fonradar

Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

Merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim. 4A Hizmet SGK'lıyım İşe 25/01/2012 girdim - 21/02/2013 İşten ayrıldım. (60/g Türk Vatandaşı01.01.2012 Devam Ediyor)7 aydırda işsizim.Dün akşam ayrıca öğrendim ki GSS borcum çıktı bundan haberim yoktu. Toplam 2679,17TL GSS borcum var. Sorum şu yaklaşık 14 ay SGK primim ödendi bunları saydırabilir miyim? GSS borcumdan düşürebilir miyim?

Düşüremezsiniz. GSS borcunuz 21 Şubatta işten ayrılıp bugüne kadar işsiz yani sigortasız olduğunuz için kurum tarafından resen çıkarılmıştır. 21 Şubatta işten ayrıldıktan sonra (son 1 yılda 90 gün sigortanız olduğu için) 10+90 gün daha sağlıktan ücretsiz yararlanma hakkınız var. Yani 21 Şubattın üstüne 100 gün koyun ve bulduğunuz tarihten bugüne kadar ki süre de zorunlu olarak gss li olup prim ödemeniz gerekiyordu. Sigorta kurumu tarafınıza gelir testine girmeniz yönünde bir yazı göndermiştir. Bu yazıyı aldıktan sonra 1 ay içinde gelir testine girip gss primi ödeyeceğiniz aylık rakam tespit edilecekti. Sanırım bunuda yapmadınız. Gelir testine girmediğiniz içinde en yüksek tutardan borç çıkarmıştır sgk. Fakat 2 679 Tl gss primi çıkması bana biraz fazla geldi. Ya sigortalı olduğunuz dönemle ilgili bir yanlışınız var yada kurum fazla tahakkuk ettirmiş. Bağlı olduğunuz sosyal güvenlik merkezinin gss birimine hizmet dökümünüzle gidip araştırın.

Bana 01.01.2012 den bu yana gss primi borcu çıkarılmış gibi geldi. Eğer bahsettiğiniz dönem aralığında sigortalı çalıştı iseniz sgk nın sigortalı çalıştığınız döneme gss prim borcu çıkarmaması gerekirdi. Böyle olmuşsa itiraz ederek fazla çıkarılan kısmı düzelttirebilirsiniz.

Bencede 1.01.2012 den bu yana gss primi borcu çıkartıkları kesin. 4A Hizmet SGK'lıyım İşe 25/01/2012 girdim - 21/02/2013 İşten ayrıldım 14 ay boyunca primim ödendi türkiye kapısından (turkiye.gov.tr) den görüyorum ödendiğini.Fazla olan kısmı düzelttirebilirsem o zaman 2679TL den daha az borç ödicem demektir. Ayrıca gelir tespitinde bulunmadım. En kısa sürede SGK'ya gidip gelir tespitinde bulanabiliyormuyum?

Çok teşekkür ederim cevabınız için Allah Razı Olsun sizden.

En kısa zamanda gelir testine girmeniz faydanıza olur. Hiç değilse bundan sonra ki dönemlerde gelir testi sonucuna göre birlikte yaşadığınız hane halkının toplam geliri kişi başına brüt asgari ücretin üçte birinden azsa yani 340,50 Tl dan düşükse sizin bundan sonraki aylarda gss priminizi devlet öder. Yada gelir testi sonucu gelirinize göre 40,86 TL, 122,58 TL veya 245,16 TL seçeneklerinden birine göre aylık ödemeniz gereken gss primi çıkar. Devletinmi ödeyeceği yoksa sizin yazdığım rakamlardan birine mi tabi olup ödeyeceğiniz gelir testine göre belli olacak.

Gelir testi maalesef geçmiş dönemde tahakkuk eden borçlarınızı azaltma yönünde etki etmiyor. SGK ile mevcut borcunuzu görüşüp düzelttirmeye çalışın ama gelir testine girmek için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek müracaat edeceksiniz. İkametinizin olduğu valilik/kaymaklıktan gelir testi için hangi sosyal yard.vakfına gideceğinizi öğrenebilirsiniz.

Gelir testi geçmiş dönemde tahakkuk eden borçlarınızı azaltma yönünde etki yapar.geçmişe dönük düzeltme yapılıyıor.

Gelir testi geçmiş dönemde tahakkuk eden borçlarınızı azaltma yönünde etki yapar.geçmişe dönük düzeltme yapılıyıor.
Uygulama da varsa bilmiyorum (inşallah vardır) ama konuyla ilgili okuduğum hiçbir yazıda geçmiş dönem borçlarını azalttığını okumamıştım. Hatta geçmiş dönem tahakkuk eden borçları azaltmaz şeklinde daha geçenlerde güvenilir bir siteden konuyla ilgili yazı okumuştum...

17 yaşında oğlum sigortalı anne babası olarak sigortamız yok çalışmıyoruz onun sigortası
üzerinde sağlıktan yararlanabilir miyiz..Bunun için ne yapmamız gerekir.

eşim 2012 mart ayından beri çalışmıyor. zaten iki kişiyiz ve kirada oturuyoruz. eşim birçok kez sgk'ya gitti ve muayene oldu. eşim için gss ödememiz gerekiyor mu? ileride önümüze yüklü miktarda paralarla gelir mi sgk? ne yapmamız gerekir bu konu ile ilgili..

Siz Ssk'lı olarak bir işte çalışıyor musunuz?
Sizin ile birlikte yaşayan kimler var? Başka geliriniz var mı? Çocuk var mı?

evet ben ssk'li bir işte çalışıyorum. çocuk ve başka bir gelir yok..

Eşiniz 2012/Mart ayından bu yana çalışmayıp da halen sağlıktan yararlanabilmesi imkansız, o kendi üzerinden değil, sizin Ssk' nız üzerinden sağlıktan yararlanıyordur, yani eşiniz ve çocuğunuz sizin Ssknız üzerinden yararlanıyorlardır. Gss primi de çıkmaz onlara. (Çocuk 18 yaşından büyük ise, okuyorsa da 25 yaşından büyükse sizden de yararlanamaz.)

SN:MODORATÖR
Ben yaklaşık bir senedir işsizim. GSS testi bu zaman zarfında yaptırmadım. Geçen gün sorgulama yaptım Borcum 850 TL çıktı.Kazayla iş bulursam oradan almış olduğum gelirde benden alınacak prime tabi olacak değilmi?Birde 26.07.2012 tarihinde bir özel gazetede ünlü bir sgk müfettişi ödeme yapmadıysanız yapmayın.Önümüzde 3seçim var.Mutlaka af çıkacak diyor siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?
Birde 850 tl test yaptırırsam değişirmi?Ya da ödeyeceğim prim+850 tl mi olur?

SN:MODORATÖR
Kazayla iş bulursam oradan almış olduğum gelirde benden alınacak prime tabi olacak değilmi?

Burada ne demek istiyorsunuz anlayamadım, ancak, bir iş bulursanız GSS prim hesaplanması durur ve Ssk' lı olduğunuz için sağlıktan yararlanırsınız. Sizden başka bir para çıkmaz.Ancak bu borcunuz sağlıktan yararlanmaya engel olabilir, orasından tam emin değilim.(Bilen arkadaşlar yazarsa, bilgilenmiş oluruz)
Test yaptırsanız aile bireylerinin gelirlerine göre 850,00 TL düşebilir de çıkabilir de. Ya da hiç ödemeyip silinebilir de.Ailenizde yaşayan bireylerin ve maddi durumunuz ile ilgili bir şey bu.

Hiç ödemeyene gelince, faizlerinden kurtulma imkanınız var, ancak ana paradan kurtulamazsınız diye düşünüyorum. Ödeyenle ödemeyen bir olmaz mantığından hareket ederek söylüyorum.

SN:ZİNDAN
Öncelilke vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.Biraz laubali bir yazım olmuş kusura bakmayın yaklaşık bir senedir işsiz olduğum için kazayla dedim.Bana birisi git yaptır Eğer yaptırmazsan senin,çalışan kardeşinin ve emekli babanın maaşlarınızı toplarlar dedi.Yani bu gün 40 tl ödeyebilirsin ama belki yarın 3 nüzünde toplamını alırlar o zaman da 100 küsur ödersin dediler.Hangisi doğru?
Birde kardeşim çalıştığı yerde maaş+ikramiye alıyor.Buna kardeşimin maaşınımı yoksa hem maaşı hemde ikramiyesini mi belirteceğim
Sizinde dediğiniz gibi bu borç sağlıktan yararlanmayı etkiliyor. Ne zaman bu borcu kapatırsanız ondan sonra sağlıktan yine yararlanıyorsunuz.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM TUTARLARI – 2013
Yalnızca Genel Sağlık Sigortasına Tabi Olanlar İçin GSS Prim Tutarları(Gelir Testi Sonucu Tespit Edilen Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Durumuna Göre)​
01/01/2013 – 30/06/2013 Tarihleri Arası
Aylık Geliri 326,20 TL’den Az Olanlar​
Aylık Geliri 326,20 TL’den 978,60 TL’ye Kadar Olanlar​
Aylık Geliri 978,60 TL’den 1.957,20 TL’ye Kadar Olanlar​
Aylık Geliri 1.957,20 TL’den Fazla Olanlar​
39,14 TL​
117,43 TL​
234,86 TL​
01/07/2013 – 31/12/2013 Tarihleri Arası
Aylık Geliri 340,50 TL’den Az Olanlar​
Aylık Geliri 340,50 TL’den 1.021,50 TL’ye Kadar Olanlar​
Aylık Geliri 1.021,50 TL’den 2.043 TL’ye Kadar Olanlar​
Aylık Geliri 2.043 TL’den Fazla Olanlar​
40,86 TL​
122,58 TL​
245,16 TL​
Gelir Testi Yaptırmayanlar
Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanlar; • 01/01/2013 – 30/06/2013 tarihleri arası aylık 234,86 TL, • 01/07/2013 – 31/12/2013 tarihleri arası aylık 245,16 TL, genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir.
Uzun Vadeli Sigorta Kollarına Tabi Olanlar İçin GSS Prim Tutarları
• 4/a – 4/b ve 1/10/2008 tarihi veya sonrasında işe giren 4/c sigortalıları için GSS prim tutarı, prime esas kazançlarının, yani SGK’ya bildirilen kazançlarının % 12,5’idir.• İsteğe bağlı sigortalılar için GSS prim tutarı, prime esaS kazançlarının yani SGK’ya bildirdikleri kazançlarının % 12’sidir.
GSS Primlerini Ödeme Zamanı

• Her ayın GSS prim borcunun takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekir. Ayın son gününün resmi tatile rastlaması halinde takip eden ilk iş gününün mesai bitimine kadar ödenmesi gerekir.