Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

Gss primi aynı çatı altında yaşayan kişilerin gelirlerinin toplamının aile birey sayısına bölünmesi sureti ile bulunmaktadır. Bulunan tutarın yukarda verdiğim rakamlara göre primi tespit edilmektedir. Kardeşinizin aldığı ikramiye resmi olarak kayıtlarda gözüküyor ise söylemelisiniz, zaten sistem den görürler.

Merhabalar. Ben bu sene haziran ayında mezun oldum. Babam Emekli Sandığı'na bağlı. Kasım ayında askere gideceğim. GSS Borcumu sorguladığımda "Kişi kaydı bulunamamıştır." uyarısı alıyorum yani borcum yok. İnternetten edindiğim bilgilere göre Emekli Sandığına tabi çalışanların çocuklarının 26 yaşından gün alana kadar Gelir Testi yaptırmasına gerek yokmuş. Bende bu sebepten gelir testi vs. yaptırmadım. Bunun doğruluğu nedir?

Teşekkürler..

Genel sağlık sigortası hakkında bilgi verebilirmisiniz?
Çalışanlarımızın çoğu kısmi süreli fakat sağlıktan faydalanmak veya ilaç almak istedikleri zaman borç çıkıyor. Bu borç neden çıkıyor?

kısmi süreli çalışmalarda kalan kısım için ya sağlık primlerini yada isteğe bağlı primi olarak (emeklilik içinde faydalı) yatırılmalıdır.

peki bunu ödemedikleri sürece sağlıktan faydalanamayacaklar mı. ayrıca kalan kısım için hesaplama nasıl yapılıyor bilginiz var mı ve ayın hangi günü ödeniyor?

Merhaba. 25 yaşını doldurmuş ve ailesinden ayrı yaşayan bir erkeğin (yakını ya da arkadaşıyla diyelim) çalışmadığı halde GSS borcu ne olur/nasıl hesaplanır? Teşekkürler.

Öncelikle en yakın SGK'ya gidip GSS için gelir tespiti yaptırıcam deyim.Size evrak verip birkaç yere gönderecekler.Daha sonra o evrakları yine SGK'ya teslim edin.İnceleyip sonuca göre bir prim çıkaracaklar.

- Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar için: Devlet ödüyor.
- Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar için: 42 TL 84 Kuruş
- Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar için: 128 TL 52 Kuruş
- Aylık geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar için: 257 TL 4 Kuruş

Öncelikle en yakın SGK'ya gidip GSS için gelir tespiti yaptırıcam deyim.Size evrak verip birkaç yere gönderecekler.Daha sonra o evrakları yine SGK'ya teslim edin.İnceleyip sonuca göre bir prim çıkaracaklar.

- Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar için: Devlet ödüyor.
- Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar için: 42 TL 84 Kuruş
- Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar için: 128 TL 52 Kuruş
- Aylık geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar için: 257 TL 4 Kuruş

Teşekkürler cevap için. Yalnız birşeyi merak ediyorum. Benim gelirim yok fakat ailemin ki askeri ücreti geçiyor. Kaldığım ev de ailemin üstüne. Değerlendirme yapılırken onların geliri üzerinden mi hesaplama yapılır yoksa kendi oturmuş olduğum evin gelirine mi bakılır?

İkametgahınız nerede ise ona bakılır.Geliriniz olmadığı için ve aileniz ile yaşamadığınız için prim ödemezsiniz sanırım.Yinede kurumla bir görüşün.

Merhaba,

arkadaşlar, bir bayan arkadaşım annesi ile birlikte yaşıyor.. Annesinin emekli maaşından kredi ödemeleri sonunda 225 TL kalıyor, arkadaşım olan kişi ise bir yerde 650 TL ye çalışıyor sigortasız olarak.
bugün e-sgm sitesinde günlerine bakmak için girdiğinde GSS tescil ve Prim borcu sorgulama kısmında; kendi adına 2.540,21 TL borç tahakkuk etmişler..
Zamanında hiç gelir testi yaptırmaya gitmemiş, sigortasız olduğu için.. yalnız, kurum resen onu, 60/g-2 yani aile içinde kişi başına düşen gelir miktarını 1071 TL-2142 TL arasında dikkate alıp resen prim tahakkuk etmiş.

şimdi ne yapması lazım? yardım edebilir miyiz? çok zor durumda geçiniyorlar.

acaba gelir testi yaptırsa geriye dönük bu borç düşer mi?

Kanun gereği gss kapsamındaki ve gelir testi yaptırmayan kişiler için kurum en yüksek primi tahhakkuk ettirir.

peki ne yapabilir bu durumda.., torba yasada sanırım GSS ile bir yapılandırma olacak ama şimdiye kadar tahakkuk eden primin cezasını silip ana parayı taksitlendirir ler mi? bilemiyorum..
zor durumdalar çünkü, bide böyle borç çıkınca çok üzüldüm bende onların adına

Gss prim borçları için şuan gündemde af var. Büyük ihtimal ile de ana parayı alabilmek için gecikme zammının hepsini silerler. Evet, düşer, eğer primi en yüksekten tahakkuk ettirmişler ise, gelir testi yaptırıp bu rakamı gerçeğe çeksinler. Ondan sonra da af kapsamında ödemelerini yaparlar.

Merhabalar,

GSS borç sorgulama üzerinden benim de 28 dönem toplam 3731 TL borcum çıktı. SSK girişim 2005 yılında oldu ve 2012 yılına kadar hem yüksek öğrenim (yüksel lisans, doktora..) hem de çalışma hayatına devam ettim. Fakat 2009, 2010 yıllarında işten çıkarak okula ağırlık verdim. Bunların dışında ssk primim hep ödendi. Tahakkuk eden borç sanırım 2009, 2010 dönemine ait ödenmeyen primlerden kaynaklanıyor. O dönemde öğrenci olduğum için kuruma başvuru yapsam borcum düşer mi?

Teşekkürler..

s.a ben 2011 de yüksekokulu bitirdim 2012 de bu gss çıktı diye hatırlıyorum ozaman bi işlem yaptırmıştık bazı arkadaşların borçu filan çıkmıştı bende çıkmamıştı

1 yıl dershaneye gittim ygs için o ara boştum ama 2013 de açıköğretime kaydoldum (aöf) şimdi baktımda gss borçunuz 4600tl diyor ben bunun hepsini ödeyeçekmıyım hepsini sildirme ihtimalim varmı şuan polis okulunda kayıtlıyım

s.a ben 2011 de yüksekokulu bitirdim 2012 de bu gss çıktı diye hatırlıyorum ozaman bi işlem yaptırmıştık bazı arkadaşların borçu filan çıkmıştı bende çıkmamıştı

1 yıl dershaneye gittim ygs için o ara boştum ama 2013 de açıköğretime kaydoldum (aöf) şimdi baktımda gss borçunuz 4600tl diyor ben bunun hepsini ödeyeçekmıyım hepsini sildirme ihtimalim varmı şuan polis okulunda kayıtlıyım

SGK kurumuna giderek sorunu halledebilirsiniz.Şu an yapılandırma var.

selam

bugun gss borc sorgulamasi yaptim ve zorunlu gss prim odemesinin baslangicindan[1 ocak 2012] bugune odenmemis primden dolayi borclu oldugumu gordum. halbuki o zaman zarfinda istege bagli sigortali olarak eksiksiz bir sekilde primlerimi odemistim. istege bagli yani bir bagkurlu olarak gss prim odemesinden muaf degil miyim? acikcasi bu durum kafami karistirmis durumda, bu konuda beni bilgilendirecek biri varsa memnun olurum.

selam

bugun gss borc sorgulamasi yaptim ve zorunlu gss prim odemesinin baslangicindan[1 ocak 2012] bugune odenmemis primden dolayi borclu oldugumu gordum. halbuki o zaman zarfinda istege bagli sigortali olarak eksiksiz bir sekilde primlerimi odemistim. istege bagli yani bir bagkurlu olarak gss prim odemesinden muaf degil miyim? acikcasi bu durum kafami karistirmis durumda, bu konuda beni bilgilendirecek biri varsa memnun olurum.

Sistemin hatası olmuş.Hemen en yakın SGK'ya giderek isteğe bağlı sigorta ödediğinizi yersiz yere GSS ödemesi çıktığını bildirin.Gerekli kontrolleri yaparak GSS prim borcunuzu sileceklerdir.

arkadaşlar merhaba

24 yaşındayım.
haziran 2013'de okul bitti.
16 aralık 2014-16.haziran 2014 arası askerlik yaptım.

20 ağustos 2014'te işe girdim ve halen çalışıyorum.

464TL gss prim borcu çıkmış. geçen 250 küsürlerdeydi bir anda 460 küsür olmuş. işe girdiğim halde gss primi artıyor. bunu nasıl çözebilirim.