Şirket Kredi Kartı İle Ödeme

Şahıs işletmesi olduğu için 331 hesap olmaz gibi geliyor bana. Görüşlerinizi bekliyorum.

Birinci sınıf şahıs işletmelerinde hangi hesabı kullanmak gerekir. Bazı mal alışlarını mükellef kendi kredi kartıyla yapmış. Şirket değil, ortak değil. Şahıs işletmesi ama 1. sınıf. Nasıl kayıt yapalım?

Şahıs işletmesi ise firma sahibin mutlak bir cari hesabı vardır. Çok fazla çalışıyordur zaten. O ortak cari hesabına (131/331) alacak vererek ilgili hesabı borçlandırabilrisiniz. Yahut şahıs adına bir geçici hesap açabilrsiniz. Daha sonra kapatırsınız.

Selamlar
Bu şahıs,kredi kartını sanıyorum şahsi harcamalarında da kullanıyordur.Eğer sadece firması için kullanıyorsa 309 hesabında takip edilebilir (bazı yorumlarda 323 hesabınada rastlanır).Sonrasında ödeme ile kapatabilir. Fakat özel işlerinde de kullanıyorsa 331 hesap kullanabilirsiniz.Fakat bunlar geçici çözümlerdir ve her zaman incelemeye açık işlemlerdir.Mevzuata uygun hareket edebilmek adına,kullanılan kredi kartının işletme için özel olarak alınmasına ve sadece işletme için kullanılmasına özen gösterilmelidir. Fakat işletme adına kart çıkarmak,kolay olmadığından mecburen bu yola başvurmak oldukça sık rastlanılan bir durumdur.Yani burada bence asıl sorun,hangi hesabın kullanılacağından ziyade,kullanılan ödeme aracının ne derece doğru olduğunun tartışılmasıdır.Şahsi kartların mümkün olduğunca kullanılmamasını sağlamak gerekecektir.
Saygılar

Sayın Arkadaşlar,

Şirket Kredi Kartları adına sayın Güroy'un yazdıklarına katılıyorum. Yalnız küşük bir düzeltme yapayım. Şirket kredi kartları bankaların şirketlere tahsis ettikleri global kredi limitinin belli bir kısmının Kredi Kartına tahsisi ile üretilirler. Bankalardan kullanacağınız kredi talimatla kullanılacak tutarın C/H nakli ile aktarılırken, kredi kartı otomatikman imzanız karşılığında limitiniz dahilinde borçlanmanızı sağlar. Tek fark budur. Ve bu da "Kısa Vadeli Banka Kredisidir" bu nedenle 300 hesapta tercihan bir alt hesapta takip edilmelidir. 309 veya 329 gibi hesaplar için asla uygun değildir. Koray beyin de bu konuda yazdıkları yerli yerindeydi demek lazım bu nedenle bu kısma hiç girmiyorum.

Arkadaşlar bankadan şirket adına ticari kart alınmış. Bu ticari kartla maalesef bazı özel harcamalarda yapılmış. Faturası olanlar tamam. Ama faturası olmayan ve özel harcamaları kaydetmem gerekiyor mu. Gerekiyorsa nasıl yapıcam.

Arkadaşlar bankadan şirket adına ticari kart alınmış. Bu ticari kartla maalesef bazı özel harcamalarda yapılmış. Faturası olanlar tamam. Ama faturası olmayan ve özel harcamaları kaydetmem gerekiyor mu. Gerekiyorsa nasıl yapıcam.

Faturası olan ama ticari işle ilgisi olmayan harcama ile faturası olmayan ve yine özel olan harcamanın bir farkı yoktur. Bu harcamaları kim yaptı ise cari hesabına borç kayıt ediniz.

Faturası olan ama ticari işle ilgisi olmayan harcama ile faturası olmayan ve yine özel olan harcamanın bir farkı yoktur. Bu harcamaları kim yaptı ise cari hesabına borç kayıt ediniz.

Sayın nguroy,

Daha önce hatırlarsanız benzer bir konuda sizinle mutabık kalamamıştık :) Ben tekrar arı kovanına çomak sokmak istiyorum ve yukarıdaki işlem için tranfer fiyatlandırması yolu ile örtülü kazanç dağıtılmıştır diyorum.

İyi Günler.

Şirket ortağı ise ve bu parayı kişiden tahsil etmiyorsanız evet bence de örtülü kazanç. Yok çalışan ise ne kazancı?

Sayın nguroy,

Daha önce hatırlarsanız benzer bir konuda sizinle mutabık kalamamıştık :) Ben tekrar arı kovanına çomak sokmak istiyorum ve yukarıdaki işlem için tranfer fiyatlandırması yolu ile örtülü kazanç dağıtılmıştır diyorum.

İyi Günler.

Sayın Arkadaşlar,

Konuyu bu kadar sarpa sardırmaya gerek yok.
1. Kişi ortak ise dahi şahsi kredi kartından şirket adına yaptığı harcamayı "iş avansı" olarak düşünün ve birkaç gün içinde ödemesini yapıp hesabını kapatın.
2. Ortak değil çalışan ise zaten mesele aynı iş avansı uygulaması. ( Sadece parayı önce değil sonra almış yada aldığı avans yetmemiş sonuç değişmiyor.)
3. Diyelim ki ortak. Bu gibi bir durumda 131/331 hesapları mı kullandınız, peki. Önce hesabın durumuna bir bakın karar vermeden önce. Borcu / Alacağı varmı. Sonra karar verin.
4. Transfer Fiyatlandırması için de biraz farklı şartlar gerekir. Şimdi Uçak bileti tutarı için transfer fiyatlandırması biraz fazla zorlama olmazmı arkadaşlar. Olur.

Tutar bu kadar da olsa İlla olur diyen varsa ona da ayrı cevap yazarım.

Sayın Arkadaşlar,

Konuyu bu kadar sarpa sardırmaya gerek yok.
1. Kişi ortak ise dahi şahsi kredi kartından şirket adına yaptığı harcamayı "iş avansı" olarak düşünün ve birkaç gün içinde ödemesini yapıp hesabını kapatın.
2. Ortak değil çalışan ise zaten mesele aynı iş avansı uygulaması. ( Sadece parayı önce değil sonra almış yada aldığı avans yetmemiş sonuç değişmiyor.)
3. Diyelim ki ortak. Bu gibi bir durumda 131/331 hesapları mı kullandınız, peki. Önce hesabın durumuna bir bakın karar vermeden önce. Borcu / Alacağı varmı. Sonra karar verin.
4. Transfer Fiyatlandırması için de biraz farklı şartlar gerekir. Şimdi Uçak bileti tutarı için transfer fiyatlandırması biraz fazla zorlama olmazmı arkadaşlar. Olur.

Tutar bu kadar da olsa İlla olur diyen varsa ona da ayrı cevap yazarım.

Sayın Ksimkesyan
1.maddede yazdığınız şahsi kredi kartı. Ben şirket adına ticari kart alınmış ve harcama yapılmış demiştim. Şirketle ilgili olmayan özel bir harcaysa nasıl kaydetmem gerekiyor.

üstadım,bu faturanın b formu durumu nedir ? kkeg durumundaki bir harcamnın veya ortak cari hesabına atılan bir harcamın b formu ?

fatura, ortak tarafından firmaya kestiriliyor ?

üstadım,bu faturanın b formu durumu nedir ? kkeg durumundaki bir harcamnın veya ortak cari hesabına atılan bir harcamın b formu ?

fatura, ortak tarafından firmaya kestiriliyor ?

Fatura firmaya adına kesiliyorsa KKEG olup olmaması faturayı kesen firmayı hiç ilgilendirmez. Bu durumda doğal olarak firma eğer sınırı aşıyorsa BS olarak beyana ekleyecektir. Faturayı alan firma da BA olarak eklemelidir. Zaten faturayı alan firma bunu kkeg olarak da olsa hesaplarına kayıt edecektir.

Sayın Ksimkesyan
1.maddede yazdığınız şahsi kredi kartı. Ben şirket adına ticari kart alınmış ve harcama yapılmış demiştim. Şirketle ilgili olmayan özel bir harcaysa nasıl kaydetmem gerekiyor.

Şirket kredi kartıyla yapılan harcama ilk cevabımda da yazdım ticari faaliyetle ilgili değilse ya KKEG yahut da avans hesabı olarak kabul edilerek c/h kaydı yapılmalıdır. Yani şirketin gidelerine veya maliyetlerine intikal ettirilemez.

Transfer fiyatlamaıs Sn Simkeşyan'ın da açıkça belirttiği gibi çok farklı bir kavram.. Diyelim ki şirket ortağı ama adam zaten cari hesabında alacaklı, yahut harcama anında alacaklı değil ama kredi kartı ödemesinden evvel harcadığı tutarı yatırdı. Nerde örtülü dağıtım?