Geçmişe Dönük İşe Giriş Hakkında

Eğer 2016 ocak döneminden bahsediyorsanız o döneme ait bir düzeltme yaptığınızda mutlaka denetime girer. 3 aydan eski yapılan işlemleri denetime gönderiyor sgk. Eğer hem şirket hemde siz gerçekten ocak başında işe girdiğinizi bildirir ve işe giriş evraklarını iş sözleşmesini vs. buna göre düzenlerseniz bir sorun olmaz. Sadece ceza çıkacak onları ödemeniz gerekecek.

Ocak 2017 için giriş yapılacak Hocam. Yani Ocak ve Şubat ayı.
Bir de konu hakkında resmi bilgiyi nereden alabilirim?
Çok teşekkürler.

Buraya yeni üye oldum hepinize selamlarımı gönderiyorum öncelikle... Ben birşey öğrenmek istiyorum geriye dönük 3 aylık sigorta yaptırmam gerek 2017 nin 1.ay 2.ay ve 3.ay olarak 3 aylık geriye dönük sigortanın maliyeti cezası ile ne olur cezası ve sigorta parası toplam ne kadar para ödenmesi gerekir cevaplayıp yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Geriye dönük işe girişten 1 asgari ücret ceza çıkacak. Ayrıca ocak ve şubat aylarına ek bildirge verilecek. Bunlardan dolayı da asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkacak. Mart ayı bildirgesi vermenin daha süresi geçmediği için mart ayından dolayı ceza çıkmaz. Ayrıca 2 aylık sigorta primi ödenecek indirimsiz olarak.

Cezaları 15 gün içinde öderseniz 4 te 1 oranında indirim oluyor. Ceza olarak 1500 lira civarı ödersiniz 15 gün içinde ödediğinizde. Sigorta primi olarakta 1332 lira ödersiniz ocak ve şubat için. Mart ayı içinde duruma göre eğer indirim olan bir işyeri ise 578 lira indirim olmayan bi işyeri ise 666 lira ödersiniz.

ocak ve şubat aylarına ait daha önce hiç bir teşvikten yararlanılmayan (kanun nosu 00000 olan) bildirge verilmedi ise ek değil asıl bildirge olur ve cezası kişi sayısı*1/5 aü olur.

Merhabalar,

2013 1. ayından 2015 4. ayına kadar geriye dönük ssk girişi ne kadara mal olur, yaklaşık bir rakam söyleyebilir misiniz.
Çok teşekkürler şimdiden

Merhabalar; 01.02.2017 tarihi itibari ile annemi kendi iş yerimde SSK lı olarak işe girişini yaptım. İşe girişini dolayısı ile 3 ay geriye dönük oldu. Nisan ayı bildirgesini normal verdim. Şubat ve Mart aylarını İPTAL ve EK olarak SGK kurumuna elden götürdüm işleme alınacakmı diye sorduğumda, işleme alınabilir yada inceleme için kurum denetmeni gelebilir dendi. Annem normal şartlarda ofisimde çalışmıyor ve kredi çekeceği için ssk lı gösterdim. Kurum denetmenleri geldiğinde ne gibi durumla karşılaşırım. Bildirge ve işe giriş cezası haricinde her hangi bir sıkıntı çıkarmı ? ( gelen denetmene kredi için geriye dönük demeyeceğim tabiki ) cevap için şimdiden teşekkürler

Paravan sigorta olarak görürlerse sigortalılığı iptal ederler, defter kayıtlarının gerçeği yansıtmadığından ipc kesilebilir, ödediğiniz primlerin üzerine bir bardak su içebilirsiniz.

Zaten banka da kabul etmez (yemez diyelim).

İyi akşamlar;
Bundan beş ay önce ek9 ev hizmetlerinde çalışanlara ait bildirgeyi başlangıç tarihi olarak 14 ay öncesi yani 1 kasım 2015 olarak doldurarak sgk ya ilettim ve aralık 2016 ortasında çalışanın iş akdini feshettim. Geriye dönük primleri ve cezaları ödemek istedim ancak 15 gün önce sgkdan gelen yazıda sgk sosyal sigortalar işlemleri yönetmeliğindeki 103. maddesinde "Diğer kanunlara göre defter tutma yükümlülüğü olmayan işveren, alt işveren ile sigortayı devralanlar tarafından ikinci fıkrada yer alan süreler dışında verilen belgeler işleme alınmaz diye yazı gönderildi.
08/06/2017 çalışan tarafından yapılan şikayet sonucu işkur görüşmem var. Ben ödemeyi yapmak istedim ancak kabul etmediler, işkur sonucunda belgeden tespit yapılırsa ödeyeceğim cezalarda artış olur mu?
hesaplamalarıma göre geç bildirdiğim için 1 asgari ücret İPC ve her ay içinde 1/5 oranında İPC ödeyeceğimi hesaplamıştım.( primler ve faizler hariç) 1/5/2015 5510 sayılı kanun hakkında ek tebliğde yukarıdaki hesaplama kendim verirsem ödeyeceğim cezaları içeriyor. Ancak hemen aşağısında ise işveren tarafından herhangi bir bildirim olmaksızın yapılan denetim ve/veya kamu kurumlarınca elde edilen belgelerden bildirim yapılmadığı tespit edilirse 102 c/4 bendine göre aylık asgari ücretin 2 katı IPC ceza kesilir deniyor. Öğrenmek istediğim;
Ben ek9 bildirimi yaptım ve SGK kayıtlarında var, ama sgk kabul etmedi. İŞKUR tespit yaparsa ve SGK ya yazı ile bildirimde bulunursa, hesaplama sonucu eski bildirimimden mi ceza alırım yoksa hiç bildirim yapmamış gibimi? nasıl bir ceza ile karşı karşıya kalırım.
son derece çaresiz durumdayım. yardım lütfen

Son düzenleme:
Sizden muhtemelen ek9 ile değilde ev hizmetleri olarak yeni bir işyeri açılışı yaparak yani sicil no alarak bildirim yapmanızı isteyecek sgk. Eğer işkur bildirirse 2 katı olur cezalar. Siz kendiniz geriye dönük dosya açarak sigorta girişi yapın ve aylık bildirgeleri verin. Bu şekilde yaparsanız hesapladığınız gibi çıkar cezalar.

Sizden muhtemelen ek9 ile değilde ev hizmetleri olarak yeni bir işyeri açılışı yaparak yani sicil no alarak bildirim yapmanızı isteyecek sgk. Eğer işkur bildirirse 2 katı olur cezalar. Siz kendiniz geriye dönük dosya açarak sigorta girişi yapın ve aylık bildirgeleri verin. Bu şekilde yaparsanız hesapladığınız gibi çıkar cezalar.

SGK yazıda kurumca yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan raporda süresi dışında verilen ek9 belgesinin işleme alınmaması sonucuna varılmıştır diye yazıyor. Ben kendim nasıl geriye dönük dosya açabilirim ve aylık bildirgeleri verebilirim bana yardımcı olabilirmisiniz? emekli biriyim ve kendime ait herhangi bir işyerim yoktur..

O yüzden diyorum ek9 ile kabul etmezler ancak personel sizde çalıştığı için o çalıştığı günleri bildirmeniz gerekecek mecburen, ek9 ile değilde sgk dosyası tescil ettirerek sigortalı yapmanızı isteyecek kurum. Yakınınızdaki bir muhasebeciden yardım almanız daha yararlı olacaktır. Buradan anlatarak yapmanız biraz zor.

O yüzden diyorum ek9 ile kabul etmezler ancak personel sizde çalıştığı için o çalıştığı günleri bildirmeniz gerekecek mecburen, ek9 ile değilde sgk dosyası tescil ettirerek sigortalı yapmanızı isteyecek kurum. Yakınınızdaki bir muhasebeciden yardım almanız daha yararlı olacaktır. Buradan anlatarak yapmanız biraz zor.

çok teşekkür ederim.. Bir sorum daha olacak çalışan anneme kendi evinde baktı.. Yinede benim yanımda çalıştı olarak gösterebilirmiyim ?

Son düzenleme:
01/04/2015-29313 rg yayımlanan yönetmeliğe göre işlem yönetmeliğinin 103. md göre işlem yapılamaz. Ama sgk sizin bildiriminizi ev hizmetleri kapsamında olmadığına karar vererek işlem yapmış olabilir.
Ek-9 bildirimini "Ev hizmeti : Ev içerisinde yaşayan aile bireyleri tarafından yapılabilecek temizlik, yemek yapma, çamaşır, ütü, alışveriş, bahçe işleri gibi gündelik işler ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin aile bireyleri dışındaki kişiler tarafından yapılmasını," tanımına uygun olarak mı verdiniz?

"3.3.2 – İdari para cezası

“Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge”nin işverence çalışmanın başladığı ayın sonuna kadar Kurum ünitelerine verilmesi gerekmektedir. Bildirgenin yasal süresinde verilmemesi halinde işverene her bir sigortalı için Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında asgari ücret tutarında,

İşverenlerin yasal süresi dışında “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge'yi ünitelere vermeleri halinde Kurumun denetim ve kontrolle görevlendirilmiş memurları aracılığı ile gerekli inceleme yapıldıktan sonra işleme alınması gerektiğine karar verilenler hakkında, sigortalı çalıştırılan her ay ve her bir sigortalı için ayrı ayrı olmak ve aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, işveren hakkında ayrıca Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendi uyarınca asgari ücretin beşte biri, ev hizmetinde sigortalı çalıştıran işverenin çalıştırdığı sigortalıya ilave olarak çalıştırdığı sigortalı/sigortalılar için verildiğinin anlaşılması halinde ise (2) numaralı alt bendi uyarınca, her ay ve her bir sigortalı için ayrı ayrı olmak ve aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, asgari ücretin sekizde biri tutarında,

İşverence herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın, Kanunun ek 9 uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında sigortalı çalıştırıldığının mahkeme kararı, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden tespit edilmesi, hizmetlerin veya kazançların Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiğinin anlaşılması halinde ise işverene Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (4) numaralı alt bendi uyarınca asgari ücretin iki katı tutarında,

Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile çalıştırılan sigortalının işten ayrılması halinde “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge”nin bu Tebliğin “3.4.6- Sigortalılığı Sona Ermesi” başlıklı bölümünde belirtilen sürede verilmemesi halinde Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi uyarınca asgari ücretin onda biri tutarında,

idari para cezası uygulanacaktır."

01/04/2015-29313 rg yayımlanan yönetmeliğe göre işlem yönetmeliğinin 103. md göre işlem yapılamaz. Ama sgk sizin bildiriminizi ev hizmetleri kapsamında olmadığına karar vererek işlem yapmış olabilir.
Ek-9 bildirimini "Ev hizmeti : Ev içerisinde yaşayan aile bireyleri tarafından yapılabilecek temizlik, yemek yapma, çamaşır, ütü, alışveriş, bahçe işleri gibi gündelik işler ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin aile bireyleri dışındaki kişiler tarafından yapılmasını," tanımına uygun olarak mı verdiniz?

"3.3.2 – İdari para cezası

“Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge”nin işverence çalışmanın başladığı ayın sonuna kadar Kurum ünitelerine verilmesi gerekmektedir. Bildirgenin yasal süresinde verilmemesi halinde işverene her bir sigortalı için Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında asgari ücret tutarında,

İşverenlerin yasal süresi dışında “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge'yi ünitelere vermeleri halinde Kurumun denetim ve kontrolle görevlendirilmiş memurları aracılığı ile gerekli inceleme yapıldıktan sonra işleme alınması gerektiğine karar verilenler hakkında, sigortalı çalıştırılan her ay ve her bir sigortalı için ayrı ayrı olmak ve aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, işveren hakkında ayrıca Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendi uyarınca asgari ücretin beşte biri, ev hizmetinde sigortalı çalıştıran işverenin çalıştırdığı sigortalıya ilave olarak çalıştırdığı sigortalı/sigortalılar için verildiğinin anlaşılması halinde ise (2) numaralı alt bendi uyarınca, her ay ve her bir sigortalı için ayrı ayrı olmak ve aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, asgari ücretin sekizde biri tutarında,
İşverence herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın, Kanunun ek 9 uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında sigortalı çalıştırıldığının mahkeme kararı, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden tespit edilmesi, hizmetlerin veya kazançların Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiğinin anlaşılması halinde ise işverene Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (4) numaralı alt bendi uyarınca asgari ücretin iki katı tutarında,

Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile çalıştırılan sigortalının işten ayrılması halinde “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge”nin bu Tebliğin “3.4.6- Sigortalılığı Sona Ermesi” başlıklı bölümünde belirtilen sürede verilmemesi halinde Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi uyarınca asgari ücretin onda biri tutarında,

idari para cezası uygulanacaktır."

sn merkür2
Öncelikle ek9 a uygun olarak belgeyi doldurduk ve sgk ya ilettik ve geriye dönük borçlanmayı kabul ettik zira 1 yıl öncesini işe giriş tarihi diye belirttim.103. maddenin ikinci fıkrasına göre bildirim süresi 3 ayı geçen süreyi göz önüne alarak " SGK defter tutmayanların kanunca belirlenen 3 süreyi geçerse verdiği belgeler işleme alınmaz diyerek ek9 belgesini işleme almadı"
yukarıda yazdığınız gibi benim belgem işleme alınmadı ama ben kendim bildirimde bulundum, 102-4/c de işverence herhangibir bildirimde bulunmaksızın diyor, benim kendiliğimden verdiğim bildirge yokmu sayılacak, sgk kayıtlarında var. Eğer iş kur tespit yapar ve bu sgk primlerinin ödenmesi için sgk ya yazı gönderirse, ben 102-4/c ye göremi her ay için asgari ücretin 2 katı ceza öderim yoksa önceki bildirimim dikkate alınır ve her ay için 102 1/a ya göremi yani her ay için 1/5 asgari ücret cezamı öderim. Bunun için yardım lütfen.

hizmet çalışanın evinde mi yoksa annenizin evinde mi oldu?

Hizmet bakıcının evinde yatılı olarak oldu ve ücretini annem adına ben ödedim, makbuzları var ancak sigorta istememişti baştan, Annemi almak istediğimizde kötü davranışlarda bulundu ve bizde doktor kontrolleri için annemi eve getirdiğimizde sıkıntı olur diye sgk da ek9 belgesi doldurduk ve imzalayıp annemi eve aldık. Aynı akşam annemin bizde bir müddet kalması gerektiğini ilettik ancak hakaret etti ve bunu yanınıza bırakmayacağım dedi. Aynı akşam Facebook üzerinden eşime haysiyet kırıcı harekette bulunduğu için işten çıkardık. 4 ay sonra sgk red yazısı geldi hemen akabinde de bakıcının işkur şikayet yazısı geldi. Durum kısaca bundan ibaret..

Hangi evde baktıysa o evin yasal sahibi kim ise onun adına açılmalı dosya.

Sn Rietveld;
Bakıcının kendi evinde yatılı bakım oldu. İlgili kişiyle husumetli olduğumuz için karşı taraf buna yanaşmaz ve o evde kiracı idi..şimdi o evde oturuyor mu onu da bilmiyorum. Dosya konusunda bir serbest muhasebeci arkadaşla görüştüm. Çözüm bulamadım yani öyle bir işyeriniz yok, dosya açamazsınız dedi. Ne yapacağım bilemiyorum..

Sn merkür2
1 NİSAN 2015 TEBLİĞİNDE yer alan geç bildirimde bulunulduğunda ve kurumun denetim memurlarınca işleme alınmasına karar verilenler için aylık asgari ücretin 1/5 i IPC kesilir deniliyor ama işleme alınmamasına karar verilenler için hangisi uygulanır yok. Zira hemen ardından işveren tarafından herhangi bir bildirimde bulunmaksızın deniyor. Benim açımdan sadece ek9 belgesi var ve onu da bildirmiştim ve cezayı kabul etmiştim. Şimdi korkum bu bildirim yapılmamış gibi görünür ve tespit işkur tarafından yapılmış gibi bir ceza kesilir mi..Ama tebliğde işveren tarafından herhangi bir bildirimde bulunmaksızın diye yazıyor. Red yazısı aldığım ek9 ve ilgili yazının fotokopisini işkura ben verir isem birşey farkeder mi