Defter Beyan

Defter beyanda sabit kıymet girişi yaptığımda gider listesinde tutar yazmıyor. Mükellef binek araç almış kdv yi zaten işlemiyorum. Kıst amortisman uyguladım. İşlediğim rakamı fişin içine girdiğimde görüyorum fakat gider listesine neden yazmıyor. Gider listesine almayınca kar/ zarar durumu da farklı oluyor. Bu konuda bilgisi olan varmı?

Merhaba
Tam olarak neyi görmek istediğinizi anlamadım.
Sabit kıymetin girişini görmek istiyorsanız bunu zaten gider listesinde göremezsiniz.
Amortisman tutarını görmek istiyorsanız bunuda bir ihtimal göremeyebilirsiniz.Normalde görmelisiniz.Ancak sistemin neyi nereye eklediğini ancak beyanı onaylarken bir ihtimal göreceğiz.Belki amortisman tutarını beyanda ilgili yerine yazacak.
Yapabiliyorsanız geçici vergi beyanını oluşturmaya çalışın (sonra silersiniz)
bakın bakalım neyi nereye yazıyor

şöyleki Tahsin Kurt
Sabit kıymet alışını seçtim gider alt türü olarak 2. el binek aracı seçtim faturayı kaydettim. Bu ekranda amortisman rakamını görüyorum. Gider listesine geldiğimde fatura gözüküyor fakat tutar sıfır gözüküyor. Hesap özetine baktığımda bu araç için girdiğim amortisman rakamını yazmıyor. Dolayısıyla kar zarar durumu fazlasıyla değişiyor. Luca programı hesap özeti aldığımda bu rakamı giderde gösteriyor ve kişinin zararı çıkıyor. Defter beyanda bu rakamı almadığı için karı çıkıyor. Nasıl yapacağım bilen varsa yardım bekliyorum.

şöyleki Tahsin Kurt
Sabit kıymet alışını seçtim gider alt türü olarak 2. el binek aracı seçtim faturayı kaydettim. Bu ekranda amortisman rakamını görüyorum. Gider listesine geldiğimde fatura gözüküyor fakat tutar sıfır gözüküyor. Hesap özetine baktığımda bu araç için girdiğim amortisman rakamını yazmıyor. Dolayısıyla kar zarar durumu fazlasıyla değişiyor. Luca programı hesap özeti aldığımda bu rakamı giderde gösteriyor ve kişinin zararı çıkıyor. Defter beyanda bu rakamı almadığı için karı çıkıyor. Nasıl yapacağım bilen varsa yardım bekliyorum.

Sabit kıymet alım - satım muhasebe işlemlerinde faturanın kdv hariç rakamı görünmez, var ise kdv çıkar. Sabit kıymet için amortisman kaydı yaptığınızda (tevsiki zaruri olmayan giderlere kayıt yapılacak) gider olarak sistemde gider listesinde amortisman tutarı kadar rakam yazar. Aynı zamanda sabit kıymeti sattığınızda da faturanızın kdv hariç kısmında rakam yazmaz. Kar veya zararınızı hesaplayıp kaydetmeniz gerekmektedir. Kar, zarar ve gider kayıtlarını ayrı 2. kayıt yapmanız gerekiyor...

Geçici vergi beyannamesi oluştur dediğimde beyanname boş geliyor...bunun sebebi ne olabilir ? Birde gider yada gelir listelerken yada excel çıktısı olarak almak istediğimde tarihler sıralı değil . Bir yerde birşeyi yanlış mı yapıyorum ?

merhaba,

defter beyan sisteminde geçici vergi beyannamesini yaptım ama beyanname yapısı geçerli değil Lütfen Beyanname Düzenleme Programı'nın doğru sürümünü kullandığınızdan emin olunuz diye hata veriyor.

iyide beyanname düzenleme programı ile ne alakası var anlamadım.

Geçici vergi beyannamesi oluştur dediğimde beyanname boş geliyor...bunun sebebi ne olabilir ? Birde gider yada gelir listelerken yada excel çıktısı olarak almak istediğimde tarihler sıralı değil . Bir yerde birşeyi yanlış mı yapıyorum ?

Evet bende de liste aldığımda sıralı gelmiyor.Ama ekran dökümünde sıralı.Excel olarak alındığında sanırım giriş sırasına göre listeliyor.Ben karışık girmiştim,ordan tahmin ediyorum. Düzelteceklerini umuyorum. Bu haliyle defter dökümü alamayız herhalde.

merhaba,

defter beyan sisteminde geçici vergi beyannamesini yaptım ama beyanname yapısı geçerli değil Lütfen Beyanname Düzenleme Programı'nın doğru sürümünü kullandığınızdan emin olunuz diye hata veriyor.

iyide beyanname düzenleme programı ile ne alakası var anlamadım.

Bir ilişki kurmuşlar demek ki.Güncelleme yaparak deneyin.Tabi bu arada önceki oluşturduğunuz beyannameyi silip,güncelleme yaptıktan sonra yeniden beyanname oluşturmalısınız.

Nacizane şahsi firkrimdir. Ben bugüne kadar bu kadar gereksiz bu kadar karışık ve bir türlü neden yapıldığını anlayamadığım bir değişiklik. Her ay kendi beyannamemi vermek kabus oldu.....

Nacizane şahsi firkrimdir. Ben bugüne kadar bu kadar gereksiz bu kadar karışık ve bir türlü neden yapıldığını anlayamadığım bir değişiklik. Her ay kendi beyannamemi vermek kabus oldu.....

İşin kötü tarafı bir muhasebe programı yapmaya çalışıyorlar, ama bir sürü eksik var, işi yolda düzeltmeye çalışıyorlar. Yaparsın kardeşim adam gibi programını sonra açar kullandırırsın. Bize de böyle çin işkencesi çektirmezler.
Defter Beyan sistemini açtığım da sinir katsayım tavan yapıyor, ağzıma gelen küfrü edip, çıkıyorum, psikolojimi bozdular yemin ediyorum. Bir de 2019 yılında tüm işletme defterleri bu sisteme geçerse nasıl yapacağız kara kara onu düşünüyorum.

Bilanço usulü bir firmanın faturalarını işlerken bile bu kadar vakit kaybetmiyoruz. Bir defter beyan beyanını vermek için, 1-2 saat harcıyoruz, bıraksalar eski sistem ile yürüsek, 2 dakikada bitecek bir iş halbuki.

Yapılcak iş değil bu yemin ediyorum. Lanet olsun... :mad: :banghead:

Yok canım,ben sizin kadar sinirlenmiyorum.Aslında işleyiş hızlı.Fakat sorular çok.
Örneğin dün face messengerdan bir meslektaşım şunu sordu,tam yanıt veremedim.
sabit varlık satışı yapıldı.Alış kaydı haliyle defter beyana girilmemiş. Satışta da sabit kıymet satışı bölümü var,oraya girersek kar-zararı nasıl hesaplayıp beyana aktaracak.

Mesela benimde bir müşterimde mayıs ayında böyle bir işlem var.Vakti gelince düşünürüm dedim,bi kenara ayırdım :)

Son düzenleme:
İşte problem de orada, madem yapıyorsun bir program, A'dan Z'ye herşeyi ile kullanılabilecek, demirbaş tablosu, personel takip yeri olan bir program yap, oradan kullanalım, hem kendi programımıza kayıt yapıyoruz, hem oraya yapıyoruz.

Ben bunu en başından söyledim.Test edip onaylamadan böyle bir programı kullanıcılara açamazsın,açtıysan da zorunlu tutamazsın.Beyanları illa burdan vereceksin diyorlar,herşeyi elle kendimiz giriyoruz,o zaman ne anlamı var :) şimdi örneğin bir sonraki muhtasarda göreceğiz,girdiğimiz bilgiler otomatik gelecek mi,yoksa boş haliyle mi gelecek,bekleyip göreceğiz.

şuna bir el atsınlar tahakkuk alamayacağız hiçbir yerden ses yok 189 u arıyorum sabahtan beri açmıyorlar

Dbs'ye tabi, Bir tane stopajım kaldı,benimkide dahil 2 tane kdv kaldı.Nasıl olacak bilmiyorum.

Selamlar sistem üzerinden kendi geçici beyanımı vermeye çalışırken ekler kısmında son kesilen fatura bilgileri bölümünü bulamadım. Ama beyannameyi buna rağmen onay kısmına kadar geldi.....

Selamlar sistem üzerinden kendi geçici beyanımı vermeye çalışırken ekler kısmında son kesilen fatura bilgileri bölümünü bulamadım. Ama beyannameyi buna rağmen onay kısmına kadar geldi.....

Sadece defter beyan sistemindeki bu kısım kaldırıldı. Bdp programından yapanlar için devam ediyor.

Selamlar;Defter beyan sisteminde basit usül mükellefin,gider kaydını yaparken, gider alt kayıt türünü yanlışlıla gıda alışını 3 defa açmışım nasıl silebilirim.

alış türü:
normal alım

gider kayıt türü:
ticari mal alışı

gider kayıt alt türü:
gıda alışı
gıda alışı
gıda alışı

şeklinde bir durumum var gıda alışının 2sini silmek istiyorum ama nasıl????

Son düzenleme: