Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

Ynt: Genel Sağlık Sigortası sorularını buraya yazınız?

KOLOMBO ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:
Bir açık yakaladık yani. Aman yerin kulağı var.
Arkadaşlar 07 puantaj seçimini isteğe göre yapamıyoruz diye biliyorum. Çünkü İşyeri sicil numarası 4 ile başlayan (yani inşaat işyerleri gibi) işletmelerde mecburen 07 puantaj yapmamız hakkında daha önceden sgk da bir yazı yayınlanmıştı hatırlarsanız. bu demek oluyorki inşaat işyerlerinde puantaj 07 kodunu mecburiyetten yaptığımızdan gss li olmamıza gerek yok. Fakat işyeri sicil numarası 2 ile başlayan işyerlerinde 7 kodunu seçemezsiniz diye bir görüşüm var. Yanılıyormuyum. Şöylede bir durum var. Ben her ay bir mükellefe ( inşaat )puantajlı işçi için bildirge ve eksik gün bild. gönderiyorum. Ayda 10 gün gösteriliyor. 2012 ÖNCESİ 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞMA BİLDİRİM kısmına girdiğimde Karşıma "Bildirmeniz gereken çalışanınız bulunmamaktadır. " uyarısı çıkıyor. Buda bu görüşümü destekliyor olmalı.

Hatırlamıyorum. Yazıyı paylaşırmısınız burdan.

Bulamadım sayın nisanlı. eğerki bulursam paylaşıcam. Peki benim eksik günde neden çıkmadı işçinin ismi.

iyi çalışmalar..
ben yetim aylığı alıyorum.İşkurdaki kurslara başvurmak istiyorum fakat oraya girersem sağlık sigortası yapılacak.Bu durumda yetim aylığım kesilir mi?şimdiden sağolun.

Yetim aylığı alanlar zaten GSS kapsamındadırlar.GSS kapsamına girmek yetim aylığınızın kesilmesine denen olmaz.

Amerika' da ikamet eden ve burdaki nüfus memurluğunda ikamet adresi kayıtlı, çifte pasaportlu çocuğumu GSS' den çıkartmak istiyorum. Gerekli işlemler hakkında bilgi lütfen.

peki arkadaşlar şu en askerde bulunan bir kişinin durumu nedir?

Arkadaşlar allahın izniyle şubat ayında üniversiteyi bitirdim fakat şu an kpss'ye hazırlanıyorum ve işsizim. Ocak ayı itibariyle 25 yaşımı doldurmadığım için öğrenciyken gss için bir başvuruda bulunmadım fakat şu an da işsiz olduğum için başvuru yapmam gerekiyor. geçen kuruma gidip sorduğumda bana sgk'dan tebligat gelmesi gerektiğini söylendi. benim ikametgahım şu anda üsküdar'da ve haftaya bursa'ya aldıracağım. bu durumda tebligat beklemelimiyim yoksa tebligat gelmeden de gss kaydını yaptırabilir miyim?

Tebligat beklenmesi gerekmiyor.İkametgahınızın bağlı olduğu Sgk' ya gidebilirsiniz.

peki arkadaşlar şu en askerde bulunan bir kişinin durumu nedir? bilgii olan yok mu acaba?

Askerler için Gss primi ödeme yükümlülüğü yoktur.

peki bunun için herhangi bir başvuruda bulunulması gerekiyor mu? askerde olduğuna dair yapılması gereken bir işlem var mı?

Gss sisteminde bunun ile ilgili olarak askerde olanların bilgisi yer alıyordur muhakkak, sonuçta 30-40 kurum ile veri alışverişinde bulunuyoruz diye sallıyorlar.O zaman bunu da görebiliyorlardır illaki.
Eğer olurda askerdeki adama da prim tahakkuk ettirdiyseler, askerden alınacak bir yazı ile bu sildirilebilir pek ala.

Merhabalar ben bir markette 4 senedir part-time çalışıyorum..Ayda 17-19 gün arasında çalışıyorum ve sigortam ödeniyor. Aylığım bordroya yansıyan tutar 600 TL civarındadır. Benim sormak istediğim; Bilinen o ki GSS ödemeleri emeklilik priminden sayılmıyor. Bu durumda gelir testi yaptırmak yada isteğe bağlı ödeme(emeklilik primine geçmesi ve sağlıktan yararlanabilmek için ) seçeneği arasında kaldım. Ailemin yanında yaşıyorum, ev babama ait, babamın herhangi bir sigortası mevcut değil ki annem ve babam zaten kardeşimin sağlık sigortasından faydalanıyorlar. Şu durumda gelir testi yapılması halinde bana tahmini ne kadar bir ücret çıkarırlar... İkinci seçenek isteğe bağlı ödemeler kişinin kendisinin belirleyeceği bir tutar üzerinden mi yatırılıyor. İsteğe bağlı alt ve üst sınır nedir. İsteğe bağlı olmam halinde eksik kalan 11-13 gün için tahmini ne kadar ücret ödemem gerekir. Artı bir soru olarak 4 senedir part-time çalıştığımı belirtmiştim öğrenmek istediğim ilerde emeklilik primi sayılması için geriye dönük olarak (aynen askerlik borçlanması gibi) part-time olarak çalıştığım bu 4 senenin boşluklarını borçlanarak tamamlayabilir miyim ? Lütfen bu konularda beni aydınlatırsanız memnun olurum..Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum..Kolay gelsin..

İmkanınız varsa kalan eksik günlerinizi isteğe bağlı olarak ödemeniz en doğrusu.Çünkü bu durum eski adıyla ssk ya sayılıyor ve emekliliğinizi etkiler.Gelir testi aslında giderler baz alınarak hesaplanıyor.İsteğe bağlı sigortada alt sınır brüt asgari ücrettir.Aylık şu anda 886,50-TL dir.Günlük olarak 29,55-TL dir. Örneğin 11 gün eksikse isteğe bağlı öderseniz asgari ücretten 104-TL (29,55-*11*%32)ödemeniz lazım.Bu durumda sağlıktanda yararlanabilirsiniz.
Sadece GSS ödeyecem derseniz 39-TL (29,55*11*%12)ödeyeceksiniz.Bu durumda sadece sağlıktan yararlanacaksınız.

Ayrıntılı bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum sayın Metyo benim durumum açıklığa kavuştu ne yapmam gerektiğini öğrendim....Bu yeni sistem nedeniyle kafalar karıştı biraz birde babam ve annemim durumu hakkında sormak istediklerim var..Babam ve annem abimin bağkuru üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanıyorlardu.Abim servis işi yapıyordu fakat şubatın başında servis otobüsünü satıp bağkurunu sonlandırdı. Sağlık hizmetinden babam ve annemin 100 gün daha faydalanmaya hakları olduğu söylendi. Babam ve annemin herhangi bir sigortası emeklilikleri v.s. yok, fakat içinde oturduğumuz ev babamın üzerine kayıtlı ve bir dairedende kira alıyor. Benim bu yeni sistemden anladığım babam ve anneminde bu 100 günlük sürenin sonunda gelir testi için başvurup Gss için ücret ödemeleri gerektiğidir. Hal böyle iken benim düşündüğüm başka bir durum var. Diğer erkek kardeşim SSk'lı olarak bir işyerinde 1.5 senedir çalışıyor. Bu 100 günlük süre dolmadan kardeşim, annem ve babamı kendi sağlık sigortası üzerine geçirip onların yine eski düzenden sağlıktan yararlanmasını sağlayabilir mi? Yani annem ve babam hiç bu gelir testi vs. işlerine girmeden diğer erkek kardeşimin ssk'sı üzerine geçiş yaparak hiçbir ödeme yapmalarına gerek kalmadan sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilirler mi? Babamın üzerinde gözüken ev ve kira geliri buna engel teşkil eder mi? Cevaplarsanız çok memnun olurum..Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..

nry144 ' Alıntı:
Merhabalar ben bir markette 4 senedir part-time çalışıyorum..Ayda 17-19 gün arasında çalışıyorum ve sigortam ödeniyor. Aylığım bordroya yansıyan tutar 600 TL civarındadır. Benim sormak istediğim; Bilinen o ki GSS ödemeleri emeklilik priminden sayılmıyor. Bu durumda gelir testi yaptırmak yada isteğe bağlı ödeme(emeklilik primine geçmesi ve sağlıktan yararlanabilmek için ) seçeneği arasında kaldım. Ailemin yanında yaşıyorum, ev babama ait, babamın herhangi bir sigortası mevcut değil ki annem ve babam zaten kardeşimin sağlık sigortasından faydalanıyorlar. Şu durumda gelir testi yapılması halinde bana tahmini ne kadar bir ücret çıkarırlar... İkinci seçenek isteğe bağlı ödemeler kişinin kendisinin belirleyeceği bir tutar üzerinden mi yatırılıyor. İsteğe bağlı alt ve üst sınır nedir. İsteğe bağlı olmam halinde eksik kalan 11-13 gün için tahmini ne kadar ücret ödemem gerekir. Artı bir soru olarak 4 senedir part-time çalıştığımı belirtmiştim öğrenmek istediğim ilerde emeklilik primi sayılması için geriye dönük olarak (aynen askerlik borçlanması gibi) part-time olarak çalıştığım bu 4 senenin boşluklarını borçlanarak tamamlayabilir miyim ? Lütfen bu konularda beni aydınlatırsanız memnun olurum..Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum..Kolay gelsin..

Aşağıdaki şu sorum hakkındada beni bilgilendirirseniz sevinirim. :)
Artı bir soru olarak 4 senedir part-time çalıştığımı belirtmiştim öğrenmek istediğim ilerde emeklilik primi sayılması için geriye dönük olarak (aynen askerlik borçlanması gibi) part-time olarak çalıştığım bu 4 senenin boşluklarını borçlanarak tamamlayabilir miyim ?

Evet.Borçlanabilirsiniz.

arkadaşımın anne ve babası kendi üzerinden sağlıktan faydalanıyor, hiçbir gelirleri yok.
anne ve babası gelir testi için başvurmalı mıdır ? GSS öderler mi ?

parlak1980 ' Alıntı:
arkadaşımın anne ve babası kendi üzerinden sağlıktan faydalanıyor, hiçbir gelirleri yok.
anne ve babası gelir testi için başvurmalı mıdır ? GSS öderler mi ?
sağlıktan yararlananların birşey yapmasına gerek yok.

nry144 ' Alıntı:
Ayrıntılı bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum sayın Metyo benim durumum açıklığa kavuştu ne yapmam gerektiğini öğrendim....Bu yeni sistem nedeniyle kafalar karıştı biraz birde babam ve annemim durumu hakkında sormak istediklerim var..Babam ve annem abimin bağkuru üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanıyorlardu.Abim servis işi yapıyordu fakat şubatın başında servis otobüsünü satıp bağkurunu sonlandırdı. Sağlık hizmetinden babam ve annemin 100 gün daha faydalanmaya hakları olduğu söylendi. Babam ve annemin herhangi bir sigortası emeklilikleri v.s. yok, fakat içinde oturduğumuz ev babamın üzerine kayıtlı ve bir dairedende kira alıyor. Benim bu yeni sistemden anladığım babam ve anneminde bu 100 günlük sürenin sonunda gelir testi için başvurup Gss için ücret ödemeleri gerektiğidir. Hal böyle iken benim düşündüğüm başka bir durum var. Diğer erkek kardeşim SSk'lı olarak bir işyerinde 1.5 senedir çalışıyor. Bu 100 günlük süre dolmadan kardeşim, annem ve babamı kendi sağlık sigortası üzerine geçirip onların yine eski düzenden sağlıktan yararlanmasını sağlayabilir mi? Yani annem ve babam hiç bu gelir testi vs. işlerine girmeden diğer erkek kardeşimin ssk'sı üzerine geçiş yaparak hiçbir ödeme yapmalarına gerek kalmadan sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilirler mi? Babamın üzerinde gözüken ev ve kira geliri buna engel teşkil eder mi? Cevaplarsanız çok memnun olurum..Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..

bu sorumu cevaplayabilir misiniz ?