15 Aralık SPK Bağımsız Denetim Sınav Soru ve Cevapları

Bağımsız denetim raporu tarihinden sonra ancak finansal tabloların yayımından önce diye birşey olamaz.finansal tablo imzalanmadan yayımlanamaz.aynı zamanda rapor tarihi yayım tarihinden sonra olmalı.onaylanmamış yayımlanmamış tablonun raporu olmaz

Bağımsız denetim raporu tarihinden sonra ancak finansal tabloların yayımından önce diye birşey olamaz.finansal tablo imzalanmadan yayımlanamaz.aynı zamanda rapor tarihi yayım tarihinden sonra olmalı.onaylanmamış yayımlanmamış tablonun raporu olmaz

arkadaşım 22 no lu spk tebliği 23.kısım madde 11 i okurmusun.Daha ne diyeyim.

merhabalar hepimize geçmiş olsun.
bağımsız denetim b kitapçığı 2.3.4.5.sorularda itiraz hakkımızı kullanmamız gerektiğini düşünüyorum ki 4. ve 5.soruların iptaline kesin gözü ile bakıyorum. vakit kaybetmeden itirazlarımızı yapmalıyız arkadaşlar ve imkanı olanlar postaya vermeden elden götürmeli ki postadaki olası aksamaları taahhütlü atsak bile kabul etmiyorlar.
dershaneden itiraz gerekçelerini aldığım anda da burada paylaşacağım.

Arkadaşlar Günaydın,
Bugün itirazımı yapacağım a kitapçığı 10 ve 25.sorulara.Soracağım bazı sorular var itirazını yapmış olan arkadaşlarıma ;
1-itiraz ücretini birden fazla soru olunca banka şubesinden mi yatırdınız ?
2-İtiraz dilekçesini herbir soru için ayrı doldurup birlikte mi postaladınız ayrı ayrı mı ?
3-Postayı hangi yolla gönderdiniz taahhütlü,aps vss..?
4-Dekont ve itiraz dilekçesinden başka eklemem gereken bir evrak var mı ?
İlk defa itiraz yapıcam ve boşuna gitmesini istemiyorum onun için sorularımı cevaplayan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

merhabalar hepimize geçmiş olsun.
bağımsız denetim b kitapçığı 2.3.4.5.sorularda itiraz hakkımızı kullanmamız gerektiğini düşünüyorum ki 4. ve 5.soruların iptaline kesin gözü ile bakıyorum. vakit kaybetmeden itirazlarımızı yapmalıyız arkadaşlar ve imkanı olanlar postaya vermeden elden götürmeli ki postadaki olası aksamaları taahhütlü atsak bile kabul etmiyorlar.
dershaneden itiraz gerekçelerini aldığım anda da burada paylaşacağım.

Günaydınlar,

Dün A kitapçığı 25.soruya itiraz ettim. B kitapçığı 2 ve 3.soru itiraz gerekçelerini bizimle paylaşabilir misiniz?

arkadaşlar günaydın,
bugün itirazımı yapacağım a kitapçığı 10 ve 25.sorulara.soracağım bazı sorular var itirazını yapmış olan arkadaşlarıma ;
1-itiraz ücretini birden fazla soru olunca banka şubesinden mi yatırdınız ? Evet
2-itiraz dilekçesini herbir soru için ayrı doldurup birlikte mi postaladınız ayrı ayrı mı ?birlikte postaladım.banka dekontunuda içine koymayı unutma
3-postayı hangi yolla gönderdiniz taahhütlü,aps vss..? Aps daha çabuk gidiyormuş.dağıtımda istanbulda sıkıntı var dediler.
4-dekont ve itiraz dilekçesinden başka eklemem gereken bir evrak var mı ? Banka dekontu
ilk defa itiraz yapıcam ve boşuna gitmesini istemiyorum onun için sorularımı cevaplayan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

saygılarımla arkadaşım yanıtlar soruların yanında

Değerli arkadaşlar, 15 aralık bağımsız denetim b kitapçığı 15. soru. İşletmenin sürekliliği ile ilgili. Soru aşağıdakilerden hangisi denetçinin görüşünü değiştirmez diyor. Cevap olarak B şıkkını açıkladılar. B şıkkında diyorki " işletmenin sürekliliği ile ilgili olarak denetçinin tespit ettiği önemli bir sorun bulunması" Bu durum 22 tebliğ 34.kısım 14/5 maddesi gereği görüşün değiştirilmesi gerektiği bir durumdur. İlgili maddede "eğer işletmenin sürekliliğini etkileyen önemli bir durum var ise, ve işletme yönetimi bu durumu mali tablolarda yeterince açıklamamış ise, görüş şartlı veya olumsuz olur" diyor. Dolayısıyla, soruda veya cevapta "mali tablolarda gerekli açıklama yapılıp yapılmadığı belirtilmediğinden" bu soru kesinlikle yanlıştır. Çünkü görüş gerekli açıklama yapılıp yapılmadığına göre değişir veya değişmez.

Değerli arkadaşlar, 15 aralık bağımsız denetim b kitapçığı 15. soru. İşletmenin sürekliliği ile ilgili. Soru aşağıdakilerden hangisi denetçinin görüşünü değiştirmez diyor. Cevap olarak B şıkkını açıkladılar. B şıkkında diyorki " işletmenin sürekliliği ile ilgili olarak denetçinin tespit ettiği önemli bir sorun bulunması" Bu durum 22 tebliğ 34.kısım 14/5 maddesi gereği görüşün değiştirilmesi gerektiği bir durumdur. İlgili maddede "eğer işletmenin sürekliliğini etkileyen önemli bir durum var ise, ve işletme yönetimi bu durumu mali tablolarda yeterince açıklamamış ise, görüş şartlı veya olumsuz olur" diyor. Dolayısıyla, soruda veya cevapta "mali tablolarda gerekli açıklama yapılıp yapılmadığı belirtilmediğinden" bu soru kesinlikle yanlıştır. Çünkü görüş gerekli açıklama yapılıp yapılmadığına göre değişir veya değişmez.

size katılıyorum ben itirazımı yaptım o soruyla ilgili lütfen siz de gecikmeden yapın..Ne kadar çok itiraz edersek o kadar çok dikkate alınır..

Merhaba,
Ben de B kitapçığı 5 ve 15 ( A kitapçığı 10 ve 25) sorulara itiraz için para yatırıp, posta ile göndermek için vakit ayırabilirim. Ancak gerekçenin tatmin edici biçimde yazılması gerektiğini düşünüyorum, dilekçeye tebliğe gönderme yaparak, anlaşılır biçimde açıkladığını düşünen varsa buraya kopyalayabilir mi?

arkadaşlar A kitapçığının mevzuat 23.soruda bütün cevaplar mevduat bankalarınca yapılabiliyo.oysa hangisini yapamaz diye soruluyordu.bu soru itiraz edilirse kesin iptal olur.

selam, bahsettiğiniz maddeyi 34.kısım 14/5? kopyalar mısınız bu soru doğru gibi görünüyor??
Bağımsız denetim görüşünü etkilemeyen hususlar
MADDE 4 - (1) Finansal tabloları etkileyen ve dipnotlarda daha kapsamlı olarak ele alınan özellik arz eden bir hususun, finansal tablo kullanıcılarının dikkatine sunulmasını teminen, rapora ilave edilmesi gereklidir. Raporda yapılan söz konusu değişiklik bağımsız denetim görüşünü etkilemez. Görüş paragrafından sonra, ancak finansal tablo ve raporlara ilişkin diğer yasal düzenlemelerden kaynaklanan yükümlülükler paragraflarından önce gelmesi gereken söz konusu paragrafta, özellik arz eden hususun bağımsız denetim görüşüne şart oluşturmadığı ayrıca belirtilir.
(2) İşletmenin sürekliliğiyle ilgili önemli bir sorun bulunması halinde, söz konusu hususa dikkati çeken bir paragraf eklemek suretiyle bağımsız denetim raporunun değiştirilmesi zorunludur. Bağımsız denetçi, finansal tabloları etkileyebilecek nitelikte ve çözümü şarta bağlı olan diğer önemli belirsizliklerin varlığı halinde de bir paragraf eklemek suretiyle raporunu değiştirir. Belirsizlik kavramı, sonuçları işletmenin finansal tablolarını etkileyen bir olay veya işlemin işletmenin doğrudan kontrolü dışında gerçekleşecek olmasını ifade eder.
(3) Finansal tablo kullanıcılarının dikkatine sunulması gerekli hususları içeren paragraf örneğine aşağıda yer verilmiştir.
“Görüşümüzü etkilememekle birlikte, finansal tablolara ilişkin “…” numaralı dipnot(lar)a dikkat çekmek isteriz. İşletme, belirli patent haklarının ihlaline ilişkin telif hakkı ve zararların tazmininin talep edildiği bir davada davalı konumundadır. İşletme, bu konuda karşı dava açmıştır ve her iki dava da ilk ifadeler veincelemelere ilişkin yapılan işlemler aşamasındadır. Bu hususa ilişkin nihai sonuç şu aşamada belirlenememekte olup, oluşabilecek yükümlülüklere ilişkin olarak finansal tablolarda herhangi bir karşılık ayrılmamıştır.”
(4) Bağımsız denetim raporuna işletmenin sürekliliğiyle ilgili sorunları veya önemli bir belirsizliği vurgulayan bir paragrafın eklenmesi bağımsız denetçinin bu tip hususlara ilişkin raporlama sorumluluğunu yerine getirmesi için yeterlidir. Bununla birlikte, finansal tabloları etkileyebilecek nitelikte bir çok önemli belirsizliğin bulunması halinde bağımsız denetçi paragraf eklemek yerine görüş bildirmekten kaçınabilir.
(5) Bağımsız denetçi, yukarıda yer verilen sunum esaslarına bağlı kalmak kaydıyla, finansal tabloları etkilemeyen hususlar için de raporuna paragraf ekleyebilir. Bu kapsamda, bağımsız denetimden geçmiş finansal tablo içeren bir metinde verilen diğer ilgili bilgilerde değişiklik yapılması gerekmekle birlikte işletme bu değişikliği yapmayı reddediyorsa, bağımsız denetçi bu önemli tutarsızlığa dikkati çeken bir paragrafı raporuna ilave eder.

Son düzenleme:
Merhaba,
Ben de B kitapçığı 5 ve 15 ( A kitapçığı 10 ve 25) sorulara itiraz için para yatırıp, posta ile göndermek için vakit ayırabilirim. Ancak gerekçenin tatmin edici biçimde yazılması gerektiğini düşünüyorum, dilekçeye tebliğe gönderme yaparak, anlaşılır biçimde açıkladığını düşünen varsa buraya kopyalayabilir mi?
15 Aralık 2012 Tarihli Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim sınavı B kitapcığı 15. soruda "bağımsız denetim raporunda bağımsız denetim görüşünü etkilememekle birlikte değişiklik gerektiren hallarden birisi" sorulmuş ve cevap olarak B seçeneği açıklanmıştır. Bu seçeneye göre "İşletmenin sürekliliği ile ilgili olarak denetçinin tespit ettiği önemli bir sorun bulunması" bağımsız denetim görüşünü etkilememekte ancak bağımsız denetim raporunda değişiklik yapılması gerektiği anlaşılmaktadır.
Sermaye Piyasası Kurulu 22 Seri Nolu Tebliğin 34. kısım 4.bölüm 14/5. maddesinde "İşletmenin sürekliliği konusunda büyük ölçüde şüphe uyandırabilecek önemli bir belirsizlik içeren durum ve olaylara ilişkin ara dönem finansal tablolarında yeterli açıklama yapılmamışsa, bağımsız denetçi şartlı veya olumsuz sonuca ulaşır. Raporda bu önemli belirsizliğe ilişkin dayanağa yer verilir" denilmektedir.
İlgili maddeden anlaşılacağı üzere görüşün değişip değişmeyeceği işletme yönetiminin işletmenin sürekliliğine ilişkin sorunla ilgili mali tablolarda gerekli açıklamaları yapıp yapmadığına bağlıdır. Soru veya cevapta işletme yönetiminin gerekli açıklamaları yapıp yapmadığına dair bir ibare bulunmadığından sorunun hatalı olduğunu düşünmekteğim. İşbu soruya itiraz ettiğimi bildirir iptal edilmesini ve gereğini ...

Bağımsız denetim görüşünü etkilemeyen hususlar başlığı altınta geçen konu soru yapılmış yani 15. soru. 14/5 iinceleceğim .. bu soruya itiraz dilekçesi yazıyorum.. gerekçe olarak sadece bilgisini verdiğinz kısmı yazmak yeterli olur mu?
teşekkürler

Selamlar, 5.madde ye dikkat edin lütfen.
İşletmenin sürekliliği ve önemli belirsizlikler
MADDE 14 - (1) Bazı durumlarda, ara dönem finansal tablolarda vurgulanan bir konu, bağımsız denetçinin ulaştığı sonucu etkilemeksizin, konunun daha detaylı irdelendiği ve vurgulandığı bir paragraf halinde inceleme raporuna eklenebilir. Söz konusu paragraf sonuç paragrafından sonra yer alır ve sonuca bir şart oluşturmadığı hususu belirtilir.
(2) İşletmenin sürekliliği konusunda büyük ölçüde şüphe uyandırabilecek önemli bir belirsizlik içeren durum ve olaylara ilişkin olarak, ara dönem finansal tablolarda yeterli açıklama yapılmışsa, bağımsız denetçi, önemli bir belirsizlik içeren durum veya olayları vurgulayan bir paragrafı inceleme raporuna ekler.
(3) Bağımsız denetçi, önceki bağımsız denetim raporu veya inceleme raporunda işletmenin sürekliliği konusunda büyük ölçüde şüphe uyandırabilecek önemli bir belirsizlik içeren durum ve olaylara ilişkin, konuyu vurgulayan bir paragrafı inceleme raporuna eklemiş olabilir. Önemli belirsizlik cari dönemde de devam ediyorsa ve cari dönem ara dönem finansal tablolarında yeterli açıklama yapılmışsa, bağımsız denetçi, konuyu vurgulayan bir paragrafı cari dönem inceleme raporuna ekler.
(4) Bilgi toplama, analitik inceleme ve diğer inceleme tekniklerinin uygulanması sonucunda işletmenin sürekliliği konusunda büyük ölçüde şüphe uyandırabilecek önemli bir belirsizlik içeren durum ve olaylara ilişkin bir husus bağımsız denetçinin dikkatini çekmiş ve bu husus hakkında ara dönem finansal tablolarında yeterli açıklama yapılmış ise, bağımsız denetçi, konuyu vurgulayan bir paragrafı inceleme raporuna ekler.
(5) İşletmenin sürekliliği konusunda büyük ölçüde şüphe uyandırabilecek önemli bir belirsizlik içeren durum ve olaylara ilişkin ara dönem finansal tablolarında yeterli açıklama yapılmamışsa, bağımsız denetçi şartlı veya olumsuz sonuca ulaşır. Raporda bu önemli belirsizliğe ilişkin dayanağa yer verilir.
(6) Bağımsız denetçi, inceleme raporunda vurguladığı işletmenin sürekliliği ile ilgili problemlerden başka önemli bir belirsizlik içeren ve çözümü gelecekte ara dönem finansal tabloları etkileyebilecek olayları da göz önünde bulundurur.

selamlar, 5.maddeye istinaden itiraz veriyorum, fakat burada ara dönem raporundan bahsediyor.soru ara dönemden bahsetmiyor. Bağımsız denetim görüşünü etkilemeyen hususlara göre hazırlanan bi soru diye iptal gerekçesi görmezler diye tereddüdüm vardı.
tekrar teşekkürler

selamlar, 5.maddeye istinaden itiraz veriyorum, fakat burada ara dönem raporundan bahsediyor.soru ara dönemden bahsetmiyor. Bağımsız denetim görüşünü etkilemeyen hususlara göre hazırlanan bi soru diye iptal gerekçesi görmezler diye tereddüdüm vardı.
tekrar teşekkürler

Ara dönem durumu burda önemli değil sayın kaya28, oraya takılmayın, sonuçta görüş denetim sonunda ve bir kere veriliyor. Bu bence çok bariz bir hata.
Umarım iptal edilir. Saygılarımla.

B kitapçığı bağımsız denetim 4 ve 15,mevzuat b kitapçığı 6.
Bu sorulara itiraz etmeyi düşünürsen gerekçesini paylaşayım.

Her iki soru içinde dilekçeleri hazırladıysanız paylaşabilir misiniz ?

Bende itiraz edeceğim.

Haydi arkadaşlar bunu başarabiliriz 1 iptal soru demek 10.000 kişinin sevinmesi demek...