Mali Müşavirin Bitcoin'den Değer Artış Kazancı Elde Etmesi

SMMM olan bir kişinin Bitcoin ve türev altcoinlerden elde ettiği değer artış kazancı meslek faaliyetleri açısından yaptırım nedeni olabilir mi? Görüşleriniz nedir?

Bence şu ana kadar bu konu ile ilgili en güzel yazı

Kmpg blogda dün yayınlanmıştı-Abdülkadir Kahraman diye bir arkadaş yazmış

Vergi mevzuatında bitcoin tanımı var mı?

Gelir Vergisi Kanunu'nun 70'inci maddesinde gayrimenkul sermaye iradı tanımlanıyor. Ancak bu madde kapsamındaki tanımlar "dijital çağın" mal, hak ve hizmetlerini kavramaktan uzak.

Yine de bu maddenin 5'inci bendindeki "(…) sanayi ve ticaret ve bilim alanlarında elde edilmiş bir tecrübeye ait bilgilerle gizli bir formül veya bir imalat usulü üzerindeki kullanma hakkı veya kullanma imtiyazı gibi haklar (…)" tanımı bitcoin için kullanılabilir mi? Net bir şey söylemek zor. Fakat bitcoin işleyişine bakıldığında gizli bir formül olduğu aşikar. Ancak madencilik bitcoin arama işi yapanlar çözdüğünde arzı artıyor. Bu durumda bitcoin alım – satımı kazançları Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 80'inci maddesinin 5'nci bendi kapsamında değer artışı kazancı olarak gelir vergisi kapsamına girecektir.

Sonuç olarak bitcoin alım satımından elde edilen kazancın vergilendirilmesi diğer "sermaye piyasası aracı" veya "gayri maddi hak olması" ile mümkün olacaktır. SPK yetkisini kullanıp bitcoin için "diğer sermaye piyasası aracı" adlandırmasını yapar ise elde edilen kazançlar Gelir Vergisi Kanunu'nun geçici 67'nci maddesi kapsamında değerlendirilebilecektir.

Diğer taraftan bitcoin alım – satımının süreklilik arz etmesi elde edilen kazancı ticari kazanç niteliğinde olacaktır.

Bu değerlendirmeler sonrasında Bitcoin emtia olarak kabul edilirse söz konusu işlemler KDV'ye tabi olacaktır.​

Bu değerlendirmeler çerçevesinde SPK'nın bitcoini "diğer sermaye piyasası araçları" kapsamında alması en doğru yaklaşım olmaz mı? Kanaatimize göre, SPK'nın bu konuda yetkisi var ve gerek bitcoin için yatırılan paraların ödeme aracı olmaktan çıkması gerekse diğer ülke vergi uygulamaları bunu destekliyor.

Mükellef kendi faaliyeti dışında bireysel olarak borsa da para kazanmak isteyebilir.Bitcoin şuan için ne mal,ne hisse senedi,tahvil ne de yatırım aracı olarak isimlendiriliyor.Borsa daki işlemlerde süresine göre el de tutulan bazı değerli evraklar hariç vergi alınmıyor.Çok yüksek kar yapmadığınız sürece vergi dairesi izahat istemez bence.Saygılarıma.

Sanırım bitcoin denen şey pek bilinmediği için böyle bir soru gelmiş.

Bitcoin denen şeyin çıkışı ve tarihi sadece bilinen kısmıyla konuşulmaktadır. Detaya girmeden söylemek gerekirse ‘karanlık’ işlerin karşılığı bitcoinlerle ödeniyordu. Şimdilerde ise devletler buna karşı geliyor, kuzey kore gibi bir ülke de destekliyor. Sizce niyedir?

Takip edilemediği için..

Bitcoin ve altcoin dediğimiz adı üstünde ‘kripto’ paralar blockchain isimli sistem üzerinde ‘takip edilemez’ şekilde gezinmektedir.

Devletin bitcoin alım satımınızı takip etme gibi bir lüksü zaren yok. Ancak ve ancak bitcoin alım satımı yapan yerli şirketlere para gönderiminizden yola çıkarak düşünmeye başlarlar ancak paranın aynı siteden geri dönüşü yoksa da yine bi sonuç çıkmaz.

Yerli bitcoin sitesinden bitcoin alıp yurtdışındaki coin borsalarındaki kripto cüzdanlarınıza coini yolladıktan sonra o işin kontrolü ve takibi imkansız hale geliyor.

Yani özetle zaten! takip edilemesin diye icat edilmiş ‘kripto’ paralar üzerinden kazanç, matrah, vergi tarhı imkansızdır.

He burası Türkiye! Diyorsanız siz de haklısınız. İstanbul’a hayatında ayağını basmamış adamlara köprüden kaçak geçiş cezaları kitlendi. Ben her şeyi beklerim.

Netflixde bitcoin belgeseli var , mutlaka seyredin. Amerikadaki süreci ve hangi şartlarda Amerikada yasal hale getirildiği ile ilgili.

Zaten devlet Bitcoin'den nasıl vergi alsak diye kafa yoruyor şuanda, Spk, Bddk, Maliye, Hazine yakında çıkarırlar ağızlarındaki baklayı. Gayrimaddi hakka mı?Gayrimenkule mi sokarlar, ticari mala mı? Henüz belli değil.... Siz şimdiden korkmuşsunuz. Hele bi çıksın ne isim verecekleri, ondan sonra bile bundan hiç bir şekilde vergi alamazlar. Anca aracı firmalardan veri alarak takip edebilirler. Ancak orada da hesap cüzdanına çekmek vs. yasak haline getirmeleri gerekir takibi için, yoksa onda da takip edemezler.

Bende merakla bekliyorum açıkçası...

Maliye takip edemez diye bir şey olabilir mi gerçekten? Alım-satım işlemleri bir aracı platform üzerinden yapılıyor. Siz bu platforma üye oluyorsunuz. Üye olurken sizden kimliğinizle ilgili belge talep ediyorlar. Yani tüm işlemler isminizle birlikte saklanıyor. Ve biliyorsunuz Maliye internet üzerinden elde edilen gelirleri tespit etmek için bu tarz platformlara yapılan işlemleri kendisine bildirilmesi ile alakalı yasal düzenlemelere gitti. Ve muhtemelen platformlar bu yasal zorunluluk kapsamında üyelerinden bu tarz bilgiler istiyorlar.

Ve bu arada Maliye kripto paranın tanımı için SPK dan görüş talep etti yakın zamanda. Bu görüşe göre vergilendirmenin nasıl olacağına karar verilecek sanırım. Yani Maliye elde edilen kazançlardan vergisini almak için ev ödevlerini yapıyor şuan.

Bu kripto paraları dijital cüzdanınızda saklar, sadece bu cüzdanı kullanarak alış veriş yapar, cüzdanınızdaki kripto paranın değer artmasından dolayı bir kazanç sağlarsanız Maliye bunu tespit edemeyebilir. Bu konuda da yüzde yüz emin değilim. Ama zaten bu işten alım-satım yaparak kazanç sağlamak isteyenler bir platforma üye olmak durumunda ve bu platformlar bu üyeleri Maliyeye bildirimde bulunmakla mükellef.

Şu andan itibaren belki geçmişe dönük bir işlem yapılamayabilir, ama ilerisi için yapılacağı ve maliyenin bu işlemleri kişi bazında takip edebileceği bir gerçek. Yatırımlarınızı buna göre yapın derim.

Bu kripto paraları dijital cüzdanınızda saklar, sadece bu cüzdanı kullanarak alış veriş yapar, cüzdanınızdaki kripto paranın değer artmasından dolayı bir kazanç sağlarsanız Maliye bunu tespit edemeyebilir. Bu konuda da yüzde yüz emin değilim. Ama zaten bu işten alım-satım yaparak kazanç sağlamak isteyenler bir platforma üye olmak durumunda ve bu platformlar bu üyeleri Maliyeye bildirimde bulunmakla mükellef.

Sayın Aquatim işte tam da bu noktada, kripto paraları dijital cüzdanınıza aktardığınızda, ne aktardığınızı da bilir, belli bir tarihte değerleme yapar, sende bu var der. Ancak ben o kripto paraları cüzdanımdan yabancı sitelere, yasal olsun olmasın aktarabilirim, orada bir para kazanıp, al sat ile orada tutabilirim, orada bir bozdurup, parayı başka yolla alabilirim vs. Takip edemeyeceği nokta da burası işte. Benim bildiğim kadarı ile...

Kripto paralara da devletler bundan karşı çıkıyor, devletin kontrolünde değil, takip edemiyor.

Şu şekilde düzeltilebilir; Maliye Türkiye'de yerel platform üzerinden elde edilen kazançları takip edebilir. Uluslararası vergi boyutunu bilmiyorum; Türkiye'de değil yabancı ülkede vergiye tabi olabilir bu kazançlar. Bu konuda bilgi sahibi olanlar fikirlerini paylaşırsa işin o kısmını da öğrenmiş oluruz.

Ayrıca devletlerin karşı çıkmasının tek sebebi kontrol edilemez olmasının yanında, para basma yetkisinin ve kazancının (senyoraj geliri) paylaşmak istememesi de etkili sanırım.

Yalnız birkaç sitede okumuştum, çok teknik olduğu için burada aktaramıyorum ama istenirse takip edilebileceği hususundaydı. Bu takip yasal oluur mu, delil kabul görür mü o kısım muallak tabi.

Platformdan cüzdanınıza bir aktarım olduğunda bir iz bırakılmıyor mu? Sistem geri planda cüzdanınızın bir çeşit kimlik bilgisine erişmiyor mu? Büyük bir bilinmezlik var biz bilmeyenler için. Hani yüzde yüz takip edilemez hususunu hangi kaynağa göre rahatça söyleyebiliyoruz?
Bu kaynakta görüş bildiren şahıs duyduklarını mı yazmış, içeriğini yüzde yüz bildiği bir şeyi mi yazmış?

Teori aşamasında takip edilemez denilebilir, ama teoride bahsedilen yazılım ile pratikte bizim kullandığımız yazılım aynı mı? Bu dijital cüzdan başka ne sağlıyor geri planda? Blockchain teknolojisi güvenilir olabilir ama dijital cüzdanınız öyle mi?

Bakın atladığınız bir nokta var. Diyorsunuz ki ''Bir platform üzerinden para göndermek zorundasınız ve bu platform devlete bunları bildirmek zorunda''. Buraya kadar doğru ancak sizin kazancınızı tespit etmesi imkansız. Ben o parayı yurtdışına borsaya yolladım mı? Oradan sonrasının takibi yok. Bu yüzden zaten adı kripto ve Devletler buna karşı. Takibi kesinlikle yok. Ben bu parayı turistik ziyaret amacıyla ülkeye gelen bir akrabamın yurtdışındaki hesabına aktarıp türkiye'ye geldiğinde buradaki hesabına kendi hesabından yollatırsam ve bu parayı kendisinden elden alırsam ne olacak? Devlet bunda neyi tespit edebilecek? Sandığınız gibi şeffaf bişey değil bu kripto para işi. Ayrıca kişiler için de riskli. Bir gün sabah uyandıklarında kripto paralarını sakladıkları o borsaların sitelerini kapalı bulurlarsa yapabilecekleri hiçbir şey yok :)

Bakın atladığınız bir nokta var. Diyorsunuz ki ''Bir platform üzerinden para göndermek zorundasınız ve bu platform devlete bunları bildirmek zorunda''. Buraya kadar doğru ancak sizin kazancınızı tespit etmesi imkansız. Ben o parayı yurtdışına borsaya yolladım mı? Oradan sonrasının takibi yok. Bu yüzden zaten adı kripto ve Devletler buna karşı. Takibi kesinlikle yok. Ben bu parayı turistik ziyaret amacıyla ülkeye gelen bir akrabamın yurtdışındaki hesabına aktarıp türkiye'ye geldiğinde buradaki hesabına kendi hesabından yollatırsam ve bu parayı kendisinden elden alırsam ne olacak? Devlet bunda neyi tespit edebilecek? Sandığınız gibi şeffaf bişey değil bu kripto para işi. Ayrıca kişiler için de riskli. Bir gün sabah uyandıklarında kripto paralarını sakladıkları o borsaların sitelerini kapalı bulurlarsa yapabilecekleri hiçbir şey yok :)

Ama zaten ilk yorumumda belirttim bu durumu; cüzdanınıza aktarır ve oradan işlem yaparsanız işlem takip edilemeyebilir dedim. Anlatmak istediğim hususu gözden kaçırıyorsunuz;

1- Eğer yerel bir platformu kullanarak kripto para alım-satımı yapıyorsanız, kazançlarımı maliye bilemez diyemezsiniz.
2- Kripto para güvenilir bir teknoloji olabilir, ama bu işlem için kullandığınız dijital cüzdan ve bu dijital cüzdanın bulunduğu ortam (bilgisayar, cep telefonu, tablet) güvenilir mi? Bu konuda yüzde yüz emin olabiliyor musunuz? Hem takip edilemez, hem de yok olamaz açısından soruyorum. Blockchain yazılımı kırılamaz, ele geçirilemez, takip edilemez olabilir ama aynı şeyi dijital cüzdanınız ve elektronik cihazınız için söyleyebiliyor musunuz?

Bu konuda bir kaynak gösterebilir misiniz?

Ama zaten ilk yorumumda belirttim bu durumu; cüzdanınıza aktarır ve oradan işlem yaparsanız işlem takip edilemeyebilir dedim. Anlatmak istediğim hususu gözden kaçırıyorsunuz;

1- Eğer yerel bir platformu kullanarak kripto para alım-satımı yapıyorsanız, kazançlarımı maliye bilemez diyemezsiniz.
2- Kripto para güvenilir bir teknoloji olabilir, ama bu işlem için kullandığınız dijital cüzdan ve bu dijital cüzdanın bulunduğu ortam (bilgisayar, cep telefonu, tablet) güvenilir mi? Bu konuda yüzde yüz emin olabiliyor musunuz? Hem takip edilemez, hem de yok olamaz açısından soruyorum. Blockchain yazılımı kırılamaz, ele geçirilemez, takip edilemez olabilir ama aynı şeyi dijital cüzdanınız ve elektronik cihazınız için söyleyebiliyor musunuz?

Bu konuda bir kaynak gösterebilir misiniz?

Evet dediğiniz doğru. Yurtdışında bir borsaya göndermiyorsanız eğer parayı tamamen takibi yapılabilir ve kazancınız tespit edilebilir.

Gelelim dijital cüzdana. Dijital cüzdanınızı ben yanımda taşırım diyorsanız hem masaüstü cüzdanları hem usb şeklinde cüzdanlar var. Bunlar da güvenilir sayılır. Yurtdışındaki borsalarda size açılan cüzdanlar ne kadar güvenliyse o kadar güvenli olur. Hiç kullanmadım ancak eminim usb ve masaüstü cüzdanların sağlam bir güvenlik ağı vardır cüzdana erişebilmek için. Bu güvenlik kısmıydı. Takip edilebilirlik kısmı için cüzdanınızın ne şekilde sizde olduğunun bir önemi yok. Siz beyan etmediğiniz sürece kimse ne kadar coininiz var bilemez, hareketlerini göremez. Bu coin'i yaratan kişiyle de alakalı. Mesela Ripple daha farklı davranıyor. Öyle ki Akbank bile almanya'da yanlış hatırlamıyorsam Mayıs ya da Ağustos ayında Ripple hesaplarını aktif hale getirecek ve ticaretler Ripple ile yapılmaya başlayacak. Link veremiyorum ancak arama motorunuza ripple akbank yazarsanız araştırabilirsiniz. Yani demem o ki devlet ben bunu takip etmek istiyorum der ise Sadece Ripple'a izin verip kalanını yasaklayabilir. Dün Güney Kore'de yasa taslağı hazırlandığı ve coin'lerin yasaklanacağı duyuruldu. Eş zamanlı olarak Coin firmalarına baskınlar oldu ve Coin piyasası çalkalandı. Düşüşler sert oldu. Güney Kore gibi ülkemiz de ve diğer ülkeler de bu yasakları getirirse zaten bu işler daha karmaşık hale gelecek.

Türkiye'deki bankalar bu konuya hazırlanıyorlar. Ancak atlanmaması gereken nokta bankaların kripto felsefesini benimsemekle ilgileri yok. Sadece bu pazarı kendi lehlerine kullanacak adımların atılması için otoriteleri zorlayacaklar. Zaten bu da otoritelerin işine geliyor. Bugün Finansbank yk başkanının açıklaması vardı. Vurgular çok net. Kriptoyu yasaklamamak ancak regüle etmek lazım diyor. Bu işin varacağı nokta otoritenin ve bankaların bir araya gelerek yasal boşlukları doldurmak için çalışmalar yapması olacaktır. Bu sayede idare takibi de kolaylaştıracaktır. Üstelik yukarıda bir üyenin de dediği gibi regüle edilen alanın dışında kalan kripto para veya platformlar yasadışı hale gelecek, belki de suç gelirlerinin aklanması mevzuatı kapsamında suç teşkil edecektir. Şu an her şey flu.

Abdülkadir üstadın belirttiği şekilde geçici 67. Madde kapsamına alınırsa da stopaj tekniği ile bankalara sorumluluk yüklenebilir. İdarenin bu konulardaki yaklaşımı da genelde stopaj tekniği ile vergileme olmaktadır.

Gerçekten de ilginç gelişmelere gebe bir konu. Büyük ihtimalle 1-2 sene içerisinde önemli yasal düzenlemeler yapılacaktır.

Bitcoin ile ödeme alan yerlerin sayısı artıyor

Arkadaşlar, bitcoin ile ödeme alan yerlerin sayısı artıyor ancak ne yapılcağını açıkçası tam olarak bilemiyoruz.

Örneğin Türkiye'de de bazı firmalar ödeme almaya başladılar. Dünyada prosedür nasıl bilmiyorum ama genel liste şu şekilde.

Türkiyede ve Dünyada Bitcoin ile Ödeme Kabul Eden Yerler (2018 Güncel)

Firma Adı / Hizmet Alanı Site Adresi / Firma Web Sitesi
Dünya ‘nın En Büyük İnternet Arşivi archive.org Yabancı
Dünya ‘nın En Populer Ekonomi Gazetesi bloomberg.com Yabancı
Küresel Yardım Kuruluşu savethechildren.org Yabancı
Meksika ‘nın HepsiBurada Firması Denebilir famsa.com Yabancı
ABD Texas ‘da Bir Müze museumofthecoastalbend.org Yabancı
Bitcoin ile Pizza Alabilirsiniz pizzaforcoins.com Yabancı
Karaburun Apart Evleri adormo.com Türk
Uçak Kiralama avionejet.com Türk
Pan Etiket & Barkod Sistemleri panetiket.com Türk
Wordpress Blog wordpress.com Yabancı
Microsoft XBox & Windows Mağazaları microsoft.com Yabancı