fonradar

Geçmişe Dönük İşe Giriş Hakkında

Olur ya da olamaz diyemem.SGK fiilen çalışılmaya başlanan tarihe bakar.Giriş tarihi fiilen çalışılmaya başlanılan tarih olmalı.Denetlemeye geldiklerinde buna göre cevaplar vermelisiniz.

Emrah hocam işvern bu cezalari yatirdktn sonra red durumu varmi.red durumunda yatrlan para geri alinblnrmi.hocam red durumu ihtimali ndr ve hangi gerekçeyle reddlr

Eğer cezaları öderseniz ve aylık bildirgelerde gönderilirse geriye dönük işveren açısından bir sorun teşkil etmez diye düşünüyorum.Ama sizin aranızdaki ilişkiye bağlı birazda.İşveren kabul etmeyebilir her ne kadar ona bir zararı olmayacaksada.Siz konuşun işverenle herşeyi karşılayacağınızı söyleyin.

O zaman dediklerimi yapmanız gerekiyor.Ödeyeceğiniz ceza ve primleri yazmıştım.Zannetmiyorum ama olur ya bir denetleme olur vereceğiniz cevapları iyi seçmeniz gerekiyor.

3 aydan daha eski bir tarihte düzeltme/değişiklik yapmak istediğinizden incelemeye sevk edilirsiniz. İnceleme sonucu olumlu olur ise bildirimleriniz işleme alınacaktır.

İyi günler. SGK giriş tarihim 2004. 2004'ten 105 gün ve 2005'ten 267 gün sigortam var. 2014'te yeni bir yere girdim ve Mart 2014'ten beri sigortam çok şükür devam ediyor. Mart'tan önce de bir arkadaşımın iş yerinde çalışıyordum. Oraya da Ocak ayında girmiştim. Fakat arkadaşım bana sigorta yapmamış. Bunu arkadaşıma söylersem benim geriye dönük Ocak ve Şubat ayı sigortamı yatırma şansı var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

İyi günler. SGK giriş tarihim 2004. 2004'ten 105 gün ve 2005'ten 267 gün sigortam var. 2014'te yeni bir yere girdim ve Mart 2014'ten beri sigortam çok şükür devam ediyor. Mart'tan önce de bir arkadaşımın iş yerinde çalışıyordum. Oraya da Ocak ayında girmiştim. Fakat arkadaşım bana sigorta yapmamış. Bunu arkadaşıma söylersem benim geriye dönük Ocak ve Şubat ayı sigortamı yatırma şansı var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Evet yapabilir.Ancak idari para cezası ile karşılaşır.Denetime de girebilir.

Çok teşekkürler. Bir şey daha öğrenmek istiyorum. Acaba bu idari para cezası ve geriye dönük 75 günlük sigorta pirimi borcu ortalama ne kadar tutar?

Ocak ayına sigorta girişinizi yapması gerekiyor.Girişten dolayı 1 brüt asgari ücret tutarında ceza çıkacak.

Ayrıca bildirge verecek Ocak ve Şubat ayları için.Bu bildirgelerin asıl mı yoksa ek mi olacağına göre ceza tutarı değişiyor.Asıl olursa brüt asgari ücretin 5 te 1 i eğer ek olursa bildirgelerin her biri için brüt asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkacak.

75 günlük primde 1,000,00 TL civarı oluyor.Eğer asgari ücret üzerinden gösterirse.

Ocak ayına sigorta girişinizi yapması gerekiyor.Girişten dolayı 1 brüt asgari ücret tutarında ceza çıkacak.

Ayrıca bildirge verecek Ocak ve Şubat ayları için.Bu bildirgelerin asıl mı yoksa ek mi olacağına göre ceza tutarı değişiyor.Asıl olursa brüt asgari ücretin 5 te 1 i eğer ek olursa bildirgelerin her biri için brüt asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkacak.

75 günlük primde 1,000,00 TL civarı oluyor.Eğer asgari ücret üzerinden gösterirse.

Çok teşekkürler her şey için.

merhaba geriye dönük 2 senelik sigorta primimi yatırmam mümkün mü eğer mümkünse ve hemen yeni öğretmen olarak atanacak olan nişanlımla nikah yaparsam eş durumundan tayin istememiz mümkün mü geriye dönük sigorta yatırmam bu duruma sorun teşkil eder mi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

İki ay daha fazla sigortalı görünmek istemenizin amacı nedir, neye yararı olacak.. Bunun arkadaşınızı zor durumda bırakacağı kesin. Ayrıca girişi yapıp cezalarını ödeseniz bile, sgk'ya orada çalıştığınızı, anlaşmalı bir işlem olmadığını izah etmeniz gerekir, kabul edilmeme durumu bile olabilir.

merhaba geriye dönük 2 senelik sigorta primimi yatırmam mümkün mü eğer mümkünse ve hemen yeni öğretmen olarak atanacak olan nişanlımla nikah yaparsam eş durumundan tayin istememiz mümkün mü geriye dönük sigorta yatırmam bu duruma sorun teşkil eder mi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Eğer bir işyerinde çalıştıysanız ve 2 yıldır sigorta primlerinizi ödemediyse orada çalıştığınızı kanıtlamanız gerekiyor.Bunun için İŞKUR'a başvurun ya da dava açın.Kazanırsanız geriye dönük 2 yıl sigorta primi ödetebilirsiniz işverene.

Bunun dışında geriye dönük prim ödeme şansınız yok.