Her İki Tarafın E-fatura Mükellefi Olduğu Durumlarda Ö.K.C. Fişleri

Merhaba Sayın Üstadlar,

Her iki firmanında e-fatura mükellefi olduğu, ancak birbirleri arasındaki perakende alışverişlerinde düzenledikleri yazarkasa fişlerinin durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu fişlerle yapılan alışverişler "Yok" hükmünde midir? Çünkü tebliğde; e-fatura mükellefleri birbiri ile yaptıkları alışverişleri e-fatura ile yapmak zorundadır, diye yazıyor yanlış hatırlamıyorsam. Konuyu telefon ile Alo Maliye hattına da sordum ancak tatmin edici bir bilgi alamadım. Tüm firmaların gider kalemlerine ait alışverişlerin (örn: kırtasiye, temizlik vb.) fatura düzenleme sınırının altında kalmak koşulu ile yazarkasa fişi ile yapılabileceği yönünde görüş verdiler.

Firmamızda 150'ye yakın şubemiz var ve her bir şubemizden bu giderlerle ilgili yazarkasa fişleri gelmektedir. Ancak bu fişleri gider olarak kullanmıyoruz.

net olarak bilgi sahibi üstadlardan yardım rica ediyorum.

Saygılarımla,

Sayın İkra,

Her iki tarafın da e-fatura kapsamında olduğu durumlarda e-fatura dışında bir belge düzenlenmesi mümkün değildir. En güzel örnek e-fatura kapsamında olan mükelleflerin örneğin Carrefour gibi marketlerden yaptıkları alışverişlerdir. Bu alışverişlerle ilgili olarak kasadan ödeme belgesi alınmakta ( uygulama bukadar kolay değil bu kısmı açıklamadan geçiyorum ) fatura ise e-fatura olarak gönderilmektedir.

Verilen cevaba göre fatura düzenleme sınırının altındaki alımlarda ve ykf ile gider yazılabilecek (çay,kahve,vb.) alımlarda ykf alınabilir sonucu çıkıyor.

Sayın İkra,

Her iki tarafın da e-fatura kapsamında olduğu durumlarda e-fatura dışında bir belge düzenlenmesi mümkün değildir. En güzel örnek e-fatura kapsamında olan mükelleflerin örneğin Carrefour gibi marketlerden yaptıkları alışverişlerdir. Bu alışverişlerle ilgili olarak kasadan ödeme belgesi alınmakta ( uygulama bukadar kolay değil bu kısmı açıklamadan geçiyorum ) fatura ise e-fatura olarak gönderilmektedir.
Üstat bu konuda bende sizin gibi düşünüyorum ancak e-fatura forumundaki soruların cevaplarına baktığımızda elektronik fatura kullanıcıları arasındaki yazar kasa fişlerini fatura düzenlenme sınırı çerçevesinde kabul etmektedir. Sizin düşünceniz nedir son tahlilde?

Sayın bil_gin,

Her iki taraf da e-fatura kapsamında değilse kağıt ortamında fatura kesilmeye de devam edilebiliyor. Uygulamaya göre (yasaya diyemiyorum) her iki taraf da e-fatura kapsamındaysa PSF yada ÖKC olamaz. Aynı ay içinde karşılıklı düzenlenen belgelerin tamamı da BA BS kapsamı dışında kalacaktır. Amaçlanan ise bu değil. Forumda sorulan soru da verilen cevap da bu kapsamda değil zaten. Siz alışveriş yaptığınız yerlerde belge düzenlenmeden önce e-fatura kapsamında olduğunuzu belirtmek zorundasınız. Hatta kapsamda olup olmadığını bilmediğiniz yerlerde bunu peşinen teyit etmenizde de yarar var.

fatura kesme limiti altındaysa YKF PSF fişi kesebilirsiniz;e-Fatura Kesme 2014 Fatura DüzenlemeSınırı: Birinci ve ikinci sınıf tacirler ile defter tutmak zorunda olan çiftçiler, mal ya da hizmet satışlarında devletin belirlediği en alt limit tutarına kadar fatura düzenlemek yerine fatura yerine geçen diğer belgeleri(sevk İrsaliyesi,İrsaliyeli fatura, Perakende satış fişi,müstahsil makbuzu, gider pusulası,taşıma irsaliyesi,yasar kasa fişivb.) kullanabilirler. ( Mal ya da hizmeti alan taraf fatura istiyorsa, tacir / çiftçi fatura düzenlenmek zorundadır.) Devletin belirlediği alt limite Fatura (e-Fatura) Düzenleme Sınırı denir. Tacir / çiftçilerin, fatura düzenleme sınırının altındaki mal ya da hizmet satışlarında; fatura yerine düzenlemek zorunda olduğu belgelere; Perakende satış ve Yazar kasa fişleri örnek olarak gösterilebilir. Fatura ( e- Fatura) Düzenleme Sınırı: Her yılsonu bir tebliğ ile ilan edilir ve tebliğde belirtilen yürürlük tarihinden itibaren uygulanmaya başlanır. Fatura kesme sınırı altında kalan mal ya da hizmet satışlarında devletin belirlediği bazı ayrıcalıklı durumlar söz konusudur.Örnek; Fatura (e- Fatura) kesme sınırının altında kalan demirbaş alımlarında demirbaş direk gider olarak kayıtlara alınabilmektedir. Fatura (e- Fatura) düzenleme sınırı istisnası KDV Hariç tutarlar üzerinden belirlenmektedir.2014 Yılı Fatura (e- Fatura ) Düzenleme Sınırı: 800 TLBU DOĞRULTUDA 204 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ İLE GEREKLİ DÜZENLEME YAPILMIŞTIR: Mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak; işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları ( Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura (e- Fatura) düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla perakende satış fişi veya yazar kasa fişi düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür. İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura (e- Fatura) düzenlenmesi defterlere ve faturalara dayanılarak kayıt edilmesi gerekmektedir. Vergi mevzuatımızda hangi tutara kadar PSF veya YKF kullanılacağı belirtilmiş ve her yıl düzenli olarak bu tutar açıklanmaktadır; bu hadleri aşan işlemler için fatura (e- Fatura) kesilmesi zorunlu olduğu belirtilmiştir. Eski mevzuata e-fatura uygulaması başladıktan sonra değişen bir yön olmadığından ötürü YKF ve PSF ile ilgili tüm geçerlilikler devam etmektedir. Sonuç olarak E-fatura kapsamında olan veya olmayan Mükellefler PSF,YKF veya fatura (e- Fatura) düzenleme konusunda yukardaki ayrıntılara göre hareket etmeleri kendi aralarında sorunlarını mevzuata uygun olarak çözüme ulaştırmalıdırlar.

İki taraf da vergi mükellefi olduğunda mal alım/satım için tutarı ne olursa olsun fatura kesilmelidir. Kırtasiye alımı vs gibi bazı gider kalemleri için ökc fişi olabilir. (VUK ökc ile gider kaydı yapılabilecek özel durumlar belirtilmiştir.)

İki taraf da vergi mükellefi olduğunda mal alım/satım için tutarı ne olursa olsun fatura kesilmelidir. Kırtasiye alımı vs gibi bazı gider kalemleri için ökc fişi olabilir. (VUK ökc ile gider kaydı yapılabilecek özel durumlar belirtilmiştir.)
Özellikle otopark fişlerinde çok ciddi sıkıntı yaşıyorum. İspark, ido gibi kurumlar e-fatura kapsamında olmalarına rağmen bunlardan e-fatura alamıyoruz.

elektronik fatura kesilmesi fatura düzenlenmesi halinde kullanılan bir durumdur. bu kapsama ökc fişleri girmemektedir. vuk ilgili mevzuatında fatura düzenlenmesi zorunlu ve ihtiyari olan durumlar belirtilmiştir. buna göre fatura düzenlenmiyorsa elektronik fatura sistemi kullanılmayacaktır. bu bağlamda ökc ve perakende satış fişlerinin gider olarak kaydedilmesi ve kdv indirimlerinde kullanılması durumu var olan mevzuat hükümlerine tabiidir.

elektronik fatura kesilmesi fatura düzenlenmesi halinde kullanılan bir durumdur. bu kapsama ökc fişleri girmemektedir. vuk ilgili mevzuatında fatura düzenlenmesi zorunlu ve ihtiyari olan durumlar belirtilmiştir. buna göre fatura düzenlenmiyorsa elektronik fatura sistemi kullanılmayacaktır. bu bağlamda ökc ve perakende satış fişlerinin gider olarak kaydedilmesi ve kdv indirimlerinde kullanılması durumu var olan mevzuat hükümlerine tabiidir.

İlgili tebliğlerde böyle bir düzenleme bulunmuyor. E fatura kullanıcılarının birbirlerine yaptıkları satışların e fatura ile belgelenmesi belirtiliyor.

Sayın bil_gin,

Daha önce de yazdık bu konuyu. e-fatura ile ilgili birçok düzenleme maalesef tebliğlerde değil e-fatura uygulama yönergelerinde bulunuyor. Yorum yapan arkadaşlarımızın birçoğu yorumlarında şu önemli ayrıntıyı gözden kaçırıyorlar taraflardan biri e-fatura mükellefi ise sorun yok ( ki bunlar da artık e-arşiv kapsamındalar dikkat ) ancak her iki taraf da e-fatura kapsamında ise birbirlerine tutar ne olursa olsun e-fatura düzenlemek zorundalar. Tekrarlıyorum her iki taraf da.

Vergi kanunları fatura yerine ökc fişi kabul edilebileceği durumları açıklamışken her iki tarafında e-ft sisteminde olmasından dolayı illa e-ft kesilme zorunluğu var demek zorlama olur. Bu gibi durumlar için e-ft kesilmedi fiş geçersiz denilerek yaptırım uygulanmaya kalkılması mahkemeden döner.

Son düzenleme:
Vergi kanunları fatura yerine ökc kabul edilebileceği durumları açıklamışken her iki tarafında e-ft sisteminde olmasından dolayı illa e-ft kesilme zorunluğu var demek zorlama olur. Bu gibi durumlar için e-ft kesilmedi fiş geçersiz denilerek yaptırım uygulanmaya kalkılması mahkemeden döner.

Sayın merkür2,

Bu sizin yorumunuz. Yasa bukadar keskin kural koymuşken hala ökc olabilir demeniz uygun değil. Ayrıca ökc de değil ayrı. Ancak PSF ve kaim belgelerin sadece Perakende satışlar için olduğunu da gözönüne alın. Ayrıca GİB sitesinden bir alıntı;

E-fatura uygulamasına kayıtlı bir firma büyük perakende mağazalarından yaptıkları alışverişlerinde e-faturayı nasıl temin edecekler?
Perakende satış yapan firma ve alıcı taraf e-fatura sistemine kayıtlı ise kesilecek olan faturanın e-fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Hatta yeni uygulamada maalesef portalda yayın tarihi önceden bildirilmediği için akşamdan sabaha bazı alıcı/satıcılar e-fatura kapsamına geçtikleri için doğan sıkıntılar da cabası. Benden söylemesi.

Tavsiyem her iki taraf da e-fatura kapsamındaysa asla başka belgeye yönlenmemenizdir.

Normal fatura düzenlendiği dönemlerde de bazı giderler için ykf düzenleniyordu. E faturanın devreye girmesi bunu değiştirmedi. Yine sınırın altında kalan tutarlar için ykf kesilebilir. E Fatura forum sayfasında gib'in verdiği cevaplarda da bunu görebilirsiniz.

34855 Nolu soruya verilen cevap;
397 sıra no.lu vuk genel tebliğinde
"Bu Tebliğde düzenlenen e-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir." ifadesi yer almakta olup mevzuatta fatura ve ökc fişi düzenlenecek durumlar açıklanmıştır.( 204,206,275 no.lu vuk g.tebliği vb.) buna göre mevzuatta fatura düzenlenmesi gereken hallerde efatura kayıtlı kullanıcıları arasında efatura, fatura düzenlenmesi gerekmeyen hallerde ise diğer yasal belgeler kullanılabilir.

"E-fatura uygulamasına kayıtlı bir firma büyük perakende mağazalarından yaptıkları alışverişlerinde e-faturayı nasıl temin edecekler?
Perakende satış yapan firma ve alıcı taraf e-fatura sistemine kayıtlı ise kesilecek olan faturanın e-fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir"

Sayın Kevork Simkeşyan,

Bilginize değer veren bir izleyiciniz olarak yukarıda paylaştığınız alıntıda bahsedilen hususun; "fatura kesilecek ise, e-fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir" şeklinde okunması hatalı mı olur?

Saygılarımla,

Sayın Aquatim,

Hayır, çünkü e-fatura sistemine kayıtlı olma yada geçme zorunluluklarına bakınız öncelikle bunlar müteselsil işlemler. Bu tarzda yorumlayamayız. Şunu da hatırlamakta yarar var, aynı ay içinde birden fazla alışverişle 800*10 =8000 tL doğrudan BA/BS kapsamı dışına kaçıyorsunuz engellenmek istenen de büyük kurumları tam denetim altına almak. Özellikle yeni düzenlemeler de buna doğru ilerliyor. Bakınız neden acaba hiç alakası yokken internet üzerinden satış yapanlara e-arşiv uygulaması zorunluluğu getirildi ?

Sy ksimlesyan, bulent249 aktardığı e-fatura sistemindeki forumda yazılı soruya gib tarafından verilen cevap sizi doğrulamıyor!

Sn.Simkeşyan, e fatura olayında ökc fişlerinin de bazı giderler için (kırtasiye,çay kahve, temizlik maddesi gibi.) kullanılabileceğini, gib'in cevabıyla birlikte mevzuat çerçevesinde izah etmeye çalıştım. Siz zorlayıcı yorumlarınızla kendinizce bir mevzuat yaratmaya çalışıyorsunuz. Bir de cevaplarınızda şunu görüyorum; siz her zaman haklısınız ve son sözü siz söylersiniz. Saygılarımla...