Şirket Kredi Kartı İle Ödeme

Sayın Ksimkesyan
1.maddede yazdığınız şahsi kredi kartı. Ben şirket adına ticari kart alınmış ve harcama yapılmış demiştim. Şirketle ilgili olmayan özel bir harcaysa nasıl kaydetmem gerekiyor.

Sayın dolap,

2. madde de bunu anlatıyor ya zaten.

KKEG ve BA/BS konusuna Nizam dostum gerekli cevapları vermiş. Aynen katılıyorum.

Fatura firmaya adına kesiliyorsa KKEG olup olmaması faturayı kesen firmayı hiç ilgilendirmez. Bu durumda doğal olarak firma eğer sınırı aşıyorsa BS olarak beyana ekleyecektir. Faturayı alan firma da BA olarak eklemelidir. Zaten faturayı alan firma bunu kkeg olarak da olsa hesaplarına kayıt edecektir.

nizam üstadım,olmayan bir malı veya hizmeti almış göstereceğiz.( ba )

Fatura kesildiğine göre bunu yapmak zorundayız. BA/BS tamamen VUK ilgilendiren şekilsel bir vergi güvenliği önlemi. Olmayan mal veya alınmayan hizmet meselesine gelimce KKEG bunun için var zaten. Sana fatura edilen herşeyi indiremezsin diyor. fatura içeriği senin ticari faaliyetinle ilgili bile olsa gerçekte bu hizmeti veya malı alıp bilançona dahil etmediysen indireemzsin ama kayıtlarında göstermelisin diyor.

nizam üstadım, kkeg nin sizin dediğiniz gibi kullanılması yada onun için var olması bence yanlış?

kkeg, şirket faliyeti ile ilgili olacak ancak indirimi kabul edilmeyen işlemlerde kullanılmalı..

üstadım,ortak kenidine harcamayı yaptı ve faturayı firmaya kestirdi.131/102/100 kayıt bu olmalı değilmi..yani kesinlilke kkeg olmamalı...
şimdi benim 131 e attığım rakamın ( tabi kdv hariç ) ba formunda gösterilmesi bana yanlış geliyor...tabi başka yol yok...yada faturayı gönder ortağa kessinler diyeceksiniz...

üstadım birde tabi harcamayı kendi kredi kartı ile yaptıysa ...daha sıkıntı...kayıt ne olacak...131/331 mi ?

yorumlarınız için teşekkürederim...

nizam üstadım, kkeg nin sizin dediğiniz gibi kullanılması yada onun için var olması bence yanlış?

kkeg, şirket faliyeti ile ilgili olacak ancak indirimi kabul edilmeyen işlemlerde kullanılmalı..

üstadım,ortak kenidine harcamayı yaptı ve faturayı firmaya kestirdi.131/102/100 kayıt bu olmalı değilmi..yani kesinlilke kkeg olmamalı...
şimdi benim 131 e attığım rakamın ( tabi kdv hariç ) ba formunda gösterilmesi bana yanlış geliyor...tabi başka yol yok...yada faturayı gönder ortağa kessinler diyeceksiniz...

üstadım birde tabi harcamayı kendi kredi kartı ile yaptıysa ...daha sıkıntı...kayıt ne olacak...131/331 mi ?

Bana da yanlış geliyor o başka iş.
Kendi kredi kartıyla yaptıysa Önce kendi cari hesabına borç , daha sonra alacak verilecek.

Sayın Aşkın Bulduk,

Madem fatura şirket faaliyetiyle ilgili değil zaten şirket giderleri arasında olmayacak, öyleyse KKEG de yok.

bu durumda KKEG var üstelik dikkatini çekerim KDV indirim konusu olamaz. Gider kaydı koydun KKEG notunu yazdın. Şirket hesaplarına intikal etti BA'ya nasıl yazmayacaksın ?

bunun cevabını yukarda vermiştim zaten.

Madem fatura şirket faaliyetiyle ilgili değil zaten şirket giderleri arasında olmayacak, öyleyse KKEG de yok.

ama fatura firmaya kesilmiş,

Bana da yanlış geliyor o başka iş.
Kendi kredi kartıyla yaptıysa Önce kendi cari hesabına borç , daha sonra alacak verilecek.

Şirket kredi kartıyla yapılan harcama ilk cevabımda da yazdım ticari faaliyetle ilgili değilse ya KKEG yahut da avans hesabı olarak kabul edilerek c/h kaydı yapılmalıdır. Yani şirketin gidelerine veya maliyetlerine intikal ettirilemez.

Peki ticari faaliyetle ilgili olmayan ve faturası da olmayan ama şirketin ticari kartıyla yapılan harcamayı, sadece ekstresinden KKEG ya da avans hesabımı kabul etmeliyim. Anlamadığım yer burası sadece. Fatura olmadan ekstreden mi işliyorum yoksa fatura olmadığı için hiç dikkate almıyormuyum.

Sayın dolap,

Galiba bazı şeyleri yazmamız yetmiyor. Bakın size birkaç soru, sadece son yazdığınız metinle ilgili.

"Peki ticari faaliyetle ilgili olmayan ve faturası da olmayan ama şirketin ticari kartıyla yapılan harcamayı, sadece ekstresinden KKEG ya da avans hesabımı kabul etmeliyim. Anlamadığım yer burası sadece. Fatura olmadan ekstreden mi işliyorum yoksa fatura olmadığı için hiç dikkate almıyormuyum."

1. Fatura yoksa ticari faaliyetle ilgisi olup/olmadığını nereden biliyorsunuz?
2. Kredi kartıyla yapılmış bir harcamaya en azından PSF kesilmesi gerektiğini sağır sultan öğrendi nasıl olmaz diye düşünüyorsunuz.
3. Ekstreden varlığı olmayan bir belgeye nasıl KKEG yazacaksınız ?
4. Adı üzerinde extre extre kaydını nasıl belge olarak göz önüne alacaksınız çünkü o kredi sliplerinin dökümü aslında.

Sayın kesimyan bende sizin maddelere göre şöyle yazayım.

1. Ticari faaliyetle ilgisi olmadığını mükelleften öğrendim.

2. Kredi kartıyla yapılmış harcamaya fatura yada psf kesildiyse de bana gelmedi.

3. Elimde sadece bankadan gelen ticari kart ekstresi var. Fatura ,PSF vs.yok.

Bu durumda ne önerirsiniz.

Sayın dolap,

Çok basit,

Belgeyi bulun. ( Mecbursunuz ) Yani işlemin yapıldığı yere gidin yada birini gönderin ve belgenin suretini isteyin.

gerisini zaten her ihtimaliyle yazdık.

Sayın Arkadaşlar,

Konuyu bu kadar sarpa sardırmaya gerek yok.
1. Kişi ortak ise dahi şahsi kredi kartından şirket adına yaptığı harcamayı "iş avansı" olarak düşünün ve birkaç gün içinde ödemesini yapıp hesabını kapatın.
2. Ortak değil çalışan ise zaten mesele aynı iş avansı uygulaması. ( Sadece parayı önce değil sonra almış yada aldığı avans yetmemiş sonuç değişmiyor.)
3. Diyelim ki ortak. Bu gibi bir durumda 131/331 hesapları mı kullandınız, peki. Önce hesabın durumuna bir bakın karar vermeden önce. Borcu / Alacağı varmı. Sonra karar verin.
4. Transfer Fiyatlandırması için de biraz farklı şartlar gerekir. Şimdi Uçak bileti tutarı için transfer fiyatlandırması biraz fazla zorlama olmazmı arkadaşlar. Olur.

Tutar bu kadar da olsa İlla olur diyen varsa ona da ayrı cevap yazarım.

Sayın kevork,

tranfer fiyatlandırması ile örtülü kazanç dağıtılmış yazmıştım çünkü soruda özel harcamalar diye belirtilmiş.Şirket adına olsa yazığınızda size katılırım ama soruda özel harcama kelimesi kullanılmış dikkat ettiniz mi?

İyi Günler.

Transfer fiyatlamaıs Sn Simkeşyan'ın da açıkça belirttiği gibi çok farklı bir kavram.. Diyelim ki şirket ortağı ama adam zaten cari hesabında alacaklı, yahut harcama anında alacaklı değil ama kredi kartı ödemesinden evvel harcadığı tutarı yatırdı. Nerde örtülü dağıtım?

Ticari faaliyet ile ilgisi yok ise belirtmiştim soruda özel harcamadan bahsedilmiş ilk soruda dikkat ederseniz .

İyi Günler.

Fatura firmaya adına kesiliyorsa KKEG olup olmaması faturayı kesen firmayı hiç ilgilendirmez. Bu durumda doğal olarak firma eğer sınırı aşıyorsa BS olarak beyana ekleyecektir. Faturayı alan firma da BA olarak eklemelidir. Zaten faturayı alan firma bunu kkeg olarak da olsa hesaplarına kayıt edecektir.

Sayın nguroy,

İlk sorudan yola çıkarak yazıyorum. Eğer harcama özel bir harcama ve şirket adına düzenlenilmiş ise BA/BS kapsamına giriyor ise beyan tarihinden önce alış yapan ortak şirketi adına düzenlettirmiş ise ve şirketin faaliyet kapsamı ile uyuşmayan özel bir harcama ise beyan tarihinden önce faturanın iadesi gerçekleştirilip şirket adına değil harcamayı yapan ortak adına düzenlettirilmesi gerekir. Özel bir harcama BA/BS kapsamına giren bir fatura ve şirket adına düzenlenilmiş ise KKEG olarak zaten kayıtlara alırız BA/BS de gösteririz diye bir kavram olamaz böyle bir düşünce mali düzene uymayan bir uygulama tamamen hatalıdır.

Harcama zaten şirket faaliyeti ile ilişkili ise bunda zaten söylenecek bir söz yok.

(Önemli olan Elma ile Armut'un ayrışmasıdır :))

İyi Günler.

Sayın kevork,

tranfer fiyatlandırması ile örtülü kazanç dağıtılmış yazmıştım çünkü soruda özel harcamalar diye belirtilmiş.Şirket adına olsa yazığınızda size katılırım ama soruda özel harcama kelimesi kullanılmış dikkat ettiniz mi?

İyi Günler.

Sayın Demiral,

bu cevabı yazdığınız alıntı içinde her ayrıntıyı yazmıştım. Orda yazdığım her şartı incelemeden ( üstelik bir uçak bileti bedeli için ) bu yargıya varabilmeniz mümkün değil ki bunu da belirtmiştim. O maddeleri bir kez daha okuyunuz. 131/331 hesapların durumu kısmını özellikle.