Sermayeyi Nasıl Arttırmak Lazım ?

tancam

Üyeliği Durduruldu
Üyeliği Durduruldu
şirketin 2 ortağı var her birine 3 milyon borcu var bunu direk sermaye artırımında mı kullanmak mantıklı yoksa bankadan ödemelerini yapıp hortlaklak hesabını sıfırlayıp 3+3= 6 milyon tl i nakit olarak mı sermaye artırımında kullanmak mantıklı imdi bu durumda nöğrecez a doslar?

3 milyon borcu öde. hortlaklar hesabını sıfırla 6 milyonu nakit arttır. Sermaye amortismanından faydalan.

Not: Sermaye amortismanı için formdaki yazımı oku

şirketin aktif büyüklüğü 6 000 000 tl artacak bu artış şirket için kısa ve uzun vadede ne getirisi olacak ;bunu planladınız mı ?bence bilanço ihtiyacı için (bankalar )sermaye artrımında bulunmayın şirketin gerçekten sermayeye ihtiyacı varsa artırın yoksa bırakın öyle kalsın şirket kendi dengesini yavaş yavaş bulur .banka kredi verecekse şirkete emin olun bilançoya bile bakmazlar verirler krediyi haberiniz olmaz ,her zaman muhasebe bilimi gelişiyor eski muhasebe anlayışını kaç yıl daha devam edeceğiz bırakın şirketin sermeyasi şirkete olsun bakalım zaman nasıl şekillendirecek

imdi 2 çeşit bankacı ile karşılaştım biri derki sermaye artır bilanço düzelmiş olur iyi kredi alırsın diğeri de der ki sermayeyi artırırsan o kadar tutar pasifte görünecek aktif pasif farkı büyüyecek olumsuz durum diyor peki hangisi doğru söylüyor mantıken sermaye artışı firmanın karına değil mi

imdi 2 çeşit bankacı ile karşılaştım biri derki sermaye artır bilanço düzelmiş olur iyi kredi alırsın diğeri de der ki sermayeyi artırırsan o kadar tutar pasifte görünecek aktif pasif farkı büyüyecek olumsuz durum diyor peki hangisi doğru söylüyor mantıken sermaye artışı firmanın karına değil mi

Bir şirkette ortakların 6.000.000 TL. alacaklı olması şirketin durumunun çok kötü olduğunun göstergesidir. Sermayeyi bu kadar artırman durumunda ortaklara borçlar ortadan kalkıp, öz sermayeye dönüşecektir. Bu şekilde bilançonuz biraz makyajlanmış olur, ancak karşılığında bir şey olmadığı için kredi almanıza faydası olmaz. Sağlıklı işleyen bir şirket olsa artırılan sermayenin karşılığı bankada olur....

Bu şirket 6 milyon ödeyebiliyorsa ortaklara, bankasında para var demektir. Buraya kadar herkesin malumu.

Demekki kazanıyor, nakit fazlası kalabiliyor ve anladığım malum sahneye hortlarlar hesabı çıkıyor.

Bu hortlaklar hesabı şirketin hesaplarında ortaklara olan borçlar ödendikten sonra yine gözükmeye, birikmeye başlayacaksa nereye kadar sermaye arttıracak bu şirket?

Çözüm önerileri sıralandı. Nakit indiriminden faydalanmak iyi olacaktır.
Sonrası için sizin ikna turları düzenlemeniz gerekiyor.

Son düzenleme:
yeni meslek mensuplarının ilk başta sermaye artırmamak gerektiğini öğrenmeli bunu sermayeyi boş boşuna artırdıktan sonra öğrenmemeli ,yoksa çok geç oluyor ,muhasebeci makyaj sürdükten sonra bilançoya muhasebeci ya da şirket ortağı nasıl düzeltecek bilmiyorum ,banka kredisi ya da bir ihaleli iş almak için bilanço değerleriyle oynamak şirkete ne kazandıracak ,bir defa iş alıyor sonrasında almıyor çünkü şirket batıyor bu mantıkla
vergi cezaları inceleme bu mantıkla şirkete çok yakın şiirketin ömrünü kısaltıkça kısalıtıyor .

Bir şirkette ortakların 6.000.000 TL. alacaklı olması şirketin durumunun çok kötü olduğunun göstergesidir. Sermayeyi bu kadar artırman durumunda ortaklara borçlar ortadan kalkıp, öz sermayeye dönüşecektir. Bu şekilde bilançonuz biraz makyajlanmış olur, ancak karşılığında bir şey olmadığı için kredi almanıza faydası olmaz. Sağlıklı işleyen bir şirket olsa artırılan sermayenin karşılığı bankada olur....

ŞİRKETİN DURUMUNUN çok kötü olduğunun göstergesidir demişsiniz ilk bakışta düz mantıkla doğru gibi görünüyor ama tam tersine şirketin satışı da karı da gayet wonderful hortlaklara borçlu olmanın peeeeeek çok sebebi var sayın bulent249 bunların ayrıntısını size bilahare anlatırım isterseniz sonuçda şirketin durumu perfect bunu belirtmek istedim sadece saygılar

yeni meslek mensuplarının ilk başta sermaye artırmamak gerektiğini öğrenmeli bunu sermayeyi boş boşuna artırdıktan sonra öğrenmemeli ,yoksa çok geç oluyor ,muhasebeci makyaj sürdükten sonra bilançoya muhasebeci ya da şirket ortağı nasıl düzeltecek bilmiyorum ,banka kredisi ya da bir ihaleli iş almak için bilanço değerleriyle oynamak şirkete ne kazandıracak ,bir defa iş alıyor sonrasında almıyor çünkü şirket batıyor bu mantıkla
vergi cezaları inceleme bu mantıkla şirkete çok yakın şiirketin ömrünü kısaltıkça kısalıtıyor .

bunları yeni meslek mensuplarına öğretirsiniz ben öğretiyorum

Bu şirket 6 milyon ödeyebiliyorsa ortaklara, bankasında para var demektir. Buraya kadar herkesin malumu.

Demekki kazanıyor, nakit fazlası kalabiliyor ve anladığım malum sahneye hortlarlar hesabı çıkıyor.

Bu hortlaklar hesabı şirketin hesaplarında ortaklara olan borçlar ödendikten sonra yine gözükmeye, birikmeye başlayacaksa nereye kadar sermaye arttıracak bu şirket?

Çözüm önerileri sıralandı. Nakit indiriminden faydalanmak iyi olacaktır.
Sonrası için sizin ikna turları düzenlemeniz gerekiyor.

nakit indiriminden faydalanmak lazım derken tam olarak neyi kastettiniz acaba?

Hülasai kelam sermaye amortismanı nasıl hesaplanacak ve kaydı nasıl olacak?

bir şirketin, (uzun bir süre boyunca) ortaklara x tutarında borcu varsa, kasası bu kadar açık vermiş demektir. bu da bu şirketin en az x tutarı kadar faturasız iş yaptığını gösterir. böyle değerlendiriyor vergi uzmanları bilmiş olun.

Son düzenleme:
Sermaye amortismanı ne demek?? duymadım

Sermayeyi artırırken devlet diyor ki madem siz faize fuhuşa bulaşmak yerine risk alıp ülke ekonomisini ayakta tutan firmanızı güçlendirme yolunu tercih ediyorsunuz ben de size kıyak geçip diyorum ki, ey vatandaş mazlum efendi, bankalar arası kredi faiz oranı neyse onun yarısını gider olarak işle.Örneğin 1 milyon tl sermaye artırsak yıllık faiz de %20 ise normalde yattığımız yerden 200.000 tl langırt köy sandığı yapacaktık ama sermayeyi artırıp sözüm ona şirketi güçlendirdik o zaman 200.000x%50=100.000 tl gider olarak işleyebiliyorsun tabii hangi ayda yaptığın yılın geri kalan ayları ve ticaret sicilindeki kayıt tarihi de önemli.Haaaa bu arada bu tür bilgileri sorduğunuz forumun eski kadim üyeleri bu danışmanlığa giriyor ücret karşılığı veririm bu bilgiyi diyebilir size ona göre hazırlıklı olun hatta bu kişi sizin kankanız da çıkabilir :) Biz bu sayfada bildiğimiz her şeyi mesleğin ve meslekdaşların kalitesinin artması için bildiklerimizin zekatını vermek için sinerji oluşturmak için paylaşmalıyız doktor doktora parayla mı bilgi veriyor hukukcu hukukcuya mühendis mühendise parayla mı bilgi veriyor biz meslekdaşlar birbirimizden değil mükelleften para kazanmalıyız sonra da meslek kalitesi neden düşük diye söyleniyoruz insaniyetlik namıma paylaşılmayan bilgi sahibine yüktür vesselam

Son düzenleme:
Tamcam kusura bakma yazım tarzından hiçbirşey anlamıyorum.

Sizin gibi arife tarif gerekmez çok sayın değerli moderatör her şey gün gibi aşikar sizi bu yazılanları eğer anlamadıysanız show tv ve flash haber muhabirlerine haber verin 3.köprüde buluşalım :) Benim tarzım bu değerli meslekdaşım yarı şaka yarı ciddi nüktedan bir şekilde olaylara yaklaşırım çok da sıkıntı yapmaya gerek yok iş stresinde ve 3 günlük yalan dünyanın yalan işleri arasında da boğulmaya gerek yok sizce de öyle değil mi ?

Son düzenleme: