SSK No Var Hizmet Kaydı Yok

mrb..benim sorum olacaktı ama şöyleki benim 97 senesinde sigorta girişim yapıldı Hizmet kaydı yoktur diyo
4A tescil kaydı tespitinde aktif olarak yazıyor adım soyadım ama gün çıkmıyor ilk işe girişi kurtarmak istiyorum önemliymiş ne yapabilirim

Bende aynı durumdayım, büyük ihtimal sen 97 senesinde okulda stajyer olarak felan çalıştın, stajyerlikte okulların yaptığı sigorta emeklilik primlerini içermediği için emeklilik hesaplamasında da başlangıç olarak dikkate alınmıyor.
Bir araya gelip, lobi yapıp, torba kanunlardan birine sokturarak borçlanma hakkı almak gerekiyor diye düşünüyorum. O başlangıç tarihini kapmanın başka bir yolu yok.

Böyle bir çalışma olduğunu görsel basında duydum bekleyemeye devam ediniz.Soru sahibi evet o dönemde stajyerdim diye yazmadığına göre muhtemel işe girişleri kağıt ortamında verdiğimizde tescil dönüşü çabuk olmuyordu o dönemde dört aylık bordroları elden götürüp alındı onayı yaptırarak geri alıyorduk bilgiler eksik ise onay alamıyorduk git sigorta nosunu öğren yaz diyorlardı sigorta nosunu elde edemeyince bazı arkadaşlar bilhassa merkez muhasebe başka ilde olanlarda bir dörtaylık için muhasebeci İstanbuldan Balıkesire gelemeyeceğine göre ptt ile eksik olarak gönderiyorlardı kurum gelen evrak mecburen alıyordu ama sicil nosu olmayanların çalışmalarını sisteme yükleyemiyordu.Dört aylıklar arşivdedir çalıştığı yerden örneğini temin edebilirse sicil no eksik ise yazışma ile hizmetlerini yazdırabilir ilk işyeri kapandı ise belgelere ulaşamıyorsa bildiği kadarını yazarak işyeri ve işveren adı soyadı ünvanı adresi gibi bilgilerle müracaat edebilir dört aylıklarsa sadece sicil no olduğu mernis no olmadığı için isim benzerliği olanları kayıt yapamıyorlardı ve arşivde bekletiliyordu.Eski yıllarda aynı işyerinde beraber işe girdiği kişinin sicil nosunu öğren diyerek önüde ve arkasında
numaraları arttırıp azaltarak kontrol ederek ulaşabiliyorduk artık mernis no yazıldığı için ssk nolarına biz ulaşamıyoruz menü çıkmıyor.Soru sahibi hizmetleri çıkmayan dönemde stajyer değilse muhtemel seçenek yukardaki bilgiler olabilir.İyi çalışmalar.

Son düzenleme:
benimde o ilk sigorta kartım mevcut. stajyerken alınan ilk sigorta kartım.. orada işe giriş olarak 16.9.1998 yazıyor, stajyerken başladığım tarih bu.. ama sistemde sigortalılık başlangıcım 2000..

Stajda geçen süreler için sadece %4 hastalık sigortası primi ödenir bu nedenle malüllük yaşlılık olarak stajda geçen süreler sayılmaz.1.4.1981 den önceki 18 yaş öncesi çalışmalar başlangıç sayılıyordu bu tarihte değişti sigortalılık 18 bitince 19 başlayınca başlangıç sayılıyor 19 yaş öncesi günler sadece gün olarak ekleniyor.Bayanların yaşı sorulmaz hesabı ile yukarıdaki bilgilerle durumunuzu değerlendiriniz.İyi akşamlar..

yok arkadaşlar ben stajer falan değildim babamla gittik biz bir işyerine babam akıllılık yapıp ilk giriş önemli diye beni bir işyerinde götürdü yani muhasebesiydi sanırım oranın biz giriş yaptıralım demişler para istememişler sanırsam benim sigortamda giriş yapıldı para hiç yatırılmamış o yüzden çıkmıyordur tahminimce ben bu hafta içi sigortaya gidip bir sorucam baktırcam bakalım giriş 97 olarak görünüyormu hiçbirşey çıkmazsa dava açma hakkım varmış

Haziran 1979 luyum ben 1 Ağustos 1997 de girişim yapılmış pembe kağıtta öyle yazıyor yani 18 yaşımı geçmiş oluyorum

yok arkadaşlar ben stajer falan değildim babamla gittik biz bir işyerine babam akıllılık yapıp ilk giriş önemli diye beni bir işyerinde götürdü yani muhasebesiydi sanırım oranın biz giriş yaptıralım demişler para istememişler sanırsam benim sigortamda giriş yapıldı para hiç yatırılmamış o yüzden çıkmıyordur tahminimce ben bu hafta içi sigortaya gidip bir sorucam baktırcam bakalım giriş 97 olarak görünüyormu hiçbirşey çıkmazsa dava açma hakkım varmış
Hiç bir şey çıkmazsa, açacağınız davadan da hiç bir şey çıkmayacaktır. Giriş görünür ama prim görünmezse , dava açarak kazanırsanız, hizmet başlangıç tarihini o tarihe aldırabilme şansınız olur

Dava açmanız durumunda kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Yargı kararlarında "işe giriş bildirgesi verildiğine göre en az bir günlük çalışması vardır" mantığıyla işe girişi tescil ediyor.

Dava açmanız durumunda kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Yargı kararlarında "işe giriş bildirgesi verildiğine göre en az bir günlük çalışması vardır" mantığıyla işe girişi tescil ediyor.

Yargı kararları normal çalışmalar için mi? bu yönde yoksa stajyerler için de bu yönde kararlar verilmiş midir?

Yargı kararları normal çalışmalar için mi? bu yönde yoksa stajyerler için de bu yönde kararlar verilmiş midir?
Staj çalışması sırasında yapılan ssk kaydı için böyle bir karar yok sn.zindan.
Bekliyoruz, inşallah staj dönemi çalışmalarının borçlanılarak başlangıç tarihinin öne çekilmesi mümkün kılınacak diye.

Staj çalışması sırasında yapılan ssk kaydı için böyle bir karar yok sn.zindan.
Bekliyoruz, inşallah staj dönemi çalışmalarının borçlanılarak başlangıç tarihinin öne çekilmesi mümkün kılınacak diye.

Bende dört gözle bekliyorum, bu duruma olan kişilerinde azımsanmayacak derecede olduğunu düşünüyorum. Büyük ihtimal de önümüzdeki genel seçimlerinden önce böyle bir torba yasa çıkacak. Bunun içine konması yönünde çalışmalar yapabiliriz, burada bir konu açarak toplanıp, torba kanun komisyonuna en kötü mail ile isteklerimizi, posta ile durumumuzu anlatabiliriz. Bu hakkı almak zorundayız, gerçekten büyük hak kaybına uğruyoruz.

katılıyorum size dava açarsam kazanma ihtimalim çok yüksek çünkü işe giriş bildirgem var tescillenmiş durumda bu gibi durumlarda mahkeme 1 gün ssk girişimi 97 olarak kabul edicek muhtemelen ssk ımı doldurunca ilk önce emekliliğimi istiycem sonra dava açıcam ki davanın geçtiği sürelerde o alamadığım paralarıda alabileyim diye 1.5 yıl sürse 20.000 tl yapar nerden baksan iyi para sizde böyle yapın arkadaşlar

yukarıda hasan er açıkladı. muhtemelen o dönem 4 aylık dönem bordrosuna sigorta sicil numarası yanış yazıldı. o sebepten güleriniz görünmüyor olabilir.
işyerinin bağlı bulunduğu sigorta müdürlüğünden işe giriş bildirgenize ulaşılabilir. oradan da işeri sicil numarasından dönemin 4 aylık bordrosundan çalışma günlerinize ulaşırsınız.
eğer işe giriş ve 4 aylık bildirgeye ulaşırsanız sgk ya durumu anlatır dilekçe ile durumu düzeltebilirsiniz.

konu ilgili sgk genelgesinde de aşağıdaki gibi bahsediliyor.

F- SİCİLSİZ TAHAKKUKLAR

Sicilsiz tahakkuklar olarak adlandırılan bildirimlerin hakiddia eden kişiye ait olup olmadığının tespitinde, gerek Kurum bilgisayarkayıtları dahil tüm kayıtların tamamı, gerekse yazışma yoluyla işveren vesigortalılardan alınacak bilgi ve belgeler 15/07/1996 tarih, 12-72 Ek Genelgedetalimatlandırılan hususlar doğrultusunda ünitece değerlendirilip sigortalıyamaledilecek, toplanan bilgi ve belgeler üzerinden karar verilemiyorsa vedenetim sonucuna göre karar verilebilme ihtimalinin bulunması halinde, ihtiyaçduyulan bilgi ve belgelerin neler olduğu açıkça belirtilmek suretiyle konusigorta müfettişi veya yoklama memuruna incelettirilecektir.

bugün ssk ya gittim söyledim dilekçe verin dedi ordaki bayan eksik yazdım dilekçeye galiba ama anlatabilmişimdir umarım durumumu olmazsa birkaç ay sonra tekrar gider dilekçe veririm yani bodro falan yazmamıştım ama böylede olmuş mu arkadaşlar
'' sigorta ya ilk işe giriş kaydım var ama hizmet kaydım yok çıkıyor ilk giriş kaydımın olup olmadığının bakılmasına dosyamın incelenmesini arz ederim''
bakalım cevap bekliyoruz ne zaman gelir cevap arkdaşlar bu arada herkese tesekkurler cevap gelince yazarım ne olduğunu inşallah olumlu olur

Cevabın gelmesi aylar bulabilir.Zaten yapılandırma dönemi şuan.Memurların kafa kaşıycak vakti yok.Sürekli gidip bunaltırsanız belki hızlı cevap verirler.

arkadaşlar bana bir ara bir arkadaş güzelce dilekçe örneği yazabilir mi ben kopyalar olduğu gibi tekrar dilekçe gönderirim bir cevap alamazsam

Arkadaşlar çok sevinçliyim biraz önce internete bir gireyim dedim ssk girişim 1997 olarak gösteriyor düzeltmişler bir dilekçe ile halletim mahkemeyle falan uğraşmama gerek kalmadı çok şükür burda bir arkadaş söylemişti zaten numarayı geçirirken yanlış yazılmıştır diye o yüzden çıkmıyormuş prim

Arkadaşlar çok sevinçliyim biraz önce internete bir gireyim dedim ssk girişim 1997 olarak gösteriyor düzeltmişler bir dilekçe ile halletim mahkemeyle falan uğraşmama gerek kalmadı çok şükür burda bir arkadaş söylemişti zaten numarayı geçirirken yanlış yazılmıştır diye o yüzden çıkmıyormuş prim
Hayırlı olsun :)