15 Aralık SPK Bağımsız Denetim Sınav Soru ve Cevapları

var.b kitapçığı 15.soru hatalı b ve c şıkkı ikiside doğru.iki şık da rapor da değişiklik gerektiren görüşü değiştirmeyen sebep.paragraf eklenmesi ve belirtilmesi gerekir.5.soru da tüm şıklar hatalı.vergi ve diğer mevzuata göre resmi tablo ayrıca hazırlanamaz.mali tabloların hazırlanması ve esasları tebliğle belirlenmektedir.9.soru da tam emin değilim ancak tespit edememe riski de kontrol riskinin içerisin de yer alıyor.finansal tablolar da ki önemli bir yanlışlığı ortaya çıkartamama riski tespit edememe riski ancak bu da bir kontrol ile ilgili risk dir.

çok teşekkür ederim. evet bende 15. soruyu c yapmışım bana 2 dersten toplam 4 iptal lazım mevzuattan 1 iptal kesin 2. si de belki birde buradan 2 soru iptal gerekli tabi yanlış cevap verdiklerime. ilgi ve alakana gerçekten çok teşekkür ederim.

arakdaşlar başka öngörüleriniz varsa lütfen paylaşınız...

Merhabalar,
Foruma yeni katıldım.Bağımsız denetim (6680) için 14.soru iptal edilmelidir.
Sorunun şıklarında yer alan :bağımsız denetim kuruluşu tarafından görsel ve yazılı basında reklam faaliyetinde bulunulması'da bağımsızlığı ortadan kaldıran durumlardan biridir.Dolayısıyla tüm şıklar doğrudur.
Gerekceyi aşağıda bulabilirsiniz.
...

Orada reklam vermesi değil faaliyetten bahsetmektedir.

A kitapçığının 25. sorusu sanki bağımsız denetim değil de muhasebe standartları düzenlemelerine ilişkin bir soru, üstelik "vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen finansal tabloları hazırlamaları mümkündür" demek, vergi ya da diğer mevzuatlarla getirilen zorunluluklara mümkündür demek gibi bir çelişkiyi ve saçmalığı da içermekte. bu iki sebeple bu sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Siz ne dersiniz arkadaşlar?

bağımsız denetim b kitapçığı 3.soru da hatalı veri test tekniği ile bütünleşik aynı test.bütünleşik veri testin bir türü.bütünleşik test de bir veri testidir.

var.b kitapçığı 15.soru hatalı b ve c şıkkı ikiside doğru.iki şık da rapor da değişiklik gerektiren görüşü değiştirmeyen sebep.paragraf eklenmesi ve belirtilmesi gerekir.5.soru da tüm şıklar hatalı.vergi ve diğer mevzuata göre resmi tablo ayrıca hazırlanamaz.mali tabloların hazırlanması ve esasları tebliğle belirlenmektedir.9.soru da tam emin değilim ancak tespit edememe riski de kontrol riskinin içerisin de yer alıyor.finansal tablolar da ki önemli bir yanlışlığı ortaya çıkartamama riski tespit edememe riski ancak bu da bir kontrol ile ilgili risk dir.

15 soruda raporu değiştiren ancak görüşü değiştirmeyen soruluyor ve cevap doğru.
5 soruda doğru. spk tabi şirketler vergi dönemlerinde mali tablo açıklayabilmektedir.

nerede yazıyor vergi dönemlerin de mali tablo açıklayacağı.ufsr kapsamın da ki şirketler tüm mali tablolarını buna göre hazırlamak zorun da.görüşü değiştirmeyen b ve c şıkkı işletme sürekliliği ile ilgili raporun da açıklar ancak görüş değişmez yazıyor.akademi yayınları kitabın da okursanız göreceksiniz.

15 soruda raporu değiştiren ancak görüşü değiştirmeyen soruluyor ve cevap doğru.
5 soruda doğru. spk tabi şirketler vergi dönemlerinde mali tablo açıklayabilmektedir.

görüşü etkilemez mi görüş vermekten kaçınmaz mı_? yani olumlu olan bir rapora görüş bildirmekten kaçınır burada denetçinin kafasındaki görüşten değil rapora yazılacak görüşü soruyor olumlu vereceği yerde kaçınmış olması da bir değişikliktir bence

arkadaşlar sizden ricam hangi sorulara itiraz ve gerekçeli olarak bilen arkadaşlar yazabilir mi? Ona göre yarın itiraz edeceğim.

A kitapçığı 25. Sorunun d şıkkı, SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (SERİ: XI, NO: 29) da geçiyor, bağımsız denetim mevzuatında böyle bir cümle ve düzenleme yok, bu yüzden sorunun iptali gerekir.

SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (SERİ: XI, NO: 29)
Yıllık finansal raporların Kurula ve borsaya bildirimi
MADDE 10 – (1) İşletmeler, yıllık finansal raporlarıyla bunlara ilişkin bağımsız denetim
raporlarını,
a) Konsolide finansal tablo hazırlama yükümlülüğünün bulunmadığı durumlarda, hesap
dönemlerinin bitimini izleyen on hafta,
b) Konsolide finansal tablo hazırlama yükümlülüğünün bulunduğu durumlarda, hesap dönemlerinin
bitimini izleyen on dört hafta,
içinde Kurula ve ilgili borsaya bildirirler.

çok teşekkür ederim. evet bende 15. soruyu c yapmışım bana 2 dersten toplam 4 iptal lazım mevzuattan 1 iptal kesin 2. si de belki birde buradan 2 soru iptal gerekli tabi yanlış cevap verdiklerime. ilgi ve alakana gerçekten çok teşekkür ederim.

arakdaşlar başka öngörüleriniz varsa lütfen paylaşınız...

h_yaşar arkadaşım mevzuattan iptali kesin olduğunu düşündüğün soruyu yazar mısın

h_yaşar arkadaşım mevzuattan iptali kesin olduğunu düşündüğün soruyu yazar mısın

B grubu 22. soru hatalı
A grubu 10. soru hatalı

8413 Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - Soruda
8413 Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - Tebliğde

8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar Hesabı
8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar hesabı

vadeli yazdıkları için uzun pozisyon dedim bende ama tebliğde yer aldığı gibi yazsalardı kısa pozisyon olarak cevap verebilirdik.

B grubu 22. soru hatalı
A grubu 10. soru hatalı

8413 Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - Soruda
8413 Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - Tebliğde

8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar Hesabı
8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar hesabı

vadeli yazdıkları için uzun pozisyon dedim bende ama tebliğde yer aldığı gibi yazsalardı kısa pozisyon olarak cevap verebilirdik.

Arkadaş senin problem muhasebe standartlarından! mevzuatla bir ilgin yok anladığım kadarıyla bir önceki mesajında yanlışlıkla mevzuattan 1 soru kesin iptal yazmışsın ona istinaden sordum, herkesin beklediği gibi sonuçlanır umarım.