o degil...

hayır değil .tms 23 de özellikli varlığın aktiflerştirmeye başladığında aktifleştirilecek giderler olarak sayıyor ilk 3 şıkkı.ama 4.şık da zaten özellikli varlığın 3.şıkda ki ile aynı özellikli varlıkla ilgili imal ve ya inşası için yapılan tüm harcamalar diyor üretime başlanması da aktifleştirme nedeni d ve c şıkkı aynı şeyi ifade ediyor.

c ve d şıkkı ayni seyi ifade etmiyor. Standartta cok acikca yazmis:
İşletmelerce borçlanma maliyetlerinin bir özellikli varlığın maliyetinin parçası olarak aktifleştirilmesine, aktifleştirme koşullarının sağlandığı tarihte başlanır. Aktifleştirmenin başlama tarihi, işletmenin aşağıdaki koşulların tümünü sağladığı tarihtir:
(a) İşletme, varlık için harcama yaptığında;
(b) Borçlanma maliyetleri oluştuğunda;
(c) İşletme, ilgili varlığın amaçlanan kullanıma veya satışa hazır duruma getirilmesi için gerekli işlemlere başladığında.

Hatta ayrica soyle bir cumle var: "Bir varlığın amaçlanan kullanıma veya satışa hazır duruma getirilmesi için gerekli işlemler; ilgili varlığın fiziksel olarak inşa edilmesi ile sınırlı değildir. Bu işlemler; söz konusu varlıkla ilgili fiziksel inşaatın başlamasından önceki, gerekli izinlerin alınması gibi teknik ve idari faaliyetleri de içerir."
Dolayisiyla "fiziksel olarak uretimine/insaatina" baslanmasi zorunlu degil.

arkadaş daha önceki sorulara bak bakalım ne diyor .aynı soru var daha önce soru özellikli varlığın imal veya inşasın da aktifeleştirilemeyecek giderler hangisi diyor.çok biliyosun

Bence bu tarz cirkin yaklasimlara gerek yok. Ben onceki sorulara filan bakmadim. Bir akademisyenim ve doktora tezim TFRS konusunda. Ayrica Uluslararasi "IFRS" ve "IFRS for SMEs" sertifikalarina sahibim. Bilgi seviyemi tartismak durumunda degilim. Yanlis oldugunu dusunuyorsan itiraz edersin zmm24 ve sonucuna bakarsin. Forumun amaci fikir paylasmak, insanlara hakaret etmek degil. Ayni goruste olmayabiliriz ama saygili davranmak durumundayiz.

Daha once de yazistigimiz gibi kesin iptal olabilecek TMS 7 var, banka kredisinin faiz gideri. Standart'in 33. paragrafi dogrultusunda itiraz edilmeli:

"Bu çerçevede işletmeler, faiz gelir ve giderleri ile temettü gelirlerini, net kar/zararın tespitinde dikkate alınmaları halinde esas faaliyetlerinden; finansman kaynaklarının elde etme maliyetini oluşturması halinde finansman faaliyetlerinden veya yapılan yatırımın getirileri olması halinde yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları olarak gösterebilirler." Yani banka kredisinin faiz odemesini finansman faaliyeti olarak siniflandirmakta bir sakinca yok, siniflandirilamaz demiyor. Dunyadaki uygulamalarda da farkliliklar var, kimi ulkede isletme faaliyeti, kimi ulkede finansman olarak siniflandiriliyor. Standart acikca siniflandirilamaz demeyip, aksine finansman faaliyetlerinden nakit akisi olarak gosterebilirler dedigi icin bu soru iptal olmali.

bu açıklamanızdan yola çıkarak itirazda bulunalım

teşekkürler

finansal piyasalardan hiç yorum yapılmamış ordada iptal olabilecek soru varmı

Daha once de yazistigimiz gibi kesin iptal olabilecek TMS 7 var, banka kredisinin faiz gideri. Standart'in 33. paragrafi dogrultusunda itiraz edilmeli:

"Bu çerçevede işletmeler, faiz gelir ve giderleri ile temettü gelirlerini, net kar/zararın tespitinde dikkate alınmaları halinde esas faaliyetlerinden; finansman kaynaklarının elde etme maliyetini oluşturması halinde finansman faaliyetlerinden veya yapılan yatırımın getirileri olması halinde yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları olarak gösterebilirler." Yani banka kredisinin faiz odemesini finansman faaliyeti olarak siniflandirmakta bir sakinca yok, siniflandirilamaz demiyor. Dunyadaki uygulamalarda da farkliliklar var, kimi ulkede isletme faaliyeti, kimi ulkede finansman olarak siniflandiriliyor. Standart acikca siniflandirilamaz demeyip, aksine finansman faaliyetlerinden nakit akisi olarak gosterebilirler dedigi icin bu soru iptal olmali.

12.paragrafa göre farklı bir sonuç çıkıyor fakat 33.paragraf gayet net bir şekilde açıklamış. Teşekkür ederiz Sari75 üstad. 33.paragrafı olduğu gibi kopyalayıp, üzerine sizin açıklamanızı eklersek sanırım doğru bir itiraz metni çıkmış olur... Bu soruya mümkün olduğunca fazla itiraz toplanmalı...

Ben muhasebe standartlari sinavina girdim sadece, ayrica finansal piyasalar pek uzmanlik alanim degil. O konuda baska arkadaslar yardimci olabilecektir.

Vadeli islem sorusu B Grubu 22. soru ise, onda ben de b ve c şıkları arasinda kararsiz kalmistim. Ama araci kurumlar, SPK'nin tebliglerini vs. bilmiyorum, zaten sinava calismadan girdim. C şıkkında dikkat ceken unsur, "alacaklarin gelir tablosuna yansitilmasi"ndan bahsetmesi, ben o yuzden onu secmistim. B şıkkında ise ertelenmis gelir/giderin yedekler icinde muhasebelestirilmesinden emin olamamistim, ama tebligi incelemek lazim. C şıkkı sorunun cevabi olarak mantikli (muhasebe acisindan yanlis bir bilgi verdigi icin) ama diger şıklar da gercekten dogru mu, bilmiyorum...

Aslinda o soruya ben de biraz takildim. A ve C şıklarinda sorun yok, finansal bilgi icin dogru. Sorun "parayla olculebilir olma" ve "belirli bir zaman bazinda saglanma". Soruyu dogru yaptim, cunku parayla olculebilir olma hicbir yerde gecen bir nitelik degil. Ama "Sermaye Piyasasinda Muhasebe Standartlari Hakkinda Teblig"e ve "Finansal Raporlamaya Iliskin Kavramsal Cerceve"ye bakinca, kavramsal cercevede "zamaninda sunum"dan bahsediyor. Teblig'de de bilginin sunulmasinda gecikmeler olmasi durumunda ihtiyaca uygun olma ozelligini kaybetmesinden (zamanlama) bahsediyor ki bu da zamaninda sunum demektir.

Ama "belirli bir zaman bazinda saglanmalidir" deyince ben tam olarak zamaninda sunum'u anlamiyorum. Belirli bir zaman bazinda deyince, sanki belirli bir doneme ait olmasindan bahsediyor. Kavramsal cercevede direkt bu şıkka denk birsey goremedim. Standartlarla ilgili diger sorularda, direkt ilgili standartta yazan maddeler kelime kelime alinmis. Bu şık ise cok net degil bence. Belirli bir zaman bazinda derken neyi kastediyor ve dayanagi nedir, nereden almis finansal bilgiye iliskin bu ifadeyi??? Bu şık mantiksiz degil ama bu bolumun adi "Sermaye Piyasasinda Muhasebe Standartlari" olduguna gore standartlara gore bunu acikca gosterebilmeleri lazim. Itiraz edince birsey olur mu bilemiyorum, biraz flu bir soru...

Aslinda o soruya ben de biraz takildim. A ve C şıklarinda sorun yok, finansal bilgi icin dogru. Sorun "parayla olculebilir olma" ve "belirli bir zaman bazinda saglanma". Soruyu dogru yaptim, cunku parayla olculebilir olma hicbir yerde gecen bir nitelik degil. Ama "Sermaye Piyasasinda Muhasebe Standartlari Hakkinda Teblig"e ve "Finansal Raporlamaya Iliskin Kavramsal Cerceve"ye bakinca, kavramsal cercevede "zamaninda sunum"dan bahsediyor. Teblig'de de bilginin sunulmasinda gecikmeler olmasi durumunda ihtiyaca uygun olma ozelligini kaybetmesinden (zamanlama) bahsediyor ki bu da zamaninda sunum demektir.

Ama "belirli bir zaman bazinda saglanmalidir" deyince ben tam olarak zamaninda sunum'u anlamiyorum. Belirli bir zaman bazinda deyince, sanki belirli bir doneme ait olmasindan bahsediyor. Kavramsal cercevede direkt bu şıkka denk birsey goremedim. Standartlarla ilgili diger sorularda, direkt ilgili standartta yazan maddeler kelime kelime alinmis. Bu şık ise cok net degil bence. Belirli bir zaman bazinda derken neyi kastediyor ve dayanagi nedir, nereden almis finansal bilgiye iliskin bu ifadeyi??? Bu şık mantiksiz degil ama bu bolumun adi "Sermaye Piyasasinda Muhasebe Standartlari" olduguna gore standartlara gore bunu acikca gosterebilmeleri lazim. Itiraz edince birsey olur mu bilemiyorum, biraz flu bir soru...

Faiz giderleri ile ilgili soruya itiraz eden arkadaş var mı acaba? İtiraz örneğini gönderebilir mi?

Muhasebe; finansal nitelik taşıyan değişim işlemleri ile kısmen de olsa benzeri ekonomik
olayları, para cinsinden sistemli bir şekilde tanımlama, toplama, kaydetme, sınıflandırma ve
anlamlı olarak özetleme işlemleriyle; varılan sonuçları yorumlayarak işletme sahiplerine,
yöneticilerine ve işletme ile ilişkisi bulunan diğer taraflara, amaçlarına uygun ve faydalı
bilgileri sağlayan bir disiplindir.
Muhasebenin tanımına göre; muhasebenin birinci fonksiyonu, para ile ifade edilen işletme faaliyetleri için sistemli ve düzenli bir kayıt
sistemi kurmaktır. Muhasebe kuramına göre, bir değer hareketinin muhasebenin konusu oluşturabilmesi için para ile ifade ediliyor olması bir
başka deyişle tamamen veya kısmen finansal nitelikte olması gerekir. Tamamen veya kısmen finansal nitelikte olmayan değer hareketlerinin
muhasebe bilgi sistemi içinde yer alması olanaklı değildir.

Soruda, A ve C seçeneği ile ilgili bir problem yok.
B seçeneği "Finansal bilgi para ile ölçülebilir olmalı"Bu seçeneği doğru olduğunu düşünüyorum, fakat net olarak bu şekilde bir tanıma rastlamadım.
D seçeneği "finansal bilgi belirli bir zaman bazında sağlanmalıdır." Eğer belli bir zamandan sonra sağlanırsa örneğin bilanço tarihinden sonra sağlanırsa veya ilgili dönemden sonra sağlanırsa bu bilgi finansal bilgi değil midir? Belli bir zamanda sunulması deseydi o zaman hiç tereddüt etmeyecektim. Anlatılmak istenen bu olmayabilir fakat tam açık olmadığını düşünüyorum.
İtiraz için açık bir metne ihtiyacım var. Bu soruyla ilgilenen meslektaşlarım belki araştırabilirler...