fonradar

Şirket Kredi Kartı İle Ödeme

Sayın Demiral,

bu cevabı yazdığınız alıntı içinde her ayrıntıyı yazmıştım. Orda yazdığım her şartı incelemeden ( üstelik bir uçak bileti bedeli için ) bu yargıya varabilmeniz mümkün değil ki bunu da belirtmiştim. O maddeleri bir kez daha okuyunuz. 131/331 hesapların durumu kısmını özellikle.

Sayın kevork,

Bu sizin doğru çizginiz bende kendi doğru çizgimi yazdım konuyu uzatmak istemiyorum, hangisinin doğru olduğuna sorularına cevap bulmak isteyen forum üyelerine bırakıyorum resmi iyi okuyup hangi uygulama sonucunu varacaklar ise seçim onlara kalmış.

Ben en küçük ayrıntılara değinirim bana göre doğru bu şekilde siz uygulamazsanız o size kalmış bu sizin mesleki düşünceniz bana sadece düşüncenize saygı duymak kalır.

İyi Günler.

Sn Demiral transfer fiyatlamasından , örtülü dağıtımdan söz edebilmek için öncelikle " ÖDEME" olması gerekmektedir. Ortak hesaptan alacaklı ise kara mahsuben bir ödeme söz konusu olabilirmi?
Ya da kredi kartıyla alınan tutarın ortak veya çalışan tarafından ay sonunda ödenmesi?

Sn Demiral transfer fiyatlamasından , örtülü dağıtımdan söz edebilmek için öncelikle " ÖDEME" olması gerekmektedir. Ortak hesaptan alacaklı ise kara mahsuben bir ödeme söz konusu olabilirmi?
Ya da kredi kartıyla alınan tutarın ortak veya çalışan tarafından ay sonunda ödenmesi?

Sayın nguroy,

Siz uygulamanızı istediğiniz gibi yapın,size neden böyle yaptınız diye soran yok. Denetimci olsaydım bu şekilde bir işlem görseydim sorardım sizde cevaplardınız kanun çercevesinde uygunluğu var ise tamam diye konuyu kapatırdım eğer ki uygunlugu yok ise sorularımla üzerinize giderdim taki nizama uygun olup/olmadığının sonucuna varana kadar. :) Konuyu uzatmamak ve farklı yönlere çevirmemek adına sizde uygun görürseniz yazmak istemiyorum düşüncelerimi mevzuat ışında son cümlelerim ile dile getirdim.

Farklı bir konuda görüşmek dileği ile esenlikler dilerim.

İyi Günler.

Sn Demiral;

O zaman sizin bu mantığınıza göre şirket ortaklarına ait hiç bir cari hesap hareketi olmamalıdır.

Nizam dostum,

Çok haklısın. Tam da 131/331 hesabın durumunu incelemek gerekir diye bu yüzden bahsetmiştim. Yeri gelmişken bu tür borçlanmalar için TTK yeni maddelere sahip örneğin böyle borçlu olma durumunda hesabın yılsonunda tamamen kapatılması (Geri Ödeme) gibi.

Yine tedbiren ve bu gibi durumlarda yasa çözüm olabilmesi için "Şart ve kuralları çerçevesinde" hemen alacak olanağı yaratabilmek için ( cari yıl karından) "Avans Kar Dağıtımı" gibi. Tabi bir uçak bileti tutarı için değil tabi.

Sn Demiral;

O zaman sizin bu mantığınıza göre şirket ortaklarına ait hiç bir cari hesap hareketi olmamalıdır.

Sayın nguroy,

Yazamadan edemedim kusura bakmayınız. Olur ise ben kendi kontrollerimde sonuna kadar sorgularım ve neden bu hesap kullanılmış konunun özüne inerek sonucuna göre işlemleri yaparım.

İyi Günler.

Neyse ben daha fazla yazmayacağım . Sn Demiral ile bakış açılarımız farklı. Ben işin özüne bakarım. Her zaman öytle yorumladım. Çok şükür de tam 40 yılı dolduran meslek hayatımda hiç bir zaman haksız çıkmadım.

Elbette her türlü fikre saygım var. Fikirler tartışılmalı. Ancak sonunda bir konsensus sağlanırsa bir işe yarar bu tartışma.

Nizam Bey merhaba nasılsınız size birşey danımak istiyorum

kredi kartı ile mtv ödemesi gerçekleştirilmiş muhasebe kayıdı nasıl olur kafam karıştı

mrb;
Teşekkürler. Hamd olsun iyiyim. Ya siz?
Şirket kredi kartı ise 300 grubunda izlemek doğru olur. Borç tarafı da 700 olabailir.

Merhaba;
Benim sorum şu;
Kredi kartlarından kesilen üyelik ücreti, basılı ekstre ücreti, ve basılı ekstre BSMV yi gider banka gideri olarak mı kayıt etmeliyiz yoksa KKEG olarak mı?
Saygılar

Merhaba;
Benim sorum şu;
Kredi kartlarından kesilen üyelik ücreti, basılı ekstre ücreti, ve basılı ekstre BSMV yi gider banka gideri olarak mı kayıt etmeliyiz yoksa KKEG olarak mı?
Saygılar

Bsmv gider yazılabilir. Kredi kartı üyelik ücreti de emin olmamakla birlikte isin idamesiyle ilgiliyse sözleşmeye dayandığı için gider yazılabilir diye düşünüyorum.

Merhaba,

eğer ki "30" ikili kodu dışındaki hesaplarda izlerseniz memzuç rakamını tutturamazsınız.
300 kısa vadeli krediler - bir kredi hesabıdır ve kredi kartı da bankanın firmaya tanımladığı krediye ilişkin olarak kullanıma sunulmuş bir hizmettir.
Eğer ille de kısa vadeli kredilerden ayırmak istiyorsanız da 1.nolu tebliğ 309 nolu hesabı kullanmanıza da imkan tanımıştır.

kısaca 300 hesap kesin doğru, 309 hesap ise alternatiftir.

"32" ikili hesap grubu finansal olmayan ticari borçları,
"33" ikili hesap grubu ise ticari olmayan borçları gösterir.