Kredi Alınması Ve Faiz Giderlerinin Kaydı...

Değerli arkadaşlar,

Uzun zamandır bizleri çekingecede bırakan bir kredi olayı hakkında değerli görüşlerinizi almak isterim. Konu şu şekilde gelişiyor; üç kişiden oluşan abc adi ortaklığı x bankasına başvurarak bir ticari kredi talebinde bulunuyor. Adi ortaklığımız bilanço esasına göre defter tutuyor ve gereken bilanço, gelir tablosu v.s bankaya ibraz ediliyor ve adi ortaklık adına (abc adi ortaklığı adına ) kredi çıkıyor ve bir geri ödeme planı banka tarafından düzenlenip veriliyor. Plana göre geri ödenen her aya ait taksit ödemesi içindeki ana para kredi borcundan düşülüyor faiz ve komisyon da finansman giderine atılıyor.

Zaman geçiyor adi ortaklıkğın yine finansman ihtiyaci oluyor. Ancak bu kez banka (bankalar) adi ortaklığın kendisine tüzel kişiliğine (abc adi ortaklığına) değilde adi ortaklığı oluşturan ortaklardan biri olan C isimli ortağın şahsı adına kredi verebiliyorlar.... yani çıkan kredi adi ortaklık adına değil, ortaklardan birinin adına çıkıyor....

Şimdi sorun şu; ortaklardan birinin şahsı adına çıkan bu kredi tamamı ile adi ortaklığın ticari işlerinde kullanılıyor. Bu durumda ortaklardan C'nin adına alınan ancak adi ortaklığın işlerinde kullanılan bu kredinin tamamıyla adi ortaklığın muhasebe işlemlerine dahil edilip ödenen faiz ve komisyon giderlerinin de adi ortaklık kayıtlarında finansman gideri olarak işlenmesi sizce doğru mudur yada mümkün müdür.....

Ynt: Kredi alınması ve faiz giderlerinin kaydı...

Hayır. Kredi kimin adına kullanıdırlıyosa faiz onun gideridir.
Ancak ikinci krediyi kullandıran ortak ortaklığıa yansıtma faturası kesebilir. (KDV YOK)

ortak bankadan aldğı krediyi şahsı adına almış olduğu için bu parayı banka aracılığıyla ticari işletmeye sokması gerekir ve burada yapmanız gereken banka c ortağını bankadan aldğı kredi kadar alacaklandırmanız dır kredi faizinin ve ödemesinin geldiği zaman ticari işletme ortağa borçlu olduğu için adat düzenleyip faizi ortağın hesabına aktarmanız gerekir

Ortak hesabına faiz yürütüp bunu gider olarak yazmanız mümkün değildir. Ortak ancak banka giderlerini yansıtabilir.

şirket ortağı ticari işletmeye faizle para verebiliyor diye biliyorum

Sayın, nguroy ve BJK,

Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Yukarıda izahına çalıştığım kredi olayında kredi ortak c'nin adına çıkıyor. Yani adi ortaklığın adına değil. Her ne kadar ortak c nin adıa çıkan bu kredi adi ortaklık içinde kullanılıyorsa da neticede banka bu krediyi abc adi ortaklığı adına çıkartmıyor.Kredi geri ödeme planında ortak sadece adı geçmekte. Hal böyle olunca açıkcası burada tahakkuk eden faiz komisyon v.s adi ortalık kayıtlarında finansman gideri olarak göstermek mantıklı durmuyor.

Zira bu durumda ortak c şahıs olarak bankadan borçlanmak sureti ile ortağı bulunduğu abc adi ortaklığını finanse ediyor yada borç para veriyor diyelim...

Sayın nguroy'un ifade ettiği gibi ikinci krediyi kullandıran ortak c'nin adi ortaklığa yansıtma faturası kesebilmesi de mümkün değil . Çünkü adi ortaklığı oluşturan kişilerin kendi adlarına bastırılmış herhangi bir faturaları söz konus değildir. Firmanın kullandığı faturalar adi ortalık sicil no'su içerecek şekilde ortaklık ünvanını taşıyan faturalardır. Dolayısıyla bir yansıtma faturası kesebilme imkanımız yoktur....

Sayın BJK'nin ifade ettiği gibi c ortağını bankadan aldığı ve adi ortaklığa aktardığı rakam kadar alacaklandırabiliriz. Bu noktada sorun yok. Ancak ödenen faizler için ortak hesabına faiz hesaplaması yapıp bunu giderleştirmek sıkıntılı bir durum olup içimize de sinen bir seçenekte değil . Açıkcası ileride karşımıza çıktığında işin içinden çıkılamıyacağı düşünmekteyiz....

Söz konusu kredi zaten adi ortaklığın adına (tüzel kişiliğine- ünvanına) çıkmış olsaydı bugün bu forumda böyle bir başlık ile konuyu açmamış olurdum. Araştırmalarımız sonucunda somut bir bilgiye de ulaşamayınca forumdaki dostların görüşünü alalım istedik. Gerçi bu konuda görüşünü aldığımız bir üstadımız da " hiç sorun olmaz eğer ortak c nin çektiği rakam adi oratklığın banka hesabına geçmiş ise ve adi ortaklıkta kullanıyor ise ortak c nin kendi adına aldığı bu krediye işleyen faizi rahatlıkla adi ortaklığın muhasebe kayıtlarında finansman gideri olarak işleyeblirsiniz " demesi bile kafamızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmadı maalesef.... sıkıntılı bir konu....

Kredi sözleşmesine bakmak lazım. Ortağın adı geçiyorsa bencede olabilir.

Ancak ikinci krediyi kullandıran ortak ortaklığıa yansıtma faturası kesebilir. (KDV YOK)
Sn. Güroy Merhaba,

Konu eski ama ben de bu ay karşılaştım. Ortak iş yaptığımız bir firma adına kullandığımız kredinin faizini KDV siz olarak yansıtma faturası ile firmaya yansıtacağız. Peki KDV beyannamesinde beyan edecek miyiz, edecek isek istisna kodu ne olacak. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Beyan edeceksiniz. İstina kodunu bilmiyorum uygulama yapan arkadaşlar cevaplar.

Sn. Güroy Merhaba,

Konu eski ama ben de bu ay karşılaştım. Ortak iş yaptığımız bir firma adına kullandığımız kredinin faizini KDV siz olarak yansıtma faturası ile firmaya yansıtacağız. Peki KDV beyannamesinde beyan edecek miyiz, edecek isek istisna kodu ne olacak. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Burada yapılan işlemde siz finansman hizmeti sağlamış oluyorsunuz ve bu neden KDV den istisna olsun sayın nguroy?

Finansman hizmetini ancak bankalar ve özel yetki verilmiş kuruluşlar verebilir.. Burada bir masrafın yansıtılması söz konusudur. Bir hizmet verilmiyor.

Eğer aynen yansıtma söz konusu ise bu söylediğim geçerlidir. Bunun dışında başka bir işlem olursa bu vade farkına girer genel oranda kdv ye tabi olur.

Bu tip işlemler birazda kanunu hülle ile delme gibidir. Yapılmaması gerekir. Aynen yansıtan firmanın finansman hizmeti verdiği fakat bu işi yapmaya yetkisi olmadığından ceza yemesine neden olabilir. Akaryakıt/elektrik/döviz büfesi gibi bu özel izne tabi işler için izni hülle ile delmekten cezai yaptırımlar ile karşılaşılması riskini göze almayan yansıtma yapmamalıdır.

Evet elbette bunlar çok istisnai işlemlerdir. Olağan, rutin bir uygulama olamaz.

Sayın aturkan;

Konuyu toparlamak açısından alıntınızı da buraya alarak cevap yazmak istedim. Zira konuda bir karışıklık oldu

Alıntınız;

SORU : Konu eski ama ben de bu ay karşılaştım. Ortak iş yaptığımız bir firma adına kullandığımız kredinin faizini KDV siz olarak yansıtma faturası ile firmaya yansıtacağız.

CEVAP : Tamam burada bir sıkıntı yok. Kullanılan kredinin aynen yansıtılması işi

SORU : KDV beyannamesinde beyan edecek miyiz, edecek isek istisna kodu ne olacak.

CEVAP : Burada kredinin kdv'siz olduğu için kdv beyannamesinde beyan edilecek bir durum yok ki size gelen fatura direk finansman gideri veya herhangi bir varlık için kullanıldı ise onun maliyeti (VUK 163 göre) Eğer kullanılan kredi Leasing Kredi ise o zaman Leasingler kira faturası düzenlediğinden yansıtma faturasında kdv olur oda sizin için indirilecek kdv'dir.

Dolayısıyla sizin işleminizde Sayın nguroy'un ilk yazdığı

Sayın nguroy alıntısı
Kredi alınması ve faiz giderlerinin kaydı...

şeklindedir. Sizde KDV'siz kesilen bu yansıtma faturasını benim yukarıda yazdığım şekilde kayıtlara alacaksınız

Sayın Aşkın Bulduk'un alıntısı

değerli kardeşim,

burada bir katma değer yok.olduğu gibi verme var...onun için...​

Son düzenleme:

SN. Ferhat ve diğer konuya cevap veren diğer arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Saygılar.

[Sayın aturkan;

Konuyu toparlamak açısından alıntınızı da buraya alarak cevap yazmak istedim. Zira konuda bir karışıklık oldu

Alıntınız;

SORU : Konu eski ama ben de bu ay karşılaştım. Ortak iş yaptığımız bir firma adına kullandığımız kredinin faizini KDV siz olarak yansıtma faturası ile firmaya yansıtacağız.

CEVAP : Tamam burada bir sıkıntı yok. Kullanılan kredinin aynen yansıtılması işi

SORU : KDV beyannamesinde beyan edecek miyiz, edecek isek istisna kodu ne olacak.

CEVAP : Burada kredinin kdv'siz olduğu için kdv beyannamesinde beyan edilecek bir durum yok ki size gelen fatura direk finansman gideri veya herhangi bir varlık için kullanıldı ise onun maliyeti (VUK 163 göre) Eğer kullanılan kredi Leasing Kredi ise o zaman Leasingler kira faturası düzenlediğinden yansıtma faturasında kdv olur oda sizin için indirilecek kdv'dir.

Dolayısıyla sizin işleminizde Sayın nguroy'un ilk yazdığı

Sayın nguroy alıntısı

şeklindedir. Sizde KDV'siz kesilen bu yansıtma faturasını benim yukarıda yazdığım şekilde kayıtlara alacaksınız

Sayın Aşkın Bulduk'un alıntısı

değerli kardeşim,

burada bir katma değer yok.olduğu gibi verme var...onun için...​

Sayın Arkadaşlar,

Bir iki ekleme yapayım müsaadenizle, Gurup şirketleri yada aynı ortaklı kurumlarda, Bankaların tercihi nedeniyle Kredi ortaklardan birine yada diğer şirkete çıkarılabiliyor. Bu durumda kredinin kim tarafından alındığı değil kim tarafından kullanıldığı önem arz ediyor. Bu kredilere literatürde "Pass Credit" diyoruz. Bu kredilerin her geliş ve dönüşü dekont örneğiyle birlikte Alandan-Kullanana "Dekont" edildiğinde ve aynı şekilde Kredi Faizleri için benzer uygulama yapıldığında Kredi'yi alanda "0" sonuç olacaktır. Benim uygulamam böyledir. Sadece bu durumu Kurumlar Vergisi Beyannamesine "Transfer Fiyatlandırması" nda da doğru yansıtmak lazım. Bu geçişlerde Fatura kullanılması uygun değildir.

Gelelim Aşkın'ın yorumuna;

"burada bir katma değer yok.olduğu gibi verme var...onun için..." katılmıyorum. İkrazat ve Kredi işlemleri KDV'ne değil BMSV'ye tabi olduğu içindir, deseydi olurdu. Sonra aldığın fiata sattığın mallar için de benzer bir sonuç çıkar ki KDV böyle yorumlanmıyor.

Bu konu sanıldığı gibi az karşılaşılan bir uygulama değildir. Günümüzde çok görülen bu uygulamada bankalardan krediyi kullanan firma, krediyi kullanan gerçek kullanıcısına aktarmaktadır. Holding veya grup şirketleri arasında kredi alışverişi şeklinde gerçekleşen bu işlemler mali idare tarafından "finansman temin hizmeti" ve vergi yargısı tarafından "kredi aktarımı veya krediye aracılık" görülmektedir. Dolayısıyla konu burada bahsedildiği kadar net değil aksine tartışmalıdır. Zira bu tür uygulamaları yapan mükellefler nezdinde yapılan incelemelerde, krediler aynen aktarılsa bile, krediyi aktaran firmaya transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı (Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 12. Maddesi) kapsamında cezalı kurumlar vergisi ve cezalı katma değer vergisi tarhiyatı önerilmektedir. (isteyen olursa örnek olay detaylı olarak anlatılabilir.)

Bu konu sanıldığı gibi az karşılaşılan bir uygulama değildir. Günümüzde çok görülen bu uygulamada bankalardan krediyi kullanan firma, krediyi kullanan gerçek kullanıcısına aktarmaktadır. Holding veya grup şirketleri arasında kredi alışverişi şeklinde gerçekleşen bu işlemler mali idare tarafından "finansman temin hizmeti" ve vergi yargısı tarafından "kredi aktarımı veya krediye aracılık" görülmektedir. Dolayısıyla konu burada bahsedildiği kadar net değil aksine tartışmalıdır. Zira bu tür uygulamaları yapan mükellefler nezdinde yapılan incelemelerde, krediler aynen aktarılsa bile, krediyi aktaran firmaya transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı (Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 12. Maddesi) kapsamında cezalı kurumlar vergisi ve cezalı katma değer vergisi tarhiyatı önerilmektedir. (isteyen olursa örnek olay detaylı olarak anlatılabilir.)
Son parantez içi hükmünüzü lütfen örneklendirir misiniz?