6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Yayınlandı

Mali Af Hesaplama Tablosu İçin Tıklayınız (Excel Dosyası). Bu dosyayı çalıştırmak için şifre istiyor. Sayfa tarafından şifre verildi mi?

Arkadaşlar 6736 sayılı kanunda HGS borçlarını kapsıyor mu? Kapsam dahilinde ise bu borçlar için nereye başvuru yapılır?

Stok Af'fının uygulaması nasıl olacak, bilen var mı? Kayıtlarda olan ancak işletmede fiziki olarak olmayan mallar ile ilgili olarak?

Örnek vermek gerekirse, gerçekte 100.000,00 TL'lik stoğu olan bir firmanın kayıtlarında 1.000.000,00 TL'lik stok görünüyorsa, aradaki farkın 900.000,00 TL için nasıl müracaat edilmelidir? Burada ki oran % kaç olacaktır?

Stok Af'fının uygulaması nasıl olacak, bilen var mı? Kayıtlarda olan ancak işletmede fiziki olarak olmayan mallar ile ilgili olarak?

Örnek vermek gerekirse, gerçekte 100.000,00 TL'lik stoğu olan bir firmanın kayıtlarında 1.000.000,00 TL'lik stok görünüyorsa, aradaki farkın 900.000,00 TL için nasıl müracaat edilmelidir? Burada ki oran % kaç olacaktır?

Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin kayıtlarında yer aldığı halde işletmelerinde mevcut olmayan malları için 'fatura düzenlemek suretiyle' kayıtlarını fiili duruma uygun hale getirmelerine olanak sağlanıyor.
Başka bir anlatımla, faturalı olarak alınıp kayıtlara geçen ancak fatura düzenlenmeksizin satılan malların halen stokta gözükmesi nedeniyle oluşan gerçek dışılığın, fatura düzenlenerek kayıt ve beyanlara hasılat olarak intikal ettirilmesi suretiyle düzeltilmesi amaçlanıyor. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, kayıtlarında yer aldığı halde işletmelerinde mevcut olmayan mallarıyla ilgili olarak kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna (30/11/2016) kadar şu işlemleri yapacaklar.

22
Kayıtlarda yer alan maliyete aynı türden mallara ilişkin cari yıl kayıtlarına göre tespit edilen gayrisafi kar oranının uygulanması suretiyle bulunan tutarın eklenmesi yoluyla fatura düzenlenecek.
Madde kapsamında düzenlenecek faturalarda alıcıya ilişkin bilgiler yerine, “Muhtelif Alıcılar (6736 sayılı Kanunun 6/2 maddesi çerçevesinde düzenlenmiştir)” ibaresi yazılacaktır.
Bu hükme göre ödenmesi gereken katma değer vergisi, ilk taksiti beyanname verme süresi içinde, izleyen taksitler beyanname verme süresini takip eden ikinci ve dördüncü ayda olmak üzere üç eşit taksitte ödenir.
Düzenlenen fatura sonucu ortaya çıkan vergisel yükümlülükler yerine getirilecek. Yani, düzenlenen fatura satış işlemi gibi kayda alınacak, malın tabi olduğu oranda KDV hesaplanacak ve ilgili dönem beyannamesine dahil edilecek, satış hasılatı yıllık gelir ve kurumlar vergisi matrahının hesaplanmasında dikkate alınacak.
Buna göre, kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtiaya ilişkin faturada emtianın tabi olduğu oranda KDV hesaplanacak ve bu KDV ilgili dönem 1 No.lu KDV beyannamesinin “Matrah” kulakçığının, “6736 Sayılı Kanunun (6/2-a) Maddesi Kapsamındaki Bildirim” tablosuna kayıt yapılarak beyan edilecektir.
Söz konusu beyannamede ödenecek KDV çıkması hâlinde kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtiaya ilişkin hesaplanan KDV tutarı, “Ödenmesi Gereken Katma Değer Vergisi” tutarından düşülecektir. Bu hesaplama sonucu “Bu Dönemde Ödenmesi Gereken KDV” satırında yer alan tutar, 1 No.lu KDV beyannamesinin ödeme süresi içinde ödenecektir.
Kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtiaya ilişkin beyanda bulunanların 1 No.lu KDV beyannamesinde “Ödenmesi Gereken Katma Değer Vergisi” satırında bir tutar bulunması hâlinde bu Tebliğ ekinde yer alan ek (Ek:21) beyannamenin verilmesi zorunludur. Taksitlendirme imkanından yararlanmayı tercih etmeyenlerin, ilgili dönem beyannamesinin “Ödenmesi Gereken Katma Değer Vergisi” satırında yer alan tutarın tamamını defaten ödemeleri hâlinde, ek beyanname vermelerine gerek yoktur.
Mallara ilişkin gayrisafi kar oranının cari yıl kayıtlarına göre tespit edilemediği hallerde, mükellefin bağlı olduğu meslek odalarının belirleyeceği kar oranları esas alınarak işlem gerçekleştirilecek. Bu durumda, söz konusu mallarla ilgili olarak geçmişe yönelik vergi cezası ve gecikme faizi uygulanmayacak.
------------------------------- / ---------------------------------------------------
689 - DİĞER OLAĞANÜSTÜ GİD.VE ZARAR. XXXXX
.......... 600- YURT İÇİ SATIŞLAR (6736 S.K.6.MAD )...... XXXXX
...........391-HESAPLANAN KDV .................................... XXXX
--------------------------- / -----------------------------------------------------------
Düzenlenecek faturalarda alıcıya ilişkin bilgiler yerine, "6736 sayılı kanunun 6.Maddesi uyarınca düzenlenmiştir.” ibaresi yazılacaktır.
Bu kayıtta yer alan 689 numaralı hesap yerine gerçek duruma uygun olması hâlinde diğer hesaplardan; kasa, bankalar, alınan çekler, alıcılar veya alacak senetleri hesaplarından biri kullanılabilecektir.

Soruyu buraya yazdıktan sonra bende başka kaynaklardan da araştırınca evet durumun böyle olduğunu öğrendim. Benim bu konuda da kasa ve ortak affında olduğu gibi düşük bir yüzde ile bu tutarların kayıtlarından çıkarılması sağlanacak diye bir duyum vardı, kanunun tasarı hali tartışılırken.
Şimdi stoklarında ki fiziki olmayan malların faturasını %18 üzerinden düzenledikten ve kdv'sini ödedikten sonra firmalar zaten istediği firmaya fatura keser, belki bir kısmını da tahsil ederler kdv'nin.
Bu durumda bunun AF ile ilgili olan kısmı nedir? Çok bir anlam veremedim ben? Gözden kaçırdığım nokta neresidir?

Soruyu buraya yazdıktan sonra bende başka kaynaklardan da araştırınca evet durumun böyle olduğunu öğrendim. Benim bu konuda da kasa ve ortak affında olduğu gibi düşük bir yüzde ile bu tutarların kayıtlarından çıkarılması sağlanacak diye bir duyum vardı, kanunun tasarı hali tartışılırken.
Şimdi stoklarında ki fiziki olmayan malların faturasını %18 üzerinden düzenledikten ve kdv'sini ödedikten sonra firmalar zaten istediği firmaya fatura keser, belki bir kısmını da tahsil ederler kdv'nin.
Bu durumda bunun AF ile ilgili olan kısmı nedir? Çok bir anlam veremedim ben? Gözden kaçırdığım nokta neresidir?

Benim gördüğüm AF kısmı istenirse 2 şer ay arayla 3 eşit taksitte yani 6 aya bölünmesi gibi görünüyor. Ayrıca herhangi bir firmaya keserek cari şişirme de olmuyor.

Fiilen olmayan malı başka bir mükellefe fatura ettiğinizde halk tabiri ile naylon ft kesmiş olursunuz, ama af kapsamında bu zor durumdan kurtuluyorsunuz.

Sayın ZİNDAN,

Tam olarak öğrenmek istediğiniz nedir ?
Bunu kısa ve öz olarak (soruyu çok uzatmadan tabir-i caiz ise) belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

İyi Günler,

Sayın ZİNDAN,

Tam olarak öğrenmek istediğiniz nedir ?
Bunu kısa ve öz olarak (soruyu çok uzatmadan tabir-i caiz ise) belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

İyi Günler,

:D gayet açık olmuşsunuz üstad, teşekkür ederim, şöyle anlatayım;

Kanun yasalaşmadan önce, tasarı halinde iken, arkadaşlar ile aramızda olsun, şirket sahiplerinden kanunda bu da olacakmış, şu da olacakmış gibi bilgiler geliyordu, ortaklıkta dolaşıyordu daha doğrusu.

Stok affı ile ilgili de aynı kasa/ortaklarda olduğu gibi işletmede olmayan ancak bilançoda gözüken fazla stok tutarının da %3-5 veya %8-10 gibi rakamlar ödenerek silinmesi olacak/olabilir/kesin gibi bilgiler vardı.
Bende böyle bir şey var mı diye yazmıştım, ancak kanun yasalaştıktan sonra netleşince gördük ki, böyle bir şey yok, %18 üzerinden fatura edilerek silinmesi varmış, firma sahipleri de %18 devlete ödeyerek bunu niye yapalım, müşterilere keseriz, en azından %4-5 %8-10 ne alabilirsek alırız diyorlar.

Olay bu yani, stok affı ile ilgili bunların haricinde bir bilgi varsa, yardımcı olursanız sevinirim üstad.

:D gayet açık olmuşsunuz üstad, teşekkür ederim, şöyle anlatayım;

Kanun yasalaşmadan önce, tasarı halinde iken, arkadaşlar ile aramızda olsun, şirket sahiplerinden kanunda bu da olacakmış, şu da olacakmış gibi bilgiler geliyordu, ortaklıkta dolaşıyordu daha doğrusu.

Stok affı ile ilgili de aynı kasa/ortaklarda olduğu gibi işletmede olmayan ancak bilançoda gözüken fazla stok tutarının da %3-5 veya %8-10 gibi rakamlar ödenerek silinmesi olacak/olabilir/kesin gibi bilgiler vardı.
Bende böyle bir şey var mı diye yazmıştım, ancak kanun yasalaştıktan sonra netleşince gördük ki, böyle bir şey yok, %18 üzerinden fatura edilerek silinmesi varmış, firma sahipleri de %18 devlete ödeyerek bunu niye yapalım, müşterilere keseriz, en azından %4-5 %8-10 ne alabilirsek alırız diyorlar.

Olay bu yani, stok affı ile ilgili bunların haricinde bir bilgi varsa, yardımcı olursanız sevinirim üstad.

Sayın ZİNDAN,

Kasa Mevcudu ve Ortaklardan Alacaklar beyanında dediğiniz gibi o/o 3 oranındaki vergi ile ödemesi gerekir (6736 sayılı kanunun 6/3 maddesi gereği)
Stok konusunda ise firma sahiplerinin uyguladığı yöntem bildiğiniz gibi muhasebe ilkeleri ile bağdaşlaşmayan bir düşünce yaklaşımıdır.
Kayıtlarda olduğu halde işletmede olmayan tutarların çıkışını firma sahipleri bu şekilde yapamaz.Bu durum muhteviyatı itibari ile yanıltıcı belge anlamı taşıyacaktır bu durum daha açık şekli ile 'Dimyata pirinçe giderken evdeki buldurdan olunması' aynıdır.

Buradaki en mantıklı uygulama size 6736 sayılı kanundan yararlanılarak işlemlerin sonlandırılmasıdır.

Firma sahiplerine şunu sordunuz mu acaba zaten stoklarınızdaki hesaplar gerçeği yansıtmıyor belirttiğiniz işlemleri yaptıkdan sonra kasa,banka,çek,alıcı ve satıcı hesaplarınızın durumu ne olacaktır.

İyi Günler.

merhaba,

arkadaşlar yasa da ve tebliğde rastlayamadım ama İşkur a ödenecek İdari Para Cezaları af kapsamında mıdır?

İşkur idari para cezaları 6183 sayılı kanuna tabi midir?. Eğer öyleyse giriyor diye düşünüyorum ama emin değilim

Merhaba internet vergi dairesi üzerinden matrah artırımı yapılmak istendiğinde 6736 sayılı kanuna göre işlemlere basıyoruz ama başvuru yapacak yer çıkmıyor ? Hiç başvuran oldu mu ?
Saygılarımla