Emekli Bir Kişinin SSK lı Olarak Çalışması

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar ; hayırlı işler diliyorum herkese.
Sorum şu : Mükellefim kantin işletmesi açacak bir lisede. Ancak kantin işletme belgesi kendisinde olmadığı için başka birinden belgesnin kiralayacak. Ancak bu kişi emekli.
1- İşe girişini nasıl yapıyorum bu kişinin? sgdp olarak değil mi ?
2- Sgdp seçtikten sonra her hangi bir sgk ya elden belge falan vermem gerekli mi ?
3- emekliler 4a olunca maaşı kesiliyor diye biliyorum ( %15 i ) , bu tutar maaşından otomatik kesiliyor değil mi , mükellef gidip bir şey yatırmayacak sgk ya ?
4- Birde internetten % 7,5 kesinti ve %15 kesiniti gibi iki ayrı kavram karşıma çıktı . Ne zaman 7,5 ne zaman 15 kesinti oluyor ?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

Merhaba arkadaşlar ; hayırlı işler diliyorum herkese.
Sorum şu : Mükellefim kantin işletmesi açacak bir lisede. Ancak kantin işletme belgesi kendisinde olmadığı için başka birinden belgesnin kiralayacak. Ancak bu kişi emekli.
1- İşe girişini nasıl yapıyorum bu kişinin? sgdp olarak değil mi ?
2- Sgdp seçtikten sonra her hangi bir sgk ya elden belge falan vermem gerekli mi ?
3- emekliler 4a olunca maaşı kesiliyor diye biliyorum ( %15 i ) , bu tutar maaşından otomatik kesiliyor değil mi , mükellef gidip bir şey yatırmayacak sgk ya ?
4- Birde internetten % 7,5 kesinti ve %15 kesiniti gibi iki ayrı kavram karşıma çıktı . Ne zaman 7,5 ne zaman 15 kesinti oluyor ?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

Anlamadım doğrusu. Kimin işe girişini yapıyorsunuz?. İşyeri kimin? Belge için neden bu gerekli?

Emekli kişi işçi olarak çalışacağından maaşından %15 kesilmez kendi adına çalışsa idi kesilecekti.Emeklilerin işçi olarak girişi yapılırken emekli olduğu seçilirse maaşı devam eder işveren %32 prim yatırır bunun %7,5 çalışandan kesilir.Giriş yaparken normal işçi olarak seçerseniz maaşı kesilir işten çıkınca talep halinde yeniden başlar.Kolay gelsin.

1-SGDP olarak girişini yapıyorsunuz.
2-SGK'ya belge vermenize gerek yok.SGDP'ye tabi olarak girişini yapmanız yeterli.
3-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak girişini yaparsanız maaşından hiçbir kesinti olmuyor.Emekli maaşını tam olarak almaya devam eder.4b yani bağkurlu emeklilerin maaşıdan %15 kesinti oluyor sadece.4a sigorta girişi olan emekliden kesinti yok.
4-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak 4a giriş yaptığınızda bordrosunda brüt ücretinden %7.5 oranında ssk primi kesilir.İşsizlik kesintisi yok emekli çalışandan.Sadece ssk primi kesiliyor.

Emekli kişi işçi olarak çalışacağından maaşından %15 kesilmez kendi adına çalışsa idi kesilecekti.Emeklilerin işçi olarak girişi yapılırken emekli olduğu seçilirse maaşı devam eder işveren %32 prim yatırır bunun %7,5 çalışandan kesilir.Giriş yaparken normal işçi olarak seçerseniz maaşı kesilir işten çıkınca talep halinde yeniden başlar.Kolay gelsin.

Hasan bey merhaba ;

Giriş yaparken normal işçi olarak seçerseniz maaşı kesilir işten çıkınca talep halinde yeniden başlar.Kolay gelsin.[/QUOTE]

Bu cümlede ne demek istediniz anlayamadım. Gİrişi sgdp olaraqk seçmez isem mi maaşı kesilir ?

1-SGDP olarak girişini yapıyorsunuz.
2-SGK'ya belge vermenize gerek yok.SGDP'ye tabi olarak girişini yapmanız yeterli.
3-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak girişini yaparsanız maaşından hiçbir kesinti olmuyor.Emekli maaşını tam olarak almaya devam eder.4b yani bağkurlu emeklilerin maaşıdan %15 kesinti oluyor sadece.4a sigorta girişi olan emekliden kesinti yok.
4-Emekli bir kişiyi SGDP'ye tabi olarak 4a giriş yaptığınızda bordrosunda brüt ücretinden %7.5 oranında ssk primi kesilir.İşsizlik kesintisi yok emekli çalışandan.Sadece ssk primi kesiliyor.
Sn. Rietveld ;
İlginiz için teşekkürler.

Kişi bağkurdan emekli ise mi %15 kesinti oluyor ?
ssk dan emekli ise ve sgdp den giriş yaparsam mı kesinti olmuyor ?
Pek anlayamadım :(

Anlamadım doğrusu. Kimin işe girişini yapıyorsunuz?. İşyeri kimin? Belge için neden bu gerekli?
Kantin işletmek için kantin işletmecilik belgesi olması şartı aranıyor. Değilse okullarda kantin açamıyorsunuz. Bu belgeyi almak için eğitime g,iriyorsunuz. Sonrada kiralayabiliyorsunuz.

Kişi bağkurdan emekli ise mi %15 kesinti oluyor ?
ssk dan emekli ise ve sgdp den giriş yaparsam mı kesinti olmuyor ?
Pek anlayamadım :(

Hayır şöyle.Bağkur veya ssk emeklisi önemli değil.Eğer emekli olduktan sonra kendi namına iş yapacaksa bağkur ödemek zorunda biliyorsunuz.Eğer bağkurlu olması gereken şekilde kendi namına iş yaparsa o zaman emekli maaşından %15 kesinti oluyor.Ama bir yerde 4a sigortalı olarak sgdp ye tabi girişi yapılırsa o zaman maaşından kesinti olmuyor hiçbir şekilde.

Hayır şöyle.Bağkur veya ssk emeklisi önemli değil.Eğer emekli olduktan sonra kendi namına iş yapacaksa bağkur ödemek zorunda biliyorsunuz.Eğer bağkurlu olması gereken şekilde kendi namına iş yaparsa o zaman emekli maaşından %15 kesinti oluyor.Ama bir yerde 4a sigortalı olarak sgdp ye tabi girişi yapılırsa o zaman maaşından kesinti olmuyor hiçbir şekilde.

Tabi aslında %7,5 sgdp çalışan kesintisi var. Nasıl emekli olmayan çalışan %14 ödüyorsa , sgdp lide %7,5 öder.

Arkadaşlarımızle birlikte yeterince açık türkçe metinlerle cevap yazdık ama demekki daha açıklayıcı yazmamız gerekiyor.Sorulardan soru sahibinin işlemlere uzak olduğu intibai edindim hata olmaması için tecrübeli bir komşudan yardım almasını öneriririm buradan yapılacak kısa tavsiyelerle iş yürütmek başarmak zor olur.İyi çalışmalar.

Arkadaşlarımızle birlikte yeterince açık türkçe metinlerle cevap yazdık ama demekki daha açıklayıcı yazmamız gerekiyor.Sorulardan soru sahibinin işlemlere uzak olduğu intibai edindim hata olmaması için tecrübeli bir komşudan yardım almasını öneriririm buradan yapılacak kısa tavsiyelerle iş yürütmek başarmak zor olur.İyi çalışmalar.

Türkçe metinleri algılayabiliyorum çok şükür. İlginiz içinde teşekkür ettim ancak teşekkür ettim diye sizden daha yetersiz yada siz kendinizi fazla bilgili düşündünüz sanırım. Eksik olduğum konuda bu forumun amacına göre bir soru sordum. Benim soruma vakıf olma konusuna gelinceye kadar bu forumda binlerce türkçe metinle cevap yazılıp anlamayan insanlar olabiliyor. Herşeyi bilmemiz imkansız. Bilmen,iz i,mkansız. Vakit ayırıp bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler. Gayet iyi anladım.

Canan Hanım selamlar
Sgk hakkında sorularınız sanıyorum cevaplandı,bu konuda herhangi bir yorumda bulunmayacağım.
Kantin işletmecilik Belgesi hakkında sorularım olacak.(Bende de bir kantin işletmesi var)
Kantin işletme belgesi alınması gerektiği,hangi kurum tarafından size şart koşuluyor? Esnaf odası mı,belediye'mi yoksa Tarım Bakanlığı mı?Okul,devlet lisesi mi yoksa özel lise mi?
Yoksa kantin işletme belgesinden kastınız, Gıda ve Tarım Müdürlüğü'nden alınan İşletme Kayıt Belgesi'mi?
Örneğin bende;özel lise kantin işletmesi bir mükellef var.Açılıştan bir süre sonra Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen bir yazı da;bu tip işyerlerinin 5996 sayılı kanun kapsamında istenilen usul ve esaslar çerçevesinde işletme kayıt belgesi alınması şart koşulmuştur.Bizde buna mukabil,ilgili tarım müdürlüğüne müracaat ederek gerekli belgeyi temin ettik.
Bunun dışında bize özel bir kantin işletme belgesi şartı koşulmadı.Bu arada mükellefin esnaf odaları kaydı yok.Acaba bu belgeyi oda'mı şart koşmaktadır.kantin işletme belgesinin olmaması,mükellef açısından sıkıntı teşkil eder mi?İhtiyaç duymadığım için araştırmadım.
Bu konularda bilginiz var mı?
teşekkürler

Canan Hanım selamlar
Sgk hakkında sorularınız sanıyorum cevaplandı,bu konuda herhangi bir yorumda bulunmayacağım.
Kantin işletmecilik Belgesi hakkında sorularım olacak.(Bende de bir kantin işletmesi var)
Kantin işletme belgesi alınması gerektiği,hangi kurum tarafından size şart koşuluyor? Esnaf odası mı,belediye'mi yoksa Tarım Bakanlığı mı?Okul,devlet lisesi mi yoksa özel lise mi?
Yoksa kantin işletme belgesinden kastınız, Gıda ve Tarım Müdürlüğü'nden alınan İşletme Kayıt Belgesi'mi?
Örneğin bende;özel lise kantin işletmesi bir mükellef var.Açılıştan bir süre sonra Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen bir yazı da;bu tip işyerlerinin 5996 sayılı kanun kapsamında istenilen usul ve esaslar çerçevesinde işletme kayıt belgesi alınması şart koşulmuştur.Bizde buna mukabil,ilgili tarım müdürlüğüne müracaat ederek gerekli belgeyi temin ettik.
Bunun dışında bize özel bir kantin işletme belgesi şartı koşulmadı.Bu arada mükellefin esnaf odaları kaydı yok.Acaba bu belgeyi oda'mı şart koşmaktadır.kantin işletme belgesinin olmaması,mükellef açısından sıkıntı teşkil eder mi?İhtiyaç duymadığım için araştırmadım.
Bu konularda bilginiz var mı?
teşekkürler
Tahsin bey merhaba tekrardan ;
Okullarda kantin işletmeciliği ihale ile ilana çıkıyor. Siz ihale için gerekli evrakları toplayıp ihaleye giriyorsunuz. Ancak önemli bir husus var o da şu ki ; kantin işletmecilik belgesi almanız şart yada bu belgeye sahip birini yanınızda sigortalı olarak çalıştırmalısınız. Bu belge için bağlı bulunduğunuz il / ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvuruyorsunuz. Çıraklık kayıt formu veriliyor ve siz çıraklık eğitim merkezine bu belge ile gidip gerekli kurslara katılıyorsunuz. Kurs bitiminde sınavlara girip başarılı olursanız kantin işletmecilik çıraklık belgesini alıyorsunuz. Daha sonra ustalık belgesi için başvurup onun eğitimi ve sınavlarınıda verip asıl belgeye sahip oluyorsunuz. Artık kantin açabilirsiniz veya belgenizi kiraya verebilirsiniz. Benim mükellefim devlet okulunda. öNce okul aile birliğinden izin alıyorsunuz. Ardından okuldaki hocaların da ( birkaç tanesi yeterli oluyor sanırım ) imzasını alırsanız süreç tamamlanıyor. Vergi mükellefiyetini bundan sonra açabiliyorsunuz . Kantin işletmecilerininde muhakkak esnaf odası, kantinciler odası veya ticaret odasına üye olmaları gereklidir. Özel lise veya devlet olmasının farkının olacağını sanmıyorum . Sonuçta okulun tüzel kişiliğinden ayrı bir mükellefiyet açtırıyorsunuz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

% 7,5 SGDP ,başkasına ait belge ile, kantini sanki belge sahibinin yanında çalışıyormuş gibi işleten emekliden kesilecek,
ya o kantini işletme belgesi sahibi olup, evrak üzerinde işveren olarak görülen kişinin ödeyeceği prim ?
Sanırım o primi de ssk emeklisi olup kantini gerçekte işleten kişi ödeyecek öyle değil mi? Olay sadece çalışanın maaşından kesilen SGDP den ibaret değil.

sgdp oranı %32 dir.Normal işçiye 32.5 yatırılıyor emekliye 32 oluyor.Tabi işverenini sorumluluğnda.Kolay gelsin.
Soruların soruş biçimi kelime seçimi soranın o konu hakkındaki alt yapısını yansıtıyor diye algılıyorum.Bilen birinden faydalanma önerisi tavsiye mahiyetindedir yardım alınmadığı için hata olursa üzülürüz.