Geçmişe Dönük İşe Giriş Hakkında

Tşkr ederim peki işverenle anlaşsam masrafları benim karşılayacağımı söylesem zaten arkadaşımın işyeri ona herhangi bi yüklü miktarda ceza gelirmi dava açmadan bu sorunu çözebilirmiyim?

merhaba yanlışlıkla 18.11.2014 giriş yapılacagına personele 18.08.2013 girişi yapıldı ve uyarı görmedim. sehven yapıldıgına dair sgkya yazı görtüsek ve personelin el yazısı ile dilekce alsak düzeltilebilirmi yarımcı olursanız sevinirim.

geriye dönük 1 yıldır çalıştığı ispatlanırsa iş yeri ne kadar zarar görür?
personelin biriken GSS borçları silinir mi?

geriye dönük 1 yıldır çalıştığı ispatlanırsa iş yeri ne kadar zarar görür?
personelin biriken GSS borçları silinir mi?

Eğer geriye dönük işe girişi yapılır ve aylık bildirgeleri verilerek primleri gösterilirse GSS borcu silinir.

İşyeri işe giriş bildirgesinden dolayı 1 brüt asgari ücret tutarında (eğer kurum tespit ettiyse 2 katı) ceza yer.Ayrıca 12 aylık bildirge verilecek elden.Bu bildirgelerin asıl veya ek durumuna göre ceza değişir.Asıl olarak kabul görürse asgari ücretin 5 te 1 i , ek olarak kabul görürse asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkar her bir bildirge için.12 aylık çıkacak primlerde ödenecek.

merak ettiğim bir konu da şudur:
işyerinde benimle teması sürmekte olan, aramızda telefon ve email trafiği devam eden sm veya smmmlerin suçluymuş gibi bir sorumluluğu olabilir mi?. (herhangi bir büro ofis çalışanı örnek olarak ben. ve emailler de işyeriyle alakalı dosyalar email eki olarak ve işyerindeki işlemlerle ilgili olarak sorular cevaplar vb..)

Son düzenleme:
Lütfen acil

Hocam bu eş durumu tayini için çok önemli ve acil. Sigorta girişim 2012.un 11. ayı. Fakat ben 20 11 den beri aynı yerde çalışıyorum. Mevzuatı yanlış anlamadiysam geriye dönük maksimum 1 yıl sayılıyor. Ki bu benim için yeterli. Çünkü es durumu için toplam 3 yıl son çalıştığın yerde kesintisiz 2 yıl. Kesintisiz 2 yıl tutuyor. Fakat es durumu tayini için toplam 3 yıl olmasi için geriye dönük 1 yıl daha eklenmesi benim için yeterli. Yani tayin için aranan şart saglansin. 2012 ocak zorunlu GSS 11. Aya kadar borclanmista oldum. Beyanname bana gelmedi ve ben de bir beyanda bulunmadım. Çalıştığım sirket yada ben nasıl o bir yılı geriye dönük isletirim. Şirket yaparsa 2012 ocak 2012 Kasım ayına kadar. Yani aralıksız geriye dönük 10 ay girişimi yaparsa toplam ne kadar cezaya maruz kalır. Yada ben başka bir şekilde o 10 ayı işletebilir miyim. 1 ocak 2012 giriş es durumu tayini için yeterli olmuş olmuyor. Şimdiden çok teşekkürler saygılar

merhaba emrah hocam; ben bir inşaat şirketinde yeni işe başladım 2016 yılı mayıs ayında bir şantiyeden iki personelimizn sgk grirşlerini geriye dönük verdiğim için para cezası uygulandı, geçmişe dönük sgk girişinin yasak olduğunu bilmediğim için diğer bir şantiyeden yaklaşık olarak 20 personelin girişlerini geriye dönük vermişim bunun bana nasıl bir cezası olur ve ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba emrah hocam; ben bir inşaat şirketinde yeni işe başladım 2016 yılı mayıs ayında bir şantiyeden iki personelimizn sgk grirşlerini geriye dönük verdiğim için para cezası uygulandı, geçmişe dönük sgk girişinin yasak olduğunu bilmediğim için diğer bir şantiyeden yaklaşık olarak 20 personelin girişlerini geriye dönük vermişim bunun bana nasıl bir cezası olur ve ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Aslında giriş yaparken uyarı çıkıyor geriye dönük yaparsanız idari para cezası uygulanacaktır diye ama görmediniz sanırım. Geriye dönük işe giriş yapmanın cezası belge başına bir brüt asgari ücrettir.

Ayrıca şöyle bir şey var ama sizin durumunuza uyar mı bilmiyorum.

• Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin / Genel Sağlık Sigortası Giriş Bildirgesinin YasalSüresi Geçtikten Sonra İlgililerce Kendiliğinden 30 Gün İçinde Verilmesi (102/2)

Mahkeme kararına, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılantespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğinceyapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelereistinaden düzenlenenler hariç olmak üzere, Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin / Genel SağlıkSigortası Bildirgesinin yasal süresi geçtikten sonra ilgililerce kendiliğinden 30 gün içindeverilmesi ve söz konusu cezaların ilgililerce, yapılacak tebligat tarihini takip eden gündenitibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde her bir sigortalı için.................................................. 411,75 TLtutarında idari para cezası uygulanır.

Emrah hocam bütün yorumları okudum ancak benim aklıma takılan bir durum var. Eş durumundan tayini alabilmel 360 gün sigortalı olmak gerekiyor ve ancak hesapladığımda 10 gün eksiğim oluyor 30 eylül 2017 tarihi itibari ile.
Şimsi ben bu günlerde bir giriş yaptırıp 1 hafta sonrasına da geçmiş tarihli giriş yaparak Agustos 2016 yılından itibaren başlatırsam tahmini nekadar caza öderim ve bu ceza durumunda işverebe herhangi bir denetim veya yaptırım uygulanırmı sizce. Cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler

Geriye dönük işe girişten 1 brüt asgari ücret ceza çıkar. Ayrıca ağustos ayına giriş yapacağınızdan ağustos ayı içinde ek bildirge verilmesi gerekecek. Ek bildirge için asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkacak. Tabi ağustos ayına çıkacak sigorta priminide ödemeniz gerekecek.

3 aydan daha eski düzeltmeler için denetime soktuklarını biliyorum ancak sizin durumunuzda da denetim olur mu kesin birşey söyleyemiycem.

Merhablara,

Forumunuz çok bilgilendirici, umarım benim sorumada cevap vercek vakti olan bir bile vardır. 7 yıldır evimizde hergün çalışan bayan eşi emekli oldugu ve yasıda 50 oldugu için sigorta istemem bana daha yüksek maas verin ben böyle çalışayım dediği için işe başladı.7/ yıl önce evde çalışanlara yönelik bir bilgimizde yoktu. Hala çalışanın bir talebi yok ve maaşınıda asgari ücretin ve ssk priminin çok üstünde alıyor. Basında çıkan haberlerden rahatsız oluduğum için geriye dönük ne yapabilirim, yada iş işten geçmiş böylemi devam edeyim diye araştırıyorum. Önerisi olan varsa sevinirim. Bugünden itibaren sigortalasam bir faydası var mı yoksa daha mı dikkat çekici olur. Geçmişe yönelik yararlanabileceğim bir af var mı?
teşekkürler

Merhablara,

Forumunuz çok bilgilendirici, umarım benim sorumada cevap vercek vakti olan bir bile vardır. 7 yıldır evimizde hergün çalışan bayan eşi emekli oldugu ve yasıda 50 oldugu için sigorta istemem bana daha yüksek maas verin ben böyle çalışayım dediği için işe başladı.7/ yıl önce evde çalışanlara yönelik bir bilgimizde yoktu. Hala çalışanın bir talebi yok ve maaşınıda asgari ücretin ve ssk priminin çok üstünde alıyor. Basında çıkan haberlerden rahatsız oluduğum için geriye dönük ne yapabilirim, yada iş işten geçmiş böylemi devam edeyim diye araştırıyorum. Önerisi olan varsa sevinirim. Bugünden itibaren sigortalasam bir faydası var mı yoksa daha mı dikkat çekici olur. Geçmişe yönelik yararlanabileceğim bir af var mı?
teşekkürler

Bu bayan evinize ayın hangi günleri geliyor ve geldiği gün kaç saat çalışıyor ?

bu kadar yıl geçmişe dönük bildirim yaparsanız mutlaka kurum denetmenlerince inceleme yapılacaktır.. belgeyi her ne kadar siz vermiş olsanız da geriye dönük 7 yıllık bir bildirimin cezası yüklü olacaktır. onun yerine size tavsiyem bu saatten sonra çalışanınızı ek 9 kapsamında ayda 30 gün olarak bildirmeye başlayın.. tesvik vs hakettiğiniz zaman aylık ödeyeceğiniz toplam tutar 180 - 200 lira arası gibi birsey olacak zaten.. bu şekilde ilerde olabilecek riskleri veya şikayeti engellemiş olursunuz en azından

Merhabalar, arkadaşlar benim de eş durumu tayin meselesi var ve çalıştığım iş yeri sigorta girişimi yapmayı unutmuş. Atama dönemine kadar 360 günümün dolması için en geç Ocak başında giriş yapılması lazım fakat 22 Şubat'ta yapılmış girişim. Çalıştığım şirket de geçmişe dönük yapmak istiyor fakat denetime girme olayı yüzünden korkuyorlar. Halledemezsem hayatım kayar çünkü eş durumu ataması olmazsa doğu görevine gidecek ve her şey biter. İki aylık geçmişe dönük giriş yapılırsa denetime girer mi? Bu konuda kesin bilgi verebilir misiniz lütfen. Hayatım söz konusu resmen. Varsa başka bir çare?

Eğer 2016 ocak döneminden bahsediyorsanız o döneme ait bir düzeltme yaptığınızda mutlaka denetime girer. 3 aydan eski yapılan işlemleri denetime gönderiyor sgk. Eğer hem şirket hemde siz gerçekten ocak başında işe girdiğinizi bildirir ve işe giriş evraklarını iş sözleşmesini vs. buna göre düzenlerseniz bir sorun olmaz. Sadece ceza çıkacak onları ödemeniz gerekecek.