15 Aralık SPK Bağımsız Denetim Sınav Soru ve Cevapları

Arkadaş senin problem muhasebe standartlarından! mevzuatla bir ilgin yok anladığım kadarıyla bir önceki mesajında yanlışlıkla mevzuattan 1 soru kesin iptal yazmışsın ona istinaden sordum, herkesin beklediği gibi sonuçlanır umarım.

öle mi yazmışım kusura bakma arkadaşım farkında değilim yanlış yazmışım demek ki

Günaydın Arkadaşlar,

Bugün yanlış olan sorular var ise itiraz edeceğim. A kitapçığı 22. ve 23. sorular ile ilgili bilgisi olan var mı? Dün kursu aradım 22.soru şaibeli bir soru ona itiraz edilebilir diye söyledi hoca. İtiraz gerekçesini nasıl yazabiliriz. Bu sınav bizim için belki de son şansımız. Lütfen yardımlarınızı rica ediyorum.

A Kitapçığı 25.soru da yanlışlık olduğunu düşünüyorum.Tebliğde geçen ifade şöyle vergi mevzuatı veya diğer mevzuatlara göre finansal tablo hazırlamaları mümkündür ancak sermaye piyasası mevzuatı uyarınca kamuya açıklanacak finansal tabloların bu tebliğdeki esaslara uygun hazırlanması zorunludur.Soruda finansal tabloların denetimi ve kamuya açıklanması ile ilgili hangisi doğrudur soruluyor.B şıkkı kısmen doğrudur ancak finansal tabloların denetimi ve kamuya açıklanması aşamasında vergi mevzuatına göre hazırlayamazlar kamuya açıklanacak tabloların sermaye mevzuatına hazırlanması zorunludur.25.Sorunun hatası b şıkkının eksik verilmesinden kaynaklanmıştır bence.

Günaydın Arkadaşlar, iptal edilmesini düşündüğünüz soruları ve yazacağınız gerekçeleri paylaşsanız hep birlikte itiraz etsek ?

Gelelim sonuca.Bugün B kitapçığı bağımsız denetim 4 ve 15. sorulara 22 no lu tebliğin 23 ve 24 kısımlarına göre itiraz ettim.B kitapçığı mevzuat sorularından 6 no lu soruya iç kontrol sistemlerinin yapısını belirleyen unsurlardan EN AZ ETKİLİDİR cümlesinin işletmeden işletmeye farklılık gösterebileceğinden,iç kontrol sistemlerinin dinamik yapısından,Marka stratejisinin sektör ve sektör sorunları ile ilgili olduğundan ve iç kontrol sistemlerinin yapuısının oluşturan unsurların standart bir hiyerarşisi olmadığından dolayı itiraz ettim.
Bağımsız denetim 3 ve 5 no lu sorulara para ve zaman ayırıp itiraz edecek olan var mı? ve gerekçelerini öğrenebilirmiyim.

B Kitapçığı 15.soru itiraz edilmeli bence de zira işletmenin sürekliliği hakkında bağımsız denetçinin tespit ettiği önemli sorunun finansal tablolarda yeterli şekilde açıklanıp açıklanmadığı hususu var ki bu durum görüş değişikliğine sebep oluyor.

B Kitapçığı 5.soruda belirsizlik eksiklik var ondan dolayı soru hatalı uygun bir gerekçe bulmaya çalışıyorum .

22.sorunun itiraz gerekcesi nedir?

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Bağımsız Denetim Kuruluşları ve Bağımsız Denetçilerin Uyacakları Etik İlkeler

(4) Bağımsız denetçinin, bağımsızlığını tehdit eden unsurlar ile bunlara karşı oluşturulan önlem mekanizmalarını çalışma kağıtlarında belgelemesi ve söz konusu hususları denetimden sorumlu komiteler ile tartışmaları zorunludur. Ayrıca, bağımsız denetçi bağımsız denetimlerde bağımsız olduğunu doğrulayan yazılı bir beyanı müşterinin denetimden sorumlu komitesine sunar.

22.soru doğru.düzeltiyorum.

itiraz dilekçesi hakkında bi kaç sorum olacak daha önce göndermiş olan kişilere: 1-itiraz soru sayım birden fazla olduğu için, her soru için ayrı ayrı mı dekont almak gerekiyor? 2-posta adresi ? Arapcami Mahallesi,Bankalar Caddesi.
No: 21/A Kat:1-2 | 34420 Karaköy,Beyoğlu,İSTANBUL (SPL) 3- ödeme bir den fazla olduğu için ATM'den yapılır mı?

teşekkür ederim cevabınız için,

Yürütülen bağımsız denetimde bağımsızlığı ortadan kaldırır mı?

Merhaba Merkür,
Soru SPK Bağımsız denetime ilişkin düzenlemeleri uyarınca aşağıdakilerden hangisi bağımsız denetim kuruluşu veya bağımsız denetci bakımından bağımsızlığın ortadan kalktığı kabul edilen durumlardan biri sayılamaz? demektedir.
Yürütülen bağımsız denetimde dememektedir.Teorik bir soru sormaktadır.
Gerekceyi yazmıştım.Bu sorunun iptal olması halinde sınava giren herkes için +4 puan demek olduğundan nota ihtiyacı olan arkadaşlar için faydalı olacaktır.
İtiraz edilen soruların iptal olacağının garantisi yoktur.Sadece 10 TL +posta maliyeti vardır.

B Kitapçığı 15.soru itiraz edilmeli bence de zira işletmenin sürekliliği hakkında bağımsız denetçinin tespit ettiği önemli sorunun finansal tablolarda yeterli şekilde açıklanıp açıklanmadığı hususu var ki bu durum görüş değişikliğine sebep oluyor.

ben tebliğin aynı maddesine göre itiraz ettim.sende et.ne kadar çok itiraz o kadar çok etki.

A Kitapçığı 25.soru da yanlışlık olduğunu düşünüyorum.Tebliğde geçen ifade şöyle vergi mevzuatı veya diğer mevzuatlara göre finansal tablo hazırlamaları mümkündür ancak sermaye piyasası mevzuatı uyarınca kamuya açıklanacak finansal tabloların bu tebliğdeki esaslara uygun hazırlanması zorunludur.Soruda finansal tabloların denetimi ve kamuya açıklanması ile ilgili hangisi doğrudur soruluyor.B şıkkı kısmen doğrudur ancak finansal tabloların denetimi ve kamuya açıklanması aşamasında vergi mevzuatına göre hazırlayamazlar kamuya açıklanacak tabloların sermaye mevzuatına hazırlanması zorunludur.25.Sorunun hatası b şıkkının eksik verilmesinden kaynaklanmıştır bence.

Arkadaşım bu soruya itiraz edecekmisin vakit ve paranı ayırıp.

katılıyorum size.itiraz edelim bu soruya da. vergi mevz. göre hazırlayamazlar ... alıntı yapıp dilekçele almak lazım??

Arkadaşım bu soruya itiraz edecekmisin vakit ve paranı ayırıp.

Ben itiraz edicem crexco ne kadar çok itiraz o kadar çok etki sizin de dediğiniz gibi benim iki iptal soruya ihtiyacım var ve bu soruda net bir soru değil belki diğer şıklarla beraber değerlendirildiğinde b şıkkı doğru olarak öne çıkabilir ancak b şıkkı tam doğru değildir.Bu yüzden kuvvetli bir itiraz gerekçesi bulup sağlam bir yerden tutturmam lazım çalışıyorum ..

Ben itiraz edicem crexco ne kadar çok itiraz o kadar çok etki sizin de dediğiniz gibi benim iki iptal soruya ihtiyacım var ve bu soruda net bir soru değil belki diğer şıklarla beraber değerlendirildiğinde b şıkkı doğru olarak öne çıkabilir ancak b şıkkı tam doğru değildir.Bu yüzden kuvvetli bir itiraz gerekçesi bulup sağlam bir yerden tutturmam lazım çalışıyorum ..

ya süreklilikle ilgili soruya??

arkadaşarben 25. soruya itiraz ettim. Kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Soru yeterince net değil. İtiraz gerekçesi de: "Sorunun B) şıkkındaki cümleden, payları İMKB’ de işlem gören şirketlerin Sermaye Piyasası Mevzuatı yerine sadece vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen finansal tabloları hazırlamalarının mümkün olduğu anlaşılmaktadır. Halbuki, söz konusu şirketler Sermaye Piyasası Mevzuatına ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolarını hazırladıktan sonra, bu tablolara ek olarak isterlerse vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen tabloları hazırlayabilirler. B) şıkkının doğru cevap olabilmesi için “Sermaye Piyasası Mevzuatı ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolara ek olarak, vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen diğer finansal tabloları da hazırlamaları mümkündür.” şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. Cümledeki eksik açıklama önemli yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte, sorunun D şıkkı, SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (SERİ: XI, NO: 29) da geçiyor, bağımsız denetim mevzuatında böyle bir cümle ve düzenleme yoktur ve sınava girenlerden bu konuyu bilmeleri beklenemez."

B kitapçığı bağımsız denetim 4 ve 15,mevzuat b kitapçığı 6.
Bu sorulara itiraz etmeyi düşünürsen gerekçesini paylaşayım.