fonradar

Avukatlarda Stopaj Kesintili Faturalar...

mustafakutlu

Katkı Sunan Üye
merahaba üstadalar bir avukatım 2014 yılı içinde tevkifatlı fatura kesti baro başkanlığına.ben 2014 1.dönem geçici vergisinde tevkifatı indirim konusu yaptım.şimdi gelir vergisi beyannamesini dolduruyorum.gelir vergisindeden de bu tevkifatı indirim konusu yaptım.bir yanlışlık varmıdır acaba?

Selamlar
Beyanın diğer rakamlarını görmeden kesin bişey demek yanlış olur ama,sorunuza istinaden herhangi bir hata olmadığını söyleyebilirim.

Selamlar
Beyanın diğer rakamlarını görmeden kesin bişey demek yanlış olur ama,sorunuza istinaden herhangi bir hata olmadığını söyleyebilirim.

üstadım şöyle

1.dönem geçi vergisi
kar: 2525,65
tevkifat tutarı477,97 ödeme cıkmıyor

2.dönem geçici vergi
kar:5175,07
hes.geçici vergi:776,26
önc.dönem geçici vergi:378,85
tevkifat tutarı:762,72 ödeme çıkmıyor

3.dönem geçici vergi
kar:6890,78
hes geçici ver:1033,62
önceki dönem geç vergi:776,26
tev.tutarı:254,54 ödeme cıkmıyor

4.dönem geçici vergide
kar:11602,09
hes geçici vergi:1740,31
önc dönem hes geçici vergi:1033,62
tevkifat tutarı:1016,96 ödeme cıkmıyor.

şimdi bu verilere dayanarak indirim konusu yaptığım tevkifat tutarlarını yıllık gelir vergisinde tekrar indirim yaptım.bunu demek istedim..

Sayın mustafakutlu,

Sayın merkur2 haklı, fatura ise olmaz (istisnaları var ayrı) ama ben bunu yanlış yazılmış olarak kabul ederek cevaplıyorum. (SMM düzenlendiğini varsayarak.) GV ve KV beyannameleri nihayi beyanlardır bu nedenle Geçici dönemlerinde ortaya çıkan sonuçları kesinleştirerek bu beyannamelere aktaracaksınız. Verdiğiniz değerler göre ödemeniz yine çıkmayacak. Bu nedenle da İade hakkınız doğacak beyanname tahakkukunu aldığınız andan itibaren 1 yıl içinde diğer vergi borçlarınıza da mahsup etme hakkınız doğacak.

Sayın mustafakutlu,

Sayın merkur2 haklı, fatura ise olmaz (istisnaları var ayrı) ama ben bunu yanlış yazılmış olarak kabul ederek cevaplıyorum. (SMM düzenlendiğini varsayarak.) GV ve KV beyannameleri nihayi beyanlardır bu nedenle Geçici dönemlerinde ortaya çıkan sonuçları kesinleştirerek bu beyannamelere aktaracaksınız. Verdiğiniz değerler göre ödemeniz yine çıkmayacak. Bu nedenle da İade hakkınız doğacak beyanname tahakkukunu aldığınız andan itibaren 1 yıl içinde diğer vergi borçlarınıza da mahsup etme hakkınız doğacak.

sayın üstadım haklısınız tabiki smm,fatura değil.(küçük bir yanlışlık yapmışım).yani anladığım kadarıyla stopaj ödemelerinin gelir vergisi beyannamesinde mahsup yaparak doğru yapmışım..

günaydın üstadlarım. stopajlı serbest mes mak.'u hatay baro başkanlığı( ayşe yılmaz) şeklinde kesilmiş. şimdi kesinti yoluya dolduracağım kısmına baro başkanlığını mı yoksa ayşe yılmaz adına mı beyan edeceğim.yardımlarınız bekliyorum??