Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

Ynt: Genel Sağlık Sigortası sorularını buraya yazınız?

serdb53 ' Alıntı:
Dün SGK'dan tebligat geldi. 1.1.2012 tarihinde genel sağlık sigortalısı olarak tescil işlemimin yapıldığını, tahakkuk eden primin 35,46 TL olduğu yazılı. Ben de bugün bankaya gidip prim ödeyeceğimi söyledim. 144,59 TL dediler söylenerek ödedim. Benim mantığıma göre 4 aylık prim artı gecikmelerin toplamı bu civarda tutar. İyi ama prim ödeme yükümlülüğüm tebligatla başlamaz mı? Bu nasıl bir durum böyle?

Yazı gönderipte bilgilendirdiklerine dua edin siz :)

yasa çıkarıldığından itibaren geçerlidr. bundan dolayı da toplu olarka ödemeleriniz yapmanız gerekmektedir

benim sorum sigorta primi ödenmiyorken sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanacağım hakkında. işten ayrıldıktan sonra 90 ya da 100 gün kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğimi biliyorum. ancak ben bu süreyi aşmış bulunmaktayım.en son 15.01.2012 tarihinde sigorta primim ödendi.ocak ayında 15 günlük yani.90 gün sınırını aştığını son durumumda sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabilirim? teşekkür ederim.

genel sağlık sigortasından yararlanmak için nereye başvurmamız gerekiyor ve gerekli bi evrak var mı?

Arkadaşlar merhaba. Bu Genel Sağlık Sigortası konusunda kafama takılan bir çok konu var. Ne SGK nede başka bir yerden tatmin edici bilgi alamadığım için buraya yazıyorum.

27 yaşındayım (erkek) ve şu an SGK'lı bir işte çalışmaktayım. Aynı zamanda tezli yüksek lisans yapıyorum ve Allah nasip ederse haziran ayı içerisinde yüksek lisansım bitecek.

Yine Allah kısmet ederse 4-5 ay sonra doktoraya başlayacağım.

Sormak istediklerim ise şöyle;

Şimdi ben SGK'lı bir işte çalışıyorum ancak çalıştığım iş yeri kapanma aşamasında olduğu için işten ayrılacağım.

1- Haziran sonu SGK'lı işimden ayrılacağım.
2- Haziran ayında yüksek lisans eğitimim bitiyor.
3- Ekim ayında doktoraya başlayacağım. (Doktora süresince ilk 2 sene çalışmayacağım.)
4- Ailem ile yaşıyorum.
5- Ailem 4 kişi ve ben işten çıktıktan sonra olacak toplam aile geliri 2850 TL

Ben doktora için gereken parayı biriktirdim ve kenara koydum. Aynı zamanda doktora süresince bana 2 yıl yetecek parayı da kenara koydum. (Bankada)

Daha önce kendi evimde yaşıyordum ancak işten ayrılınca evin kirası gibi masrafları ödeyemeyeceğim için ailemin yanına taşındım. İkametgahımı da aile sağlığı hizmetlerinden yararlanabilmem için ailemin yanına aldırmıştım.

SGK'ya sorduğumda çalışırken biriktirdiğim ve doktora boyunca harcayacağım para olduğu için aile geliri dışında birde bu gelirin var sayılır diyorlar.

Sorularım;

1-Haziran sonu işten ayrıldıktan sonra ne zaman GSS primi ödemeye başlayacağım? 100 gün ödemezsin dediler ama emin olamadım.
2- Haziran sonunda artık doktora zamanı için ayırdığım para dışında hiçbir gelirim olmayacak. Ailemin geliri ise 2850 TL. Kişi başı 712.5 TL düşüyor. (Ev aileme ait, kira ödemiyoruz)
3- Ben ne kadar prim öderim? (Aile geliri ve bankada biriktirdiğim para dışında bir gelirim olmayacak.)
4- Şu an öğrenci olmamın veya ekim de öğrenci olmamın bir faydası olur mu?
5- Benim gelir testine girmem gerekiyor mu?

Özellikle işten ayrıldıktan sonra ne yapmam gerektiği konusunda kesin bir bilgi edinemedim.

Bu konularda yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Eylül sonuna doğru gss yaptırmanız gerekir, işten ayrıldıktan sonra 100 gün sağlıktan faydalanırsınız, doğrudur. Ekim ayında öğrenci olmanız birşeyi değiştirmez çünkü yaşınız 27, en fazla 25 olması gerekir. 100 tl. civarı GSS çıkabilir ancak bankadaki paranız hesaplamayı değiştirebilir.

Merhabalar. Eşim için isteğe bağlı ödüyorum. Uzun süredir bazı aylarda hiç ödeme yapmadım. Şimdi intermetten bankadan ödeme yapmak istediğim zaman 9900 TL prim gösteriyor. Fakat geçmişe doğru en fazla 12 aylık prim ödemesi yapabiliyorum. Bu da en fazla 4000-5000 tl yapar.GSS nedeniyle, prim borcu olmasından dolayı SGK provizyon vermiyor. Benim bu sorunu aşmak için 12 aylık prim mi yoksa bütün borcumu mu yatırmam gerekiyor. YArdımlarınıza şimdiden teşekkürler.

En fazla 2 ay borç olabilir, geri kalan borcun tamamı ödenmelidir, çünkü isteğe bağlı bağkur kapsamında ve bağkur için 2 aylık borçlarda provizyon veriliyor, ödemenin tamamını yapabilmek için kurumla görüşmelisiniz.

1 yıldır çalışıyorum ama sigorta konusunda sıkıntı yaşıyorum

Merhaba;
kime soracağımı bilemedim, Şuan çalıştığım iş yerinde 1 yıldır çalışıyorum bu yıl şubat ayında ssk yatırılmaya başlandı ve 5. ayın 20sinde çıkışım yapılmış. sınavlarım için şehir dışına çıkmam gerekmişti ayın 25inde (5.ay) şehir dışına çıktım 4 gün yoktum ama hala sigorta girişim yapılmamış. hakkımı nasıl arayacağım? Çalışma bakanlığına gitsem burada 1 yıldır çalıştığımı nasıl ispat edeceğim sonuçta siğortamı kaç ay sonra başlattılar? Yardımcı olursanız sevinirim :-[

1 yıl çalıştığınızı ancak sigorta girişinizin geç yapıldığını bildirir dilekçeyi sosyal güvenlik merkezine işkur veya bölge müdürlüğüne verirseniz eğer işyerinizde çalışmaya devam ediyorsanız müfettiş gönderip tespit edilebilir ve işverenin savunması muhakkak alınır ve belgeleri incelenir, şahitler varsa onlara sorulabilir eğer yeterli görülmezse mahkemeye intikal eder, yine şahitlerin önemi bu konuda büyüktür.

Merhaba arkadaşlar ben gss prim borcunu yatırdım hala "1106 - 60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir." yazıyor sgk ya gdiyorum sisteme geçmemiş diyor napmalıyım ben hiç böyle bişeyle karşılaşan varmı?

1-2 gün sürebilir sisteme aktarımı, elinizde doğru bilgileri taşıyan dekont varsa sorun olmaz.

Bizde de oldu, bir Gss' linin yılbaşından bu yana yatırdığı primleri Sgk' dan sorgulattığımız zaman, hiç prim yatırmamışsınız diyor, bankaya sorgulattırdığımız zaman kuruşuna kadar söylüyor.
Sgk sistemlerinin düzgün çalışmadığını düşünüyorum.
Dekontlarınızı kaybetmeyin, muhafaza ediniz.

merhaba benim bir sorum olucak eğer yanlış yere yazıyorsam lütfen düzeltin.babam 6 aydır ırakta çalışıyor şirketi kendisini yurt dışı sağlık sigortası yaptı yalnıazca sağlıktan faydalanabilecek şekilde babam türkiyeye döndüğünde bu 6ayı yatırmak istyiyor bunun için ıraktaki büyük elçilikten bir kağıt alması falan gerekiyormu yada ne yapması gerekiyor.yardım ederseniz çok sevinirim.şimdiden teşekürler.

merhaba ben 23 yasında üniversite öğrencisiyim. babam mermur 2 ay once sıgortalı bır ıse part tıme calısan olarak gırdım ve kısa zaman once ısten ayrıldım. tekrar babamın emeklı sandıgı ndan yararlanabılır mıyım?

bu günleri , ister isteğe bağlı sigortalı olarak ister zorunlu genel sağlık sigortası olarak ödeyebilirsiniz.