Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

Ynt: Genel Sağlık Sigortası sorularını buraya yazınız?

Ama dediginiz sekilde uygulama soz konusu degil.

eliminator ' Alıntı:
anlaşıldı gelir testi için başvurmak zorunlu. cezası neyse ödemeye razıyım, gidip kuyruğa girmeye niyetim yok.

ama aslında sanırım bir ceza almak için tebligat yapmaları, onun sonucunda gelir testi yaptırmazsam ceza ve en üst seviyeden prim ödemem gerekmiyor mu ?

Tebligat gelmesine rağmen 1 ay içerisinde gelir tespiti yaptırmazsanız asgari ücretin 2 katı üzerinden tesciliniz yapılır. yaklaşık olarak aylık 212 tl ödemeniz istenir. eğer emeklilik için yaşı beklerken son 7 yıl ssk olma koşulu v.b. durumunuz yoksa, gelir tespiti yaptırmak istemediğinizi söylediniz, şahsen ben 70 tl daha fazla verip isteğe bağlı yaptırmanızı öneririm.

inşaat işyerlerindeki işe girişler ?

İnşaatlarda (puantaj ile 30 günden az çalışan) işçilerden aralıktan devam edenlerle ilgili sistemden bişeyler işaretlenip degiştirilecek mi. 01.01.2012 den itibaren inşaat giriş bildirgelerinde nereler işaretlenecek.

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Vakt-i Sükut ' Alıntı:
Başvurular, 1 Mart'a kadar uzatıldı diye biliyorum ben, doğrudur değil mi?

Henüz uzatılmadı..

SGK 50 soru ve 50 Cevapları okursanız orda açıkca 31 Ocak 2012 diye bir tarihin son olmadığı yazıyor.
Son tarihi 31 Ocak olmadığına göre uzatıldı ve uzatılmadı diye tartışmaya gerek yok. Sgk zaten herkese otomatik olarak Gss primi tahakkuk ettirdi. Adreslerine tebliğ ediyor. Önemli olan bu tebligatı aldıktan sonra
1 ay içinde başvurmak. Son tarih tebligattan itibaren 30 gün. Yoksa 31 ocak son tarih diye bir tarih söz konusu değil. Bir çok gazete bilerek veya bilmeyerek insanların kafasını karıştırıyor. Özellikle bazı SGK uzmanı şahıslar Sgk genelgesine rağmen tersi yorumlar yaparak insanların kafasını bulandırdı.

SGK SORU - CEVAP
16- Her hangi bir sosyal güvencesi olmayanlar 31/1/2012 tarihine kadar gelir testi için müracaat etmezlerse ne olacaktır?
1/1/2012 tarihi itibariyle her hangi bir sosyal güvencesi olmayanlar Kurum tarafından Kanunun (60/g) bendi kapsamında re?sen tescil edilmişlerdir. Bu kapsamdakilere Kurum tarafından gelir testi yaptırmaları için ?gelir testine müracaat bildirim? belgesi adreslerine gönderilmiştir. ?Gelir testine müracaat bildirim? belgesi tebliğ edilenler, tebliğ tarihinden itibaren en geç bir ay içinde ikametlerinin bulunduğu vakıflara başvuracaklardır. Ancak bu yazının alınmasını beklemeksizin de doğrudan gelir testi için ikametlerinin bulunduğu vakıflara başvurabilirler. Dolayısı ile 31/1/2012 tarihi, son müracaat tarihi olarak değerlendirilmeyecektir.

SGK Başkanı Fatih Acar, prim ödemeleri şubat ayı sonuna kadar ödenebildiği için başvuruların şubat ayı içinde de yapılabileceğini söyledi. Acar, sisteme ilk kez giren 1 milyon 700 bin kişiye mektup gönderdiklerini belirterek, vatandaşların Alo 170 iletişim hattını arayarak da bilgi alabileceklerini söyledi. Acar, "Yeşil kartın vize süresi dolmuşsa, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 13 kurumda 28 sorgulamayla gelir durumunu belirleyecek" dedi

yani gelir testi başvuru süresi uzatma mevzusu sadece primlerin bir sonraki ay ödendiği için şubat ayı içersinde de yapılabilecek yoksa bir genelge ile falan süre şubat sonuna kadar uzatıldı diye bir şey yok

sayın fbr isteğe bağlı yaptırıp 70 tl veririm daha iyi demişsiniz.. bu nasıl yapılacak. örneğin ayda 12 gün çalışıyor, geri kalanı için direkt isteğe bağlı yaptırırsa gelir testi yaptırmasına gerek yok mu?? isteğe bağlı da gün sayısı belirtiliyormu, yani kalan 18 gün için nasıl oluyor??

Evet.İsteğe bağlıda kalan günler ödenebilecek.

fbr ' Alıntı:
eliminator ' Alıntı:
anlaşıldı gelir testi için başvurmak zorunlu. cezası neyse ödemeye razıyım, gidip kuyruğa girmeye niyetim yok.

ama aslında sanırım bir ceza almak için tebligat yapmaları, onun sonucunda gelir testi yaptırmazsam ceza ve en üst seviyeden prim ödemem gerekmiyor mu ?

Tebligat gelmesine rağmen 1 ay içerisinde gelir tespiti yaptırmazsanız asgari ücretin 2 katı üzerinden tesciliniz yapılır. yaklaşık olarak aylık 212 tl ödemeniz istenir. eğer emeklilik için yaşı beklerken son 7 yıl ssk olma koşulu v.b. durumunuz yoksa, gelir tespiti yaptırmak istemediğinizi söylediniz, şahsen ben 70 tl daha fazla verip isteğe bağlı yaptırmanızı öneririm.

Benim de demek istediğim şu. Ben herhangi bir müracaat yapmazsam, gelir testi başvurusu yapmazsam bana bunları yapmam için tebligat yapılması gerekmiyor mu ? Sanırım bana ancak o tebligattan sonra gelir testi yaptırmazsam ve sonucundaki ödemeyi yapmazsam ceza söz konusu olur.

Veya bana tebligat yapılmaksızın "sen gelir testine başvurmadın, şu kadar usul cezası, primin de şu kadar" diye otomatikman ceza mı gelir ?

Anlamaya çalıştığım bu.

Merhaba

Çalışdığım şirketdeki yabancı müdürlerimizin aileleri hakkında nasıl bi uygulama yapmamız gerekir ?

NOT:Yabancı müdürlerimizin SGK sını yatırıyoruz. ???

35- Part-time çalı?anlardan kimlerin ay içindeki eksik bildirilen günlerini genel sağlık
sigortası yönünden 30 güne tamamlama yükümlülüğü bulunmamaktadır?
Eksik gün nedeni ?puantaj? olanlar, sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar, Kanunun 5
inci maddesi kapsamındaki haklarında bazı sigorta kolları uygulanan sigortalılar, ay içinde
birden fazla işyerinde çalışıp toplam çalışma süresini 30 güne tamamlayanlar ile kamu
idarelerinde 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) ve (C) bentlerine tabi çalışanlar,
4857 sayılı Kanuna tabi çalışmakla birlikte 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tabi
sandıklarda çalışanlar için sandıklar Kuruma devredilinceye kadar 30 güne tamamlama
yükümlülüğü aranmaz.
puantaj usulu çalışanlar kısmı hakkında yorumu olan varmı çünkü çok önemli bi huzus

2022 maaşı almayanın gelir testi

İyi günler.
Abim 34 yaşında %69 özürlü fakat aile içi gelir nedeniyle 2022 maaşı bağlamıyorlar.
Babam emekli memur. Babamın üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi yoksa gelir testi yaptırıp GSS primi mi ödeyeceğiz?
Teşekkürler...

F.KARA ' Alıntı:
35- Part-time çalı?anlardan kimlerin ay içindeki eksik bildirilen günlerini genel sağlık
sigortası yönünden 30 güne tamamlama yükümlülüğü bulunmamaktadır?
Eksik gün nedeni ?puantaj? olanlar, sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar, Kanunun 5
inci maddesi kapsamındaki haklarında bazı sigorta kolları uygulanan sigortalılar, ay içinde
birden fazla işyerinde çalışıp toplam çalışma süresini 30 güne tamamlayanlar ile kamu
idarelerinde 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) ve (C) bentlerine tabi çalışanlar,
4857 sayılı Kanuna tabi çalışmakla birlikte 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tabi
sandıklarda çalışanlar için sandıklar Kuruma devredilinceye kadar 30 güne tamamlama
yükümlülüğü aranmaz.
puantaj usulu çalışanlar kısmı hakkında yorumu olan varmı çünkü çok önemli bi huzus

06 ve 17 eksik gün nedenlerini gösteriyorsan bir işçi için Gss kapsamına giriyor ve kalanını tamamlamak zorunda kalıyor.
07 puantaj yaparsan Gss kapsamına girmiyor.

sn. Zindan yanlış anlamadım ise inşaat tekstil gibi puantaj ile çalışan işçilerin eksik gün nedeni ''puantaj '' yapılırsa GSS kapsamında olmayacak mı. Eksik kalan günleri test yaptırarak ödemeyecek mi?

Biraz saçma ama, evet.
Bir işçiyi 06 ile gösterirsen GSS' li, 07 ile gösterirsen GSS' siz oluyor.

SGK da çalışan memur Parttime çalışanlar için benimle şöyle bir bilgi paylaşmıştır;
PT bildirgelerini 6 kodu ile yaptığımızı bu durumda gelir tespiti ve ek ödeme yapmaları gerktiğini ama;
7 kodu ile puantaj sistemini uyulayarak gönderirsek,isterse 10 gün çalışsın herhangi bir ek ödeme çalışan ve şirket için doğmadığını ve bunun genelgesi olduğunu belirtmiştir.
Parttime çalışan personeller için bu durum avantajlı hale geleceğini söyledi.
Konu hakkında yorumlarınızı rica ederim

istanbulhakan ' Alıntı:
............
Parttime çalışan personeller için bu durum avantajlı hale geleceğini söyledi.
Konu hakkında yorumlarınızı rica ederim

Evet.
06 Kısmi istihdam ile gösterdiğiniz işçiyi 07 ile gösterin ve bir puantaj listesi yapıp, ek-10 ile verdiğiniz zaman problem çözülüyor işçi için.Gss primi ödemez.Eski usul devam eder.

Bir açık yakaladık yani. Aman yerin kulağı var.

:) Kocaman bir açık hemdeee..

NİSANLI ' Alıntı:
Bir açık yakaladık yani. Aman yerin kulağı var.
Arkadaşlar 07 puantaj seçimini isteğe göre yapamıyoruz diye biliyorum. Çünkü İşyeri sicil numarası 4 ile başlayan (yani inşaat işyerleri gibi) işletmelerde mecburen 07 puantaj yapmamız hakkında daha önceden sgk da bir yazı yayınlanmıştı hatırlarsanız. bu demek oluyorki inşaat işyerlerinde puantaj 07 kodunu mecburiyetten yaptığımızdan gss li olmamıza gerek yok. Fakat işyeri sicil numarası 2 ile başlayan işyerlerinde 7 kodunu seçemezsiniz diye bir görüşüm var. Yanılıyormuyum. Şöylede bir durum var. Ben her ay bir mükellefe ( inşaat )puantajlı işçi için bildirge ve eksik gün bild. gönderiyorum. Ayda 10 gün gösteriliyor. 2012 ÖNCESİ 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞMA BİLDİRİM kısmına girdiğimde Karşıma "Bildirmeniz gereken çalışanınız bulunmamaktadır. " uyarısı çıkıyor. Buda bu görüşümü destekliyor olmalı.

Hayır bir çok firmada şuanda uygulanmaktadır.Firmalarımızdan birinde 10' larca çalışan var o şekilde.