Limited Şirkette Kar Dağıtımı Sonrası Gelir Vergisi

Merhaba,

Vergi kanunları hakkında bilgim yok ve limited şirket kurmayı düşünüyorum. Sorumu cevaplarsanırsınız sevinirim.

Kurmayı düşündüğüm limited şirketin tek ortağı yalnızca ben olacağım. Vergilendirme konusundaki sorumu örnek olarak sunuyorum:

Şirket 1 yılın sonunda 100 bin TL kazanç sağlıyor ve %20'sini kurumlar vergisi olarak ödüyorum. Geriye kalan 80 bin TL'nin tamamını da kar dağıtımı yapıyorum. Tek ortak olduğum için tamamını kendime aktarmam lazım. Sanırım %15 stopaj kesintisi de var(12 bin TL). 68 bin TL'yi hesabıma aktarıyorum. Bu 68 bin TL üzerinden bireysel olarak gelir vergisi öder miyim? %15 stopaj kesintisi doğru mudur?

Teşekkürler.

Selamlar
Öncelikle kafanızdaki bu ve buna benzer sorunları çözmek ve bunlar ışığında şirket kurmak niyetindeyseniz,profesyonel destek alarak,yetkili bir meslek mensubuyla yüzyüze görüşmeniz icab edecektir.
Bahsettiğiniz %15 stopaj kesintisi doğrudur.Dağıtılacak net kar konusunda ise,kaba hatlarıyla izah etmek gerekirse;
dağıtılacak kar'ın yani 80 bin'in %50'si vergiden muaf,kalanından da,dağıtımın yapıldığı yıl için açıklanan istisna haddi düşülecek ve kalan üzerinden vergi hesaplanacaktır.Yani kaba rakamlarla 80 bin'in yarısı olan 40 bin muaf,kalan 40 binden istisna haddi olan örneğin 25 bin düşülecek,ondan sonra kalan 15 bin üzerinden vergi hesaplanacak ve bu vergi üzerinden de ödenen %15 stopaj mahsup edilecektir.
Saygılar

Selamlar
Öncelikle kafanızdaki bu ve buna benzer sorunları çözmek ve bunlar ışığında şirket kurmak niyetindeyseniz,profesyonel destek alarak,yetkili bir meslek mensubuyla yüzyüze görüşmeniz icab edecektir.
Bahsettiğiniz %15 stopaj kesintisi doğrudur.Dağıtılacak net kar konusunda ise,kaba hatlarıyla izah etmek gerekirse;
dağıtılacak kar'ın yani 80 bin'in %50'si vergiden muaf,kalanından da,dağıtımın yapıldığı yıl için açıklanan istisna haddi düşülecek ve kalan üzerinden vergi hesaplanacaktır.Yani kaba rakamlarla 80 bin'in yarısı olan 40 bin muaf,kalan 40 binden istisna haddi olan örneğin 25 bin düşülecek,ondan sonra kalan 15 bin üzerinden vergi hesaplanacak ve bu vergi üzerinden de ödenen %15 stopaj mahsup edilecektir.
Saygılar

Sayın Twolf benim kafam karıştı:confused: Tamam elde edilen MSİ'nin yarısı GVK md.22/2'ye göre istisna ama MSİ'nin yarısını istisna olarak düştükten sonra o 25.000 TL'lik ikinci istisna nereden ortaya çıktı?

80.000 TL.nin % 15 stopajı 12.000 TL.dir. Elde edilen kar, beyan sınırının üzerinde olduğu için yıllık beyanname verilecektir. 80.000/2 = 40.000 TL. beyan edilecek ve bundan 12.000 TL.lik stopaj düşülecektir. Bu durumda ödenecek vergi çıkmayacak hatta iade alınacak gelir vergisi olacaktır.

Herkese hayırlı haftalar şu istisna konusunu açabilir misiniz acaba bizde de ltd var ama kar dağıtmayıp sermayeye eklemeyi düşünüyoruz her sene yedek akçelerde ayrıldı zaten geriye kalan kar üzerinden %50 istisna mı uygulanacak tam olarak olay nedir acaba,teşekkürler,saygılar.

GVK md.94/6-b'ye göre karın sermayeye ilave edilmesi kar dağıtımı sayılmaz, bu nedenle ortada MSi yoktur, doğal olarak istisna falan da yoktur.

zaten vergi ödemesi de yok stopaj da yok karın sermayeye ilavesinde ama ben onu sormuyorum ki karı sermayeye ilave etmeyip ortaklara dağıtırsak bu %50 istisna nedir hangi durumlarda kimlere ne amaçla kullandırtılır onu öğrenmek istiyorum teşekkürler.

zaten vergi ödemesi de yok stopaj da yok karın sermayeye ilavesinde ama ben onu sormuyorum ki karı sermayeye ilave etmeyip ortaklara dağıtırsak bu %50 istisna nedir hangi durumlarda kimlere ne amaçla kullandırtılır onu öğrenmek istiyorum teşekkürler.

Sayın Kemal Yıldız hem 7 nolu mesajınızda "kar dağıtmayıp sermayeye eklemeyi düşünüyoruz" diyorsunuz, hem de 9 nolu mesajınızda "karı sermayeye ilave etmeyip ortaklara dağıtırsak bu %50 istisna nedir hangi durumlarda kimlere ne amaçla kullandırtılır " sorduğum bu diyorsunuz.

Ben 8 nolu mesajı 7 nolu mesajdaki soruya cevaben yazdığım ve sizin zihninizi okuma yeteneğim olmadığı için cevabımı 7 numaraya göre verdim.

9 nolu mesajdaki sorunuzun cevabı için de zahmet olmazsa forumun arama özelliğini kullanın,o da olmadı GVK md.22/2'yi okuyun.

Son düzenleme:
Sn.Kemal Yıldız,
Bilindiği üzere şirketlerin kar dağıtımında %15 gelir vergisi kesintisi yapılır, kalan kar dağıtılır. İstisna uygulaması MSİ elde edenler içindir. G.V. Kanununun 22/2. maddesine göre MSİ nin yarısı vergiden istisna edilmiştir. 2013 yılı için elde edilen gelirin yarısı 26.000 TL.yi aşmıyorsa beyanname verilmez, aşıyorsa beyanname verilir. Beyanname verilmesi durumunda da 286.000 TL.ye kadar elde edilen MSİ için vergi ödemesi çıkmaz.

Selamlar
Konuya geç dönüş yapıyorum maalesef.Evet,Koray bey haklıdır.geceki yorumumda 2.istisnayı fazladan düştüm.Arada böyle saçmalıklar yapabiliyorum demekki :)
Bunun için özür diliyorum.Gecenin mahmurluğuna verirsiniz artık :)