15 Aralık SPK Bağımsız Denetim Sınav Soru ve Cevapları

arkadaşarben 25. Soruya itiraz ettim. Kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Soru yeterince net değil. Itiraz gerekçesi de: "sorunun b) şıkkındaki cümleden, payları imkb’ de işlem gören şirketlerin sermaye piyasası mevzuatı yerine sadece vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen finansal tabloları hazırlamalarının mümkün olduğu anlaşılmaktadır. Halbuki, söz konusu şirketler sermaye piyasası mevzuatına ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolarını hazırladıktan sonra, bu tablolara ek olarak isterlerse vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen tabloları hazırlayabilirler. B) şıkkının doğru cevap olabilmesi için “sermaye piyasası mevzuatı ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolara ek olarak, vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen diğer finansal tabloları da hazırlamaları mümkündür.” şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. Cümledeki eksik açıklama önemli yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte, sorunun d şıkkı, sermaye piyasasında finansal raporlamaya ilişkin esaslar tebliği (seri: Xı, no: 29) da geçiyor, bağımsız denetim mevzuatında böyle bir cümle ve düzenleme yoktur ve sınava girenlerden bu konuyu bilmeleri beklenemez."

seni alkışlıyorum.

arkadaşarben 25. soruya itiraz ettim. Kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Soru yeterince net değil. İtiraz gerekçesi de: "Sorunun B) şıkkındaki cümleden, payları İMKB’ de işlem gören şirketlerin Sermaye Piyasası Mevzuatı yerine sadece vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen finansal tabloları hazırlamalarının mümkün olduğu anlaşılmaktadır. Halbuki, söz konusu şirketler Sermaye Piyasası Mevzuatına ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolarını hazırladıktan sonra, bu tablolara ek olarak isterlerse vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen tabloları hazırlayabilirler. B) şıkkının doğru cevap olabilmesi için “Sermaye Piyasası Mevzuatı ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolara ek olarak, vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen diğer finansal tabloları da hazırlamaları mümkündür.” şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. Cümledeki eksik açıklama önemli yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte, sorunun D şıkkı, SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (SERİ: XI, NO: 29) da geçiyor, bağımsız denetim mevzuatında böyle bir cümle ve düzenleme yoktur ve sınava girenlerden bu konuyu bilmeleri beklenemez."

Tam da budur işte bu sorunun sorunu :))) aynı düşüncedeyim..

Bagimsiz denetim A kitapcigi 2//11//13//17//23//25* sorulari yanlis yaptim.. hangilerine itiraz etmem lazim, fikri olanlar gerekceleriyle yazabilirlermi?

arkadaşarben 25. soruya itiraz ettim. Kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Soru yeterince net değil. İtiraz gerekçesi de: "Sorunun B) şıkkındaki cümleden, payları İMKB’ de işlem gören şirketlerin Sermaye Piyasası Mevzuatı yerine sadece vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen finansal tabloları hazırlamalarının mümkün olduğu anlaşılmaktadır. Halbuki, söz konusu şirketler Sermaye Piyasası Mevzuatına ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolarını hazırladıktan sonra, bu tablolara ek olarak isterlerse vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen tabloları hazırlayabilirler. B) şıkkının doğru cevap olabilmesi için “Sermaye Piyasası Mevzuatı ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolara ek olarak, vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen diğer finansal tabloları da hazırlamaları mümkündür.” şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. Cümledeki eksik açıklama önemli yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte, sorunun D şıkkı, SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (SERİ: XI, NO: 29) da geçiyor, bağımsız denetim mevzuatında böyle bir cümle ve düzenleme yoktur ve sınava girenlerden bu konuyu bilmeleri beklenemez."

evet yukardaki gerekçeyle ben de itiraz edicem ayrıca a kitapçığı 17.soru yanlış hatırlamıyorsam süreklilkle ilgili soruydu onun da gerekçesi forumda var önceki sayfalara bakarsanız iki soruyu iptalde kesin görüyorum ama bakalım...

Değerli Arkadaşlar,

Sınav günü A kitapçığı 25. sorunun hatalı olduğunu yazmıştım. Forumda aynı kanıda olmayan arkadaşlarımız var. Ancak şu açıdan değerlendirmenizi rica ederim.

Sorunun cevabı: Vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatlarda öngörülen finansal tabloları hazırlamaları mümkündür.

Spk 11-29 Tebliğ Madde 18: İşletmelerin vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen finansal tabloları
hazırlamaları mümkündür. Ancak Sermaye Piyasası Mevzuatı uyarınca kamuya açıklanacak finansal
tabloların, bu Tebliğdeki esaslara uygun olarak hazırlanması zorunludur.
Söz konusu finansal tablo
bilgilerinin, bilgi sunulan kamu kurum ve kuruluşu tarafından kamuya açık olarak tutulması ve ilgili
döneme ilişkin daha önceden bu Tebliğ uyarınca finansal tablo hazırlanıp kamuya açıklanmamış olması
halinde, işletmelerin, bu bilgileri ilgili mercilerle birlikte eş zamanlı olarak sermaye piyasası araçlarının
kote olduğu borsaya iletmeleri gerekmektedir.

Şimdi bir de sorunun soruluşuna bakalım – Finansal tabloların denetimi ve kamuya duyurulması ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

Yani burada can alıcı ifade, kamuya duyurulma ifadesidir. O sebeple de, verilen şık yanlış olmamakla birlikte, eksiktir. Bu sebeple de sorunun iptalini gerektirir.

Ben itirazımı yapıyorum soru ile ilgili olarak. Diğer arkadaşlarında bu soruya itiraz etmesini rica ederim.

İyi çalışmalar,

Tabiki süreklilikle ilgili soruya da itiraz edicem.Siz 25.sorunun net olmadığına pek ikna olmadınız sanırım sizce net bir soru mudur? siz itiraz etmeyi düşünüyormusunuz a kitapçığı 25.soruya ??

o soruya sessiz kalmamın sebebi benimde yanlış ama konu ile ilgili hiçbir fikrim yok.ayrıcada diğer 3 soru için 35 tl masraf ettim durdum artık.

arkadaşlar itiraz formu aşağıdaki adrese gönderilecek:

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı
06500 Teknik Okullar- Beşevler/ANKARA

itiraz gerekçesi gayet iyi, ben de A kitapçığı 25.soruya(b kitapçığında 5.soru) itiraz edeceğim, sınav birbirinden bağımsız modüller halinde yapılıyorken bir bağımsız denetim sorusunun iki şıkkında(b ve d şıkları) finansal raporlama tebliğindeki ifadelere yer vermek sınavın modüller halinde bağımsız yapılması ilkesine aykırıdır. o zaman bütün modüllerin karıştırılıp tek bir sınav yapılması gerekirdi. Ayrıca b şıkkı, devamındaki cümleye yer verilmeden hiçbir anlam ifade etmemektedir.

Bir de A kitapçığı 24.soruya da ( b kitapçığında 4. soru) d şıkkının da doğru olarak kabul edilmesi gerektiği gerekçesiyle itiraz edilebilir diye düşünüyorum. Çünkü görüş değiştirmek demek raporun değişmesi demektir, bu da yeni bir raporun yazılması anlamına gelir. Bu yüzden d şıkkı da doğrudur ve sorunun iptali gerekir.

YİRMİÜÇÜNCÜ KISIM: Bilanço Tarihinden Sonra Ortaya Çıkan Olaylar- Madde 11: Finansal tablolarda gerekli düzeltmelerin yapılmaması
(1) Bağımsız denetçinin değiştirilmesine gerek görmesine karşın işletme yönetiminin finansal tabloları değiştirmediği ve bağımsız denetim raporunun işletmeye henüz teslim edilmemiş olduğu durumlarda, bağımsız denetçi şartlı ya da olumsuz görüş bildirir.

B KİTAPÇIĞI 4 NO LU SORU:Denetçi ilk raporda olumlu görüş bildirdiyse,22 no lu tebliğin bu maddesine göre de görüşü yukardakiler olmak zorundaysa ne yapar tabiki yeni rapor hazırlar.Bundan dolayı d şıkkı yanlış olmaz doğru bir ifadedir.

arkadaşlar itiraz formu aşağıdaki adrese gönderilecek:

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı
06500 Teknik Okullar- Beşevler/ANKARA

yanlışsın spl ye gönderilecek.dün bizzat teyit ettim.arapcami olan adres.

bende spl ye gönderdim ama bir forumda m.e.b ye gönderileceğini yazmışlar 147 yi aradım ordaki çağrı merkezinde çalışsan da bana bu adresi verdi ama bende emin değilim açıkçası buna da mı göndersem diye düşünüyorum çünkü spl ye ulaşamadım sen direk onlardan teyit aldıysan doğrudur.

evet itirazlar spl'ye yapılacak, 5 dakika önce aradım..

Arapcami Mahallesi,Bankalar Caddesi.
No: 21/A Kat:1-2 | 34420 Karaköy,Beyoğlu,İSTANBUL.

Bilanço tarihinden sorudaki dşıkkı finansal tablolar onaylanmadan bağımsız denetim rapor tarihinden sonra diyor .bu mümkün olmayan birşey tablolar onaylanmadan rapor tarihi olamz.şık da şaşırtma var yani şık yanlış soruda hata yok

Bilanço tarihinden sorudaki dşıkkı finansal tablolar onaylanmadan bağımsız denetim rapor tarihinden sonra diyor .bu mümkün olmayan birşey tablolar onaylanmadan rapor tarihi olamz.şık da şaşırtma var yani şık yanlış soruda hata yok

bağımsız denetim rapor tarihi sorumlu ortak başdenetçinin raporu imzaladığı tarih değilmidir? Finansal tabloların onay tarihi değil yayım tarihi diyor.Yayınlamayı da yönetim kurulu yapar.rapor daha yk ya teslim edilmemiş.

bağımsız denetim rapor tarihi sorumlu ortak başdenetçinin raporu imzaladığı tarih değilmidir? Finansal tabloların onay tarihi değil yayım tarihi diyor.Yayınlamayı da yönetim kurulu yapar.rapor daha yk ya teslim edilmemiş.

ayrıca gerekçesini yukarıda açıkladım spk 22 no lu tebliğ 23.kısım madde no 11 lütfen okuyun